6 výživových nástrah v letním období, kvůli kterým přibíráte. Týkají se i vás?

Petr Loskot
Petr Loskot 21. 8. 2020
1 Uložit článek
6 výživových nástrah v letním období, kvůli kterým přibíráte. Týkají se i vás?

Je prokázáno, že stravovací návyky i skladbu jídelníčku ovlivňuje konkrétní roční období. Zkrátka v zimě většinou jíme o trochu jinak než třeba na jaře nebo v létě. Ačkoliv si právě v létě typicky snadněji udržujeme hmotnost, nebo dokonce lépe hubneme díky vyšší pohybové aktivitě a odlehčenějšímu jídelníčku, i v tomto období se může vyskytnout několik výživových nástrah, které mohou vést k pravému opaku a snadnějším přibírání. Netýkají se i vás?

1. Přes den jíte jen ovoce a zeleninové saláty, večer ale přijde hlad a přejídání

Na snídani kelímek jogurtu s hrstičkou lesního ovoce, dopoledne rajče, na oběd salát s kuřecím masem, odpoledne kousek melounu a večer máte pocit, že vyluxujete ledničku. Pokud v letním období stavíte svůj jídelníček pouze na ovoci a zelenině v dobré víře, že vašemu tělu dáváte to nejlepší, skutečnost je jiná. Během dne totiž přijmete příliš malé množství energie, takže není divu, že máte večer obrovský hlad, kterým vám vaše tělo dává najevo, že tento deficit potřebuje alespoň částečně doplnit. No a často to končí tak, že toho spořádáte mnohem více, než byste toho snědli za celý den.

Rada č.1: Vyšší konzumace sezónního ovoce a zeleniny je v létě přirozená. Myslete ale na to, že součástí vyváženého letního jídelníčku jsou i potraviny obsahující základní makroživiny (bílkoviny, sacharidy, a tuky), které běžně jíte po celý rok. Pokud chcete hubnout, lehce snižte např. příjem zdrojů sacharidů i tuků a nahraďte je zeleninou, ale v žádném případě je nevyřazujte úplně.

2. Ze svého dietního salátku si uděláte kalorickou bombu zálivkami a velkým množstvím oleje

Spojení nízkokalorické zeleniny s kvalitním rostlinným olejem (olivový, řepkový, lněný, avokádový) poskytujícím zdravé tuky se přímo nabízí. Tuk je nositelem chuti, takže pro někoho mdlý zeleninový salát dostane po chuťové a koneckonců i výživové stránce jiný rozměr.

Ve své praxi se však často setkávám s názorem, že s takovými tuky se přece nemusí šetřit, takže čím více, tím lépe. Jenže ty také obsahují kalorie a není jich zrovna málo. Jedna polévková lžíce oleje poskytuje cca 10 g tuků (90 kcal). Pokud si do salátu na oběd a večeři dáte pokaždé takové lžíce 2 nebo 3, rázem to máte až 500 kcal, a to už je energie obsažená v jednom celém obědu.

Další rada pro vás: Obohatit si zeleninový salát kvalitním olejem nebo jiným zdrojem tuků (ořechy, tučnější sýr) je v pořádku. Myslete ale na jejich kalorickou hodnotu. Mnohdy tak do jednoho salátu stačí jedna poctivá lžíce oleje. Pokud na salátech s bohatší olejovou zálivkou “ujíždíte”, přizpůsobte tomu váš celkový denní energetický příjem z dalších pokrmů.

3. Ovoce je přece “přírodní” a zdravé, můžu ho sníst, kolik chci

Ovoce je v naší výživě ceněno pro celou řadu vitaminů, minerálních látek, antioxidantů, vlákniny a dalších zdraví prospěšných látek. Často tak můžete mít pocit, že ho můžete sníst, kolik jen chcete. Jenže nesmíme zapomínat ani na obsah energie ve formě cukrů. Třeba takové broskve obsahují ve 100 gramech kolem 9 g cukru, třešně až 13 g, jablka pro změnu cca 10 g.

Neřízené pojídání všeho možného ovoce tak může znamenat až překvapivě velký příjem cukru. A co na tom, že se jedná o cukr přírodního původu. Náš metabolismus tento “původ” bohužel nepozná, takže takový cukr se v těle chová stejně jako třeba ten ze slazené limonády.

Co si z tohoto bodu odnést? Ovoce je jednoznačně zdraví prospěšné, ovšem nemá cenu to s jeho vysokým příjmem přehánět, denně vám postačí 1–3 kusy ovoce (cca 200–250 g). Když to bude o něco více, nic se neděje, ale jeho konzumaci dále nezvyšujte a dejte šanci také zelenině.

6 výživových nástrah v letním období, kvůli kterým přibíráte. Týkají se i vás?

4. Léto je obdobím držení různých nesmyslných diet. Jo-jo efekt ovšem na sebe nenechá dlouho čekat

Tlak na dokonalou postavu, který je bohužel v poslední době stále silnější, se nejvíce projevuje v létě. “Ta postava do těch plavek prostě bude, ať se děje, co se děje!”. Pokud si myslíte, že vás trápí pár kilo navíc a narychlo to chcete řešit nějakou silně omezující dietou, která většinou nesmyslně vyřazuje z jídelníčku určité skupiny potravin (zdroje sacharidů, mléčné výrobky, obiloviny, atd), nebo naopak nějaké neopodstatněně upřednostňuje (zeleninové šťávy, ovoce, atd.), důrazně vás před tímto varuji.

Proč? Takovou dietu stejně nevydržíte držet dlouho, její efekt je pouze krátkodobý, jakmile se pak vrátíte ke svým původním stravovacím návykům, většinou vše přiberete zpět. A jako bonus ještě něco navíc. Raději se zamyslete nad tím, proč tato nadbytečná kila máte, a snažte si hmotnost zdravým způsobem udržovat celoročně.

5. Nástrahy grilovaček zdaleka nepředstavují pouze tučné maso a uzeniny

Troufám si tvrdit, že my, Češi a Slováci, jsme národy milovníků grilování a léto je pro tuto kratochvíli jako stvořené. Grilovaná krkovička, hermelín nebo třeba klobásky, kdo by jimi nepohrdl! Často se však stává, že někomu, komu stačí na běžné jídlo typických 150 g masa, má najednou nutkavou potřebu sníst trojnásobek nebo od každého grilovaného pokrmu ochutnat jednu porci.

Jasně, jednou za čas to asi neuškodí nikomu, pokud však grilujete několikrát do týdne a váš apetit dosahuje těchto rozměrů, měli byste se mít raději na pozoru. Není to totiž pouze o samotném masu, ale i o dalších potravinách, které ho typicky doprovází (velké množství pečiva, tučné dressingy, alkoholické nápoje, slazené limonády atd.)

Co je podle mě rozumnější? Občas si ugrilovat něco dobrého je v pořádku. Vyhněte se však zbytečně vysokému příjmu tučných grilovaných potravin, kvůli kterým se může povážlivě zvýšit váš příjem energie. Obecně je vhodnější zvolit maso libovější (kuřecí, krůtí, panenka, ryba). Alespoň malou pozornost věnujte i dalším potravinám na grilovačce.

6. Alkohol s mírou platí i v letním období

Je mi jasné, že posledním bodem mnohé z vás moc nepotěším, ale nemohu jinak. Je to právě alkohol, který může být tím pomyslným jazýčkem na vahách při kontrole vaší hmotnosti. O alkoholu a jeho kalorické hodnotě jsme psali již mnohokrát, třeba v tomto článku. A ano, tato hodnota platí i o alkoholických nápojích vypitých po sportovní aktivitě, na grilovačce, na koupáku nebo na letních tanečních akcích.

A jak se k jeho konzumaci postavit? Nechci tady dávat kázání o “míře” a tolerovatelném příjmu alkoholu na denní bázi 20 g u mužů (ekvivalent 0,5 l piva, 2 dcl vína, 40 ml tvrdého alkoholu) a 10 g u žen, ale taková je realita. Pokud vám jde o vaši tělesnou hmotnost a myslíte si, že by vám ji alkohol mohl kazit, jednoduše tomu jeho příjem uzpůsobte a snižte ho.

[Instagram]

Co si z toho vzít?

I když se to nezdá, také letní období skýtá hned několik výživových úskalí, která mohou mít na vaši hmotnost a formu negativní vliv. Pojďme si je ještě zrekapitulovat. Přes den se neodbývejte pouze zeleninový saláty a ovocem, abyste nakonec vše nedohnali večer. Pozor také na zbytečně velký příjem ovoce a tukem oplývající “dietní” zeleninové saláty. Svoji hmotnost se nesnažte překotně snižovat nesmyslnými dietami. Nepřehánějte to ani s kaloricky bohatými grilovačkami a dejte pozor na alkohol.


Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
4 Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________