Možná počítáte kalorie nebo kroky. Nad tím vším je ale ještě jedno číslo, které váš život často ovlivňuje více, než by bylo vhodné. Tou magickou cifrou je hmotnost. Sami možná dobře víte, jak vaši náladu ovlivní, pokud se na váze objeví vyšší číslo než předchozí den. Vysvětlení to má často logické: může to být větší náplň střev, jídlo bohaté na sůl či sacharidy a u žen i cyklus. Ale hlava jakoby to chápat nechtěla. Přitom číslo na váze o vašem zdraví nevypovídá zhola nic. Na co se soustředit místo toho a čím svoje zdraví tedy posuzovat? Na to se společně podíváme v dnešním článku.
1. Kolik sklenic vody vypijete
Lidské tělo je tvořeno z 50 – 60 % vodou. Je součástí každé buňky, odehrávají se v ní metabolické procesy a zabezpečuje důležité tělesné funkce. S nedostatečným pitným režimem se u nově přicházejících klientů setkávám velmi často. Říkáte si, že pitný režim je i vaším slabým místem?
Věřte, že tento nedostatek má zásadní vliv na skutečnosti, které byste si možná do souvislosti nedali: hůře se vylučují odpadní látky, klesá soustředěnost v práci nebo ve škole, hlava bolí k prasknutí a zhoršuje se sportovní výkon. Ujistěte se proto, že pijete dost. Na každý kilogram naší tělesné hmotnosti bychom měli vypít alespoň 30 – 45 ml. Při sportu, v horkém počasí nebo nemoci i více.
Pitný režim by měla tvořit především voda nebo neslazené čaje. Pomoci mohou i potraviny s vysokým obsahem vody: ovoce, zelenina, mléčné výrobky nebo vývarové polévky.
2. Kolik hodin denně spíte
Není žádným tajemstvím, že nedostatek spánku vede k většímu stresu, více vás honí mlsná, hůře hubnete a obtížněji nabíráte svaly. To jsou dostatečné důvody, proč z veledůležitého spánku neukrajovat, ačkoliv možná v dnešní době máte pocit, že se to stalo jakousi novodobou normou.
Možná si myslíte, že toho stihnete více, pokud budete spát méně. Tato nepřímá úměra ale neplatí. Váš pracovní výkon nebo produktivita ve skutečnosti klesnou. Proto na to běžte obráceně: dopřejte si kvalitní a ideálně nepřerušovaný spánek v délce 7‑9 hodin. Uvidíte, že vám práce nebo učení půjde lépe od ruky ve chvíli, kdy budete mít dostatek energie a nebudete se cítit k smrti unavení.
3. Jaký máte obvod pasu
Při normální hmotnosti se vaše BMI pohybuje v rozmezí od 18,5 do 24,9. Je váha vaším nejoblíbenějším soudcem při hubnutí? Zajímat by vás ale měl i obvod pasu. Právě ten nám ukazuje na možná zdravotní rizika. Tuk, který se ukládá v oblasti břicha má totiž úzkou vazbu na vznik kardiovaskulárních onemocnění nebo cukrovky.
Představíme si dvě kamarádky: Hanku a Evu. Obě při stejné výšce váží stejně. Eva je typická „hruška“, má tedy objemnější zadek a stehna. Hanka je „jablko“: nohy jako ladná laňka, má ale poněkud větší břicho. Která je vystavena většímu riziku možných zdravotních komplikací? Doufám, že odpovíte správně: Hanka.
Spíš než váhu s mnoha funkcemi si pořiďte obyčejný krejčovský metr. A kolik cm máte v pase mít?
- U žen je normou číslo do 80 cm a o vysokém riziku mluvíme ve chvíli, kdy naměříme 88 cm a více.
- U mužů je za ideální považován obvod pasu do 94 cm a riziko znamená číslo nad 102 cm.
4. Kolik kusů zeleniny a ovoce za den sníte
Podle doporučení Společnosti pro výživu byste denně měli sníst alespoň 600 g ovoce a zeleniny. Ideální je poměr 2:1, tedy 400 g zeleniny a 200 g ovoce. U zeleniny se nebojte střídat úpravy. Rozhodně se nemusí jednat jen o zeleninu čerstvou. Svačinu v podobě žitného chleba se šunkou doplňte o nakrájenou papriku nebo okurku. Kuřecí směs s rýží k obědu zase doplňte o pestrý zeleninový salát.
Nebojte se ale ani zeleniny tepelně upravené. Schovejte ji třeba do omelety nebo do těstovin. Inspirovat se můžete našimi recepty:
Uvidíte, že na doporučovaných 400 g se dostanete snadno, stačí být jen trochu kreativní. A že vám už docházejí nápady? Ani tentokrát vás nenecháme ve štychu a poradíme, jak jíst více zeleniny.
Co se týče ovoce, doporučuji jej jíst tak, jak nám ho příroda nabízí. Džusy a smoothies jsou často zbytečným zdrojem cukru, pokud nevíte, jak s nimi zacházet. Poradíme vám, jak si vyrobit džus nebo smoothie na hubnutí.
5. Kolik je vaše klidová tepová frekvence
Tepová frekvence je rychlost, jakou vám bije srdce. Vyjadřuje se v počtech srdečních stahů (tepů) za minutu. V klidovém stavu se srdeční frekvence pohybuje mezi 60 a 90 tepy za minutu, u fyzicky aktivních lidí se pak pohybuje v rozmezí 45 - 60 tepů za minutu a u profesionálních sportovců dokonce 30 - 45 tepů za minutu. Zvyšuje se při stresu nebo zvýšené fyzické zátěži.
Příliš vysoký tep v klidu může být příznakem srdečního onemocnění. Příčiny ale mohou být jiné: stres, obezita nebo celkově nesprávný životní styl. Neváhejte se poradit s lékařem.
Jak si tep změřit?
Buďte v klidu a uvolněte se - ideálně alespoň 5 minut před samotným měřením
Nepracujte, odložte telefon a nečtěte
Nemluvte a klidně dýchejte
Zapněte stopky a minutu počítejte údery srdce
Komplexně jsme se klidovému tepu věnoval v článku Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
6. Jaká je hodnota vašeho krevního tlaku
U zdravého dospělého člověka by se krevní tlak správně měl pohybovat kolem hodnoty 120/80 mmHg. Na pozoru byste se měli mít ve chvíli, kdy překročíte 140/90. Dlouhodobě neléčený vysoký krevní tlak pak vede k poškození cév, což může vyústit v mrtvici nebo infarkt.
Mladé ženy a dívky se také mohou setkat s pravým opakem: tedy nízkým krevním tlakem, kdy se hodnoty pohybují kolem 100/65. I to může značně znepříjemnit život závratěmi, motáním hlavy či dokonce omdléváním. O život ohrožující stav se však nejedná.
Co si z toho vzít?
Doufám, že jste po přečtení dnešního článku klidnější a chápete, že vaše zdraví není definované číslem na váze. Možností, jak svůj zdravotní stav měřit je více a mají vyšší výpovědní hodnotu. Nedovolte proto, aby osobní váha byla denním a jediným soudcem. Je nějaký z výše uvedených bodů vaší slabinou? Zaměřte se na to a pracujte na zlepšení.