Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Suplementy na sílu II: beta-alanin, citrulin

19. 10. 2010
Komentáře
Suplementy na sílu II: beta-alanin, citrulin

V minulém článku s názvem "Suplementy na sílu" jsme do podrobna probrali kreatin. Tento článek naleznete zde: SUPLEMENTY NA SÍLU: KREATIN

Dnes se podíváme na trochu specifičtější látky, kterými jsou beta‑alanin a citrulin. Tyto látky nejsou v současném silovém sportu hojně využívané, je to však škoda. Nové výzkumy potvrzují jejich znatelný vliv na zvyšování síly a svalového výkonu. Jistě jim bude tedy patřit budoucnost suplementačního trhu. Začněme hezky od začátku, a to hned tou největší bombou posledních dní a měsíců. Tou je beta‑alanin, kterému se přiřazuje přízvisko "nový kreatin".

Beta‑alanin

beta-alaninBeta‑alanin je neesenciální aminokyselina, která se přirozeně nachází ve spektru beta aminokyselin. Neměla by být zaměňována s aminokyselinou alanin, protože se jedná o jinou látku. Je klasifikována jako nebílkovinná aminokyselina.

Beta‑alanin je získáván z přírodních zdrojů, které obsahují dipeptidy s obsahem této aminokyseliny (carnosin, anserine,  balenine). Na tyto dipeptidy jsou bohaté zdroje bílkovin: kuřecí, vepřové a hovězí maso, ale i ryby. Nejčastěji se v naší stravě objevuje dipeptid carnosin, z kterého získáváme většinu beta‑alaninu. Proces přetvoření z peptidů není jediným způsobem, jak si naše tělo dokáže získat beta‑alanin. Dalším způsobem je konverze z pyrimidinových nukleotidů, které se rozpadají na uracil a thymin. Z těchto látek se dále vytváří beta‑alanin a další látka aminoisobutyrát. Tato cesta také není poslední, jak dostat beta‑alanin do našeho těla. Tou poslední je doplňková výživa.

Suplementace beta‑alaninem vede k těmto efektům:

-         Zvýšení svalové síly

-         Zlepšení výkonu

-         Zvýšení svalové síly

-         Zvýšení anaerobní vytrvalosti

-         Zvýšení aerobní vytrvalosti

-         Oddaluje svalovou únavu

Co způsobuje ztrátu síly a vytrvalosti našich svalů při výkonu:

Když provádíme nějaký výkon, obzvláště výkon vysoké intenzity hromadí se v našem těle vodíkové ionty.  Naše svaly se dostávají stále do kyselejšího stavu, typickým jevem provázejícím tento děj je pálení ve svalech.

Rozštěpení ATP a následné zvýšení množství vodíkových iontů (H+) se děje za všech energetických systémů. Nejvíce však anaerobní glykolýze. Při tomto energetickém krytí dochází k poklesu fyziologického pH a k uvolnění vodíkových iontů. Právě ty vedou ke svalové bolesti, diskoordinaci pohybů, ztrátě síly a následnému ukončení výkonu. Tolik krátce z fyziologie. Ale jak nám může pomoci beta‑alanin?

sílaChcete‑li porozumět jak funguje beta‑alanin, musíte pochopit funkci carnosinu. Beta‑alanin totiž vede k vyšší syntéze carnosinu. Až ten má vliv na naše svaly a schopnosti podat výkon. Carnosin pomáhá stabilizovat pH svalů a zrychleně odplavuje vodíkové ionty, které jsou vydávány během cvičení. Naše tělo vyrovnává pH přirozeně, ale pokud se dostane pod určitou úroveň, není již organismu schopný odolávat a zhoší se schopnosti podat výkon. Právě tomuto stavu se pokouší zabránit suplementace beta‑alaninem prostřednictvím přetvorby na carnosin.

Koncentrace carnosinu v našem těle po suplementaci beta‑alaninu rapidně roste. Výzkumy ukazují, že po 4 týdenní suplementaci beta‑alaninem, se zvýšilo množství carnosinu v našem organismu o 42 – 65 %. Po 12 týdnech se koncentrace carnosinu zvýšila na 85 %. Tento stav již značně ovlivňuje náš výkon a schopnost budovat svalovou hmotu. Aktivují se tak systémy zodpovědné za růst svalů, svalovou vytrvalost, sílu a sytící schopnost našich svalů.

Denní dávka potřebná ke zlepšení výkonu se pohybuje od 2 g výše. Jako účinná látka je však označována suplementace kolem 4‑5 g denně. Nárazově můžete tuto dávku zvýšit, ne však vícekrát jak jednou za týden. Vaše beta‑alaninová kůra by měla trvat nejméně 3‑4 týdny, po této době již budou výsledky stejné. Po měsíci však nemusíte končit. Doplňování beta‑alaninu může trvat až 3 měsíce. Po tomto období beta‑alanin na měsíc vysaďte.

Citrulin Malát

Malát (anion kyseliny jablečné) je klíčová sloučenina glukoneogeneze, protože může volně přecházet přes mitochondriální membránu do mitochondrie – buněčné „elektrárny“. Glukoneogeneze je základní děj recyklace laktátu a přispívá k udržení sacharidové rezervy. Laktát může být recyklován jak ve svalu přímou pyruvátovou cestou, tak v játrech Krebsovým cyklem. Když se pyruvát nevrátí do cyklu (když nám např. chybí kyslík), o to ochotněji vznikne laktát a dostaví se drtivá únava.

powerMalát je dikarboxylová kyselina se 4 atomy uhlíku a vstupuje do metabolismu na dvou úrovních:

- je prekurzorem oxaloacetátu, startujícíhoKrebsův cyklus (viz výše)

- je klíčovou látkou jaterní glukoneogeneze.

Suplementace malátem tedy skokově startuje aerobní metabolismus v Krebsově cyklu a urychluje recyklaci laktátu – vrací ho energeticky do hry. Podávání malátu tedy může redukovat základní příčiny únavy, které jsme shora nazvali jako „nedostatečné doplňování energetických rezerv, zhoršená funkce aerobních i anaerobních systémů, tedy energetická nehospodárnost, a ztráty energie do kyseliny mléčné“.

Role citrulinu v našem těle

Aminokyselina citrulin je podobně jako malát v Krebsově cyklu meziproduktem v močovinovém cyklu, který je součástí metabolismu bílkovin. Citrulin využíváme v těle na odstraňování čpavku, což je jedovatá látka vznikající tehdy, když se během intenzivního tréninku metabolizují ve svalech aminokyseliny, protože v nich dochází k částečnému odbourávání svalových vláken (vlákna se jakoby „třepí“). Touto cestou vlastně citrulin během tréninku zmenšuje svalovou únavu, protože urychluje recyklaci čpavku v močovinovém cyklu podobně jako malát podporuje recyklaci laktátu.

Citrulin je neesenciální aminokyselina, o jejímž významu jako potravního doplňku se toho v poslední době dozvídáme stále více. Plní v těle i další funkce: je prekurzorem (předchůdcem) argininu, stimuluje uvolňování energie z ATP a posiluje imunitní systém. Díky své schopnosti měnit se v těle na arginin stimuluje uvolňování oxidu dusnatého NO, který rozšiřuje cévy, takže do svalů doputuje více výživných látek i kyslíku. Tímto pumpováním kyslíku a živin do svalů se další cestou zvýší přísun energie během cvičení. (Rozšiřování cév ovšem může pozitivně ovlivňovat i mužskou potenci.) I na našem trhu se sportovní výživou postupně přibývají preparáty s citrulinem navázaným na jablečnou kyselinu (citrulin‑malát).

O to více překvapí, že meloun vodní (Citrullus lanatus) nebo též lubenice obecná z Cucurbitaceae (tykvovité) jsou bohatými přírodními zdroji citrulinu, vždyť jen v 1 g klasického vodního melounu je ho 1 mg. Lze tedy meloun i citrulin doporučovat na přírodní podporu mužské potence a pumpování živin a kyslíku do svalů.

Dávkování citrulin‑malátu

Vědecké experimenty s olympijskými sportovci ukázaly, že účinná dávka jsou 3 gramy citrulin‑malátu před tréninkem. Podobně jako u kreatinových přípravků se doporučuje citrulin‑malát brát v cyklech (kúrách), dlouhých 10‑30 dnů. Užíváme‑li suplement po dobu 1 měsíce, je nutné suplementaci na 1 týden přerušit.

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho na Facebooku    Sdílet

Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
Věděli jste, že proti nadýmání můžete bojovat i jinak, než vyřazením luštěnin? Přečtěte si všech 6 tipů a zjistěte, který je ten správný pro vás. Připojili jsme i několik tipů na jednoduché snacky, kterými potěšíte vaše trávení.
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Sychravé počasí umí prověřit naši imunitu a mnoho z nás v rámci prevence zkouší různé druhy otužování. Jeden svérázný Holanďan však svou metodou vyvolal obrovskou vlnu zájmu napříč laickou i odbornou veřejností, a tak pojďme společně nakouknout pod pokličku "ledového muže".
Kde si v Praze zacvičit? Top 7 gymů, které stojí za to!
Kde si v Praze zacvičit? Top 7 gymů, které stojí za to!
Máme pro vás přehled posiloven a fitness center v Praze, kde si spolehlivě dáte do těla!
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Železa v těle moc nemáme, i přesto je pro fungování organismu nepostradatelné. Jaké funkce v těle železo plní a z jakých potravin jej nejlépe doplníme?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.