Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Step aerobik

Jan Caha
Jan Caha 29. 3. 2010
Step aerobik

V dalším článku o druzích lekcí aerobiku, si přiblížíme step aerobik. Článek o bosu naleznete zde: https://aktin.cz/clanek/24-bosu První ze série článku s názvem bodystyling naleznete zde: https://aktin.cz/clanek/17-bodystyling

Co je step?

Step aerobik je velmi rozšířenou formou aerobního cvičení. Vyvinul se z rehabilitačního cvičení pro pacienty po operacích kolenního kloubu.

step aerobikÚčinky cvičení

Jedná se o aerobní trénink, kdy sportovci překonávají výškový rozdíl při vystupování na vyvýšenou podložku neboli step. Tím dochází k cílenému posilování problematických partií spodní části těla. Zejména stehen, hýždí a lýtek. Dochází tak ke komplexnímu zatížení svalstva dolních končetin. Do stabilizace při cvičení je zapojeno břišní svalstvo a vzpřimovače páteře.

Stavba lekce

Stavba hodiny stepu je v podstatných rysech zcela shodná s klasickou hodinou aerobiku. Na jejím začátku je cca 10 – 15 minut trvající „warm up“ (zahřátí), kdy dojde k celkové fyzické i psychické přípravě na následující aerobní zatížení. Součástí „warm up“ je i strečink. Hlavní částí hodiny se obvykle vyplňuje stavbou choreografie a trvá 30 – 40 minut. Závěrečnou část tvoří „cool down“ (zchladnutí) a důkladný strečink zejména dolních končetin.

Varianty STEP aerobiku

Na výběr máte hned několik hodin step aerobiku. Existují hodiny stepu s výrazně tanečním charakterem, stejně jako hodiny čistě silové. Step je rovněž velmi vhodným náčiním pro posilování. Je tedy dobré ho využít při hodinách bodystylingu, P-classu a dalších typech hodin, zaměřených na formování postavy. Praktické je proto vyzkoušet více typů stepových hodin v různých zařízeních.

stepKdo může cvičit na stepu

Step aerobik je vhodný pro všechny věkové skupiny. Velkou oblibu si najde u žen. Cvičení je vhodné pro rehabilitaci po zranění kolenního kloubu. Cvičení není vhodné pro kardiaky a osoby trpící hypertenzí.

Co potřebujete

Step byste měli najít v každém fitness centru. Měl by splňovat všechny bezpečnostní parametry. Podstatný je hlavně neklouzavý povrch stepu a pogumované stojné nohy stepu.

Přeji vám hodně štěstí na step lekcích. Z vlastní zkušenosti říkám: „stojí to za to“.

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________