7 nejčastějších běžeckých výmluv: jak je překonat?

Kristýna Dvořáková
Kristýna Dvořáková 10. 5. 2021
Uložit článek
7 nejčastějších běžeckých výmluv: jak je překonat?

Někdy se nemůžeme dočkat, až konečně dorazíme domů ze školy/práce, nasadíme sluchátka, zavážeme boty a konečně vyběhneme ven. Každý bežec (i neběžec) se však musí vypořádat i se dny, kdy by si místo tréninku nejraději hodil nohy nahoru. V dnešním článku se podíváme na 7 nejčastějších běžeckých výmluv a na to, jak je překonat.

7 nejčastějších běžeckých výmluv a tipy jak se s nimi vypořádat

1. Nemám čas

Zřejmě všichni jsme už někdy něco odložili kvůli nedostatku času. Škola, práce, starost o domácnost, děti, sociální život...to vše si v menší či větší míře vyžaduje náš čas a občas se opravdu může stát, že nám povinnosti přerostou přes hlavu. Ve většině těchto případů to však nebývá tak horké a čas na běh pro nás jednoduše není prioritou. 

Co s tím?

Běh je sportem, který dokonale kombinuje fyzickou aktivitu a pobyt na čerstvém vzduchu. Oba tyto body hrají důležitou roli ve stavu našeho zdraví – když si tedy obouváme tenisky a chystáme se vyrazit do terénu, neberme to jako ztrátu času. Děláme to pro sebe.

Čas na běh si proto vyhraďme i ve chvílích, kdy máme dojem, že nic nestíháme – venku si vyčistíme hlavu, budeme produktivnější a ve finále pak uděláme více práce, než kdybychom místo hodinky strávené venku seděli u notebooku.

2. Jsem moc unavený

Někdy se člověku zkrátka nechce. Povinnosti každodenního života nám ubírají na energii a naším největším přáním tak často může být odpoledne strávené na gauči s kávou v ruce. Má v takovém případě cenu se vůbec o něco snažit?

Co s tím? 

Pokud cítíme, že jsme skutečně vyčerpaní a potřebujeme odpočinek, je v pořádku poslouchat své tělo. Pomyslná únava je však často způsobena dlouhým sezením, zíráním do monitoru nebo učebnic a  naším špatným vnitřním rozpoložením – je tedy spíše psychická než fyzická.

A právě na psychické neduhy je běh ideálním lékem. Rozproudí nám krev, zvedne hladinu endorfinů a můžeme vzít jed na to, že po doběhnutí se budeme cítit o 100 % lépe.

obrázek z istockphoto.com

3. Venku je špatné počasí

Pokud nežijeme v místě s ideálním klimatem, budeme se bohužel muset čas od času vyrovnat se zhoršenými běžeckými podmínkami. Někdy to dokáže pořádně potrápit, ale přiznejme si, vlahý jarní deštík může být i učiněným životabudičem.

Co s tím?

Jistě už jste někdy zaslechli tvrzení, že “neexistuje špatné počasí, jen špatně oblečený běžec”. Jakkoliv posměšné se to však může zdát, něco na tom bude. Správné oblečení a vybavení je základem každého výběhu, ať už venku pere slunce, mrholí, nebo dokonce sněží.

Pokud se v průběhu naší trati dramaticky zhorší počasí, nezapomeňme se co nejdříve po doběhnutí převléct do suchého a teplého oblečení, v parných dnech se vybavme tričkem dobře odvádějícím pot a rovněž lahví s tekutinami.

4. Běhání je nuda

Monotónní běh je pro někoho skvělou příležitostí pročistit si myšlenky, některým však může takovýto způsob pohybu připadat nudný. Patříte do druhé skupiny? I na tohle máme řešení.

Co s tím?

Běh je úžasně všestranný sport a vytrvalostní typ tréninku je pouze jednou z mnoha možností. Pokud se do něj rozhodneme zařadit pár intervalů, schodů, kliků nebo dřepů, na nudu nám v té chvíli nezbyde čas, ani dech. Vyšší intenzita pohybu nám navíc kromě kardiorespirační zdatnosti pomůže budovat také svaly – podrobný návod je uveden v našem dalším článku.

A pokud nás intenzivnější způsob běhu neláká, zkusme si vytunit hudební playlist, poslouchat při sportu podcasyty nebo třeba jen čas od času změnit trasu – možná tak objevíme místa, o která bychom jinak jen těžko zavadili.

5. Nemám motivaci

Období poklesu motivace občas postihne každého. Možná jsme právě dosáhli svého původního cíle a nevíme, k čemu dalšímu se ubírat. Možná máme naopak pocit, že naše snaha nikam nevede. Možná nám také v době pandemie chybí závody, které nás jinak motivovaly k tréninku. Ať je to tak či onak, důležité je v tréninku vytrvat.

Co s tím?

Cest k nalezení ztracené motivace může být mnoho. Někoho nakopne sdílení tréninkových výsledků v aplikaci či běžecké komunitě, někdo by se zase rád posunul na vyšší úroveň. Tady naštěstí umíme pomoct –  jak se zlepšit v běhání, poradí náš článek

I v dnešní době navíc existuje spousta virtuálních závodů a akcí, ve kterých si trasu odběhneme ve svém okolí a výsledky následně nahrajeme na web. Kromě dobrého pocitu a lepšího zdraví tak můžeme získat i účastnické medaile a další ceny.

obrázek z istockphoto.com

6. Mám strach začít

Nové a neznámé věci s sebou často přináší určitou míru nejistoty a výjimkou samozřejmě není ani běh. Pocit  nervozity nebo strachu jsou proto v tomto případě naprosto normální, jak si ostatně můžeme přečíst v dalším článku.

Důležité je uvědomit si, že každý běžec jednou nějak začínal a právě onen první krok bývá ve většině případů tím úplně nejtěžším.

Co s tím?

Nejlepším, co pro sebe můžeme v tomto případě udělat, je hodit strach za hlavu, obout boty a prostě vyrazit. I když třeba neběháme nejrychleji, pořád děláme něco, co je výhodné pro naše zdraví a posunuje nás dál v našich možnostech. 99,9 % dalších běžců a sportovců, které na trase potkáme, se navíc maximálně soustředí hlavně na sebe a své výkony, takže se nemusíme bát, že by nám snad někdo věnoval přílišnou pozornost.

Napoprvé zvolme pohodlné oblečení, ve kterém se cítíme dobře nebo na trať vyražme v doprovodu parťáka. Důležité je také začít pozvolna, abychom se neodpálili hned prvním tréninkem. Podrobný návod, jak s během začít úplně od začátku, nabízí náš další článek.

7. Stejně nehubnu

Redukce tělesné hmotnosti je velmi častým důvodem vyhledávání aerobních aktivit, jako je např. právě běh. Jak už ale jistě všichni víme, zdravé a udržitelné hubnutí je pomalý proces, který je založen na energetickém deficitu. I v tomto případě je tedy potřeba dbát na náš životní styl jako takový a od samotného běhu nemůžeme očekávat okamžité a zázračné výsledky. 

Co s tím?

Fyzická aktivita nám na naší cestě za lepším tělem dává jedinečnou příležitost, jak navýšit energetický výdej a nemuset se tak příliš omezovat v jídle. Pokud však bude náš energetický příjem stále převažovat, nezhubneme nic. 

Ačkoliv je tedy pravidelný pohyb nesmírně důležitý, při redukci hmotnosti si musíme pohlídat i další body, jako je právě přiměřený příjem stravy a tekutin nebo kvalitní spánek. Jedině správně nastavený režim nám totiž zajistí jak udržitelné výsledky, tak i dostatek sil na zlepšování běžeckých výkonů.

  • Jak si spočítat kalorický deficit a snadněji hubnout najdeme zde.

Co si z toho vzít?

Přestože je běh úžasně všestranný a efektivní sport, dokopat se k tréninku může být někdy oříšek. Stále bychom však měli pamatovat na to, že naše zdraví by pro nás mělo být prioritou, že v případě únavy a rozmrzelosti nám běh vždy vlije energii do žil a že žádné počasí není tak špatné, aby se v něm nedal odběhnout kvalitní trénink. 

Zkusme se i v dnešní době motivovat např. virtuálními závody, sdílejme své výsledky s ostatními a naplánujme si své tréninky tak, aby pro nás stále byly něčím novým a zábavným. Strach nemusíme mít ani pokud jsme úplní začátečníci, a jestliže se snažíme o redukci hmotnosti, nezapomínejme, že společně s pohybem musíme myslet i na další oblasti životního stylu, jako je výživa, pitný režim nebo kvalitní spánek.

Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________