7 novoročních předsevzetí, která má smysl si dát a snadno dodržíte

Tereza Havlínová
Tereza Havlínová 1. 1. 2022 Poprvé publikováno 6. 1. 2021
Aktualizováno 1. 1. 2022
Uložit článek
7 novoročních předsevzetí, která má smysl si dát a snadno dodržíte

Nový rok je pro mnohé synonymum nového startu a nového „já“. Víc než kdy jindy si dáváte předsevzetí, která se týkají zdravého životního stylu nebo hubnutí. Taková předsevzetí jsou ale často nesmyslná a příliš restriktivní. Prvotní nadšení vystřídá těžká demotivace a veškeré snažení je odsouzeno k rychlému zániku. Jak si nastavit smysluplné předsevzetí, které nebude těžké dodržet? Na to se společně podíváme v dnešním článku.

1. Namísto diet se zaměřte na udržitelný životní styl

Přelom roku je doslova zlatým dolem pro výživové šarlatány a prodejce „zázraků“ slibujících očistu těla a rychlé hubnutí. Možná právě vy patříte k těm, kteří mají výčitky z množství vypitého „vaječňáku“ nebo snědených vanilkových rohlíčků. A možná taky právě vy se chytíte do pasti.

Věřte, že ke spokojenosti a vysněné postavě nevedou žádné zkratky. Pokud jednou provždy zapomenete na přísné diety, poděkuje vám vaše zdraví i peněženka. Pro začátek zkuste omezit alkohol a sladké pití. Namísto toho pijte čistou vodu nebo čaje v množství 30–45 ml/kg. Jídlo rozdělte do 3–5 porcí denně a neuzobávejte bokem. Z oříšků nebo čokoládek se kalorický příjem zatraceně nastřádá.

Myslete na to, ať na talíři vždy máte zeleninu nebo ovoce. Zaměřte se na kvalitní celozrnné přílohy (pečivo, těstoviny, rýže). K nim doplňte bílkoviny v podobě libového masa, ryb, vajec nebo mléčných výrobků. Nechtějte všechno hned a zapomeňte na přístup „všechno, nebo nic.“ Určitě budete dělat chyby, to je lidské. Raději kousek po kousku budujte návyky, u kterých nebude těžké vydržet napořád, než utrácet peníze za nesmyslné diety, které nemají dlouhé trvání.

 • O tom, jak vybrat správný proteinový prášek do vašeho jídelníčku, si přečtěte v našem článku tady

7 novoročních předsevzetí, která má smysl si dát a snadno dodržíte

2. Nepodceňujte prevenci

Ruku na srdce: kdy naposledy jste byli na preventivní prohlídce u svého praktika? Zkuste se tam alespoň jednou za rok zastavit. Ale ne, když už něco „hoří“, ale z toho důvodu, že vážnějším problémům je třeba předcházet. To stejné platí o zubaři, kde by naprostou samozřejmostí mělo být pečlivé čištění zubů. Se správnou technikou poradí dentální hygienistka. Možná i vy budete překvapeni, že si nečistíte zuby úplně správně.

Ženy by neměly zapomínat na pravidelné návštěvy gynekologie a na tomto místě si neodpustím moje doporučení dvakrát podtrhnout a zvýraznit.

3. Méně seďte a více se hýbejte

Sedavý styl života je nešvarem moderní doby. Tento fakt zhoršuje současná doba, kdy velká část z nás pracuje na home office a celé dny doslova „nevytáhneme paty.“ Takový styl života způsobí, že se paradoxně cítíme bez energie, nemluvě o dalších negativních účincích na naše zdraví v podobě civilizačních onemocnění typu diabetes 2. typu, obezita nebo vysoký krevní tlak. (Biddle et al., 2016)

Pokud máte sedavé zaměstnání nebo pracujete z domu, práci cíleně prokládejte kratšími procházkami. Ty mohou mít i jasný cíl: skočte si někam na dobrou kávu do „okýnka.“ Tím zabijete několik much jednou ranou. Uděláte něco pro své zdraví, vychutnáte si lahodný nápoj a podpoříte lokální kavárnu. To je fajn, nebo ne?

 • Další tipy, jak zhubnout i při sedavém zaměstnání se dozvíte v tomto článku.

4. Vyzkoušejte nový sport nebo si najděte nové hobby

Tímto bodem plynule navážu na ten předchozí. Chápu, chtít aktuálně zkoušet nový sport není úplně snadné vzhledem k neustále se rozvolňujícím, nebo naopak zpřísňujícím se opatřením v souvislosti s koronavirem. Buďte ale kreativní a nebojte se zkoušet nové věci. Už dlouho si přejete vyzkoušet nový online jógový program? Směle do toho! Zlepšit své znalosti výživy prostřednictvím kurzu? Na nic nečekejte!

Vyberte si cokoliv, co vás bude bavit, těšit a rozvíjet.

obrázek z gettyimages.com

5. Víc vařte doma

Žijeme v době téměř neomezených možností a dostupnosti potravin. Což může být výhodou, ale i nevýhodou. A tak se stále víc spoléháme na donášky restaurací, za což nám často nepoděkuje zdraví, postava ani peněženka. (Mills et al., 2017)

Zkuste aktuální dobu využít k tomu, abyste si více vařili doma. S trochou plánování zjistíte, že až taková dřina to vlastně není a může to být zábava. Začněte něčím jednodušším a kdo ví, třeba se z vás postupem času stane učiněný sushi master! Nepřepalte ani frekvenci vaření. Pro začátek zkuste třeba dvakrát do týdne uvařit oběd, který si odnesete v krabičce do práce. Postupně můžete přidat a začít tak „krabičkovat“ rovnou na celý týden.

 • Skvělým zdrojem inspirace pro vás můžou výt rychlé, snadné a vyvážené recepty na Aktin.

6. Věnujte víc času sobě

To zní jako pěkné klišé, co? Rychlá doba nás tak nějak vede k tomu, že neumíme odpočívat a neustále se za něčím ženeme. Bohužel, takové chování nás neposunene k lepšímu výkonu, ani produktivitě. Když pracujete, opravdu pracujte. Když odpočíváte, odpočívejte. Je na vás, jestli si vyberete odpočinek aktivní nebo pasivní. Odpočinek pro někoho může být čtení knihy, pro druhého zase procházka. Tak jako tak byste se měli cítit odpočinutí a plni energie.

Pokud máte chuť, můžete zkusit meditaci. Nepředstavujte si hluboké rozjímání po vzoru buddhistických mnichů. Pustťe se do toho bez předsudků a očekávání. Nemáte si „něco myslet“ nebo „něco cítit.“ Jednoduše to berte jako čas strávený v přítomném okamžiku se svými myšlenkami, ať už jsou jakékoliv.

 • S čím dalším vám může mindfulnes pomoci, se dočtete zde.

Není taky od věci zamyslet se, kolik času trávíte online. Jasně, všichni občas prokrastinujeme tím, že sledujeme, kdo měl co k snídani nebo donekonečna sjíždíme videa roztomilých štěňátek. Ale čeho je moc, toho je příliš. Abyste totiž nezapomněli, že život se děje hlavně mimo prostředí sociálních sítí.

obrázek z adamsairamarillo.com

7. Myslete na kvantitu, ale i kvalitu spánku

Spánek je nezbytnou součástí zdravého životního stylu. Jen máme tendenci ho neustále odsouvat na spodní příčky žebříčku priorit. Vždycky se najde něco „důležitějšího“. Kromě toho, že se zaručeně nebudete cítit dobře, trpět bude i vaše zdraví. Chronický nedostatek spánku totiž může vést k nárůstu hmotnosti, srdečně cévním onemocněním nebo rozvoji deprese. (Kazem et al., 2015).

Zkuste proto uléhat a vstávat ve stejný čas, před spaním omezit čas u obrazovek. Když už, tak používat aplikace ( F.lux či Twilight), které limitují modré světlo. To by mohlo narušit kvalitu spánku, díky nižší produkci melatoninu. Pokud jste citliví na kofein, odpoledne ho omezte. Spěte ideálně ve tmě (nebo si pořiďte slušivou škrabošku) a udržujte teplotu v rozmezí 15–19 stupňů.

 • 4 tipy, jak se kvalitně vyspat, najdete tady.

Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
4 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________