Ranní rutina: 7 návyků, které vás naučí stíhat život

6. 11. 2021
Komentáře
1
Ranní rutina: 7 návyků, které vás naučí stíhat život
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Je všední den ráno a mnozí z nás svádí boj s lákadlem v podobě vyhřáté postele, i když víme, že je před námi mnoho práce, a tak si nemůžeme dovolit ztrácet čas.

Nastartujte svůj den vstříc větší produktivitě i volnému času tak, abyste dosáhli optimálních sportovních či pracovních výkonů v průběhu dne a zároveň si mohli dopřát zaslouženého odpočinku. Jdeme na to!

Jak během dne odškrtávat jeden úkol za druhým?   

Abychom mohli najít způsoby, jak ranní rutinu pojmout správně, musíme se zamyslet nad situacemi, kdy činíme nevhodné kroky. Tím svou produktivitu a náladu spíše sabotujeme, a sami sobě tak hážeme klacky pod nohy.

Špatný (a relativně běžný) přístup:

  1. Naplánovaný budík na první (a často i druhé a třetí) zazvonění úspěšně ignorujeme. Vstáváme (při troše štěstí) na druhý pokus, čímž se už ze začátku dne dostáváme do časové tísně.
  2. První aktivitou, kterou provedeme po probuzení, je projetí sociálních sítí. Koťátka, štěňátka, pár motivačních citátů vytrhnutých z kontextu = vše, co potřebujeme pro správné zahájení svého rána.
  3. Následně u dvacátého reels zjišťujeme, že nestíháme, takže se přesouváme do horké sprchy, zatímco se nám dodělává várka hektolitrů kávy.
  4. Kafe je následně jediná tekutina, kterou po ránu přijmeme (i když v množství, které by naplnilo nádrž menšího vozidla).
  5. Když se zadaří, snídani řešíme ve formě sladkého pečiva nebo cereálií (a dokoukáme poslední videa a stories).
  6. Následně vyrážíme z příjezdové cesty smykem, za který by se nemusel stydět ani Vin Diesel v Rychle a zběsile.  
  7. Po hodině v práci nebo škole začínáme být unaveni a podráždění, jelikož nám klesla hladina krevního cukru a přestal účinkovat kofein. Poznáváte se?

Jde to i zdravěji a efektivněji. Jak? 

Naštěstí existují i principy ranní rutiny, která vám pomůže nastartovat se do nového dne a zároveň dokonce ovlivní i kvalitu vašeho spánku na jeho konci:

  1. Po probuzení doženeme lehkou dehydrataci, která přirozeně nastává po nočním lačnění a je ještě mnohdy podpořena sportovní aktivitou ve večerních hodinách. Ideální volbou může být voda s citronem, která napomůže k dostatečné hydrataci organismu. Ta je stěžejní k tomu, aby efektivně probíhaly veškeré naše metabolické procesy.
  2. Snažíme se co nejdříve vystavit slunečním paprskům. Pokud to teď přes zimu nepůjde, osobně mám dobrou zkušenost s přístrojem na bázi světelné terapie.
  3. Pokud nám to čas dovolí, je vhodné provést i lehkou fyzickou aktivitu typu procházka se psem, ranní výběh, provedení pár kliků či protažení svalstva za pomoci strečinku.
  4. Následně si dáme sprchu. Nejprve za využití teplé vody provedeme hygienu a pak otočíme kohoutkem směrem k ledové vodě, která posílí naši psychiku, výkonnost i imunitu. Pomůže nám čelit nástrahám nového dne s novou úrovní energie.
  5. Stravu volíme takovou, která nás dostatečně zasytí a dodá pocit energie až do oběda. Pokud se po ranních sacharidech cítíme unaveni, můžeme sáhnout po kombinaci bílkovin a tuků (vejce s avokádem, jogurt s oříšky, mozzarella s rajčaty apod), jinak můžeme pokračovat nejen v tradiční snídaňové kaši. Větší porci sacharidů ocení zejména sportovci, jejichž cílem je doplnění zásob svalového glykogenu. To se týká zejména vytrvalostních sportovců či zástupců sportů s vysoce intenzivními tréninky, u kterých je vyčerpání glykogenu značné (fotbal, hokej, házená,...).
  6. Následně si zasloužíme odměnu v podobě kávy či čaje dle našeho výběru. Nabudit nás po ránu může jak kvalitní káva, tak i zelený čaj i jeho odnože v podobě čaje Matcha či Yerba Maté. Začínat kofeinem hned po ránu není ale nutností. 
  7. Až do této chvíle, pokud možno, zůstáváme offline. V ideálním případě máme na papíře sepsané úkoly pro daný den a po provedení ranní rutiny se na ně vrháme s veškerou vervou a energií bez toho, abychom se nechali rušit. Pokud vás například čeká tvořivý úkol (jako například mě psaní tohoto článku) a zároveň nepotřebujete být s nikým v kontaktu, zkuste zapnutí sociálních sítí odsunout až na dobu, kdy máte největší úkon daného dne za sebou. Uvidíte, že bez vyrušení z okolního světa toho dokážete za daný časový úsek stihnout mnohem více a kvalitněji.

Stáčí ráno změnit pár maličkostí a nejhorší část dne snadno proměníte v pohodový start. Nebo potřebujete ještě další tipy?

Ranní rutina: 7 návyků, které vás naučí stíhat život

Co si z toho vzít? 

Při dodržení alespoň některých ze zásad výše vstupujeme do dne nabití energií. Nespoléháme se pak po zbytek dne jen na kávovar a na to, že všichni ostatní okolo nás také nenávidí ranní vstávání, a nebudou tak po nás nic chtít. 

Pravidelná ranní rutina ovlivňuje mimo jiné i kvalitu spánku ve večerních hodinách. To, jak prožíváme celý den, tak ovlivňuje i to, jak jej zakončíme. Proto je vhodné podnikat ty správné kroky hned od probuzení. Je to investice, která se vám vrátí i tam, kde byste to nečekali. 

Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Wim Hofova metoda dýchání: ovládněte vlastní tělo
Sychravé počasí umí prověřit naši imunitu a mnoho z nás v rámci prevence zkouší různé druhy otužování. Jeden svérázný Holanďan však svou metodou vyvolal obrovskou vlnu zájmu napříč laickou i odbornou veřejností, a tak pojďme společně nakouknout pod pokličku "ledového muže".
5 chyb, kterými zabíjíte zdravou snídani. Neděláte nějakou z nich?
5 chyb, kterými zabíjíte zdravou snídani. Neděláte nějakou z nich?
Způsobů, jak zkazit zdravé jídlo, existuje spoustu. A snídaně není žádnou výjimkou, naopak. Neničíte si náhodou svou pečlivě připravenou a zdravou snídani některou z těchto chyb? Které to jsou a jak je napravit, rozebíráme v článku.
Trápí vás nachlazení? Otužujte se! Těchto 7 zásad byste měli znát
Trápí vás nachlazení? Otužujte se! Těchto 7 zásad byste měli znát
Nebojte se ledové vody. Staňte se otužilci, posilněte svou imunitu a posuňte svoje zdraví na novou úroveň!
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Melatonin: hormon spánku. Jaké má další účinky?
Čekají vás státnice, důležitý pohovor nebo cesta přes několik časových pásem? Spolehněte se na melatonin a dejte sbohem probdělým nocím.
Snídaně jako základ dne: Klíč k hubnutí, nebo přežitý mýtus?
Snídaně jako základ dne: Klíč k hubnutí, nebo přežitý mýtus?
Je snídaně opravdovým základem dne, nebo ji můžeme s klidným svědomím vynechat? To vše se dozvíme v dnešním článku, kde si také probereme, jaký vliv má snídaně na hubnutí.
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Všichni chceme být produktivní, ale den je nám krátký. Jako nejlepší řešení se zdá obětovat pár hodin spánku. Je to ale dobrý nápad? Co když si naopak škodíme? Přečtěte si, jak může deficit spánku působit na naše zdraví, stravování nebo hubnutí!
Jaké potraviny mohou prodloužit život a chrání nás před nemocemi?
Jaké potraviny mohou prodloužit život a chrání nás před nemocemi?
Kdybyste věděli, že se dokážete chránit před rakovinou nebo srdečně-cévními onemocněními konzumací určité skupiny potravin, zařadili byste je do jídelníčku? Máte šanci, dneska se dozvíte, jaké potraviny to jsou.
Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?
Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?
Čeká tě nějaká stresová situace a ty máš pocit, že ji nemůžeš zvládnout? Pak je nejvyšší čas okusit kouzlo studené sprchy. Nejenže ti dodá dobrou náladu, ale věř tomu, že nic horšího už tě přes den fakt nepotká.
Jak se vyhnout ranní únavě?
Jak se vyhnout ranní únavě?
Probudit se po dlouhém spánku unavenější, než jak jsme večer ulehali, není nic moc. Jaké jsou hlavní příčiny ranní únavy a je možné se jí vyhnout?
Yerba Maté: jihoamerický nápoj se stimulačními účinky
Yerba Maté: jihoamerický nápoj se stimulačními účinky
Nápoj připravený z listů cesmíny paraguayské patří mezi oblíbené stimulační nápoje v Jižní Americe. Jak se nápoj připravuje a jaké množství kofeinu obsahuje?
5 kroků, díky kterým budete každé ráno maximálně produktivní
5 kroků, díky kterým budete každé ráno maximálně produktivní
Máte pocit, že nestíháte vše, co byste chtěli? Buďte maximálně produktivní. Zvládněte vše důležité již ráno. Pár osvědčených triků, které vám na této cestě pomůžou, najdete v článku.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?