Jak dodržet novoroční předsevzetí po celý rok?

Komentáře
Jak dodržet novoroční předsevzetí po celý rok?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Většina z nás si myslí, že začátkem roku zmizí to, co doposud bylo. Vše špatné je najednou pryč, naše hříchy jsou zapomenuty a my s prvními sekundami nového roku máme pocit, jako bychom se poprvé čerstvě nadechli a začali znovu žít. S čistým nepopsaným papírem.

Na sociálních sítích se můžete dočíst, jak někteří plánují pravidelné cvičení. Někdo chce omezit alkohol, jiný začít s Whole30, další tohle a jiný tamto. Jak to ale vymyslet, abychom letos neselhali dříve, než opravdu začneme, a konečně naše předsevzetí dodrželi?

Dostát svým novoročním předsevzetím výdrží málokdo. Proč?

Kolik lidí své novoroční předsevzetí bude dodržovat po celý rok? Málo. Největší počet lidí to vzdá již v průběhu ledna a dál už na to "kašle" s tím, že to zkusí zase od Nového roku, od pondělí a od začátku měsíce. Však to znáte sami, že?

Proč nedokážete dodržet závazek vůči sobě? Možná si toho kladete moc. Možná čekáte změny hned a neumíte být trpěliví. Možná to byla špatná volba nebo vám chybí dostatečná motivace.

Nové datum je symbolem něčeho nového... Co takhle začít znovu? 

Datum 1. 1. je doslova magické! Je to nový začátek, nová výzva a nová motivace. Všichni jsou jednoduše plní odhodlání začít s čistým štítem. Jedni touží vysekat svoji postavu k dokonalosti a druzí chtějí radikálně přejít od cukroví a smaženého kapra na vlnu kuřecího na vodě a brokolici.

Tuhle myšlenku rovnou pusťte z hlavy! Kalendář možná ukázal nové datum, ale ke změně je nejlepší přistupovat šetrně a postupně.

  • Jestli u vás šel během Vánoc váš tradiční režim k zimnímu spánku, osvěžte si ho díky zdravému talíři a začněte zase postupně zařazovat plnohodnotné potraviny, po kterých se budete cítit sytě a spokojeně. 

7 tipů, díky kterým svá předsevzetí letos opravdu splníte! 

1. Stanovte si plán, dílčí cíle a odškrtávejte jejich dosažení

Je jasné, že jste teď motivovaní až "na půdu", kolik kilogramů chcete zhubnout, nabrat nebo o kolik centimetrů vám má povyrůst "bicák", samozřejmě v co nejkratším čase.

Takhle rychle to nejde. Ani Řím nepostavili za den. Stanovte si několik dílčích cílů, které vás budou postupně posouvat kupředu a motivovat k tomu, abyste pokračovali na cestě k vašemu konečnému cíli. Pamatujte, že musíte respektovat celkový proces změny. 

2. Za každý splněný dílčí cíl je potřeba se odměnit

Nové legíny, sportovní tílko, nebo třeba arašídové máslo jistě stojí za motivaci ke splnění svých vytyčených dílčích cílů! Budete si tak neustále vytvářet svůj vlastní kolotoč motivace, který vám pomůže. Zejména v těžších chvílích.

3. Najděte si parťáka a nebojte se požádat o pomoc 

Každý se někdy dostane do úzkých, kdy čelí řadě pochybnostem. Jakmile hned nevidíte výsledky a váha nejde konstantně dolů, mrchy pochyby se hned dostaví. To je prostě život. Proto se v takových chvílích nebojte říct svým bližním o podporu, která nakopne člověka více než pořádný nakopávač. Nemusíte na to přece být sami, protože ve dvou se to lépe táhne! 

Dohodněte se s přítelkyní, kamarádem a jděte do toho spolu! Budete se navzájem hecovat, motivovat a podporovat v těžkých chvílích. Když jeden z vás zapomene #postworkout protein, druhý mu jistě jednu dávku dá nebo pomůže s inspirací na nové recepty a vyladěnou chuť jídla!

Jak dodržet novoroční předsevzetí po celý rok?

4. Nechtějte všechno hned! Plán musí být dlouhodobě udržitelný 

Zapomeňte na 30 denní výzvy nebo jídelníčky, které slibují nereálně velké množství shozených kilogramů do pár týdnů! Stejně to dlouho nevydržíte, budete hladovět a mít tendenci se přejíst nebo spadnout do pastí poruch přijmu potravy.

Nebude vás to těšit a na konci vás nebude čekat žádné #hotsummerbody, ale zničený metabolismus. A jako bonus jo‑jo efekt. Tou správnou strategií je jít na to pomalu s rozumně sestaveným tréninkovým a stravovacím plánem. Jedině tak máte největší šanci, že letos uspějete.

5. Nesrovnávejte se s někým jiným, každý jde svou vlastní cestou a svým tempem

Vy jste si zadali nějaký cíl, vy si za tím jdete. Vy jste začali na určitém startovním bodě. Když kamarádka vidí výsledky dříve než vy, nezoufejte! Neznamená to, že něco děláte špatně. Jen jsme každý jiný a na naše výsledky má vliv řada faktorů, ať už je to rychlost metabolismu, stres, spánek, nebo pohyb... Prostě: "Kdo si počká, ten se dočká!"

6. Buďte trpěliví a nevzdávejte se po první chybě

Po prvním měsíci ve fitku se z vás druhý Árný pravděpodobně nestane. Hlavně pokud jste začátečníci, budou vás zpočátku bolet svaly (opravdu hodně). Najednou zjistíte, kolik těch svalů vlastně máte! I obyčejná chůze do schodů po prvním legday může být celkem výživným zážitkem, ale to je normální. 

Ano, říká se, že "co bolí, to roste,” ale nikoliv rychlostí blesku. Neztrácejte hlavu, když progress nebude tak rychlý, jak jste si plánovali nebo přáli. Všechno má svůj čas. Fitness je především o sebedisciplíně, důslednosti a motivaci. Kdyby to bylo tak jednoduché, každý druhý by byl už profi závodník. 

Nikdo není neomylný a každý může uklouznout. To ale neznamená, že se hned vzdáte a zase si musíte počkat na nějaké magické datum nebo zatmění měsíce. Žádná cesta není lehká a vždy je potřeba vystoupit ze své komfortní zónypřekonávat překážky, které leží na cestě k cíli. Z dočasného neúspěchu je potřeba se jen poučit, nikoliv hodit flintu do žita. Jak se říká: "Jeden krok vzad, dva kroky vpřed."

7. Najděte si svou vlastní vášeň pro zdravý životní styl

Ať už děláte cokoliv, musíte to milovat, vidět v tom smysl a dělat to s radostí. V opačném případě to nebude mít dlouhého trvání. Nedělejte nic jen proto, že to dělá někdo jiný a chcete být jako on. Každý je nějaký... 

Děláte to především pro sebe. Ať už to bude fitness, jóga, plavání, běh, turistika.. cokoliv. Dělejte to proto, že to naplňuje především vás. A ne proto, abyste měli co přidávat na Instagram. 

Co si z toho vzít závěrem?

Nesnažte se cíle splnit do konce prvního týdne nebo měsíce. Jděte na to s rozumem, promyšleně a raději pomalu než pak se zničeným zdravím. 

Máte na to 365 dní. 365 dní, abyste na sobě makali, zlepšovali se a dosahovali vašich cílů! Běžte takovou cestou, která je dlouhodobě udržitelná a bude vás bavit, než abyste někoho kopírovali a vzdali to, protože ta cesta není vaše...

Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nejdůležitější změna stravy, kterou musí při proměně postavy udělat každý! Proč?
Nejdůležitější změna stravy, kterou musí při proměně postavy udělat každý! Proč?
Co kdybych vám řekl, že jediným nutričním opatřením můžete zlepšit složení těla? Že ho chcete vědět? Já vám ho rád prozradím!
5 tipů, díky kterým zaručeně zhubnete i bez počítání kalorií
5 tipů, díky kterým zaručeně zhubnete i bez počítání kalorií
Vyřadit lepek, sacharidy, nejíst po 6. hodině nebo jíst tukožroutskou polévku? Co je tedy ta správná cesta, jak dosáhnout vysněné postavy. Nemusíte se mučit hladovkami, abyste zhubli. Poradíme vám, jak zakomponovat do života pár jednoduchých triků, díky kterým se váha ručičky konečně pohne tím vytouženým směrem.
Low fat, low carb, nebo paleo? Která dieta je ta nejlepší?
Low fat, low carb, nebo paleo? Která dieta je ta nejlepší?
Někdo má výsledky z nízkosacharidové, další se cítí nejlépe na paleo. Víte, o čem je řeč? No přece o dietách. Existuje jich nespočetné množství. Pojďme se podívat na známé i neznámé, jejich pozitiva i možná rizika.
Pozor na nesmyslné diety od fitness vzorů a celebrit! Znáš rizika?
Pozor na nesmyslné diety od fitness vzorů a celebrit! Znáš rizika?
Stále zkoušíš dokola nové diety a hubnoucí programy od celebrit nebo fitness vzorů z Instagramu a nedaří se ti dosáhnout vytouženého těla? Přizpůsob stravu tak, aby pracovala ve tvůj prospěch.
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
10 jednoduchých rad, jak začít zdravě jíst a cvičit
Začít žít zdravěji, dobře jíst a více se hýbat, není těžké, v záplavě informací a rad se ale situace komplikuje. Reálně přitom potřebujete jen chuť začít a pár dobrých rad. Máme pro vás několik tipů, které vám vaše začátky usnadní.
Jak si sestavit tréninkový plán podle svých představ?
Jak si sestavit tréninkový plán podle svých představ?
Podmínkou stabilního přírůstku hmoty a síly je smysluplně sestavený tréninkový plán. Máš takový? Ujisti se o tom. Pokud zjistíš, že nemáš, rovnou si ho sestav.
7 důvodů, proč jsem díky plavání zdravější i výkonnější
7 důvodů, proč jsem díky plavání zdravější i výkonnější
Přirozený pohyb nemusí být nutně jen chůze a běh. Dejte šanci i plavání a buďte ještě rychlejší, pohyblivější a štíhlejší.
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Spánek je pro nás velmi důležitý, a to nejen kvůli tomu, aby jste kvalitně regenerovali, ale také proto, abyste mohli pracovat a manipulovat se svojí hmotností. Jak na to?
10 nejlepších jógových programů na YouTube pro začátečníky i pokročilé
10 nejlepších jógových programů na YouTube pro začátečníky i pokročilé
Zkuste si doma v pokoji nebo venku zacvičit podle některých z nabízených videí a možná józe a jejím účinkům propadnete naplno.
Proč stojí za to vystoupit z komfortní zóny?
Proč stojí za to vystoupit z komfortní zóny?
Naše komfortní zóna je pohodlné a bezpečné místo, kde se nemusíme ničeho bát. Bohužel ho však obloukem míjejí všechny zajímavé příležitosti, díky kterým se můžeme zlepšovat. Proč stojí za to občas komfortní zónu opustit?
Bicepsový zdvih
Bicepsový zdvih
"Kolik dáváš na bicepsový zdvih", se běžně nikdo nikdy nezeptá. Pokud však vaše paže budou vypadat jako od vítěze letošní Olympie, šance, že se tím budete moct pochlubit, se značně zvyšují. Jak jej však provádět správně?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.