7 tipů, jak na zdravý životní styl pro studenty

Kristýna Dvořáková
Kristýna Dvořáková 16. 9. 2021
Uložit článek
7 tipů, jak na zdravý životní styl pro studenty

Studentský život může být někdy náročný. Nekonečné sezení v knihách, nedostatek spánku a pohybu, málo času na jídlo během dne a stres, to vše nám ubírá na fyzickém i psychickém zdraví. I pro nás, školou povinné, však existuje mnoho tipů a vychytávek, s jejichž pomocí si můžeme zdravý životní styl udržet i během našich studentských let. 

7 tipů, jak zůstat během studia zdravý a fit

1. Nezapomínat na snídani

Studenti musejí být často na nohou od brzkého rána a jak lépe začít den, než právě výživnou a nutričně vyváženou snídaní? Přestože ve vztahu k hubnutí nemá snídání nikterak zázračný efekt, může nám pomoci se ráno nastartovat, zlepšit přemýšlení a kognitivní funkce a omezit naše chutě na nezdravé a kalorické svačinky nebo zabránit večernímu přejídání. 

2. Dodržovat pitný režim

Při hektických přesunech z přednášky na přednášku se často může stát, že úplně zapomeneme na pitný režim. Dehydratace však snižuje soustředěnost a výkonnost, zhoršuje vylučování odpadních látek, regulaci tělesné teploty a může vést i k bolestem hlavy, které nás mohou na zbytek dne zcela vyřadit z provozu. Další důvody, proč je správný pitný režim tak důležitý, kolik a čeho bychom měli denně vlastně vypít se dozvíte zde: https://aktin.cz/konec-polopravd-kolik-vody-denne-musime-vypit

3. Chystat si jídlo s sebou

Studenti jsou díky nedostatku času na jídlo často nuceni využívat nabídek pouličních stánků, automatů, pekáren nebo různých fastfoodů, které většinou nenabízí potraviny, které by našemu organismu zrovna lahodily. Elegantním, levným a rychlým řešením, jak tento problém eliminovat, jsou doma připravené krabičky, do kterých si dáte jídlo, které máte rádi a vždy budete mít perfektní přehled o tom, co zrovna jíte. O dalších výhodách, které krabičkování přinese se dočtete zde: https://aktin.cz/snadnejsi-hubnuti-a-usetrene-penize-co-dalsiho-ziskame-krabickovanim

7 tipů, jak na zdravý životní styl pro studenty

4. Při studiu si dávat přestávky

Všichni známe ten pocit, když nám hoří termín a my máme dojem, že musíme na daném projektu dělat X hodin v kuse. V takových situacích je však naopak potřeba dát si čas od času “voraz”. Soustředěnost a pozornost se totiž během studia postupně snižují a po každých 90 minutách práce bychom si proto měli dát 10-15 minutovou pauzu. Krátký odpočinek nám pomůže k opravdu efektivnímu přemýšlení a ne pouze tupému zírání na obrazovku nebo do učebnice.

5. Hýbat se

Pravidelná fyzická aktivita je nezbytnou součástí zdravého životního stylu a poskytuje nám řadu výhod. Zlepšuje naši fyzickou kondici, upevňuje zdraví, umožňuje nám uvolnit se a přijít na jiné myšlenky a mimo to nám také pomáhá efektivněji myslet. Pohyb se neomezuje na hodinku denně strávenou v posilovně, nebo během. Kromě tréninků jako takových bychom se proto měli vždy snažit o co nejvíce přirozeného pohybu (chůze, schody, úklid…). Týdně bychom se měli pohybu o nízké intenzitě věnovat alespoň 150 minut, v případě intenzivního tréninku je to minimálně 75 minut. Více o tom, jak pohybem podpořit funkci svého mozku se dozvíte zde: https://aktin.cz/chcete-zvladnout-zkousky-a-dulezitou-praci-hybejte-se

6. Dostatečně spát

Zdravý životní styl by nemohl existovat bez kvalitního spánku, který ovšem, my studenti, velmi často odsouváme na druhou kolej. Jedině dostatečně vyspaní však budeme schopni se pořádně soustředit, být produktivní, zvládat každodenní úkoly a navíc si chránit své fyzické i duševní zdraví. Je proto načase si veledůležitost spánku konečně uvědomit a důsledně mu věnovat 7-9 hodin, které se pro většinu populace jeví jako jeho optimální délka. Jaká další rizika se s nedostatkem spánku pojí se dočtete zde: https://aktin.cz/nedostatek-spanku-zvysuje-stres-chut-k-jidlu-a-zpomaluje-svalovy-rust

7 tipů, jak na zdravý životní styl pro studenty

7. Nemít na sebe přehnané požadavky

Být studentem je jednoduše náročné. Účast na přednáškách, práce na průběžných projektech, tvorba závěrečné práce a nedejbože, kdybychom si k tomu chtěli i přivydělat, nebo mít nějaký soukromý život. Při plánování je proto třeba zůstávat nohama na zemi a nemít na sebe přehnané nároky. Jistě, čas od času je třeba kousnout se a zabrat, následně však musíme odpovídající čas věnovat i zábavě, odpočinku a mezilidským vztahům. 

Ani Řím totiž nepostavili za den a pokud na sebe budeme dlouhodobě kupit požadavky, které nejsou ani při největší vůli realizovatelné, můžeme si být jisti, že takový přístup povede minimálně k rapidnímu poklesu naší motivace a efektivity, v horším případě i k nervovému zhroucení. 

Co si z toho vzít? 

Být studentem může být někdy pěkná fuška a přiznejme si, že sezení na přednáškách, hodiny strávené u knih, nedostatek spánku a pohybu a minimum času na jídlo se se zdravým životním stylem zrovna neslučují. Naštěstí však existuje mnoho vychytávek, jak si v tomto náročném období udržet fyzické i psychické zdraví.

Ráno se proto snažme nevynechávat snídani, která nás nakopne a připraví nás na nový den. Zapomínat bychom neměli ani na pitný režim a v rámci zdravého a nutričně vyváženého stravování si jídlo nachystejme raději s sebou do krabiček. Při studiu pravidelně zařazujme přestávky a hýbejme se, jak jen je to možné. Velmi důležitým faktorem je také spánek, kterému bychom měli důsledně věnovat alespoň 7-9 hodin. Závěrem je třeba myslet i na své duševní zdraví, nemít na sebe přehnané nároky a udělat si čas i na odpočinek, zábavu a společenské vztahy.

Přidej se k 32 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
6 Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________