Čistíme sklady! Slevy až 50 % – TPW, Bodylab, Biotech, Go Nutrition, Nebbia, ...

Zavřít upozornění

Sacharidy a gainery

Sacharidy a gainery

Jan Kern Jan Kern před 9 lety

Každý z nás jistě řešil otázku: Co po tréninku, aby naše svaly dostaly správnou výživu pro maximální růst. V následujícím článku se podíváme na přípravky, které by nám měli velmi pomoci zodpovědět tuto otázku.

Sacharidový nápoj

Jak již název sám napovídá, jedná se nápoj složený převážně ze sacharidů. Z legislativního pohledu se jedná o doplněk stravy s obsahem do 30% proteinů na 100g. Z angličtiny se unás vžil název gainer. Primárně je určený do objemové fáze, a to pro podporu regenerace a svalový růst. Pojďme, ale hezky od začátku tzn, proč vlastně doplňovat všemi zatracované avšak oblíbené jednoduché sacharidy.

Proč suplementovat sacharidový přípravek?

Jak již jsme si řekli, sacharidový nápoj slouží pro maximální nárůst svalstva a vhodnou regeneraci po tréninku. Jeho doba přichází právě v čase po tréninku, a to do 30 min. po výkonu. Abyste mohli podat nějaký výkon, potřebujete energii. Při tréninku dochází ke spalování svalového glykogenu. Tento glykogen je použit, jako zdroj energie pro svalovou práci. Toto je nevyhnutelný stav, ke kterému dochází při každé činnosti. Abyste tento akutní nedostatek svalového glykogenu mohli kompenzovat, potřebujete právě v co nejkratší době po tréninku cukr doplnit.

Kolik přijímat sacharidového suplementu?

Co autor, to názor. Obecně se však doporučuje 1g sacharidů na kilogram tělesné hmotnosti. A to (jak jsme si gainer shakejiž uvedli) v období do 30 min. po tréninku. Sacharidy by měli pocházet z kvalitního a lehce vstřebatelného zdroje tzn. nejlépe ve formě glukózy (také D-glukosy, dextrosy). Vhodnou formou je také maltodextrin. Nedílnou součástí každého sacharidového nápoje je i určitý obsah bílkovin. Množství bílkovin v takovém suplementu by se měl pohybovat kolem 20g bílkovin na 100g (tedy 20%). Opět zde hraje roli, jaká bílkovina je v suplementu použita bílkovina. Nejvhodnější formou by samozřejmě byla hydrolyzovaná syrovátková bílkovina. Tento proces by však značně zdražil suplement. Spokojme se tedy se syrovátkovým izolátem příp. koncentrátem. Bílkovinám typu hydrolyzovaného kolagenu, sójového izolátu či sušené syrovátky doufejme, odzvonilo. Vaše svaly si s tímto druhem bílkovin zrovna nenotují.

Co ještě můžeme najít v suplementu?

Dalšími složkami, které mohou být použity v sacharidovém nápoji jsou glutamin, kreatin, různé vitaminy a minerální látky. Krátce si představíme pouze glutamin. Ten má v tomto typu doplňku stravy opravdové opodstatnění. Jedná se o nejrozšířenější aminokyselinu v našem těle. V kosterním svalstvu je zastoupen z 60 % z celkového množství zastoupených aminokyselin. Má antikatabolický efekt, podporuje růst svalstva a jeho regenerace. Ovlivňuje i náš imunitní systém.

Co očekávat od sacharidového přípravku?

Sacharidový přípravek nám pomůže při nabírání svalstva. Uplatnění nalezne zejména v objemové fázi přípravy, kdy se snažíme o maximální zisk svalstva. Stejně tak oblíbený je i u vytrvalostních sporů pro doplnění energetického deficitu příp. jako regenerační prostředek.

Teď už je řada na vás. Na našem trhu se objevuje nepřeberné množství jak kvalitních tak méně kvalitních sacharidových nápojů. Věřím, že vy si vyberete právě ten, který vám pomůže maximalizovat vaši snahu o svalový růst.