Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Bolest krční páteře

25. 11. 2010
Komentáře
Bolest krční páteře

Krční páteř je nejpohyblivější a nejvíce namáhanou částí páteře. Nedivte se, nese obrovský náklad, a tak je velmi důležité jí aspoň z části pomoci správným zacházením.  Nepomáhá jí ani špatný životní styl, návyky a podceňování "drobných" nehod. Trávíte většinu dne u počítače nebo v autě, či na kole? Pojďte se s námi podívat, co vám doopravdy hrozí.

bolest krkuKrční páteř zblízka

Krční páteř je v současnosti příčinou mnoha bolestivých a velmi nepříjemných syndromů. Vystřelují do okolí krku, způsobí bolest hrudníku, hlavy nebo ramen.

Mechanicky i dynamicky působí krční páteř jiné problémy než například páteř bederní. Je sice zatížena "pouze" hlavou, ta má však velmi vysoké nároky na orientační pohyby a při předklonu přetěžuje ploténky středních a dolních krčních obratlů.

Zatímco naši předci měli hlavu vzpřímenou, aby mohli pozorovat krajinu, nesprávný životní styl většiny z nás je provázen častým nebo trvalým předklonem. Tato situace nastává zpravidla při práci na počítači, psaní i čtení. Moderní život je prostě plný nástrah pro naši krční páteř, a je jenom na nás abychom se ni starali a snažili se o co nejlepší přístup k našemu zdraví.  Naše páteř je fyziologicky prohnuta dozadu, my ji však stále obracíme opačným směrem!

Krční páteř je také mnohem častěji vystavena nejrůznějším, byť drobným nehodám a úrazům hlavy, kterým však naprostá většina z nás nevěnuje žádnou pozornost. Typickým příkladem je nepovedený kotoul vzad, po kterém druhý den bolí krk, velmi záludná jsou prudká zastavení v autě, při nichž se hlava pohybuje dozadu.

Devastující pro krční páteř je i dlouhodobě špatná poloha spánku. V poloze na břiše otáčíme hlavu na jednu stranu, abychom mohli dýchat, v hlubokém spánku poklesne svalové napětí a hlava se zkroutí. Na natažené straně jsou ráno svaly bolavé a častá je i bolest hlavy. Při špatné poloze ve spánku ale může také dojít ke špatnému prokrvení některých ze struktur mozku, výsledkem jsou nečekané a velmi nepříjemné závratě a stavy nevolnosti.

Přestože popsané potíže mohou mít příčinu v jiných, závažnějších onemocněních, nejčastěji je na vině právě krční páteř.
 


Jak se bolest projevuje?

Bolest může způsobit například práce v dlouhotrvajícím předklonu, svalová dysbalance (nerovnováha) či statická porucha (například předsunuté držení hlavy).
 
Nerovnováha mezi jednotlivými svaly na přední a boční zadní straně krku, mezi lopatkami a prsními svaly, kdy některé jsou oslabené a jiné zkrácené, se nazývá "horní zkřížený syndrom". Viditelným výsledkem je zvýšené prohnutí v krční oblasti, kulatá záda, předsunutá hlava, krk i ramena. Tento syndrom je důležité co nejdříve kompenzovat, protože při jeho zanedbání se příznaky prohlubují a kompenzace je stále složitější. Naší jedinou zbraní tuto poruchu je kompenzační cvičení. Ano, nezní to příliš vábně, ale pro naše tělo je provádění speciálních cviků opravdu důležité a neměli bychom ho podceňovat.

Přetížení a vadné držení hlavy a krku se projeví nejprve únavou a poté i bolestí šíje. Nejčastěji se tak stane po dlouhotrvající práci vsedě a s předkloněnou hlavou, stejně nepříjemnou bolest však může způsobit "natřásání" v dopravních prostředcích.

Blokáda v některém z pohybových segmentu krční páteře je také příčinou akutního ústřelu krční páteře, tj. náhlého strnutí šíjového svalstva. Nemocní pociťují bolest pouze na jedné straně, která vystřeluje k ramenům nebo do temene hlavy. Nemohou otáčet ani naklánět hlavu, pociťují závratě a nevolnost. Vzniká při náhlém a nekoordinovaném prudkém pohybu, někdy po jízdě s otevřeným okénkem nebo po přeležení ve spánku.

Neustávající tupá bolest za krkem, vystřelující do ramen nebo k lopatkám, a omezená hybnost krční páteře signalizuje tzv. chronický algický vertebrální krční syndrom. Bývá důsledkem špatně léčených akutních příhod, nadměrné zátěže rukou, degenerativních změn páteře nebo dlouhotrvajícího nepřirozeného držení hlavy.

Další poruchou krční páteře je tzv. cervikokraniální syndrom, který se projevuje bolestmi hlavy. Příčinu této poruchy lze hledat v nejvyšších částech krční páteře. Jde o poruchu krční páteře, bolest se ale šíří i do rukou (do ramen či paží). Centrum bolesti je v týlu, někdy na temeni hlavy i ve spánku. Bolest bývá asymetrická, ale i zcela jednostranná a nemusí být vůbec pravidlem, že je cítit v oblasti krční páteře. Dalším příznakem této poruchy mohou být závratě a pocit nevolnosti. Bolesti bývají dlouhodobé a aktivují se zvýšenou zátěží krční páteře.


 
Jak potíže léčit?

Důležité je, aby vyšetření krční páteře a diagnózu vždy stanovil lékař! Fyzioterapeut až poté provede svá vyšetření a stanoví fyzioterapeutický plán léčby.

U potíží způsobených špatným držením těla je důležité snažit se takovéto poloze vyhýbat, případně upravit pracovní prostředí – změnit výšku pracovní plochy, klávesnice, monitoru atd. Léčba svalových dysbalancí spočívá v terapii pro jejich nápravu. Často zejména u žen s "horním typem dýchaní", při němž je přetěžováno šíjové svalstvo, je nutný nácvik správného dechového stereotypu.

V případě diagnostikovaného akutního ústřelu provádí fyzioterapeut manuální terapii "tahu", která přináší úlevu i uvolnění blokovaných segmentů. Svalová ztuhnutí se pak ovlivňují technikou protahování zkrácených svalů a relaxací napjatých svalů. Velmi důležité je chránit šíji před prochladnutím, například z průvanu otevřeného okna nebo klimatizace. Je možné také krk nahřívat "suchým teplem", v žádném případě však v horké lázni.

Tolik o bolestech krční páteře. Jedná se opravdu o závažný problém, postihující stále více lidí, nenechávejte ho tedy bez povšimnutí.

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho na Facebooku     Sdílet

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Tento neurotransmiter má ohromný vliv na naši psychiku a stojí také za dlouhodobou motivací. Jaké další funkce v lidském těle má?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
6 jednoduchých tipů, jak na nafouknuté břicho
Věděli jste, že proti nadýmání můžete bojovat i jinak, než vyřazením luštěnin? Přečtěte si všech 6 tipů a zjistěte, který je ten správný pro vás. Připojili jsme i několik tipů na jednoduché snacky, kterými potěšíte vaše trávení.