Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Vitamíny od A po Z (1.část)

Komentáře
Vitamíny od A po Z (1.část)

Vitamíny od A po Z (1.část)

Vysvětlivky, aneb základní pojmy:

DDD…doporučená denní dávka

Hyperviatminoza…laicky řečeno nadbytek vitamínů

Hypovitaminoza…laicky řečeno nedostatek vitamínů

Lipofilní…rozpustný v tucích

Hydrofilní…rozpustný ve vodě

Antioxidanty…omezují aktivitu kyslíku v organismu (tedy oxidaci),zpomalují proces stárnutí.Mají čistící účinky.

Vitamín A (Retinol, Axeroftol) - je vitamínem lipofilním, tedy rozpustným v tucích. Je důležitý pro správnou funkci oka, konkrétně pro, sítnici a tvorbu zrakového pigmentu. A je také silným antioxidantem. Doporučená denní dávka je 750 μg/den, nepřekračujte denní dávku, tímto vitamínem je možné se předávkovat - při mega dávce tohoto vitamínu může dojít až ke smrti!Jeho zdroje jsou rybí tuk, žloutek,špenát a játra (zajímavost: játra ledního medvěda obsahují takové množství vitamínu A , že jsou jedovatá!). Provitamín vitamínu A je betakaroten‑pro člověka je výhodnější přijímat betakaroten, a tělo si z něj pak ,,samo,, udělá vitamín A.

vitamínyVitamín B1 (thyamin) - je vitamínem rozpustným ve vodě, tedy hydrofilní.

Potřeba toho vitamínu prudce stoupá, pokud jsme fyzicky aktivní, a rovněž je spotřeba vyšší pokud jsme milovníky kávy a čaje. U dětí je denní dávka 1 miligram a u dospělých až 2 miligramy, tímto vitamínem není možné se předávkovat (avšak při obrovských dávkách může dojít k alergické reakci). Projevy nedostatku jsou špatná kvalita kůže, nechuť k jídlu, podrážděnost ,deprese,bolesti svalů.

Jeho hlavním úkolem je štěpení cukrů, které tělo přijímá potravou, na glukózu. Ta poskytuje energii pro mozek a nervový systém. Citace:,,Thiamin navozuje optimismus, pomáhá překonávat emotivní stres, odstraňuje deprese, netrpělivost, zmatenost, posiluje paměť, stabilizuje chuť k jídlu, podporuje vylučování žlučových kyselin, je důležitým faktorem při růstu, zmírňuje mořskou nemoc. Podává se při obrně periferních nervů a u některých lékových otrav.,,Vitamín B1 dříve způsoboval nemoc beri‑beri (způsobená konzumací sacharidů a téměř žádného vitamínu B1, tato nemoc byla hlavně v Asii, a to díky konzumaci loupané rýže a téměř jednotvárné stravy)

Vitamín B1 najdeme v :játrech, vepřovém mase, celozrném pečivu, ořechách, luštěninách,ovesných vločkách

Vitamín B2 (riboflavin, laktoflavin) - rovněž hydrofilní vitamín.je důležitý pro metabolismus sacharidů, neuromuskulární systém, absorbuje a mobilizuje železo ,účastní se látkové výměny v mitochondriích, pomáhá také ke zdraví kůže a očí. Denní doporučená dávka(DDD) je 1,2mg pro nesportovce, a pro cvičící jedince 4mg (pro vrcholové sportovce až 8mg) - předávkujeme se opět jen velmi těžko - u některých jedinců, může dojít po příjmu vyšší dávky tohoto vitamínu ke svědění kůže. Riboflavin ztrácí účinnost pokud na něj(respektive na jeho zdroj) svítí slunce. citace:,,Mléko ponechané na slunci v průhledné sklenici ztrácí za několik hodin tři čtvrtiny riboflavinu, protože tento vitamin je mimořádně citlivý na sluneční záření. To je také jeden z důvodů, proč je nyní mléko dodáváno v papírových obalech.,,

Zdroje: kvasnice,mléko, tvaroh,vnitřnosti

vitamin A

Vitamín B3 (Niacin) - opět hydrofilní vitamín. Při předávkování(více než 100mg denně) dojde k rozšíření cév,svědění kůže, nevolnostem a pokud máte dnu‑tak velké dávky vedou k jejímu zhoršení.Niacin je nutný pro uvolňování energie z potravy - je tedy nezbytný pro metabolismus. Niacin rovněž snižuje hladinu cholesterolu. Niacin se tvoří z aminokyseliny tryptofanu, proto pokud trpíme nedostatkem tryptofanu, většinou trpíme i nedostatkem niacinu - což bývá častým problém u vegetariánů a veganů. DDD je 5 až 18 miligramů denně. Zdroje jsou játra, ryby ,maso,kvasnice,luštěniny

Vitamín B4 (Adenin) - hydrofilní vitamín. Patří k dusíkatým bázím(adenin,tymin,guanin,cytosin). Bývá někdy označován jako vitamín dobré nálády. Zpomaluje šedivění vlasů a zlepšuje kvalitu kůže. Najdeme ho v arašídech, vejcích a celozrném pečivu.

Vitamín B5 (kyselina pantotenová) Je sloučenina opět rozpustná ve vodě, je obsažena téměř ve všech potravinách živočišného, nebo rostlinného původu. Nedostatek není v moderním světě, při pestré stravě možný. Je součásti mnoha enzymů v lidském těle. Je nezbytná pro syntézu cholesterolu, červených krvinek a tuků.A je také zařazována mezi antioxidanty. Nejhojněji je zastoupena v mase, vejcích, kvasnicích, mléku, špatný zdroj není i brokolice. DDD dávka není stanovena, minimální dávka pro udržení zdraví je 3‑7mg, nemusíte se obávat toto množství obsahuje větší porce lososa.

Vitamín B6 (pyridoxin) - opět vitamín rozpustný ve vodě. Ve skutečnosti je vitamín B 6 složen ze tří příbuzných složek (pyridoxin,pyridoxal,pyridoxamin). Všechny složky jsou nutné ke štěpení a uvolňování energie z bílkovin. Je důležitý také pro správnou funkci nervového systému. Z toho vyplývá, že silový sportovci by měli B6 suplementovat o něco více, než nesportující člověk a to kvůli vyššímu příjmu bílkovin v jejich stravě. Zjednodušeně: čím více bílkovin přiiímáte, tím více by jste měli příjímat vitamínu B6. Nedostatek  je vzácný a k jeho příznakům patří deprese, anemie, zmatenost. Předávkovat se téměř nelze. DDD je u sportovců o něco vyšší a pohybuje se od1,4 do 1,6mg. Dalo by se také říct, že na gram příjmutého proteinu  se doporučuje příjímat  0,016mg vitamínu B6. Zdroje jsou: vejce, libové maso, drůbež, celozrné pečivo, ryby.

vitaminsVitamín B8,někdy uváděn i jako B9 (Inositol) - patří vlastně mezi vlákniny. Je součástí stěny jaterních buněk a udržuje jejich souvislost. Může působit proti rakovině(někdy bývá užíván při chemoterapiích). Je to antioxidant, dále podporuje růst vlasů a brání jejich vypadávání.Jeho zdroje jsou:sojové boby, luštěniny, hrášek, zelí, hrozny. Při pestré stravě se nemusíte bát o hypovitaminozu tohoto vitamínu.

Vitamín B12 (kyanokobalamin)

Naleznete o něm rozsáhlý článek.

Vitamín B13 (kyselina lipoová) Je to heterocyklická sloučeni a má množství rolí v organismu. Je to významný antioxidant, pomáhá regulovat množsví cukru v krvi. Dále je přítomna při metabolismu sacharidů. Kyselina alfa‑lipoová je ovšem důležitá i pro správnou funkci nervové soustavy. Spolu s vitamínem B1 ovlivňuje procesy v nervové soustavě a vede ke zvýšení její činnosti a výkonu. Nedostatek kyseliny lipoové se projevuje zejména únavou, slabostí, poruchami vnímání a v některých případech může vést až k poruchám srdečních a mozkových funkcí.

pangaminVitamín B15(Kyselina pangamová) - je rozpustný ve vodě a je velice citlivý na sluneční záření. Má adaptogenní účinky při stresu, lipotropní účinek, stimulační účinek na kyslíkový metabolismus v tkáních a detoxikační efekt. Snižuje cholesterol v krvi. Je obsažené v cizrně, pivní kvasnice(pangamin), sezamová semýnka. Byl populární v Rusku u vzpěračů na posílení srdeční činnosti. Je antioxidant, má čistící účinky a často se používal na utlumení negativních účinků anabolických steroidů. DDD je 25‑100mg.při nedostatku buňky předčasně stárnou,zvyšuje se únava a snižuje kondice.

Vitamín B17(Amygdalin)

Je to glykosid obsažený např. v mandlích (odtud jeho název Mandloň-Amygdalus), a není typickým vitamínem, protože jeho nedostatek není pro tělo nijak závažný. Ale zkouší se využívat jako prevence nádorů a také jako lék proti nevolnostem. Jeho rozkladem vzniká kyanovodík - je jedovatý. Je obsažen v mandlích, semenech jablek a hrušek.

autor: Jiří Tkadlčík

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.