Proč přes zimu tloustneme a jak tomu zabránit?

Komentáře
Proč přes zimu tloustneme a jak tomu zabránit?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Vedle vánočních dárků a sněhových vloček mají zimní měsíce ve zvyku nadělovat také nějakou tu hmotnost navíc. Jenom přes vánoční svátky to může být v průměru asi tak půlkilogram. Není nic překvapujícího, když váha přes celé roční období pak ukáže ještě víc. Pozitivní zpráva je, že se tomu dá celkem snadno zabránit. Pojďme si projít těmi nejčastějšími důvody, proč během zimy přibíráme. Najdete se v některém z nich i vy?

1. Přes zimu přirozeně méně sportujeme

Ne že by zimní měsíce nenabízely skvělé zimní sporty, jako jsou běžky, lyže nebo snowboard. Bohužel se jim věnujeme podstatně méně v porovnání s těmi letními. Dokonce i studie na dětech školního věku zjistila, že během zimních měsíců tráví až o třetinu času méně pohybovými aktivitami.

Co se s tím dá dělat?

Dejte šanci halovým sportům. Badminton, squash, tenis nebo florbal můžete hrát celoročně.

  • Skupinové lekce v posilovně můžete navštěvovat i v zimních měsících. Jaké mají výhody? Přečtěte si v našem dalším článku.

2. Dlouhé zimní večery doslova vybízí ke klidovému režimu

Máloco je typičtější pro zimu než knížka, teplý čaj a dlouhé zimní večery. Bohužel pravdou je, že zatímco duše jásá, vaše svaly se tak trochu nudí. Pokud navíc vypadnete z aktivního stylu života, nějakou dobu trvá, než do něj zase naskočíte zpět. Nejlepší je proto kontakt s pohybem udržet celoročně.

Co se s tím dá dělat?

Buďte aktivní, dokud je ještě světlo během dne. Vyrazte na výlet do přírody, běžte si zaběhat nebo jen naplánujte procházku zasněženým centrem vašeho města. Každý krok se počítá.

  • Nechce mse vám večer po práci nebo škole ven? Cvičit můžete i doma! Vyzkoušejte tipy na domácí trénink pro ženupro muže.
obrázek z gettyimages.com

3. Kalorické pochutiny testují vaši odolnost celý prosinec

Každý ví, že vánoční cukroví není jak vystřižené z katalogu pro hubnutí. Ono by to ale přes samotné svátky nevadilo. Pokud vás ale kalorické jídlo spojené s Vánoci doprovází polovinu zimy, může to už být problém.

Cukroví totiž ochutnáváme už s příchodem listopadu a s nabírajícím tempem si ho užíváme během Vánoc a oslav Nového roku. Jestli cukroví svačíte již od Mikuláše, může to váš režim narušit. Stejně tak v případě, kdy méně oblíbené druhy dojídáte ještě koncem ledna.

Co se s tím dá dělat?

Šetřete si vánoční cukroví až na samotné Vánoce. Nejen že tím ušetříte spoustu nesnědených kalorií, ale dodáte svátkům navíc pocit výjimečnosti a ušetříte si na ně tu pravou atmosféru.

  • Dochází vám inspirace na zdravé a chutné vaření? Sledujte naše Aktin recepty, kde přibývají nová jídla každý týden.

4. Alkohol doprovází každé vánoční posezení

Prosinec je měsíc ve znamení vánočních večírků, firemních posezení i přátelských setkání. Na některé akce se těšíte, jiné jsou spíše povinnost. Prakticky na všech se ale sejdete ve společnosti alkoholu. Nezapomeňme, že alkohol má poměrně vysokou kalorickou hodnotu, obsahuje asi 7 kcal na 1 g. Živý večírek trvající až do rána tak může znamenat spoustu propitých kalorií.

Co se s tím dá dělat?

Myslím, že víte, co máte dělat :-) Jestli už ale chytnete slavící náladu, snažte se aspoň nesníst k tomu všechno to skvěle vypadající občerstvení, které máte v dosahu.

5. Pozor na těžká zimní jídla

V horkém létě se vám určitě někdy stalo, že jste měli chuť tak maximálně na lehký salát, naopak představa “guláše se šesti” vám na čele vytvořila novou krůpěj potu. V zimních měsících to tak většinou nebývá. Naopak pokud přijdete promrzlí domů, představa studeného salátu k večeři vás nezahřeje ani v duši, ani v žaludku. Naproti tomu ten guláš už zní najednou o mnoho lépe…

Co se s tím dá dělat?

Nebojte se v zimě hutných jídel, stále se však snažte zaměřit na přirozené potraviny bohaté na všechny důležité živiny. Vyzkoušet můžete třeba některý z našich skvělých receptů.

6. Nejíte jen kvůli tomu, že se nudíte?

Zatímco v letních měsících se domů chodíme snad jen vyspat na další den, v zimě si tepla domova vážíme mnohem více. Má to ale svá úskalí. Třeba že se častěji můžeme nudit. Odpoledne strávené doma totiž pro mnohé znamená pravidelnou kontrolu chladničky a skříňky se sušenkami a pochutinami. Je to spíš takové jedení z nudy, které ale nikdy nebylo úplně ideální.

Co se s tím dá dělat?

Také doma se snažte dodržovat pravidelný režim. Jezte vědomě, vyhněte se situacím, kdy jídlem jen zaháníte nudu.

obrázek z istockphoto.com

7. Do svetru se všechno schová, co na to ale kondice?

Zatímco v létě máme pocit, že na nás je poznat každý gram navíc, v zimě jsme o poznání klidnější. I kdyby totiž těch gramů byl víc než jeden, teplý huňatý svetr se o vše s přehledem postará. Myslete však na to, že zvýšená hmotnost spolu s poklesem pohybové aktivity během zimy se může negativně projevit také na vaší fyzické kondici.

Co se s tím dá dělat?

Nastavte si takový stravovací režim, který pro vás bude udržitelný celý rok. Díky tomu možná zjistíte, že žádné jarní diety nejsou potřebné.

8. Já bych moc rád/a, ale v zimě se bohužel běhat nedá

Máte pocit, že slyšíte svá vlastní slova? Potom pro vás máme skvělou zprávu, běhat můžete i v zimních měsících! Běhání v zimě má úplně jinou atmosféru. Je sice o něco náročnější, ale odměnou vám za to bude skvělý pocit, který na vás po doběhnutí dolehne. A takové vánoční pohádky spolu s teplým čajem mají po doběhnutí úplně jiný rozměr.

Co se s tím dá dělat?

Nebojte se běhat i v zimě. Při oblékání dodržte pravidlo 10 °C = oblečte se tak, jako by bylo o 10 stupňů tepleji. Nezapomeňte také na kvalitní a pevnou obuv, v zimě ji oceníte v porovnání s létem ještě dvakrát tolik.

Co si z toho vzít?

Během zimních měsíců máme tendenci přibrat v průměru asi tak o 0,5 kg. Může za to především kaloričtější jídlo, úbytek pohybové aktivity a časté večírky spojené s vánočními svátky. Snažte se zařadit pravidelný pohyb i do měsíců, kterém sluncem zrovna neoplývají. Nejen že tím udržíte vaše tělo v režimu, ale především budete mít lepší náladu a pocit.

Vedle klasických zimních aktivit vyzkoušejte různé halové sporty (tenis, badminton, squash), vánoční večírky spojte s bowlingem a nebojte se ani běhání. Také v zimě je možné pravidelně sportovat, jen to chce o trochu více plánování.

Hubnutí a alkohol: Jak si občas dopřát, aby i přesto šly kilogramy dolů?
Hubnutí a alkohol: Jak si občas dopřát, aby i přesto šly kilogramy dolů?
Pokud je vašim cílem redukce hmotnosti a hubnutí, alkohol rozhodně není ten nejlepší parťák na pomoc. Jak nám alkohol škodí a jak velký je jeho vliv na (ne)úspěšnost diety?
Domácí trénink celého těla pro muže #makamdoma
Domácí trénink celého těla pro muže #makamdoma
Pokud jsme zdraví a netrápí nás žádné zdravotní obtíže, momentálně nám nezbývá nic jiného než cvičit doma. Proto vám dnes přinášíme trénink celého těla pro muže. Ručíme za to, že i doma si pořádně máknete.
Domácí trénink celého těla pro ženy #makamdoma
Domácí trénink celého těla pro ženy #makamdoma
Pokud jsme zdraví a netrápí nás žádné zdravotní obtíže, momentálně nám nezbývá nic jiného než cvičit doma. Proto vám dnes přinášíme trénink celého těla pro ženy. Ručíme za to, že i doma si pořádně máknete.
Běhání v zimě: 6 tipů, jak vyzrát na běh v chladných podmínkách
Běhání v zimě: 6 tipů, jak vyzrát na běh v chladných podmínkách
I v zimě se dá pravidelně běhat! Čemu věnovat pozornost a na co si dát pozor předtím, než vyběhnete?
Výhody skupinových lekcí: cesta ke skvělým výsledkům nebo reklamní tah fitness center?
Výhody skupinových lekcí: cesta ke skvělým výsledkům nebo reklamní tah fitness center?
Při výběru vhodného druhu cvičení by přitom mělo záležet hlavně na tom, aby vás bavil. Nová data však naznačují, že ze skupinových lekcí můžete vytěžit ještě o něco víc.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.