Jak jíst více zeleniny? Nabízíme 8 kreativních způsobů

Komentáře
2
Jak jíst více zeleniny? Nabízíme 8 kreativních způsobů
obrázek z unsplash.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

O pozitivních účincích konzumace zeleniny vás určitě přesvědčovat nemusíme. Snad jen ve zkratce: zelenina je bohatá na vitaminy, minerální látky a antioxidanty. Vysoký obsah vody a tedy nízká kalorická denzita z ní navíc dělá skvělou skupinu potravin pro ty z vás, kteří chtějí hubnout. V praxi to totiž znamená, že velká mísa zeleninového salátu má velký objem a minimum kalorií. Díky obsažené vláknině vás také dobře zasytí.

Denně byste měli sníst zhruba 400 g zeleniny – to odpovídá např. velké okurce nebo dvěma středním paprikám, třem rajčatům či jejich kombinaci. Ideální je jednotlivé druhy střídat, abyste přijímali celou paletu prospěšných látek. Sníst toto doporučené množství zeleniny v létě většinou nedělá žádný problém – máte jí plnou zahrádku, chutná výborně a je finančně dostupná. S blížícím se podzimem a zimou ale možná začínáte řešit, jak si zeleninu v jídelníčku udržet. V dnešním článku vám nabídneme hned několik kreativních způsobů, jak toho dosáhnout. 

1. Zahřejte se zeleninovou polévkou

V sychravém podzimním počasí není nic lepšího, než se zahřát pořádnou miskou teplé polévky. Navíc je to chytrý způsob, jak do sebe dostat hned několik druhů zeleniny a tím zvýšit příjem všeho prospěšného, co nám zelenina nabízí.

Připravit si můžete krémové polévky (z dýně, brokolice či špenátu) nebo poctivé silné vývary a zeleninu do nich přidat. Vyzkoušejte třeba dýňovou polévku s polévkovými krutony podle našeho receptu.

obrázek z avitahealth.com

2. Zeleninu schovejte do smoothiečka

Ráno obvykle nestíháte a tak je vaší záchranou nějaké to smoothiečko? Tady ovšem pozor, protože taková snídaně se může lehce zvrhnout v kalorickou bombu plnou cukru.

Jedním ze způsobů, jak smoothie udělat nutričně vyváženější, je přidat do něj zeleninu. Chuťově neutrální je třeba listový špenát nebo červená řepa. Nelekejte se divokých barev. Taková smoothies vás svojí chutí mile překvapí. Nejlépe se o tom přesvědčíte sami, když zkusíte některý z našich receptů:

  1. Smoothie, které tě nakopne před výkonem v práci i ve fitku
  2. Smoothie, které spolehlivě zažene hlad
  3. Smoothie nabité vitamíny, které tě postaví na nohy
  4. Zázvorové smoothie nabité vitaminy

3. Připravte si zeleninovou omeletu

Vaječná omeleta je jídlem, které připravíte na tisíc způsobů. „Ukuchtit“ ji snadno zvládnou i ti, kteří kuchyni zrovna nevládnou zlatým žezlem.  Samotnou mě zrovna tohle jídlo mockrát zachránilo před téměř jistou smrtí hladem. Vajíčka se najdou snad v každé lednici a hotový oběd/večeře je na stole do pár minut. 

Do prošlehaných vajec můžete schovat třeba rajčata, papriky, cibuli, žampiony nebo již zmíněný listový špenát. Inspiraci můžete nasát v našich receptech - vyzkoušejte vaječnou omeletu se zeleninou a sýrem.

4. Zkuste slanou ovesnou kaši

Zatočte se svým snídaňovým stereotypem a vyzkoušejte netradiční variantu ovesné kaše naslano. Kaše je určitě chutná dobře s rozinkami, skořicí, čokoládou nebo oříšky, ale slaná variace vás za srdce chytne úplně stejně.

Do startu pro vás máme inspiraci. Zkuste naši slanou ovesnou se žampiony, avokádem a ztraceným vejcem.

5. Z květáku si udělejte základ na pizzu nebo květákovou rýži

Květák možná nepatří mezi vaše nejoblíbenější druhy zeleniny. Nechcete mu však dát další šanci? Má neuvěřitelně všestranné využití a ve 100 g obsahuje pouhých 24 kcal. Na smažený květák s tatarkou od babičky ale raději zapomeňte. Připravte si třeba voňavou květákovou pizzu se šunkou a mozzarellou s pořádnou náloží bílkovin.

Tuto košťálovou zeleninu můžete použít také jako velmi chutnou alternativu rýže. Porce rýže (60 g v syrovém stavu) nás vyjde na 210 kcal (882 kJ). Pokud místo ní použijete najemno nasekaný květák (250 g), vyjde vás to na pouhých 67 kcal (273 kJ). Takový rozdíl vám může hezky hrát do karet ve chvíli, kdy se snažíte hubnout. Květák není chuťově příliš výrazný. Proto ho můžete dochutit dle libosti například nasekanými bylinkami, kurkumou či kari.

obrázek z freepik.com

6. Zaexperimentujte se zeleninovými nudlemi

Oběd v podobě těstovin „s něčím“ zřejmě představuje oblíbenou klasiku, když nestíháte. Komu se to čas od času nestane. Zkuste si ale jídelníček zpestřit a „nudle“ si připravit ze zeleniny pomocí spirálového kráječe na zeleninu. Běžně jej koupíte v domácích potřebách.

Skvěle se hodí třeba cuketa, mrkev, batáty nebo špagetová dýně. Dále už s hotovými „špagetami“ můžete naložit podle libosti a kombinovat je třeba s pestem nebo omáčkou z čerstvých rajčat.

7. Zeleninu přidejte do omáček

Přidání zeleniny do rajčatového základu omáček může být skvělou fintou, jak zvýšit příjem zeleniny. To oceníte hlavně ve chvíli, kdy máte vybíravé děti a už nevíte, jak zeleninu správně zakamuflovat.

Do omáček můžete přidat například mrkev, barevné papriky, cibuli nebo listový špenát. Dále můžete nebo nemusíte rozmixovat do hladka. Taková omáčka například spolu s těstovinami a tuňákem poslouží jako bleskový, ale zato nutričně vyvážený oběd.

8. Nejnovější trend: kvašená zelenina

Na závěr nesmíme opomenout ani nejnovější trend a to zeleninu kvašenou. Pamatujete si ze školní jídelny tu kupičku kysaného zelí, která byla neodmyslitelnou součástí čočky na kyselo? Tehdy vám možná nebyla po chuti, ale kysaná zelenina svůj smysl jednoznačně má. Podpoří totiž vaše trávení a správné složení mikrobiomu. To znamená silnější imunitu a pevnější zdraví.

Velmi populárním příkladem je japonské kimči. Do jeho přípravy se můžete pustit sami doma nebo ho koupit v obchodech se zdravou výživou. Malá mistička k jídlu párkrát do týdne dokáže s trávením a zažíváním divy. Pod to se podepisuji.

Kvašenou zeleninu si můžete připravit i doma. Vyzkoušejte ji třeba podle našeho receptu

obrázek z shutterstock.com

Co si z toho vzít

Doufáme, že jsme vás dnešním článkem přesvědčili, že jíst zeleninu neznamená jen chroupat okurku s okurkou sedm dní v týdnu.

Pokud se vám podaří mít zeleninu v jídelníčku v dostatečném množství, zvýšíte tím příjem vitaminů, minerálních látek i antioxidantů. Zaručeně budete zdravější a budete se cítit o poznání lépe.

10 osvědčených tipů, jak zvládnout kalorický deficit
10 osvědčených tipů, jak zvládnout kalorický deficit
Jak z hubnutí dostat maximum? S tímto přehledem objevíte úplně novou dimenzi hubnutí a kila se budou ztrácet téměř sama!
Která zelenina je nejlepší? Těchto 5 druhů byste rozhodně měli zařadit do jídelníčku
Která zelenina je nejlepší? Těchto 5 druhů byste rozhodně měli zařadit do jídelníčku
Podle doporučení Společnosti pro výživu bychom měli sníst 400 g zeleniny každý den. O tom, že je zelenina zdravá, nepochybuje asi nikdo. Víte ale, jaké druhy jsou nutričně nejbohatší?
Top jídla, kterými podpořit imunitu a bránit se nachlazení
Top jídla, kterými podpořit imunitu a bránit se nachlazení
Ze všech stran slyšíme, že bychom měli chránit svoji imunitu. Ale co to vlastně znamená? A co tedy pro svoji imunitu můžeme udělat?
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Prospěšnou skladbou mikrobiomu, kterou ovlivníme životním stylem, dokážeme předcházet nadváze, cukrovce, riziku infarktu nebo třeba depresím.
Jsou džusy a smoothies tajnou překážkou v hubnutí?
Jsou džusy a smoothies tajnou překážkou v hubnutí?
Znáte to, jak si koupíte půl litru smoothie nebo ovocné šťávy, dáte si první hlt, ani nemrknete a všechno je pryč? A hlad vás za chvíli otravuje zas? Jsou sice z ovoce, ale mají svá úskalí. Jaká to jsou?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?