Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

8 obětí, které musíte podstoupit, pokud chcete mít perfektní formu

Petr Loskot
Petr Loskot 14. 7. 2020
8 obětí, které musíte podstoupit, pokud chcete mít perfektní formu

Každý, kdo na sobě maká a snaží se žít zdravě, se určitě někdy zasnil, jaké by to bylo mít formu, kterou na sociálních sítí vidí u svých fitness vzorů nebo u závodníků v kulturistice a fitness. Jen těžko si však dokážete představit, co stojí za tím takovou formu udělat. Ba co více – jak si ji udržet dlouhodobě a čeho všeho se kvůli tomu budete muset ve svém životě vzdát. Jste připraveni zřeknout se všech těchto životních radostí?

Většina z nás dosáhne top formy jedině s přísným režimem a řadou sociálních obětí 

Když se rozhodnete, že chcete udělat skvělou formu, uvědomte si, že nejste všichni na stejné startovní čáře. Lišíte se totiž celkovým životním stylem, návyky, množstvím tělesného tuku, ale také genetikou. Tyto faktory budou v mnohém rozhodovat o tom, jak dlouho budete muset držet samotnou redukční dietu a jak obtížné pro vás bude si výslednou formu vůbec udržet i po procesu hubnutí.

Pro někoho, kdo je schopen držet velmi slušnou formu celoročně a na léto ji bude chtít pouze vyšperkovat, budou tyto sociální oběti mnohem menšího rozsahu. Následující body tedy berte spíše z pohledu průměrného návštěvníka/návštěvnice posilovny, který vše bude mít o poznání těžší.

8 sociálních obětí, které budete muset podstoupit pro celoroční udržení top formy

1. Vážení si jídla a perfektní přehled o příjmu kalorií

Mít přehled o přesném příjmu kalorií vám po celou dobu procesu umožňuje pružně reagovat na dosavadní rychlost hubnutí nebo na aktuální náročnost životního stylu a množství pohybové aktivity. I když to možná někteří z vás nechtějí slyšet, tak ano, počítání kalorií funguje a může významně zlepšit vaše výsledky i následné udržení formy.

A o to více, pokud chcete dosáhnout nižšího procenta tělesného tuku. Jde to i bez počítání kalorií, ale chce to perfektně znát svoje tělo, mít něco odcvičeno a vědět něco o výživě a energetické hodnotě potravin. A takových jedinců je značná menšina.

Pro většinu lidí to proto naopak vyžaduje přesné vážení jídla a jeho přípravu na celý den do krabiček, takže žádné meníčko jen tak někde v restauraci nebo zákusek či zmrzka při návštěvě cukrárny s vaší drahou polovičkou. To může vést k nezdravému vztahu k jídlu a po ukončení tvrdého neudržitelného režimu i k přejídání a rychlému jojo efektu.

Podle mnohých výzkumů tak závodníci ve fitness a kulturistice obecně trpí poruchami příjmu potravy mnohem častěji než běžná populace. Řekl bych, že se moc není čemu divit. A současné fitness modly na sociálních sítích na tom nebudou o nic lépe.

2. Žádné pivo nebo víno s kámošema. Na alkohol nebo sladké nápoje můžete zapomenout

I relativně malá dávka alkoholu může mít dle studií negativní vliv na výkon a regeneraci. Navíc pokud máte stravu napočítanou do posledního gramu a kalorie, je logické, že příjem energie z těchto nápojů vám s vašimi výpočty pořádně zamíchá, vždyť kupříkladu 2 piva dělají cca 450 kcal. A to rozhodně není kapka v moři.

I když by šel příjem energie z piva, vína či jiného nápoje do vašeho příjmu započítat a vy byste poté museli někde v jídelníčku naopak ubrat, alkohol vám kromě prázdné energie žádné další živiny nepřináší. Navíc alkohol často doprovází vyšší energetický příjem, chuť na nezdravá jídla a snižuje naši vůli, takže budete všem těmto lákadlům hůře odolávat. Pokud chcete opravdové výsledky, budete se muset vzdát alkoholu v jakékoliv podobě.

3. Striktní dodržování času uléhání ke spánku a jeho délky

Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je pro regeneraci nezbytný. Má vliv i na hormony hladu a sytosti. Spánek ovlivňuje i hladinu stresového hormonu kortizolu nebo anabolického hormonu testosteronu. Krátký nekvalitní spánek hraje ve všech těchto aspektech ve váš neprospěch. I když někam s kámošema večer půjdete a budete se ujišťovat, že je všechno v pohodě, protože sklenky alkoholu se přece ani nedotknete, přesto kvůli spánkové deprivaci zřejmě budete druhý den nezregenerovaní, budete mít větší hlad a cítit se špatně.

Pokud tento životní styl budete vyznávat déle, i hladiny hormonů ovlivňujících vaši formu v dlouhodobějším měřítku (kortizol, testosteron) budou působit proti vám. Když je vaším cílem forma hodná řeckých bohů, na ponocování a párty zapomeňte. Ideálně byste měli spát 7–9 hodin a udržovat si stejný denní režim, tedy chodit spát a vstávat v relativně stejný čas.

4. Pravidelný silový trénink téměř každý den

Myslíte si, že bude stačit zajít 3x týdně do posilky a nějak to tam odcvičit? Takhle to bohužel nepůjde. I přístup k tréninku od vás bude vyžadovat disciplínu a přesný řád. Proto počítejte s minimálně 4, ale spíš s 5 a více tréninky týdně. V posilovně budete téměř každý den a výjimkou možná nebudou ani dvoufázové tréninky, které jsou náročné na regeneraci, takže důležitost spánku a životosprávy se ještě zvyšuje.

Zkrátka režim udržitelný leda pro někoho, kdo se svojí postavou živí, ale určitě ne pro ty, kteří chtějí pouze udělat formu pro svůj vlastní dobrý pocit.

8 obětí, které musíte podstoupit, pokud chcete mít perfektní formu

5. Pravidelné kardio

Kalorického deficitu nutného pro hubnutí lze dosáhnout pouze úpravou stravy, jenže mnohdy je lepší raději více jíst a více se hýbat, než abyste jen donekonečna snižovali energetický příjem. Kromě silového tréninku vás proto k navýšení energetického výdeje čekají i časté aerobní aktivity.

Kolik jich bude? V “nejlepším” případě 1–2 aerobní aktivity v trvání 30–45 minut. Znám ale jedince, kteří absolvovali i 300 minut kardia týdně po dobu několika měsíců! A pak s celou honbou “za formou” ze dne na den kompletně skončili. Celý režim byl prostě neudržitelný.

6. Méně času na další koníčky a aktivity

Už víte, že vás patrně budou čekat minimálně 4 silové tréninky a 2x do týdne aerobní aktivita (spíš více) – na své formě budete pracovat téměř každý den. Navíc si uvědomte, že vám nebude rozhodně do smíchu kvůli redukční dietě, budete se cítit více unavení. Když k tomu připočtete ještě studium nebo zaměstnání, budete mít při takovém náročném režimu ještě chuť dělat něco jiného, co by vás bavilo, nebo se budete raději celkově šetřit?

Pravděpodobně zvolíte druhou možnost. Proto se připravte na to, že své formě budete muset podřídit i tuhle oblast života a svoje koníčky alespoň na přechodnou dobu upozadit.

7. Méně času na přátele, rodinu a partnera

Dodržet pravidelnou tréninkovou rutinu i o víkendu, nebo ji porušit a jet někam na víkend? Páteční podvečer věnovat tréninku nohou, nebo jít na rande s partnerem nebo s přáteli na pivko? Vidíte, že v honbě za formou najednou budete muset dělat velmi nepříjemná rozhodnutí, u kterých je každá rada drahá.

Budete muset pečlivě rozmýšlet, co má pro vás větší smysl nejen z krátkodobého, ale i dlouhodobého hlediska. Buď začnete zanedbávat vaše nejbližší, nebo upozadíte důležitost vaší představy o dokonalé formě. Nastává pak otázka, jestli opravdu taková představa o dokonalé formě stojí za obětování času se svými nejbližšími?

8. Bez coachingu a asistence to bude trvat mnohem déle a cesta bude dost bolavá

Pokud jste ve výživě a tréninku spíše začátečníci nebo středně pokročilí, doporučoval bych vám plány se svojí formou konzultovat s odborníkem. Může jím být např. nutriční terapeut nebo výživový poradce, který má s vedením lidí usilujících o nízké procento tuku praktické zkušenosti a také rozumí silovému tréninku. Podobně to může být i kvalitní zkušený trenér, který se neustále vzdělává v oboru a umí pracovat s naturálním sportovcem.

Ti budou vědět, jak nastavit příjem energie, základních živin i vhodnou suplementaci nebo co dělat, pokud nastane stagnace v hubnutí. Buďte ale připraveni na to, že si za svoje služby nechají náležitě zaplatit.

Co si z toho vzít?

Nic není černobílé, a tak ani celoročně vyrýsovaný sixpack a kulatý zadek nejsou bez obětí. Někdo tato sociální omezení podstoupí snadno a rád, pro někoho budou dostatečným impulzem k tomu, aby si uvědomil, že svalnatá a štíhlá postava z vás lepšího a hlavně šťastnějšího člověka stejně neudělají. To samé lze uvést i o celkovém zdraví – nízké procento tělesného tuku a energetický příjem s sebou nesou celou řadu zdravotních rizik.

Proto je otázkou, zda to všechno přehnané a často i neudržitelné úsilí za to vlastně stojí. Raději se snažte stravovat a sportovat tak, abyste byli se svým tělem spokojení dlouhodobě a neměli potřebu zabíhat do zbytečných extrémů. Když se na tuto cestu chcete doopravdy vydat, musíte počítat s tím, že na oltář pomyslné krásy a dokonalosti budete muset položit řadu sociálních obětí.

Přidej se k 36 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________