Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Vitamíny (II. část)

8. 2. 2011
Komentáře
Vitamíny (II. část)

Druhá část rozsáhlého lánku o vitamínech, tak potřebných pro udržení dobrého zdraví, vývoje a regenerace. V tomto článku se podíváme na vitamíny rozpustné ve vodě. Tedy celý B‑komplex, vitamin C, vitamin H a další.

První část článku, ve které jsme si probrali samotnou podstatu vitamínů, jejich důležitost pro organismus a rozdělení naleznete zde:


Vitamíny rozpustné ve vodě

Jak jsme si již nanačili v monulém článku. Jedná se o vitamíny, kterou potřebují pro svůj přenos a metabolismus tekuté prostředí. Jedná se o vitamíny hydrofilní.

Vitamín B1 (thiamin)

pozn. druhý název představuje triviální název vitaminu příp. chemické označení, dnes se více používají označení písmenná

Doporučená denní dávka (dále jen DDD) je 1,1‑1,4 mg a nalezneme ji v mase, kvasnicích , vnitřnostech a luštěninách. Zvýšenou potřeboutohoto vitamínu trpí alkoholici. Vitamín B1 se podílí na metabolismu sacharidů (proenzym). Jeho lehký nedostatek se projevuje poruchou energetického metabolismu, únavou a pomalými reakcemi. Při avitaminóze (těžký nedostatek) dochází k poruchám nervového a kardiovaskulárního systému (nemoc beri‑beri). Při přípravě pokrmů se jedná o stabilní látku.

Vitamín B2 (riboflavin)

DDD se rovná 1,5‑1,8 mg, pro kojící matky je potřeba větší 2,5‑3mg. Nalezneme ho v podobných zdrojích jako předchozí vitamin, (ostatně jako celý B‑komplex), dále také v mléce a listové zelenině. Je součástí koenzymů a podílí se na intermediárním metabolismu. Jeho nedostatek pozorujeme jako poruchy kůže a sliznic, záněty a únavu. Tento vitamin je nestálý při ozáření viditelným a UV zářením. Potraviny s obsahem vitamínu B2 by se měly uchovávat v temnu.

 

Vitamín B2

 

Vitamín B3 (niacin, niacinamid), (PP faktor), (kys. nikotinová)

Znovu se budu opakovat, ale nalezneme je v podobných zdrojích jako předchozí vitaminy B (kvasnice, vnitřnosti, luštěniny), ale také v kukuřici (zde je však problémová vázaná forma). DDD je 10‑20mg. Nedostatek se projevuje tzv. pelagrou. Tato nemoc se projevuje nejprve kožními poruchami, později průjmem, demencí a v terminální fázi až smrtá. 

žloutek

Vitamín B5 (kys. pantotenová)

DDD je 8‑10mg, nalezneme ji ve vnitřnostech, mase, rybách, kvasnicích, žloutku, ale také v rýži a luštěninách. V našem těle se uplatňuje jako tzv. koenzym A, který se podílí na metabolismu a zejména oxidace mastných kyselin. (Tuky už máme za sebou, ale připomenu, že mastné kyseliny jsou hlavní složkou tuku.) U toho vitaminu je nedostatek vzácný, ale pokud nastane, projevuje se jako únava, anémie a ztráta pigmentu. Při přípravě stravy je tato látka stabilní.

Vitamín B6 (pyridoxin)

Tento vitamín je pro silové sportovce i kulturisty velice zajímavý. Vyskytuje se ve třech formách, účinnou formou je pyridoxalfosfát. Je důležitý pro metabolismus aminokyselin, a to z důvodu jeho působení (koenzym) při metabolismu bílkovin. Dále se podílí na využití glykogenu (glykogenolýza), ovlivňuje funkci nervového a imunitního systému.  Jeho denní dávka je 1,6‑2mg , avšak jeho extrémní příjem (více jak 100mg) může způsobit poruchy periferních nervů (senzorické orgány‑zrak, čich, hmat…). Takže zvýšená dávka v případě kulturistiky ano, ale ne extrémně. (vždy musíte počítat s přirozeným výskytem v potravinách) Nalezneme je opět ve stejných potravinách jako předešlé, navíc také v sóji, zelenině a cereáliích. Nedostatek vyvolává kožní poruchy a nevolnost. Tato látka je náchylná na světlo, uchovávejte tedy potraviny v temnu.

Vitamín B6

Vitamín B9 (kyselina listová, folacin)

Potřebná dávka je 200‑400μg (ženy v počátku těhotenství 600 μg) a nalezneme ji v listové zelenině, luštěninách, obilovinách, játrech a ořechách. Tato látka se účastní syntézy nukleových kyselin a dále například přeměny aminokyselin na kreatin a purinové deriváty. Nedostatek tohoto vitaminu způsobuje poruchy sliznic a krevní poruchy. Zhoršená absorpce je u alkoholiků. V potravinách je tato látka poměrně stabilní.

 

Vitamín B12 (kobalamin)

DDD je pouze 3μg, při přebytku se ukládá do jater, kde poté může sloužit jako zásobní látka až několik let. Jeho zdroji jsou stejné potraviny jako u předchozích vitaminů. Při nedostatku této látky dochází ke chudokrevnosti a poškození nervového systému. Vstřebávání umožňuje tzv. vnitřní faktor. Hlavními funkcemi v našem organismu je syntéza červeného barviva a nukleových kyselin, podílí se také na metabolismu mastných kyselin.

citrón

Vitamín C (kys. askorbová)

Co nového napsat o tomto nejznámějším vitamínu, pokusím se jen shrnout fakta a splnit tak povinnost. DDD je 60‑100mg (nárazově můžeme přijímat i dávky vyšší-v praxi se jedná až 5 g), nalezneme jej v ovoci, zelenině a bramborách. Slouží k inaktivaci volných radikálů (antioxidační funkce), zároveň podporuje funkci vazivové tkáně. Podporuje hojení, zvyšuje využitelnost železa a zvyšuje obranyschopnost. Nedostatek vyvolá po delší době kurděje, při kterých se neobnovuje vazivová tkáň a vzniká krvácení. Lehký nedostatek se projevuje únavou a snížením obranyschopnosti. Naopak nevyužitý nadbytek kys. askorbové je vyloučen močí. Vitamín C je náchylný na oxidaci (přístup kyslíku), vyluhování a působení těžkých kovů.

Vitamín H (biotin, vitamín B7)

Jeho doporučená dávka je 30‑100μg. Můžeme ji zajistit příjmem jater, masa, arašídů, čokolády či vajec. Je významným koenzymem řady enzymů štěpících glykogen nebo mastné kyseliny. Jeho nedostatečnost je velmi vzácná a projevuje se slabostí, zvracením či záněty kůže.

Vitamin

Funkce

Projevy nedostatku

DDD

Zdroje v potravě

B1 - Thiamin

Metabolismus sacharidů

Intermediární metabolismus

Beri‑Beri

Alkoholová polyneuropatie

1,1‑1,4 mg

Luštěniny, droždí, obiloviny, obalové vrstvy zrna, vepřové maso

B2 - Riboflavin

Součást koenzymů FMN a FAD

Intermediární metabolismus

Ragády ústních koutků

Poškození kůže

neuropsychické příznaky

1,5‑1,8 mg

Droždí, obilné klíčky, luštěniny, játra, ledviny, maso , vejce, mléko a mléčné výrobky

B6 - Pyridoxin

Koenzym v enzymatických reakcích

Matabolismus AK

Ovlivnění funkce nervového a imunitního systému

Seboroická dermatitida

Hypochromní anémie

Neurologické příznaky

1,6‑2,0 mg

Droždí, vnitřnosti, maso vepřové, drůbeží, rybí, pšeničné klíčky, cereálie, sója, zelenina

B12 - Kyanokobalamin

Syntéza Hb

Koenzym enzymatických reakcí

Syntéze hemu, NK

Metabolismus MK

Preciózní anémie

Hyperhomocysteinémie

1,5 μg

Játra, maso, ryby, vejce, mléko, sýry

Kyselina listová

Syntéza nukleových kyselin a erytrocytů

Anémie

Hyperhomocysteinémie

Poruchy růstu

Rozštěp neurální trubice plodu

200‑400 μg

Listová zelenina, játra, luštěniny, ořechy, obiloviny

Kyselina nikotinová (niacin)

Součást NAD a NADP (podílí se na oxidativní fosforylaci)

Pellagra (dermatitida, průjem, demence)

16 mg NE

Droždí, maso, vnitřnosti, obalové vrstvy zrna, obilné klíčky

Kyselina pantotenová

Součást koenzymu A v intermediárním metabolismu

Nedostatek je vzácný, únava, anémie, ztráta pigmentace, vlasů

8‑10 mg

Vnitřnosti, maso, ryby, droždí, sýry, žloutek, rýže, luštěniny

Biotin

Koenzym značného množství enzymů (glukoneogeneze, syntéza MK)

Nedostatek je vzácný (např. při parentální výživě – slabost, anorexie, nauzea, zvracení, záněty kůže).

30‑100 μg

Játra, maso, cereálie, arašíky, čokoláda, vaječný žloutek

C

Krvetvorba

Zvyšuje obranyschopnost organismu

Tvorba kolagenu

Podporuje hojení

Zvyšuje imunitu

Zvyšuje využitelnost železa

Antioxidant

Brání tvorbě karcinogenních nitrosaminů

Únava

Opakované infekce

Záněty dásní

Krvácení

Těžký deficit – skorbut (kurděje) – vypadávání zubů, krvácení do kůže, z dásní, svalová slabost, anémie až smrt

60‑100 mg

Čerstvá zelenina a ovoce (paprika, zelí, brambory, černý rybíz, citrusové ovoce, jahody)

Nyní již víte, jak přijímat vitamíny rozpustné ve vodě. Pokud jste se tedy zhlédli v některém projevu nedostatku, zaměřte se na zvýšený příjem potravin bohatých na daný vitamín. Po čase se můžete těšit na zlepšení vašeho stavu.

zdroj: youtube.com, wikipedie.cz
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Železa v těle moc nemáme, i přesto je pro fungování organismu nepostradatelné. Jaké funkce v těle železo plní a z jakých potravin jej nejlépe doplníme?
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
10 zdravých potravin, které mají směšně málo kalorií
10 zdravých potravin, které mají směšně málo kalorií
Pustili jste se do hubnutí, ale kručící žaludek vám signalizuje, že s vašimi plány nesouhlasí? Inspirujte se našimi 10 tipy na nízkokalorické potraviny, kterými ho zaručeně obelstíte. Krásně si naplníte břicho, aniž byste zkazili své úsilí.