Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Kre-alkalyn vs. CEE

Jan Caha
Jan Caha 25. 2. 2011
Kre-alkalyn vs. CEE

Porovnáme-li si dvě relativně nové formy kreatinu, a sice Kre-alkalyn a Creatine Ethyl Ester zjistíme, že jsou v mnoha ohledech podobné. Obě formy se zavedly poměrně nedávno, první reklamy se objevili v médiích kolem roku 2007, avšak prozatím nikdo nedokáže s úplností říct, jestli obě formy pracují tak jak mají. My si dnes představíme přehled obou kreatinů, jejich výhody a jejich negativa.

Kre-alkalyn

Kre-alkalyn je forma creatinu, která je vyvinuta na základě dlouholetého výzkumu fungování kreatinu. Ten ukázal, že klasický kreatin monohydrát podléhá při styku s tekutinou z velké část přeměně na kreatinin (odpadní látku), a to z důvodu jeho PH nižším než 7.0 .

Kre-alkalyn

Kreatininin je látka s vedlejšími účinky (křeče, nevolnost), které byly dosud přisuzovány creatinu. Kre-Alkalyn je formou kreatinu s hodnotou PH vyšší než 12.0. Toho je docíleno spojením molekul s tzv. vyrovnávacími činidly (buffered), za použití celosvětově patentovaného výrobního procesu. Výsledkem je stabilnější forma a kreatin, který se z velké části nepřeměňuje na kreatinin. Výrobci Kre-alkalyn tak garantují téměř 100% využitelnost, oproti využitelnosti kreatin monohydrátu. Ta se pohybuje kolem 10-20%. Kre-alkalyn je tak vhodnější pro podporu sportovního výkonu, nárůstu svalové hmoty a síly.

Dávkování Kre-alkalynu

Jak vyplývá z výše uvedeného. Budeme-li předpokládat, že Kre-alkalyn operuje se 100% využitelností. Není potřeba tak vysokého dávkování, jako v případě kreatin monohydrátu. Doporučená dávkování pro kre-alkalyn se pohybují od 1 do 3 g rozdělených do 1-2 denních dávek. Tento kreatin také nevyžaduje žádnou plnící fázi tak, jako tomu je u suplementování kreatin monohydrátu.

Účinek Kre-Alkalynu

 • nárůst svalové hmoty
 • zvýšení síly a výkonnosti bez nabírání vody
 • povzbuzení pracujících svalů
 • obnova energetických zásob
 • podpora při spalování tuku

Flex Wheller - Kre-Alkalyn

 

Creatine Ethyl Ester

Creatine ethy ester je forma kreatinu, která má esterovou vazbu. Estery jsou organické sloučeniny, které vznikají esterifikací - reakce karboxylové kyseliny a alkoholu.

suplementyJak již víme kreatin podporuje nárůst svalové hmoty. Nicméně jeho účinnost je značně ovlivněna schopností buňky vstřebat tento kreatin. Špatné vstřebávání a konverze na kreatinin u kreatin monohydrátu nutí jeho uživatele brát obří dávky. Tím, že kreatin na sebe váže vodu a většina nevstřebaného kreatinu zůstane v mezibuněčném prostoru vzniká retence tekutiny. Právě z těchto důvodů vznikl Creatine Ethyl Ester.

Jak jsme si již řekli CEE je kreatin vázaný na ester. Estery se běžně nacházejí v tukové tkáni živočichů. Proč jsou ale výhodné ve vazbě na kreatin? Odpověď je jednoduchá. Lipidy (estery) mají jednodušší schopnost dostat se do svalových buněk, a to díky pasivnímu transportu. Creatin Ethyl Ester tedy využívá svou lipotickou povahu pro vyšší přestupní schopnost. Tohoto efektu naopak nedokáže využít kreatin monohydrát, který je do buňky transportován pomocí iontových kanálků, ty jsou na své kapacitě značně omezeny. Suplementace CEE má za výsledek vyšší využitelnost kreatinu, a nižší zbytky v mezibuněčném prostoru. Tyto zbytky vedou k vyšší retenci tekutin.

Dávkování CEE

Dávkování je opět velmi podobné jako u patentovaného Kre-alkalynu. CEE operuje s 90-100% využitelností, to předpokládá suplementaci 2-4 gramy Creatine Ethyl Esteru rozdělených na 1-2 dávky. Jedná dávka před tréninkem a druhá dávka po tréninku.

Účinek Creatine Ethyl Esteru

 • nárůst čisté svalové hmoty
 • nárůst síly
 • zvýšená vytrvalost
 • podpora regenerace
 • žádné ukládání tuků či otoky

Jak pracuje Creatine Ethyl Ester?

 

 

Na závěr si řekněme, jak vlastně pracuje kreatin?

1) Natažení tekutiny

Kreatin vytahuje vodu z mezibuněčného prosturu a usměrňuje ji přes buněčnou membránu do svalové buňky. To je zvětšuje a nafukuje. To je také jeden z důvodů, proč můžete pomocí kreatinu zvýšit svoji váhu o 3-5 kg za pouhých pár týdnů.

2) Tlak na membráně

Zvýšení množství tekutiny v buňce, zvyšuje tlak v buňce. Na buněčnou membránu - cytoplazmatickou membránu.


3) Zvýšená syntéza proteinů

Toto napětí odešle zprávu do jádra svalových buněk, které pak vysílá signál přes mRNA pro zvýšení svalové syntézu proteinů, čímž dojde k vybudování více svalové bílkoviny a hmoty.

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho na Facebooku     Sdílet

zdroj: bodybuilding.com, flexonline.com, youtube.com, wikipedia.com

Přidej se k 30 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Poděkuj autorovi
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________