9 tipů, jak zlepšit imunitu a podpořit zdraví

Jakub Kalus
Jakub Kalus 14. 2. 2020
Uložit článek
9 tipů, jak zlepšit imunitu a podpořit zdraví

Jedním z předpokladů toho, aby byl sportovec úspěšný, je udržení zdraví v průběhu roku. To, jestli odtrénujeme 300 tréninkových jednotek za rok, nebo 150, zatímco se neustále vracíme do formy, se významně podepíše na naší výkonnosti. 

Zároveň je to i pro samotného sportovce značně nepříjemné. ⁣⁣Je prokázáno, že po zátěži vzniká na cca 4 hodiny takzvané "otevřené okno" pro náš organismus, které je typické zvýšeným rizikem onemocnění. Jak s tím naložit?

9 tipů, jak podpořit naši imunitu

 1. Řídit naše zatížení tak, aby nebylo intenzivní a zároveň dlouhotrvající (obzvláště v zimních měsících). 
 2. Dát si pozor na to, aby se míra zátěže významně neměnila v jednotlivých týdnech⁣⁣.
 3. Dbát na dostatečný příjem energie, kterou imunitní buňky potřebují pro svou funkci. Plošně mají sportovci nízký příjem sacharidů v době po výkonu i v rámci celého dne (tuky a bílkoviny jsou zpravidla v normě), tím pádem je však celkový příjem mnohdy nízký. ⁣⁣
 4. Imunita z velké části vychází z kvality osídlení našeho trávicího traktu, o který se lze starat za pomocí kvašeného ovoce či zeleniny, jogurtů, kefírů či pomocí specifických látek, jako je kurkumin, glutamin, vláknina či kolostrum⁣⁣.
 5. Velkou roli zde hraje rozhození našeho cirkadiánního rytmu (významné rozdíly v době usínání a vstávání), což je často doplněno o krátkou dobu spánku⁣⁣.
 6. Nedostatečná hladina vitaminu D či hořčíku je také problémem⁣. Vitamin D je stěžejní dodávat v optimálním množství obzvláště v zimních měsících, kdy pro udržení výkonnosti a imunity sportovce je vhodné, aby přijímal mezi 3000–5000 IU tohoto vitaminu denně. U hořčíku je poté vhodné zvážit jeho suplementaci tehdy, pokud jsme často vystaveni stresu (během zkouškového či náročné fáze sezony).⁣
 7. Zázvor, med, citron, česnek... Tyto látky nám naše babičky nedoporučovaly jen tak. Zázvorový čaj s medem a citronem je jednou z cest k posílení imunity, stejně tak i zařazení česneku či cibule do pokrmů, a to zejména pro jejich antibakteriální vlastnosti.⁣⁣
 8. I když to může znít paradoxně, pozitivně se na imunitě projeví i pobyt v ledové vodě. Dále velký benefit můžeme očekávat i od sauny. ⁣⁣
 9. Obrovskou roli zde hraje míra psychologického stresu a schopnost jej zvládat pomocí výše popsaných metod či práce s myslí.
9 tipů, jak zlepšit imunitu a podpořit zdraví

Co si z toho vzít?

Od naší imunity nemůžeme očekávat, že bude vždy pracovat jako dobře seřízené hodinky, pokud jí my sami neposkytneme dostatečný "servis". Kromě toho, že bychom měli dbát na nastavení vhodné tréninkové zátěže, která by neměla vést k přetrénování, je vhodné, abychom se starali o zdraví našeho trávícího traktu či snížení míry stresu, ať už to bude vhodným nastavením spánkového režimu, optimální suplementací, či třeba zařazením meditace a autogenního tréninku do našeho režimu.

Přidej se k 33 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
16 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________