Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Netradiční tréninkové pomůcky

Jan Caha
Jan Caha 10. 4. 2011
Netradiční tréninkové pomůcky

Tréninkové pomůcky prošly v poslední době renesancí, již se necvičí pouze s činkami, na hrazdách a strojích. Do popředí se dostávají pneumatiky, medicinbaly, kettlebely a další. Právě těmito "netradičními" pomůckami se budeme dnes zabývat. V našem přehledu naleznete nejnovější tréninkové pomůcky, se kterými se připravují strongmani, silový trojbojaři, vzpěrači, ale i kulturisté.

 

Branch Warren - řetězyNetradiční tréninkové pomůcky

 

V následujícím přehledu naleznete tréninkové pomůcky, které můžete zařadit do svého silového tréninku. Poradíme vám také, jak je využít v tréninkové praxi a jaké benefity můžete očekávat od jejich používání. Začněme hezky od začátku, a sice pravým železem.

Řetězy

Řetězy se dostaly v poslední době nejen zásluhou Branche Warrena do povědomí sportující veřejnosti. Jedná se o klasické řetězy, tak jak je naleznete u těžkých průmyslových strojů. Tyto řetězy jsou výbornou tréninkovou pomůckou. Zavěsíte-li je na osu činky, část z jejich váhy leží na zemi. S tím, jak činku zvedáte dál od země, její váha se zvedá. Tento postup vede k masivní intenzifikaci tréninku. Pro příklad si uveďme, že ve výchozí fázi cviku (benchpress) máte v rukách 75 kg, v závěru pak zvedáte již 90 kg. Tato intenzifikační technika je taková, kterou jen těžko něčím suplujete. Řetězy jsou vhodné pro silový trénink a zvyšování funkční síly. Zvolte řetězy, které jsou 10-20 kg těžké, zaměřte se také na karabinu, která bude celou váhu řetězů nést. Karabina by měla mít co největší nosnost.

Cviky pro použití náčiní: benchpress, benchpress na nakloněné lavici, přítahy v předklonu, dřepy (použití delších řetězů), kliky na bradlech, bicepsový zdvih s velkou činkou

Kettlebely

Kettlebely jsou ze spodu oploštěné koule, opatřené na vrchní straně uchem. Toto náčiní pochází původem z Ruska, zde neslo název "girja". Jsou tedy původním siláckým náčiním, používaným v samotných začátcích silového sportu a cirkusových vystoupení. Dnes jsou kettlebely vyráběny ve velikostech od 4 kg do 32 kg (někteří výrobci až 48 kg). Kettlebely jsou vhodné pro použití při snaze budovat sílu a svalovou hmotu.

Cviky pro použití náčiní: švihy obouruč, přemístění jednou paží, trh jednou paží, military press, bent press

Cvičení s Kettlebely

pneumatika - cvikyPneumatiky  (pneumatika)

Další náčiní, které pochází původem ze strongmanského vybavení. Velká pneumatika z tvrdé gumy je nejčastěji přetáčena z jedné strany na druhou (nikoliv kutálena). Pohyb pochází ze spojení mrtvého tahu a z výrazového tlaku. Další metodou jak využít pneumatiku je úder palicí. Tohoto cviku využívají zejména boxeři a závodníci v úpolových sportech.

Cviky pro použití náčiní: přemístění pneumatiky, údery palicí (kladivem), táhnutí pneumatiky s popruhy

Medicinbal

Medicinbal

Medicinbaly byly nejdříve používány v silových atletických disciplínách. Odtud pochází také většina cviků, které jsou převážné hodové. Je ideální pomůckou pro posilování ve dvojicích, ale také pro sportovní hry. Medicinbaly zařaďte do tréninku, pokud chcete rozvíjet dynamickou sílu horních končetin, skvěle se hodí i pro trénink břicha.

Cviky pro použití náčiní: hody (přes hlavu, jednoruč, zády…), zkracovačky a cviky na břicho, rotace trupu

Aquahit

Že tento název neznáte? Jedná se o vah naplněný vodou nebo pískem. Je ideálním prostředkem pro posilování břicha a pro cvičení ve venkovních prostorech a na cestách. Výhodou je, že ho můžete naplnit všude, kde máte přístup k vodě. Aquahit může mít hmotnost od 1 kg do 20 kg. Je zejména vhodný k posilování svalů středu, tedy břicha, hýždí, hlubokého svalstva pánevního, vzpřimovačů páteře apod.


Cviky pro použití náčiní: téměř všechny cviky, při kterých využíváte dodatečnou zátěž (dřepy, tlaky, tahy...).

 

Aquahit - cviky

 

 

Jistě jsme nevyčerpali všechny možnosti, které můžete využít ve svém tréninku. Tyto prostředky však nejlépe napomohou budování funkční síly a svalové hmoty. Jsou vhodným prostředkem pro začínající strongmany i pro oživení kulturistického tréninku. Nebojte se tedy vyzkoušet novinky a dejte svému tréninku nový smysl.

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho na Facebooku        Sdílet

zdroj: youtube.com, www.newyorkbarbells.com, www.mma.com

Klíčová slova: řetězy, řetěz, pneumatika, pneumatiky, kettler, kettlebel, kettbel, ketlebel, aquahit, medicinbal, medicimbal, plný míč, strong, strongman, síla, powerlifting, náčiní, nářadí, silové nářadí

 

Přidej se k 30 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
Poděkuj autorovi
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________