Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Minerály (I. část)

24. 4. 2011
Komentáře
Minerály (I. část)

Stejně, jako jsme věnovali čtyři samostatné články vitaminům rozpustným ve vodě a v tucích. Budeme se věnovat i minerálním látkám, mineráliím či minerálům.

Minerální látky

Minerální látky (minerálie) jsou anorganické (neživé) substance (nikoliv sloučeniny) nacházející se v našem těle. Minerální látky plní v lidském organismu mnoho důležitých funkcí. Zúčastňují se výstavby tkání (zejména makroelementy), a to hlavně kostí. Zastávají také funkci biokatalyzátorů (stopové prvky), jsou součástí hormonů a enzymů. Asi 80% ze všech minerálních látek v našem organismu tvoří tzv. makroelementy. Hlavními zástupci této skupiny jsou vápník, hořčík, sodík, draslík, fosfor, chlor a síra. Od ostatních látek se liší tím, že jejich příjem je vyšší jak 100mg.

Skupinou s menším výskytem jsou mikroelementy, těmi nejznámějšími zástupci jsou železo a zinek. Pro lidský organismus jsou potřebné v množstvích nižších než 100mg. Těmi nejméně zastoupenými látkami v našem těle jsou prvky stopové, tudíž i potřebné v nejmenší dávce. Jejich nutná dodávka se pohybuje v řádech μg.

V první části článku o minerálech se podíváme na nejpodstatnější makroelementy - těmi jsou sodík, draslík a vápník. Příště doplníme makroelementy o zbylé čtyři minerálie a podíváme se již na mikroelementy.

Makroelementy

Sodík (natrium‑Na)

pozn.:české označení (latinský název‑značka z periodické tabulky prvků)

Jedná se o hlavní iont mimobuňečných prostor, důležitý pro udržení osmotického tlaku (zajišťuje přestup látek z okolí buňky přes membránu do buňky‑tedy i živiny, vody a aktivní látky). Má významnou funkci v udržování stálosti vnitřního prostředí, aktivuje některé enzymy, napomáhá řízení svalové činnosti a transportu CO2 (= plyn který vydechujeme) v krvi. Jeho přítomnost v tlustém střevě je důležitá z hlediska resorpce monosacharidů a některých vitaminů (ve vodě rozpustných B‑komplex a C).

Hamburger a sodíkDostatečný příjem soli zajišťuje pro stravu přirozený příjem jednlé soli (NaCl). Příjem soli je v různých zemích odlišný (u nás průměrně 12g), optimální dávkou jsou však 2g sodíku. Tato dávka představuje asi 5g soli. Je tedy zřejmé, že cílené doplňování není potřebné a vystačí nám přirozený příjem sodíku z potravy. Vyjmenovávat zde zdroje soli je asi zbytečné, ale jen pro připomenutí: kuchyňská sůl, uzeniny, instanční polévky, sýry, konzervy, slané pochutiny, polotovary, slané pečivo, omáčky, minerální vody.

Při nadbytku tohoto prvku v naší stravě dochází k již zmiňované hypertenzi (vysokému krevnímu tlaku), otokům, vzniku ledvinových kamenů. Naopak nedostatek (většinou nehrozí) může způsobit křeče, dehydrataci a pokles krevního tlaku.

Draslík (kalium- K)

V případě tohoto prvku můžeme hovořit o jakémsi protipólu sodíku, jsou v úzkém vzájemném vztahu, přesto tak odlišné. Společně udržují vodní bilanci organismu. Jedná se hlavní iont buněčné tekutiny a je tak velmi důležitý pro svalovou aktivitu, funkci srdečního svalu a přenosy nervových impulsů

Denní příjem je asi 2,5‑4g. Kalium nalezneme hlavně v ovoci a zelenině, bramborách, luštěninách a ořeších. Nedostatek se projevuje poruchami srdečního rytmu, slabostí, apatií a nucením na zvracení.

Calcium - prezentace

Vápník (kalcium‑Ca)

Velmi důležitý minerál, na který byste rozhodně ve svém suplementačním plánu neměli zapomínat. Je důležitý pro tvorbu zubů a kostí, pro udržení jejich pevnosti. Důležitou roli hraje v enzymových a hormonálních reakcích a při srážení krve. Jeho doporučený příjem je 800‑1000mg, ty můžeme nalézt v mléčných výrobcích s výjimkou tavených sýrů. Navíc pro správnou funkci trávícího systému bych volil zakysané produkty. Vápník naleznete i v brokolici, luštěninách a ořeších. Vápník z rostlinných zdrojů je však hůře využitelný (vyskytuje se zde vázaný).

Vstřebávání vápníku v našem těle je ovlivněno mnoha faktory, na které musíme brát ohled a případně příjem Ca zvýšit. Resorpce je závislá na: věku (s rostoucím věkem klesá), pohlaví (U mužů lepší schopnost vstřebání), hladině vitaminu D v organismu (při nedostatku klesá), příjmu vlákniny (nadbytek snižuje absorpci). Nedostatek Ca může způsobit řídnutí kostí a jejich odvápňování, zvýšenou nervovou dráždivost.

Minerální látky - makroelementy

Minerální látka

Funkce

Projevy nedostatku

DDD

Zdroje v potravě

Sodík

Hlavní extracelulární kation – podílí se na udržování acidobasické rovnováhy krve

Dehydratace, pokles krevního tlaku

Křeče

500‑2400 mg

Kuchyňská sůl, sýry, uzeniny, instanční polévky, glutamát sodný

Draslík

Hlavní extracelulární kation – podílí se na udržování acidobasické rovnováhy. Přenos nervových impulsů

Slabost, apatie, nauzea, srdeční arytmie

2500‑4000 mg

Ovoce a zelenina, mléčné výrobky, obiloviny, luštěniny, brambory, ořechy

Vápník

Součást kostí a zubů

Srážlivost krve

Přenos nervových impulsů

Osteomalacie, osteoporóza, zvýšená nervosvalová dráždivost 800‑1000 mg Mléko a mléčné výrobky, brokolice, obiloviny, luštěniny
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Železa v těle moc nemáme, i přesto je pro fungování organismu nepostradatelné. Jaké funkce v těle železo plní a z jakých potravin jej nejlépe doplníme?
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
Přemýšleli jste někdy, proč máte neustále chutě na sladké? Máme pro vás odpovědi. Na vině je i nedostatek spánku a špatně složená strava, co dál?