Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Aerobní trénink

28. 5. 2011
Komentáře
Aerobní trénink

Aerobní trénink je často považován za doplněk k tréninku silovému. V procesu hubnutí je však tento trénink základním prostředkem, jak snížit množství tělesného tuku. V dnešním článku se podíváme, jak můžeme aerobní trénink využít k tomu, abychom shodili přebytečný tuk.

Aerobní trénink

Aerobní trénink můžeme označit také jako trénink vytrvalostní. Vytrvalost je chápána jako schopnost dlouhodobě podávat určitý výkon na určité úrovni intenzity bez snížení její efektivity. Energetické krytí vytrvalostního pohybu je ovlivněno především intenzitou zatížení a časovým intervalem, po který je zadaný pohybový úkol prováděn. Při krátkodobé a rychlostní vytrvalosti (do 5 min.) má hlavní úlohu systém anaerobní (laktátový). V zásadě je však tuky spalující aerobní trénink hrazen aktivací aerobního systému.

HubnutíSchopnost podat aerobní výkon je determinován třemi hlavními nezávislými proměnnými:

  1. Výše maximální aerobní kapacity čili VO2 max
  2. Ekonomice běhu (pohybu)
  3. Fyziologie kosterního svalstva (zastoupení svalových vláken)

Pro zvýšení vytrvalostní výkonnosti a podporu spalování podkožního tuku se doporučuje 65 % maximální tepové frekvence. U různých sportů maximální dosažená hodnota tepové frekvence kolísá, je tedy vhodné najít si frekvenci, při které jste schopni plynule mluvit.

 

Metody aerobního tréninku

Při volbě aerobního tréninku máte tři možnosti, jak podpořit spalování tuku a zlepšit svoji vytrvalostní výkonnost.

  1. Metody intervalové
  2. Metody kontinuální
  3. Metody opakovací

 

Metody intervalové

Intervalový trénink  je považován za nejlepší způsob, jak využívat tuk jako zdroj energie i jak zvýšit hladinu VO2 max. Sestává z opakování kratších úseků, které jsou prováděny s intenzitou akumulující vysoký kyslíkový dluh. A to až do doby, kdy z důvodu vyčerpání není možné pokračovat na požadované intenzitě a kvalitě. Přestávky mezi jednotlivými intenzivními úseky jsou přiměřeně dlouhé (do doby kdy "tepovka" klesne pod 120). Tyto přestávky dovolí dostatečnou regeneraci organismu, avšak současně zachovají zvýšenou činnost srdce a dechové frekvence. Doporučujeme provádět aktivní odpočinek tj. lehkou chůzi, vyšlapání apod. Tento postup urychluje odplavení laktátu a jeho oxidaci.

Za pomoci intervalových metod je možno uběhnout (ujet…) dlouhou vzdálenost při mnohem vyšší intenzitě, než by to bylo možné bez přestávek. Protože oxidativní metabolismus svalstva je stimulován přibližně ve stejné míře.

U intervalového tréninku máme možnost měnit:

  • intenzitu zatížení (60 % max. tepové frekvence a více)
  • charakter výkonu (aerobní, anaerobní, anaerobně-aerobní)
  • rychlostí pohybu
  • délkou úseků (od 7 s po 15 min.)
  • dobou zotavení (od 5 s po 5 min.)
  • charakterem odpočinku (aktivní, pasivní, smíšený)
  • celkovým objemem tréninku

Vysoce intenzivní intervalový trénink - Jim Stoppani

 

 

Metody kontinuální

Kontinuální metody aerobního tréninku můžeme rozdělit ještě dále na:

  • souvislé
  • střídavé (střídání rychlosti)
  • fartlekové (intuitivní)

Ve sportovním tréninku můžeme o souvislých metodách hovořit zpravidla o nepřerušované aktivitě, trvající delší dobu. Jedná se o delší aktivitu (více jak 20‑30 min.) při konstantní rychlosti běhu nebo konstantní intenzitě zatížení (vyjádřena tepovou frekvencí). Používá se zejména v rekreačním sportu a je používán i většinou závodních kulturistů za účelem shazování podkožního tuku. Tento typ tréninku dokáže velmi dobrým způsobem zvýšit hladinu anaerobního prahu. Intenzita souvislého běhu rozdílně ovlivňuje odlišné druhy svalových vláken.

Intervalový trénink - BodyRock

 

 

Metody opakovací

Zatímco intervalové metody jsou charakteristické neúplným zotavením organismu, metody opakovací představují spektrum metod vyznačujících se úplným či relativně úplným zotavením z hlediska poklesu tepové frekvence a obnovy energetických zásob. Z toho důvodu chybí podněty pro rozvoj oběhové a respiračního systému. Tento trénink spočívá v tom, že si vyberete délku trasy, kterou chcete natrénovat. Tuto trasu opakujete. Tato metoda není příliš vhodná pro snižování množství tělesného tuku (POZOR, ne však nemožná k použití). Tato metoda může být prováděna na aerobním laktátovém metabolismu, aerobní alaktátovém, aerobně-anaerobním a aerobním.

Tolik o aerobních trénincích. Nyní je již jen na vás, který si vyberete a jak budete koncipovat jeho základ. Za nejlepší volbu se v dnešní době považuje intervalový trénink, který je použitelný i pro trénink na aerobních strojích v posilovnách a fitness centrech.

Líbí se Vám tento článek? Sdílejte ho na Facebooku        Sdílet

Zdroj: youtube.com, fsps.muni.cz Klíčová slova: hubnutí, aerobní trénink, ztráta tuku, snížení hmotnosti, zmenšení tuku, vytrvalostní trénink
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Nejlepší cviky na nohy! TOP 7 cviků na kvadricepsy
Dnes si představíme nejefektivnější cviky k vytvarování, posílení a zesílení přední strany stehen!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Nejlepší cviky na kulatá ramena a mohutné trapézy!
Jak správně a efektivně cvičit ramena? Na to se zaměříme v dnešním článku!
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence při běhu: jak podle ní naplánovat trénink?
Tepová frekvence na nás při běhu prozradí spoustu důležitých informací, můžeme podle ní také sledovat dlouhodobý progres. Jak na to a jakým způsobem ji můžeme změřit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Proč je plank skvělý cvik a jak ho cvičit správně
Plank patří mezi cviky, se kterým se setkal prakticky každý z nás. Jaké jsou jeho hlavní výhody a jak ho správně vykonávat?
Svalová horečka: čím je způsobená a jak ji řešit?
Svalová horečka: čím je způsobená a jak ji řešit?
Svalová horečka ja stav po vyčerpávajícím fyzickém výkonu. Projevovat se může nevolností, bolestí svalů a únavou. Jak svalová horečka vzniká a dá se jí předcházet?
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.