Adam Česlík: Vysoce-frekvenční stravování je mýtem

6. 4. 2016
Komentáře
Adam Česlík: Vysoce-frekvenční stravování je mýtem

Těch opravdu kontroverzních a inovativních názorů ve fitness mnoho není. Adam Česlík je však zářným příkladem toho, kam se až můžete dostat, pokud se vymaníte ze zaběhnutých dogmat a polopravd a opravdu se zamyslíte nad svojí postavou a výkonností. Pro náš magazín ho vyzpovídal Jakub Kalous.

Adame, v první řadě Vám chci poděkovat za Váš čas a svolení k tomuto interview. Zkuste se našim čtenářům v krátkosti představit a sdělit jim, jakým aktivitám se věnujete a jaká je Vaše mise.

Zdravím čtenáře serveru Aktin.cz a díky za příležitost podělit se o některé své myšlenky. Jmenuji se Adam Česlík a posledních asi pět let je mým koníčkem a současně prací zjišťování toho, jak funguje naše tělo a jak tyto poznatky aplikovat do praxe při zvyšování výkonu (jakéhokoliv, tedy i např. psychického). Jsem autorem tréninkového systému Performance training, který má v současné době tisíce klientů. Od žen na mateřské až po profesionální sportovce z více než 12 sportů a vojáky z deseti různých útvarů Armády ČR, a to včetně účastníků zahraničních misí. Jeho součástí je také stravovací systém Performance lifestyle, který se zaměřuje ve své aktuální podobě nejen na zvyšování výkonu či přeměnu postavy, ale na celkovou optimalizaci našeho zdraví, případně léčbu nemocí.

Jinak pro zajímavost jsem si právě vzpomněl, že v roce 2012 jsem Jendovi Cahovi psal e‑mail, že bych se chtěl stát externím redaktorem Aktinu, ale měl na webu špatně svou adresu, takže mu to nikdy nedošlo, a já tak začal psát pro konkurenci, díky čemuž jsem se poprvé dostal do povědomí v širší veřejnosti.

Pozn. šéfredaktora: tento mail opravdu do redakce nikdy nedorazil, nicméně i tak jsme rádi, že se Adam na našich stránkách objevuje. Ostatně člověk míní, osud mění :) 

Adam Česlík: Vysoce-frekvenční stravování je mýtem
obrázek z risebyperformance.cz

V jakém věku jste se dostal ke sportu, potažmo k silovému tréninku? A jak dlouhou dobu jste se držel zažitých kulturistických dogmat, než u Vás došlo k určitému „prozření“?

Sportu v různé formě se věnuji od mala, prošel jsem si i nějakým tím bojovým uměním, domácím cvičením a do posilovny chodím posledních deset let. Z toho prvních pět bylo vše ve smyslu striktního kulturistického tréninku a stravy. Protože mám od přírody špatnou genetiku, útlou kostru, slabý imunitní systém a jsem tedy predisponován spíše pro kancelářskou práci než sport, vedlo mě to v podstatě od prvního vkročení do posilovny k hledání stále efektivnějších tréninkových a stravovacích postupů.

Jak dlouho Vám trvalo přesvědčit o svých poznatcích širší veřejnost poté, co jste začal směřovat trochu jiným směrem než většina „fitness průmyslu“? Určitě to byl tuhý boj, který možná trvá ještě dodnes.

V podstatě od začátku jsem se zaměřil na veřejnost mimo fitness průmysl, který byl až příliš uzavřený a kde se pravda měřila velikostí bicepsů a nikoliv reálně podloženými znalostmi. První vlny klientů tedy primárně tvořili lidé, kterým kulturistické cvičení a strava nevyhovovaly a oni na nich neměli výsledky. V dnešní době už se to pomalu trhá, vždy jsou mi ale otevřenější siloví sportovci, klasičtí sportovci a lidé z oblasti výkonu než přímo fitnessáci.

Dá se říci, že jste považován za určitého bořitele mýtů ve světě fitness. Jaké jsou nejčastější mýty, s kterými se běžně setkáváte?

Nejčastějším mýtem je potřeba vysoce‑frekvenčního stravování pro budování svalové hmoty nebo spalování tuků. A druhým, který mu v četnosti sekunduje, je potřeba sacharidové snídaně (která je rozšířena celospolečensky, nikoliv pouze ve fitness). Na třetí místo bych potom dal ani ne tak mýtus, jako obecnou snahu ve fitness zjednodušovat co nejvíce fungování lidského těla, čímž vzniká jakýsi jednorozměrný pohled. To je také důvodem, proč za každým stravovacím přístupem stojí tábor příznivců a odpůrců – nevidí další dva rozměry reality, aby pochopili, pro koho a kdy je dané stravování efektivní a pro koho nikoliv.

Je dle Vašeho názoru silový trénink vhodný pro všechny sportovce napříč různými sporty, nebo může být pro některé odvětví nevhodný?

Nevhodný je pro sportovce z řad kulturistiky a fitness, kde je adekvátní trénink pro hypertrofii, nikoliv silový trénink. Jinak je to ideální nástroj pro všechny sportovce včetně maratónců a šachistů.

Ve Vašich článcích se dočteme, že máte vystudovanou psychologii. Je tento obor využitelný ve světě silového tréninku či při práci s klienty a co Vás k tomuto studiu vedlo?

Řeknu to asi tak, že kdybych ji nevystudoval, nikdy bych nebyl tam, kde jsem. Znalosti z oblasti psychologie jsou ty, které mi otevřely oči v pohledu na celou problematiku zvyšování výkonu a přeměnu postavy a jež mi daly evoluční výhodu před ostatními.  

Provedl jste mnohé cesty do zahraničí. Co trenérům a posilovnám v naší zemi chybí v porovnání se zahraničními protějšky?

Aktuálně je největším rozdílem oproti zahraničí to, že u nás vznikají buď low‑cost silová centra, kde je prostor, ale vybavení není valné kvality, nebo high‑end posilovny, kde se zase utrácejí nesmyslné sumy za stroje, ale není tam několik metrů čtverečních volného místa pro silový trénink. Ve světě se tyto dvě strany mince propojují a pro atlety a silové sportovce tam jsou high‑end silová centra s nejkvalitnějším vybavením pro to určeným a nástroji, o kterých si zatím můžeme nechat pouze zdát.

Které osobnosti ze světa silového tréninku nebo výživy Vás nejvíce ovlivňují na Vaší cestě?

V podstatě každý, kdo vyniká nebo vynikal ve svém silovém sportu, ať již to je Froning, Kai Greene, Ed Coan, kulturisté zlaté éry, Mikhail Koklyaev, Dmitry Klokov, George St. Pierre a další. Pak samozřejmě uznávané trenérské kapacity. Mluvíme o takových trenérech, kteří dokázali přivést sportovce ke zlatu na olympiádě, k světovým rekordům v silových sportech, k výhrám v nejvyšších ligách a nikoliv tedy marketinkově vyhnané trenérské celebrity nebo trenéry bio‑chemiky, jejichž zásluha v přípravě kulturistů je pouze v předpisu kůry. A z oblasti výživy jsou to především na našem území zcela neznámí doktoři z oblastí funkční a alternativní medicíny či neuro‑endokrinologové. Hlavní část poznatků o výživě čerpám z aktuálních vědeckých výzkumů, takže tam mě ovlivňují vědecké týmy, které se nebojí konstruovat výzkumy bez biasu.

Jste zastáncem přerušovaného hladovění. Dokázal byste našim čtenářům popsat, jak vypadá běžný pracovní den Adama Česlíka za využití této stravovací metody?

Nejsem žádným šíleným propagátorem této metody, to si pouze lidé myslí, protože jsem o ní začal jako první v ČR více veřejně mluvit. Nicméně je to pouze nástroj, jako jakékoliv jiné stravování. Existují situace, kdy je vhodnější než ostatní přístupy a vede k rychlejšímu dosahování výsledků, existují také situace, kdy je pro daného jedince kontraproduktivní nebo nebezpečné. Já osobně dodržuji přerušované hladovění pouze několik týdnů v roce.  Den pak vypadá tak, že během něj pracuji na maximum, nejím, pak jdu cvičit a po tréninku několik hodin hoduji na neskutečných kvantech jídla a kolem mě tančí nahé ženy a zpívají trpasličí otroci.

Pro spoustu klientů musí být postupy z Vašich protokolů něčím novým – například nezařazování snídaně. Setkáváte se často s jejich odporem?

Opět, nejsem odpůrce fyzické snídaně. Záleží na mnoha proměnných, jakou bude mít snídaně podobu a její vyřazení je pouze jedna z nich, určená pro specifické cíle a výchozí podmínky. Spíše jsem odpůrcem sacharidů na snídani, což se setkává s velkým odporem řady lidí, kteří jsou na nich závislí.

Přejděme k suplementaci. Pokud byste měl někomu poradit pouze jediný doplněk stravy, který se nejvíce odrazí na výkonu, potažmo osobní pohodě jedince, který by to byl?

Forma magnézia jménem magnesium citrate (bez dalších vitamínů, minerálů a příměsí), nedávno jsem o této problematice napsal na svém blogu obsáhlý článek, takže více informací najdou čtenáři tam.

Mohl byste na závěr našim čtenářům doporučit literaturu, která Vás obohatila? Ať už se jedná o knihy ze světa sportu, výživy, psychologie či třeba marketingu, výběr nechám na Vás.

Jedná se o knihu mimo oblast tréninku a výživy, která se jmenuje 4 hodinový pracovní týden. Tam to všechno začalo.

Děkuji za rozhovor, přeji spoustu úspěchů a spokojených klientů v budoucnu.

Já děkuji Vám i čtenářům za jejich čas. 

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Nejlepší cviky na zadek! TOP 10 cviků na zpevnění zadku
Přáli byste si pevné, kulaté a dokonalé hýždě? S trochou vytrvalosti se vám tenhle sen snadno splní! Přinášíme vám přehled 10 účinných cviků pro zpevnění hýžďových svalů, které vám pomohou k vytvarovanému a pevnému zadku.
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?