Alternativní jídelníček tenisové hvězdy: proč je stravování Novaka Djokoviče pro 99 % lidí neudržitelné?

Komentáře
1
Alternativní jídelníček tenisové hvězdy: proč je stravování Novaka Djokoviče pro 99 % lidí neudržitelné?
obrázek z twitteru Novaka Djokovice
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Srbský tenista Novak Djokovič patří mezi nejznámější tváře mužského světového tenisu již více než 10 let. V současné době jde o světovou jedničku ve dvouhře v žebříčku ATP, kde během své kariéry vyhrál 85 turnajů. Spolu s Rafaelem Nadalem a Rogerem Federerem drží rekord ve vítězství 20 grandslamových titulů ve dvouhře. 

Novak Djokovič ale nevyniká jen svými výkony na tenisových kurtech, překvapuje také svým přístupem k životnímu stylu a ke stravování obecně. O jeho (ne)účasti na letošním Australian Open jste už nejspíš zaslechli i vy. Pojďme se dnes podívat, jak slavný tenista ke svému životnímu stylu došel. Víte, jak vypadá jeho jídelníček?

14 dní, které Novaku Djokovičovi změnily život

Novak Djokovič se od jistého věku života rozhodl ze stravy zcela vyřadit lepek. Samotný nápad ovšem pochází z hlavy jeho nutričního poradce, dr. Igora Cetojeviče, který na Novaku Djokovičovi vyzkoušel jednoduchý dvoutýdenní experiment. Dva týdny se Novak zcela vyhýbal lepku, načež si na radu dr. Cetojeviče dal pořádný pšeničný bagel. 

“Cítil jsem se, jako bych strávil celou noc pitím whiskey,” popisuje ve své knize. Pravděpodobně tím byla myšlena ranní kocovina oproti nočnímu opojení. Tímto způsobem si Novak diagnostikoval lepkovou intoleranci, kterou následně potvrdil pomocí krevních testů metodou ELISA. Od té doby se lepku vyhýbá úplně. 

Zdaleka to však není jediné výživové omezení, které Novak dodržuje. 

zdroj obrázku: Reuters

4+1 bílých jedů podle Novaka Djokoviče

Ve své knize se srbský tenista ve svých výživových doporučeních odkazuje k letitému doporučení o “4 bílých jedech”:

  • bílý rafinovaný cukr

  • bílá sůl

  • bílé pečivo

  • bílý tuk

Novak to dále komentuje slovy, že existují i výjimky, třeba takové celozrnné pečivo je podle něj stejně špatné jako to bílé. Všem pak bez ohledu na typ člověka doporučuje vyhýbat se těmto čtyřem ingrediencím, nebo je alespoň ve větší míře omezovat.

O tom, že Novak má evidentně problém s bílými potravinami, svědčí i fakt, že se zcela vyhýbá mléku a mléčným výrobkům. Má diagnostikovanou laktózovou intoleranci, i přesto však mléko nepovažuje za nijak vhodný zdroj živin. Dle jeho slov jde o potravinu, která je z poloviny tvořena cukrem (ve skutečnosti u polotučného mléka pochází z cukrů přibližně 40 % energie, u mléka plnotučného jen asi 30 %).

Maso klidně dvakrát denně, ale jen některé

Pro Novaka je maso cenný zdroj vysoce kvalitních bílkovin, a proto je na jeho stole nejčastěji jednou až dvakrát denně. V drtivé většině případů jde o drůbeží maso (kuřecí, krůtí) a nejrůznější druhy ryb. Hovězímu maso se Novak zcela nevyhýbá, ale jí ho pouze výjimečně. Obecně červené maso považuje za těžký zdroj živin, a tak když už ho má na stole, nesní víc než asi 100 g na porci. 

Zcela zásadní je pro srbského tenistu kvalita masa:

  • Z hovězího masa si vybírá maso ze skotu krmeného trávou, které považuje za bohatší zdroj esenciálních omega‑3 mastných kyselin. 

  • Při výběru kuřecího masa je pro Novaka zásadní způsob chování drůbeže. Kuřata chovaná v halách pro něj nepřipadají v úvahu. 

  • Losos patří mezi oblíbené ryby, ovšem vybírá pouze divokého lososa nerka

zdroj obrázku: instagram Novaka Djokoviče – https://www.instagram.com/djokernole/

Jak vypadá den Novaka Djokoviče z pohledu stravování?

Ještě před snídaní absolvuje Novak speciální ranní rituál. Ihned po probuzení začne den s vrchovatou sklenicí vody o pokojové teplotě, následují dvě lžičky speciálního novozélandského medu Manuka. Po nich Novak absolvuje ranní jógu, strečink nebo lehkou kalistheniku a teprve až následně zasedá ke snídani založené na bezlepkovém müsli, oříškách a ovoci.

Během dne následují nejčastěji čtyři jídla, která jsou založená primárně na ovoci, zelenině, luštěninách, bílém masu nebo rybách. Jako bohatý zdroj sacharidů zařazuje také bezlepkové těstoviny. V průběhu zápasu či tréninku se Novak spoléhá na rychlý zdroj energie ve formě sušeného ovoce. Používá také sportovní nápoj založený na fruktózovém extraktu a elektrolytech.

Jídelníček Novaka Djokoviče během běžného dne:

SnídaněPower Bowl Muesli (bezlepkové müsli, mix ořechů, dýňová semínka, nakrájené ovoce, kokosový olej a rostlinné mléko)
SvačinaBezlepkový chléb s avokádem a tuňákem
ObědBezlepkové těstoviny se zeleninovou omáčkou, listový salát
SvačinaJablko s ořechovým máslem, různé druhy melounů
VečeřePolévka Minestrone, Caesar salát s kuřecím masem, grilovaný losos

Perličky ze života Novaka Djokoviče

Novak Djokovič rozhodně nezapadá do klasické šablony vrcholového sportovce. Jeho přístup k jídlu je značně specifický a v mnohém se liší od běžně doporučovaných postupů. 

  1. Návrat k dělené stravě. Novak Djokovič nerad kombinuje sacharidové jídlo s větším množstvím bílkovin naráz. Místo toho si mezi příjmem sacharidů a bílkovin nechává alespoň 20 minut odstup. 

  2. Červené víno jako lék. Srbský tenista rozhodně nepatří mezi sportovce, kteří by pravidelně hřešili na alkoholu. Když už na to ale přijde, dá si sklenici červeného vína. To dokonce ani nepovažuje za alkoholický nápoj, mluví o něm doslova jako o svatém nápoji

  3. Speciální novozélandský med. Každé ráno začíná Novak Djokovič dvěma lžičkami speciálního medu manuka, který pochází od včel z Nového Zélandu. Oproti normálnímu medu má podle něj silnější antibakteriální účinky. 

Životní styl a stravování Novaka Djokoviče je v mnohém odlišné od toho, co doporučují světové autority zaměřené na sportovní výživu. Dejte proto pozor na slepé následování životního stylu slavných a známých osobností. Zatímco jednomu daný styl stravování může fungovat perfektně, nemusí to tak být nutně u všech.

Co si z toho vzít?

Jídelníček Novaka Djokoviče je vyladěný do posledního detailu. Rozhodně se ovšem nedá říct, že jde o vzorový případ, který je vhodné napodobovat či dokonce zcela kopírovat. Novak Djokovič má diagnostikovaných hned několik potravinových intolerancí, které značně zužují jeho výběr potravin v jídelníčku. 

Ze zásad Novaka Djokoviče však můžeme vybrat hned několik bodů, které bychom si mohli vzít k srdci:

  • častá a vydatná konzumace ovoce a zeleniny

  • omezování vysoce průmyslově zpracovaných potravin

  • upřednostňování kvality oproti kvantitě při výběru masa

  • snížení spotřeby přidaného rafinovaného cukru

Obecně však nelze souhlasit s tím, že vyloučení pečiva, mléka, mléčných výrobků či soli je zdraví prospěšné pro většinu populace. Vždy je třeba zohlednit situaci individuálně. 

Jak vypadá jídelníček profi sportovců? Sní až 10 000 kcal denně
Jak vypadá jídelníček profi sportovců? Sní až 10 000 kcal denně
Profesionální sportovci sní denně něco mezi 1 200 až 8 000 kcal. Proč takové rozpětí jak vypadá běžný stravovací režim elitních profi sportovců?
Elektrolyty ve sportu: jak je správně doplňovat?
Elektrolyty ve sportu: jak je správně doplňovat?
Ztráty některých elektrolytů mohou být při fyzické aktivitě takové, že se již vyplatí myslet na jejich doplnění. V tomto článku se dozvíš, u jakých aktivit má smysl to řešit a jakým způsobem elektrolyty doplňovat.
Jaká je doporučená denní dávka soli?
Jaká je doporučená denní dávka soli?
Ačkoliv výživová doporučení radí jíst denně okolo 5 g soli, téměř žádný vyspělý stát světa to není schopný dodržet. Některé státy solí dokonce dvojnásobně. Čím to je a jaký to má vliv na naše zdraví?
Co se vlastně děje s tvým tělem, když jíš cukr?
Co se vlastně děje s tvým tělem, když jíš cukr?
Taky vás stále honí mlsná? Zkuste těchto 5 rad, jak snížit příjem cukru a dozvíte se i něco o tom, co se s cukrem v našem těle ve skutečnosti děje.
Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?
Pravda o lepku! Smyšlený strašák, nebo tichý zabiják?
Lepek je v moderní společnosti chápán jako příčina všeho zlého spáchané na lidské rase. Bohužel to není tak jednoduché. Lepku v žádném případě nemůžeme přiřknout vinu za naše problémy. Kdy lepek opravdu škodí?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.