Alza nás chce zhubnout nebezpečnou instantní dietou! Proč ohrožuje zdraví?

Ondřej Klein
Ondřej Klein 25. 4. 2019 Poprvé publikováno 16. 1. 2019
Aktualizováno 25. 4. 2019
7 min. 16 Líbí se mi Komentáře
7
Uložit článek
Alza nás chce zhubnout nebezpečnou instantní dietou! Proč ohrožuje zdraví?
obrázek z alza.cz

Nejen s novoročními předsevzetími a snahou hubnout se svým způsobem snaží pomáhat i velkoobchod Alza, dokonce nás chce hubnout i do plavek. Alza v reklamních spotech láká zeleným Alzákem na realistické cíle. Povánoční kila tak můžeme s Alzou shodit pomocí proteinové diety ProDietix, díky které údajně neztratíme svaly, ale zaručeně opravdu zhubneme. Přišel čas se na tuto šmakuládu podívat kritickým okem.

Je ProDietix dieta něčím zázračným, nebo nám tady někdo pěkně "mlží"?

Prvně bych Alzákovi doporučil, ať začne chůzí namísto běhu, aby si nezničil kolena, když v reklamě jeho kroky připomínají spíše zemětřesení, a začal jíst opravdové jídlo místo dortíčků. Pak by možná nepřemýšlel nad tím, že vyzkouší umělou proteinovou dietu Prodietix, protože by začal přirozeně hubnout.

Proč hubnu na práškových keto, proteinových nebo bílkovinových dietách?

Instantní diety nejsou ničím jiným než vytvářením kalorického deficitu, bez kterého bychom neměli nikdy šanci zhubnout. Co se asi stane, když ze dne na den přestaneme jíst opravdové jídlo a začneme jíst instantní stravu s pevně kontrolovaným příjmem energie?

O energetickém příjmu najednou nerozhodujeme my, ale je v rukou dietního programu...

Náš energetický příjem má ve své moci instantní strava, protože nejíme nic jiného než obsah pytlíčků. Občas si k tomu třeba přikousneme nějakou zeleninu, ale ta to moc nezachrání. Energetický příjem těchto diet je tak malý, že často dojde k brutálnímu kalorickému deficitu a my začínáme rapidně hubnout.

Kalorický deficit kolem 1 900 kalorií? Očividně žádný problém!

Ze zkušeností lidí, kteří zhubli často něco mezi 16–21 kilogramy za 12 týdnů prostou úpravou stravy, se dá spočítat, že teoreticky muselo dojít k dennímu kalorickému deficitu až 1925 kcal ((21 kg * 7 700 (energie v kilogramu tuku)/12*7). I když zohledníme ztrátu vody a glykogenu, tak je to naprosto neskutečné číslo…

Hubnout na brutálním kalorickém deficitu umí každý, ale je to doslova hra o zdraví

  1. Přibližná energetická hodnota 1. fáze Prodietix diety označené jako váhová redukce pouze s instantními jídly a povolenou zeleninou je 686 kalorií a z toho cca 91 gramů bílkovin
  2. Průměrná energetická hodnota 2. fáze Prodietix diety označené jako stabilizace se 4 instantními, 1 normálním jídlem a povolenou zeleninou je 860 kalorií a z toho cca 109 gramů bílkovin
  3. Průměrná energetická hodnota 3. fáze Prodietix diety označené jako fixace se 3 instantními, 2 normálními jídly a povolenou zeleninou je 1 419 kalorií a z toho cca 121,5 gramů bílkovin
Alza nás chce zhubnout nebezpečnou instantní dietou! Proč ohrožuje zdraví?

Drastickou dietou si zaděláváme na vlčí hlad, velkou únavu nebo rozvrat metabolismu

Většina instantních pokrmů z ProDietix diety obsahuje průměrně kolem 17 gramů bílkovin na porci, což je pekelně málo při tak brutálně nízkém energetickém příjmu. V období hubnutí stoupá potřeba bílkovin na 1,6–2 g/kg tělesné hmotnosti, což by bylo splněno pouze pro 45 kilogramová osobu. Většina však o své svaly díky takové kombinaci chtě nechtě přijde.  

Energetický příjem v prvních dvou fázích diety je tak malý, že hraničí s hrou o zdraví. Čím delší bude takový energetický příjem, tím víc si podkopáváme imunitu, čelíme velké únavě, zpomalení metabolismu a naše psychická i fyzická výkonnost jde do háje. Najednou můžeme být velmi podráždění a při dlouhotrvajícím deficitu může hrozit riziko celkového rozvratu metabolismu, protože všechny nezbytné živiny pomocí instantní diety prostě dohromady nedáme. Kdybych to zjednodušil, je to prakticky stejné jako pít několikrát za den pouze protein a užívat kvalitní multivitamin - není to dobré řešení boje s přebytečnými kilogramy.

Zhruba 1 500 kalorií ve fázi fixace je také dost málo, vzhledem k tomu, že taková hodnota průměrně odpovídá minimální denní potřebě energie pro 25 letou ženu, která měří 170 cm a váží 67 kilogramů. Rychlá redukce si také pohraje s hormony sytosti a hladu - leptinem a ghrelinem, kterým se to nelíbí a dají to patřičně najevo vlčím hladem. Vítej jo‑jo efekte ... 

Alza nás chce zhubnout nebezpečnou instantní dietou! Proč ohrožuje zdraví?

Jak takové instantní diety typu ProDietix fungují?

"Chcete se zbavit přebytečných kilogramů, ale nehodláte trávit čas počítáním kalorií a trápit se jednotvárným jídelníčkem? Svěřte se do rukou profesionálů a hubněte s ProDietix proteinovou dietou efektivně, zdravě, bez jo‑jo efektu a úbytku svalové hmoty.“ No nezní takové PR na stránkách Alzy jako nebeská hudba?

Abychom hubli, nemusíme si pro začátek přece počítat kalorie. Úplně stačí jednoduché úpravy životního stylu. Jasně, že pokud chceme mít sixpack, tak se bez počítání kalorií prakticky neobejdeme, ale to už je něco za něco.

Lež jako věž aneb k úbytku svalové hmoty bez cvičení opravdu dojde a ketóza funguje trošičku jinak…

"Hlavním cílem proteinové diety je redukce tukových zásob a současně zachování původní svalové hmoty. U běžných diet ztratíte více svalů než tuků, oproti tomu proteinová dieta vám pomůže skutečně zhubnout."  říká PR Prodietix diety.

Cílem hubnutí jakoukoliv zdravou strategií je redukce tuku a zachování svalů. Co je to nejdůležitější? Rozumný kalorický deficit, zvýšený příjem bílkovin a silový trénink, jinak půjdou svaly dolů tak jako tak… A rozhodně není pravda, že u běžných diet ztratíme více svalů než tuků. 

Tato tvrzení a vezení se na vlně novoročních předsevzetí s doporučováním instantních diet, které jsou takovou hrou o zdraví, rozhodně není v souladu s morálními hodnotami etické firmy.   

Alza nás chce zhubnout nebezpečnou instantní dietou! Proč ohrožuje zdraví?

Proteinové alias mylně nazývané keto diety navozují ketózu...

… kdy organismus donutíme vyrábět si sacharidy (glukózu) z glycerolu (malá část tuků), bílkovin nebo laktátu, protože jíme velmi málo sacharidů a nepokryjeme tak jejich denní potřebu. Převážně játra pak začnou vyrábět glukózu pro pokrytí potřeb mozku, červených krvinek, nervových buněk a dalších tkání.

Je v tomto ohledu trochu zjednodušené tvrdit, že ketózy dosáhneme snížením příjmu sacharidů a tuků. Ketózy dosáhneme drastickým snížením příjmu sacharidů (<50 g/den) a umocníme to kalorickým deficitem, příjem tuků by ale měl být relativně zachován, aby kalorický deficit nebyl příliš velký.

Bílkoviny se budou snažit svaly podržet, bez silového tréninku ovšem i tak o nějaké přijdeme... Navíc při vysokém příjmu bílkovin pravděpodobně nebudeme v ketóze, protože bílkoviny přirozeně obsahují glukogenní aminokyseliny (i ketogenní), ale to si výrobci snad pohlídali...

Máme dole přebytečná kila a jsme hubení! Plíživý jo‑jo efekt přichází na scénu…

Po skončení tří fází programu, kdy poslední fáze je označovaná fixací pouze s dvěma normálními jídly a třemi ProDietix produkty, by mělo dojít ke stabilizaci váhy bez rizika jo‑jo efektu.

Možná se chvíli budeme držet +- nějaké to kilečko, ale co se asi stane, jakmile začneme s běžným stravovacím režimem? Protože jsme se o stravě naučili jen to, kdy si dát jaký pytlíček, a nikoliv, co znamená zdravá strava s dostatkem všech živin, začneme pomalu přibírat. 

Po velkém kalorickém deficitu máme dole třeba 20 kilo. Zároveň ale máme i pomalejší metabolismus (kvůli zhubnutí) a tím i zvýšenou náchylnost k opětovnému nabrání tuku. Návrat k původní stravě tak logicky znamená následný jo‑jo efekt.

Alza nás chce zhubnout nebezpečnou instantní dietou! Proč ohrožuje zdraví?

Co si z toho vzít?

Žádná instantní dieta nebo výživa nevede k dlouhodobému hubnutí. Je sice fajn shodit za pár týdnů třeba 10 kilo, ale k čemu to je, když se o stravě nic nenaučíme a v konečném důsledku stejně přibereme? Alza se tak prodejem a vysílání reklam na instantní nízkokalorické diety, s kterými to letos zvládneme, řadí mezi obchody hazardující se zdravím obyčejných lidí hledajících zkratky k hubnutí, které ale neexistují ... 

Mnohem lepší je ze stravy vyhodit všechen junk food a slazené limonády, jíst více bílkovin (případně si pomoci proteinovým nápojem), ovoce, zeleniny a mít povědomí o tom, kolik zhruba energie ze stravy přijmeme. Svaly probudíme k životu silovým tréninkem, díky čemuž se nám bude lépe hubnout a začnou se rýsovat i ty vytoužené křivky. 

Přidej se k 43 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
16 Líbí se mi Uložit článek