Antibiotická rezistence aneb když jsou bakterie odolnější

16. 11. 2017
Komentáře
Antibiotická rezistence aneb když jsou bakterie odolnější
obrázek z maxmag.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Když Sir Alexander Fleming v roce 1945 převzal Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství díky svému objevu Penicilinu, pronesl ve své následné řeči, že v případě používání penicilinu neopatrnými způsoby ztratí jeho vynález na účinnosti. A jak se můžeme přesvědčit níže, tento okamžik právě nastává.

Časem se může stát, že budeme mít problém léčit dnes banální infekční onemocnění způsobené bakteriemi, protože bakterie se stávají stále odolnějšími vůči účinné látce obsažené v antibiotikách. S frekvencí užívání antibiotik v celosvětovém měřítku si bakterie vytvářejí rezistenci neboli odolnost na účinné látky. 

Naštěstí zatím pouze v rovinách "science‑fiction" je situace vyobrazená McKiem (2017), kdy bude náš život ohrožen každým škrábnutím nebo vážnějším zraněním vyžadujícím chirurgický zákrok, který nebude možné provést díky neexistujícímu účinnému antibiotiku. Ale i tato situace by za několik desítek let mohla být bohužel reálnou, pokud nebudeme držet trumf v boji proti patogenním bakteriím (Rossolini, Arena, Pecile, & Pollini, 2014).

Antibiotická rezistence aneb když jsou bakterie odolnější
obrázek z terurai.com

Superbakterie vstupují na scénu

Primářka Antibiotického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Václava Adámková pro Lidové Noviny uvádí, že vymyslet něco převratně nového v boji proti bakteriím již skoro nelze. V České republice patříme k evropské špičce z hlediska rezistence bakterií vyvolávajících močové infekce nebo otravu krve. Naštěstí se zatím u nás nevyskytují žádné panrezistentní bakterie (neúčinkuje na ně žádné známé antibiotikum). Velkým problémem jsou však v jiných koutech Evropy, jako je Řecko nebo Itálie, kde se tyto „téměř nezničitelné“ bakterie vyskytují v rozmezí 10–15 % případů (Bartošek, 2017).

V tiskovém prohlášení WHO uvádí, že současné řešení krize spočívající v rezistenci antibiotik je krátkodobé díky pouhé modifikaci současných antibiotik. Například pro nás známá bakterie E.coli, která již několikrát infikovala potravní řetězec v České republice, je odolná i na ta nejnovější antibiotika. Dalším druhem bakterií, pro který je potřebné vyvinout nové antibiotikum, je například stafylokok aureus, salmonela, helicobacter pylori nebo pneumokoky, které vedou k zápalu plic nebo meningitidě. Mezi další pak patří například bakterie Shigella mající na svědomí úplavici („WHO | The world is running out of antibiotics, WHO report confirms", b.r.).

Antibiotická rezistence aneb když jsou bakterie odolnější
obrázek ze cbcnews.com

Doba post–Flemmingovská?                                               

V USA se objevil případ, kdy u pacientky po vyléčení infekce močového měchýře lékaři zjistili v genetické analýze bakterie gen, jenž ji propůjčuje odolnost proti „superantibiotiku“ kolistinu, který se používá poměrně sporadicky, když všechno ostatní selže, a proto byla jen malá pravděpodobnost, že vůči němu bude bakterie odolná. Bohužel bakterie byla vůči léku rezistentní a je jen otázkou času, než se začneme potýkat se „superbakteriemi“, na které nebudou platit naše nejsilnější antibiotika (McGann et al., 2016).

Ve Spojených státech došlo i k dalšímu případu, kdy pacientka z Nevady zemřela na bakteriální infekci. Od počátku její hospitalizace bylo jasné, že se jedná o nějaký druh superbakterie, u kterého postupně selhala léčba 26 druhy antibiotik a pacientka po dvou týdnech boje o život podlehla onemocnění na septický šok (Chen, 2017).

Nadužívání antibiotik

Obrovským problémem, který urychluje proces, kdy se bakterie stávají rezistentními, je nadužívání antibiotik. Proto bychom měli brát antibiotika pouze v případech, kdy je to opravdu nutné a nechodit za lékařem s prvním kýchnutím a požadovat léčbu antibiotiky. Druhým pólem je používání antibiotik v živočišné výrobě, které do hry zasahuje také velmi výrazně a vstupuje do našeho potravního řetězce. 

Antibiotická rezistence aneb když jsou bakterie odolnější
obrázek z nypost.com

Co se bude dít v době „post‑Flemmingovské“ ukáže čas, ale jisté je, že se budeme čím dal častěji potkávat se superbakteriemi, na které pomalu ztrácí účinnost i antibiotické „atomovky“ v podobě našich prozatím nejúčinnějších léků. Každý se však může podílet na kolektivním oddálení těchto případů tím, že nebudeme užívat antibiotika na malicherné zdravotní problémy, které potřebují jen horký čaj a několik dní v posteli.  

Klíčové údaje k tématu podle Světové zdravotnické organizace:

  • Na infekce způsobené odolnými bakteriemi umírá dnes na 25 000 Evropanů ročně.
  • Podle odborníků nejdéle po roce 2050 budou dva z pěti lidí umírat na infekční onemocnění.
  • Rezistence bakterií na ATB je jednou z největších zdravotních výzev 21. století.
  • Rezistence na ATB může postihnout kohokoliv, kdekoliv a kdykoliv.
  • Nadužívání ATB u lidí a u zvířat vede k celkové eskalaci celé situace.
  • Infekční případy v podobě zápalu plic, tuberkulózy, kapavky a salmonelózy bude stále obtížnější léčit díky snížené efektivitě antibiotik.
  • Rezistence na ATB vede celkově k delší hospitalizační době, vyšším nákladům na léčbu a častějším případům úmrtí na onemocnění.

Podle infografiky WHO můžeme sledovat, že nadužívání antibiotk v době, kdy zrovna není jejich použití nutné, vede k urychlení procesu, kdy se bakterie stávají odolnějšími. I díky tomuto průběhu se stane to, že stejná léčba na totožné onemocnění již nebude za pár let fungovat. Jakmile se bakterie stanou na antibiotika rezistentní, běžné infekční onemocnění již nebude tak snadné vyléčit. To vystavuje riziku celkovou světovou populaci, nikoho nevyjímaje. Bohužel za několik let a desetiletí můžeme být svědky hospitalizace s banálními infekcemi, vyššími zdravotními náklady na jejich léčbu a vyššího počtu případů úmrtí. Proto by antibiotika měla být užívána pouze v případech, kdy je to nezbytně nutné. Antibiotická rezistence aneb když jsou bakterie odolnější

Obrázek nadužívání ATB dle WHO
Česnek jako přírodní antibiotikum. Co dalšího umí?
Česnek jako přírodní antibiotikum. Co dalšího umí?
Česnek je právem součástí klanu SUPERPOTRAVIN. Víte ale, co je na česneku tak "super" a jak nám může zlepšit zdraví organismu?
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Střevní mikrobiom: co ovlivňuje a jak se o něj starat?
Prospěšnou skladbou mikrobiomu, kterou ovlivníme životním stylem, dokážeme předcházet nadváze, cukrovce, riziku infarktu nebo třeba depresím.
Osa střevo-mozek: když za úzkosti můžou střevní bakterie
Osa střevo-mozek: když za úzkosti můžou střevní bakterie
Trápí vás stavy úzkosti a nevíte, jak s nimi bojovat? Pomoc najdete tam, kde byste ji možná nečekali.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?