Benefity chůze: proč chodit pěšky?

Komentáře
2
Benefity chůze: proč chodit pěšky?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Obyčejná chůze pro vaše zdraví znamená mnoho benefitů: je prevencí řady chronických onemocnění a bez nadsázky řečeno vám může prodloužit život. Chodit pěšky může kdokoliv, kdykoliv a v kterémkoliv věku. Nesporným plusem je to, že taková svižná procházka vám snadno zapadne do vaší denní rutiny a nepotřebujete žádné speciální vybavení. A málem bych zapomněla: víte, že pomocí chůze lze snadno a elegantně hubnout?

V dnešním článku se tedy podíváme na to, jaké výhody má chůze.

1. Budete mít lepší náladu

Chůze pozitivně působí na vaše duševní zdraví. Studie ukazují, že pomůže snížit projevy úzkosti nebo deprese. Ruku na srdce: minimálně se špatnou náladou se aktuálně potýkáme všichni. Obujte boty a vyražte chvíli ven. Spojte to třeba se zastávkou pro kávu ve vaší oblíbené kavárně. I do běžného dne chůzi snadno začleníte: projděte se cestou do práce nebo z práce. Ten pocit čisté hlavy za to stojí, věřte mi.

Abyste těžili z těchto benefitů, zařaďte svižnou půlhodinovou procházku alespoň 3x v týdnu.

2. Budete pálit víc kalorií a snadněji hubnout

Je vaším cílem udržovat hmotnost nebo hubnout, ale populární běh je zatím nad vaše síly nebo vám nepřirostl k srdci? Vsaďte na chůzi. Je to příjemný a bezbolestný způsob, jak do svého života dostat více pohybu. Výhodou je, že energii pálíte téměř výhradně z tuků, tolik se nevyčerpáte a nezatížíte klouby.
Chůze sice nepálí mnoho kalorií, ale můžete ji dělat dlouho. Energetický výdej při chůzi je orientačně asi následující (60 minut chůze, muž 80 kg, žena 65 kg):

  • Vycházkové tempo (4 km/hod): žena asi 195 kcal, muž asi 240 kcal

  • Výlet (5 km/hod): žena asi 230 kcal, muž asi 280 kcal

  • Rychlochůze (7 km/hod): žena asi 325 kcal, muž asi 400 kcal

To, kolik kalorií doopravdy spálíte, záleží na mnoha faktorech. Mezi ně patří tempo, vzdálenost, terén nebo vaše hmotnost.

  • Porovnání chůze a běhu z hlediska hubnutí najdete v našem článku tady

obrázek z istockphotos.com

3. Chůze pomůže posílit a tvarovat svaly nohou

Abyste si mákli ještě víc a budovali sílu, vyberte si členitý terén nebo pokud chodíte na pásu, přidejte sklon. Ignorujte výtahy a eskalátory a s chutí si vyšlápněte každé schody. Jak z obyčejné procházky vykouzlit pořádný workout? Dozvíte se zde.

Pro větší efekt přidejte i silové cvičení: v domácích podmínkách pomohou odporové gumy. Věřte, že vaše dřepy nebo výpady budou mít nové grády. Au.

4. Posílíte imunitu

Chodíte pravidelně na procházky? Pak věřte, že tím můžete posílit svůj imunitní systém a jen tak nějaká rýmička si na vás nepřijde.

Ve studii bylo sledováno asi 1000 lidí, kteří si zapisovali četnost fyzické aktivity a respiračních projevů. Aktivita, kterou si měli zaznamenat, měla trvat alespoň 20 minut a celý soubor byl rozdělen do 3 tertilů podle frekvence pohybu od ≤1x, 1–4x, nebo ≥5x za týden. Není překvapením, že ti, kteří se hýbali nejvíce, byli nemocní nejméně a pokud onemocněli, měli také mírnější projevy.

Zkuste se proto projít pěšky do práce nebo z práce. Aktuálně pracujete na home officu? Procházku si naplánujte třeba po obědě. Vyhnete se typickému útlumu a uvidíte, že vám to po návratu bude více pálit. 

5. Nakopnete zažívání

Trápí vás problémy se zažíváním? Kromě dostatku vlákniny (30 g/den) a dostatečného pitného režimu (30‑45 ml/kg) nezapomínejte na pohyb.

Pokud se potýkáte se zácpou, pohyb a fyzická aktivita je jednoduché a účinné řešení. A neplatí to jen pro tento nepříjemný stav, ale také pro vaše zdravé zažívání. Fyzickou aktivitou podpoříte peristaltiku (pohyb) střev a dojde tak k rychlejšímu průchodu tráveniny gastrointestinálním traktem. Chůze se tedy jeví jako ideální pomocník. Zařaďte ji do svého životního stylu a uvidíte, že vaše zažívání včetně vyprazdňování bude šlapat jako hodinky.

  • Více informací, jak podpořit své zažívání a pravidelnou stolici, najdete v článku tady

obrázek z freepik.com

6. Podpoříte prevenci a prodloužíte si život

Pokud vyrazíte na půlhodinovou procházku pětkrát v týdnu, snížíte riziko srdečně cévních onemocnění19 %. Daří se vám chůzi zahrnout do vašeho programu každý den? Pak z benefitů budete těžit ještě víc.

Podobně pozitivní účinky má chůze i na cukrovku 2. typu. V malé studii účastníci chodili na krátkou procházku (15 minut) po každém hlavním jídle. Zajímavým závěrem je, že vliv na hladinu krevního cukru byl větší než při jedné delší procházce. Toto zjištění ale je potřeba podrobit dalšímu zkoumání.

7. Nepotřebujete žádné extra vybavení

Na to, abyste začali pravidelně chodit, opravdu nepotřebujete vůbec nic. Pokud procházku chcete upgradovat a trochu si máknout, budou vám stačit sportovní boty a oblečení, což pravděpodobně vlastníte. Takže vám vlastně nebrání vůbec nic.

Střídejte trasy, terény a objevujte krásy okolí. Abyste se vyhnuli zranění, nezapomeňte na strečing před i po. Dobrou motivací také mohou být sportovní hodinky, které vám pomůžou zlepšit odhad, kolik kroků asi tak denně ujdete. Probuďte v sobě soutěživost a vsaďte se o něco lákavého třeba s kamarádem/kamarádkou o to, kdo za týden nebo měsíc ujde víc. Věřím, že uděláte vše pro to, abyste vyhráli.

Co si z toho vzít?

Chůze je skvělým způsobem, jak aktuálně do svého života dostat více pohybu. Jen těžko bychom na ni hledali nějaká negativa. Chodit můžeme všichni bez ohledu na aktuální formu a nepotřebujeme k tomu nic speciálního. Možná právě vy s přicházejím jarem cítíte potřebu hýbat se víc a třeba i nějaké to kilo shodit, ale na běh se ještě necítíte. Není nic jednoduššího, než začít svižnějšími procházkami, ze kterých postupně můžete přejít na běh.

Chůze nebo běh: co je zdravější a co účinnější při hubnutí?
Chůze nebo běh: co je zdravější a co účinnější při hubnutí?
Chůze i běh patří mezi pohybové aktivity, které přináší tělu celou řadu zdravotních benefitů. Vedle toho jsou to také skvělé doplňky redukčních diet, takže s nimi půjde shazování přebytečných kilogramů raz dva. V čem se ale tyto dvě aktivity liší a dá se říct, která z nich je zdravější?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
15 tipů na hubnutí chůzí: za hodinu spálíte až 680 kcal
15 tipů na hubnutí chůzí: za hodinu spálíte až 680 kcal
Kdo by to byl řekl, že takovou nenáročnou chůzí se dá zhubnout. A přece je to možné! Jak na to a na co dalšího si dát pozor?
Trasa 10 km: Spálíte více kalorií chůzí, během, na kole nebo na inlajnech?
Trasa 10 km: Spálíte více kalorií chůzí, během, na kole nebo na inlajnech?
Spálit pohybem co nejvíce energie za co nejkratší čas. A nejlépe s co nejmenším úsilím! Jaký sport si vybrat, pokud chcete co nejvyšší počet spálených kalorií na 10 km dlouhé trase?
5 tipů, jak mít pravidelnou stolici jako jízdní řády v Tokiu
5 tipů, jak mít pravidelnou stolici jako jízdní řády v Tokiu
Správné zažívání je důležitý ukazatel celkového zdraví a to i přesto, že o pravidelném vyprazdňování tolik nemluvíme. Jak můžeme podpořit funkci trávicí soustavy?
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybem ku zdraví: kolik fyzické aktivity je tak akorát?
Pohybová aktivita by měla být součástí životního stylu v každém věku. Kolik času věnovat pohybové aktivitě v jednotlivých věkových skupinách pro udržení jejích zdravotních benefitů?
10 000 kroků denně: je nezbytně nutné ujít každý den tolik?
10 000 kroků denně: je nezbytně nutné ujít každý den tolik?
Ze všech stran se na nás valí rady o tom, že bychom měli každý den nachodit 10 000 kroků. Je to prý potřeba k zachování kondice, ke kontrole hmotnosti a k prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Je však toto pravidlo platné pro všechny stejně?
Jak si správně vybrat sportovní hodinky?
Jak si správně vybrat sportovní hodinky?
Vybíráte si své nové chytré hodinky na běhání nebo na jinou sportovní aktivitu? Těchto 5 základních kroků byste měli zvážit před jejich koupí.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?