Benefity čtení knih: bystrá mysl, empatie a méně stresu

Komentáře
Benefity čtení knih: bystrá mysl, empatie a méně stresu
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • První známé knižní svazky pochází již z doby 2500 let před naším letopočtem.
  • Čtení knih má podle studií pozitivní efekt nejen na funkci mozku, ale také na emoční schopnosti a duševní zdraví.
  • Knihy můžete zařadit např. i jako součást pravidelné večerní rutiny.

Nejdražší, nejprodávanější, nejstarší – znáte slavné knihy? 

I vám pravděpodobně prošla během života rukama nějaká kniha – a že jsou tu s námi už opravdu dlouhou dobu. První doloženou “knihou” je totiž Epos o Gilgamešovi, který vznikl přibližně v roce 2500 před naším letopočtem. 

V současnosti se počet již vydaných knih pohybuje okolo 130 milionů kusů a nejprodávanějším titulem je Bible svatá, která k roku 2021 čítala 5 miliard prodaných kusů. Další knihou stojící za pozornost je např. Codex Leicester, který byl zápisníkem Leonarda da Vinciho a v roce 1994 jej Bill Gates koupil za neuvěřitelných 30,8 milionů dolarů. Pyšní se tedy titulem nejdražší knihy světa. 

Nejvíce knih na jednom místě pak můžete nalézt v národní knihovně Spojených států, která čítá přes 173 milionů titutů. K tomu, abyste mohli těžit z benefitů čtení knih, jich ale naštěstí tolik nepotřebujete – a o jaké výhody konkrétně jde, se dozvíte na následujících řádcích. 

6 benefitů čtení knih

1. Pozitivní vliv na funkci mozku

Jistě jste se někdy setkali s tvrzením, že kdo hodně čte, je automaticky inteligentní a vzdělaný. Přestože tyto dispozice samozřejmě nelze paušalizovat pouze na čtení knih, něco pravdy na tom skutečně bude. Z doposud uskutečněných studií totiž vyplývá, že při čtení se v mozku zapojuje velký počet signálních drah a obvodů, a s rostoucí mírou této činnosti se i přenos informací mezi těmito drahami stává sofistikovanější a silnější. Ukazuje se také, že zvýšená míra mozkové konektivity přetrvává ještě několik dní po knihovém dýchánku.

2. Prevence kognitivního úpadku ve vyšším věku

Vzhledem k výše zmíněnému pozitivnímu vlivu na funkci mozku doporučuje National Institute on Aging čtení knih jako prevenci proti úpadku kognitivních funkcí, který souvisí zejména s přibývajícím věkem. Nižší míru úpadku těchto funkcí zaznamenala i studie z Univerzity v Cambridge, která pozitivní vliv čtení potvrdila u seniorů s různými úrovněmi vzdělání, a to dokonce v dlouhodobém měřítku.

3. Zpestření slovní zásoby

Pravidelné čtení knih přispívá k rozvoji slovní zásoby, a to v jakémkoliv věku. V knihách se totiž setkáte s mnoha výrazy a slovními spojeními, které byste jinde hledali jen těžko. Oproti filmům je výhodou také fakt, že slova vidíte napsána, což vám může výrazně pomoci i s gramatikou. Bez dlouhého přemýšlení pak totiž můžete některé výrazy psát intuitivně podle toho, jak je znáte z knih. 

Chybu neuděláte ani v případě, že budete předčítat malým dětem – batolata si sice nebudou zvyšovat slovní slovní zásobu, výzkumy ale prokázaly, že jim pomáháte s vývojem mozku a přispíváte k emočnímu učení. 

4. Snížení míry stresu

Vědci zjistili, že už 30 minut čtení snižuje u studentů hladinu stresu, což se projevilo mimo jiné např. i snížením hodnoty krevního tlaku, tepové frekvence nebo i menší mírou subjektivního vnímání nepříjemných psychologických projevů stresové zátěže. Ve studii byly tyto výsledky srovnatelné např. s praktikováním jógy nebo rozptýlením pomocí humoru. 

Tyto výsledky potvrdila i nová studie z letošního roku, která u studentů, kteří se v průběhu akademického roku věnovali rekreační četbě, potvrdila nižší míru stresu, frustrace a zlepšení celkového duševního zdraví.

Benefity čtení knih: bystrá mysl, empatie a méně stresu

5. Snadnější usínání

Čtení knih bývá často spojováno i s lepší kvalitou spánku. Např. v porovnání s elektronickými zařízeními, které vyzařují světlo blokující tvorbu melatoninu, jsou knihy v období před ulehnutí nepochybně vhodnější volbou. 

Další výhoda čtení knih před spaním souvisí také se snížením hladiny stresu, která je popsána v předchozím bodě. Celkové zklidnění, snížení krevního tlaku a srdeční frekvence dává totiž vašemu tělu signál, že je čas se uvolnit a ulehnout do postele. Sami vyzkoušejte, že i po přečtení několika stránek se vám bude usínat lépe, než když ještě u čištění zubů vyřizujete emaily. Možná i vy pak zařadíte čtení knih do své pravidelné večerní rutiny.

6. Rozvoj představivosti a schopnosti empatie

Knihy jsou úžasným prostředkem k rozvoji představivosti – na rozdíl od filmů a seriálů, kde je místům i postavám v příběhu dána konkrétní podoba, závisí při čtení pouze na fantazii a osobnostních rysech čtenáře. Často se tak může stát, že různí lidé vnímají stejnou knihu naprosto odlišným způsobem. 

V příbězích se setkáváte se situacemi, zkušenostmi a pocity, ze kterých můžete čerpat i v reálném životě, což vám pomůže lépe pochopit své emoce nebo vás vést k tolerantnějšímu přístupu k ostatním lidem. 

Co si z toho vzít? 

Knihy jsou tu s námi již opravdu dlouho, i v moderní době však mají své pevné místo. Pravidelné čtení totiž přispívá k rozvoji mozkových funkcí, brání jejich úpadku ve vyšším věku a pozitivní vliv má i na zvýšení slovní zásoby. 

Co nabídnout však mají knihy i po emoční a duševní stránce – čtení snižuje míru stresu, napomáhá k rychlejšímu usínání, zvyšuje míru empatie a podporuje i rozvoj představivosti. Pokud tedy knihy nejsou pravidelnou součástí vašeho života, je nejvyšší čas navštívit knihkupectví, nebo si vyřídit průkazku do knihovny. A pokud se domníváte, že na čtení nemáte čas, nechte si knihu např. na období před spaním. 

Jak rychle usnout? 8 tipů, díky kterým usnete jako špalek
Jak rychle usnout? 8 tipů, díky kterým usnete jako špalek
Nedaří se vám usnout rychle? Vyzkoušejte některý z jednoduchých tipů, které zvládnete v rámci svého životního stylu hned a bez bolesti. Které to jsou? Přečtěte si v článku.
Nootropika: 5 bylinek pro podporu funkce mozku
Nootropika: 5 bylinek pro podporu funkce mozku
Některé rostlinné výtažky jsou pro své pozitivní účinky na mozek užívané po staletí. Vybrali jsme 5 nejúčinnějších extraktů, jejichž působení na kognitivní funkce se studují i ve vědeckých experimentech. Jaké to jsou?
Dosáhněte optimální funkce mozku správnou stravou a suplementací
Dosáhněte optimální funkce mozku správnou stravou a suplementací
Pro zlepšení výkonu mozkových funkcí jezte ryby, vejce a co dalšího?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?