Benefity konzumace vaječných žloutků

22. 3. 2016
Komentáře
Benefity konzumace vaječných žloutků

Vejce jsou zcela běžnou potravinou v jídelníčku kulturistů a fitnessek, nicméně většina z nich se bojí jedné jeho části, a sice žloutku, jako "čert kříže". Jaké benefity pro nás má konzumace vaječných žloutků? 

Vejce – byly tu od pradávna a zřejmě ještě nějakou dobu zůstanou. Jsou jedním z hlavních zdrojů drahocenných živin. Potravinou s vysokou biologickou hodnotou, ale také tím, co dnes a denně tvoří jídelníčky mnoha kulturistů a fitnessek. Jedna jejich část však zůstává nevyužitá a nedoceněná. Pamatuji si na doby, kdy má mamka lamentovala, co má dělat s tím množstvím vaječných žloutků, které jí každé ráno přibývaly v lednici. Nakonec byla každý druhý den hezky nažloutlá bábovka. Od té doby uteklo hodně času a i já jsem se trochu poučil. Dnes již vím, že vaječný žloutek je jednou z nejcennějších potravin v naší výživě. Od té doby se také změnil náhled na cholesterol, nasycené mastné kyseliny a tuk. Jaké benefity pro nás tedy má konzumace vaječného žloutku? 

Podíváme‑li se na nutriční hodnoty vaječného žloutku, zjistíme, že v něm nalezneme tři gramy vysoce biologicky hodnotné bílkoviny. Dokonce s jedním z nejvyšších čísel v biologických hodnotách potravin a s vyrovnaným spektrem esenciálních aminokyselin, ale také šest gramů převážně nasyceného tuku obsahujícího i esenciální mastné kyseliny. Mimo to obsahuje běžně velký vaječný žloutek 300 mg cholesterolu, ale zároveň se může pyšnit vitamíny, které jsou rozpustné v tucích – A, D, K a minerály jako fosfor, železo a zinek.

Pokud se ještě krátce zastavíme u tuku a cholesterolu, zdá se, že konzumace celých vajec neovlivňuje nárůst hladiny LDL cholesterolu (tedy toho špatného). Samozřejmě, že s jeho příjmem to nemusíte přehánět. Nicméně vaše tělo má svou vlastní autoregulační schopnost ovlivnit rovnováhu mezi přijatým cholesterolem a tím, který si syntetizujeme sami. Neměli bychom však překračovat hranici tří vaječných žloutků. Pokud se ale vrátím k nárůstu hladiny cholesterolu, zdá se, že hlavní příčinou může být nerovnováha mezi příjmem omega‑6 a omega‑3 mastných kyselin, vysokým příjmem trans nenasycených mastných kyselin a vysokým příjmem jednoduchých cukrů. 

Aktuálně se také velmi často upouští od tvrzení, že musíte vyřadit ze stravy nasycený tuk. To je opět pozitivní zjištění, i ten by totiž neměl chybět ve vašem jídelníčku, a to až okolo 10 % celkově přijaté energie za den. Ve vaječném žloutku najdete 5 – 6 g tuku, z čehož méně než polovina pochází z tuků nasycených. Další jsou již mononenasycené a polynenasycené. Tuk není pouze nositelem energie – je sice energeticky nejbohatší živinou, ale je také zdrojem esenciálních mastných kyselin a nutnou podmínkou pro udržení produkce steroidních hormonů. Zejména našeho oblíbeného testosteronu. 

Ve stínu vědeckých studií

Podívejme se nyní na přímé studie, které zkoumaly vejce jako hlavní surovinu pro konzumaci a ovlivnění růstu svalové hmoty. Ta první se věnovala tradičnímu kulturistickému oddělování vaječného bílku a žloutků nebo konzumace celých vajec. Ve skutečnosti porovnávání přijmu a konzumace vaječného bílku a celých vajec znamenala určitou výhodnost pro celá vejce ve vlivu na nárůst svalové hmoty. Tato studie byla provedena v Texasu. Magickým číslem jsou zde opět tři vejce. Test byl rozdělen na tři skupiny: první, která vejce nekonzumovala vůbec, druhá konzumovala jedno vejce denně a poslední spořádala tři vejce denně. Během dvanácti týdenní studie dokázala skupina konzumující tři vejce zdvojnásobit nárůst síly a svalové hmoty oproti skupinám bez konzumace vajec a s jedním vejcem. V tomto případě nedošlo ke zvýšení hladiny cholesterolu, pouze k nárůstu hladiny testosteronu.

Cholesterol ve vejcích pomáhá udržet integritu buněčné stěny svalové hmoty, nedochází tak intenzivně k jejímu rozpadu. Vědecká studie z Kent State University zkoumala vliv příjmu cholesterolu na nárůst svalové hmoty. Skupina 47 starších cvičenců (60 – 69 let) byla rozdělena do dvou skupin. První konzumovala 1,6 mg cholesterolu na libru tělesné hmotnosti (150 – 250 mg/den). Druhá skupina konzumovala 2,6 mg cholesterolu na libru tělesné hmotnosti (250 – 450 mg/den). Dvanáctitýdenní studie ukázala, že první skupina nedokázala vybudovat žádnou svalovou hmotu, ale navýšila svoji sílu o 35%. Druhá skupina dokázala nabrat v průměru 2,3 kg tělesné hmotnosti a navýšit svoji sílu téměř o 90 %. Vidíte tedy, že i cholesterol má ve své výživě svoje místo.

Dostaňme se ke konkrétnímu doporučení na závěr. Pravidelná konzumace dvou až tří celých vajec denně může napomoci růstu svalové hmoty, její regeneraci a budování. Bude pravděpodobně jednou z výhodných variant pro suplementaci v době, kdy potřebujete rychle stravitelnou bílkovinu. Tedy jak ráno, tak po výkonu v prvním pevném jídle. Vysoká biologická hodnota celých vajec dává tušit, že v jednorázové porci nepotřebujete zase tak vysoké množství bílkoviny z nich a pokud se budete pohybovat na hranici 20 g, bude to pro vás znamenat slušnou odezvu v proteosyntéze. 

Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušovaný půst: Výhody i stinné stránky "zázračné" metody
Přerušované hladovění alias Intermittent fasting vzal svět sportu a výživy útokem. Co se skrývá pod tímto způsobem stravování a je to něco pro vás? Odpovědi na vaše otázky najdete uvnitř článku.
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Nedostatek železa: co způsobuje a jak ho doplnit?
Železa v těle moc nemáme, i přesto je pro fungování organismu nepostradatelné. Jaké funkce v těle železo plní a z jakých potravin jej nejlépe doplníme?
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
7 důvodů, proč máte nekončící chuť na sladké
Přemýšleli jste někdy, proč máte neustále chutě na sladké? Máme pro vás odpovědi. Na vině je i nedostatek spánku a špatně složená strava, co dál?