6 skvělých benefitů pravidelného otužování

Komentáře
6 skvělých benefitů pravidelného otužování
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Otužování z dlouhodobého hlediska posiluje imunitní a srdečně-cévní systém.
  • Pozitivní vliv má také na psychiku, dobrou náladu a disciplínu.
  • Začněte pomalu a postupně, skokové otužování může přinést více škody než užitku.

Ať už jste zastánci otužování, či nikoliv, pravdou je, že pravidelné a uvážené vystavování organismu chladu může přinést celou řadu pozitivních účinků na lidské tělo. Jaké efekt má otužování na organismus, jak s otužováním začít a kdo by se mu měl raději vyhnout?

1. Podpora regenerace po sportovním tréninku

80 % profesionálních sportovců věří, že studené koupele po tréninku podporují svalovou regeneraci. Vedle pozitivních empirických zkušeností má potréninkové zchlazení podporu i ve vědeckých studiích. Studené koupele po tréninku snižují “opožděnou bolestivost svalů po tréninku” (DOMS), což v praxi znamená, že následujících několik dní po těžkém tréninku to s bolestí svalů bude o trochu snesitelnější. Jako optimální protokol se jeví 10–15 minut studené koupele po tréninku ve vodě o teplotě 10–15 °C.

Studené koupele po tréninku nejsou vhodné po objemovém tréninku v posilovně, jelikož některé studie ukazují, že chladná voda ihned po tréninku je spojená s méně efektivními svalovými přírůstky.

2. Podpora hubnutí díky hnědé tukové tkáni

Hnědá tuková tkáň je typ zásobní tkáně, který spaluje kalorie a vytváří z nich teplo. Ačkoliv u zvířat je tento typ zásobní tkáně relativně běžný, u lidí tomu tak není. U mladých lidí je hnědá tuková tkáň měřitelná asi u 50 % osob, u osob pokročilého věku jde o méně než 10 % osob.

Studie ukazují, že otužování zvyšuje podíl hnědé tukové tkáně, což je pravděpodobně adaptace organismu vedoucí ke snadnějšíí tvorbě tepla. Z praktického hlediska to může mít pozitivní vliv na hubnutí, jelikož tímto způsobem dochází ke zvýšení klidového energetického výdeje.

3. Pozitivní vliv na kardiovaskulární systém

Pravidelné otužování má pozitivní vliv na srdečně-cévní systém, celá řada studií například ukazuje, že z dlouhodobého hlediska dochází ke snížení krevního tlaku. Na druhou stranu osoby s onemocněním srdce (např. se srdeční arytmií) by se raději otužovat neměly, protože pro ně otužování představuje zdravotní riziko.

4. Podpora imunitního systému

Studie ukazují, že otužování vede z dlouhodobého hlediska ke zvýšenému počtu T‑lymfocytů a NK buněk, čímž podporuje funkci imunitního systému. V experimentu z roku 2016 na pracujících dospělých lidech bylo ukázáno, že pravidelné otužování vede ke snížení četnosti nemocnosti o 29 %, což je podobný efekt jako pravidelná pohybová aktivita. Oba faktory dohromady vedly ke snížení nemocnosti o více než 50 %.

Otužování vede k podpoře imunitních funkcí primárně v dlouhodobém horizontu. Z akutního hlediska však jde o určitý “stresor”, tedy v případě neuváženého otužování či příliš dlouhého setrvání v ledové vodě naopak imunitní systém dočasně oslabuje.

5. Podpora psychických funkcí a lepší nálada

Asi mi dáte za pravdu, že ačkoliv pobyt v chladné vodě není zrovna bůhvíjak příjemný, pocity po něm jsou docela příjemné a povzbuzující. Nikolai Shevchuk tyto pocity vysvětluje ještě více zeširoka tak, že malé dávky jinak stresujících a nepříjemných zkušeností přináší řadu zdravotních benefitů”. Experiment na celkem 64 studentech prokázal, že ti, kteří absolvovali pobyt v chladné vodě (20 minut při teplotě 13,6 °C), měli lepší náladu než studenti, kteří otužování neabsolvovali.

Pobyt v chladné vodě ovlivňuje hladinu katecholaminů a dočasně také zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu. Některé studie také dochází k tomu, že jak studené sprchy, tak zimní plavání na otevřené vodě mají pozitivní vliv na zmírnění depresivních symptomů.

6. Podpora mentální vytrvalosti a rozhodnosti

Otužování je také skvělým způsobem, jak trénovat a posouvat mentální sílu, odolnost a vytrvalost. Snášení dočasně nepříjemných situací, vystupování z komfortní zóny a trénování postoje “just do it” se může hodit v práci, ve sportu, ale třeba i ve vztazích.

Pravidelné otužování také učí disciplíně a pomáhá lépe ovládat a překonávat strach. Ve skutečnosti tak pravidelné studené lázně mohou mít na naše mentální nastavení a psychiku mnohem větší vliv, než se na první pohled může zdát.

6 skvělých benefitů pravidelného otužování

V jakých případech je lepší se studené vodě vyhnout?

Ačkoliv otužování zní jako skvělý prostředek jak zlepšit a upevnit zdraví, v některých případech je lepší se mu vyhnout či být více obezřetný. Místo pozitivních účinků by totiž mohlo naopak uškodit.

Otužování je lepší se vyhnout, pokud…

  • …se necítím ve své kůži a něco na mě leze. Z akutního hlediska je totiž otužování pro lidské tělo stresor, který může naopak onemocnění urychlit.
  • …nejsem zvyknutý a chci rovnou do ledové vody. Podobně jako v předchozím případě, ledová voda je pro organismus, který na chlad není zvyklý, příliš velký stresor. Začněte raději pomalu a teplotu chladné vody snižujte postupně.
  • …léčím se s nemocným srdcem. V takovém případě představuje otužování určitá zdravotní rizika, proto je lepší se mu raději vyhnout úplně, případně mírnější postupy konzultovat s ošetřujícím lékařem.

Pokud s otužováním prozatím nemáte žádné zkušenosti, začněte po malých krůčcích. Více informací o začátcích s otužováním naleznete v našem dalším článku Jak začít s otužováním?

Co si z toho vzít?

Pravidelné otužování u zdravých osob prokazatelně podporuje funkci imunitního i srdečně-cévního systému, má také pozitivní vliv na psychiku a podporuje dobrou náladu. Některé studie také poukazují na stimulaci tvorby hnědé tukové tkáně, což může vést k mírnému zvýšení klidového metabolického výdeje.

Otužování se naopak vyhněte, pokud cítíte, že na vás leze nachlazení či chřipka, případně pokud se léčíte s nemocným srdcem. Také pokud zatím nejste na ledovou vodu zvyklí, snižujte teplotu postupně a dopřejte organismu čas se na chlad adaptovat.

Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?
Studená sprcha po ránu: jaké jsou její benefity?
Čeká tě nějaká stresová situace a ty máš pocit, že ji nemůžeš zvládnout? Pak je nejvyšší čas okusit kouzlo studené sprchy. Nejenže ti dodá dobrou náladu, ale věř tomu, že nic horšího už tě přes den fakt nepotká.
Hnědá tuková tkáň: dokážeme díky ní lépe hubnout a jak ovlivňuje otužování?
Hnědá tuková tkáň: dokážeme díky ní lépe hubnout a jak ovlivňuje otužování?
Hnědý tuk patří mezi speciální typ zásobní tukové tkáně, který má unikátní vlastnost - spaluje tuky v něm přítomné v podstatě naprázdno. Jak to vlastně celé funguje a lze množství hnědé tukové tkáně zvýšit za účelem podpory hubnutí?
Jak začít s otužováním?
Jak začít s otužováním?
Zima se pomalu blíží a spolu s ní i vlna dalších zimních otužilců. Jak s otužováním pomalu začít, aby vám přinášelo očekávané benefity?
Proč bychom se po tréninku měli vyhnout ledové koupeli?
Proč bychom se po tréninku měli vyhnout ledové koupeli?
Ledové sprchy a koupele jsou často doporučené moderní techniky na podporu regenerace po sportovním výkonu. Je ale jejich použití vždy na místě?
Trápí vás nachlazení? Otužujte se! Těchto 7 zásad byste měli znát
Trápí vás nachlazení? Otužujte se! Těchto 7 zásad byste měli znát
Nebojte se ledové vody. Staňte se otužilci, posilněte svou imunitu a posuňte svoje zdraví na novou úroveň!
Proč stojí za to vystoupit z komfortní zóny?
Proč stojí za to vystoupit z komfortní zóny?
Naše komfortní zóna je pohodlné a bezpečné místo, kde se nemusíme ničeho bát. Bohužel ho však obloukem míjejí všechny zajímavé příležitosti, díky kterým se můžeme zlepšovat. Proč stojí za to občas komfortní zónu opustit?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?