Bral sociální podporu, pak vyprodal Las Vegas. Co stojí za úspěchem Conora McGregora?

Kamil Šenk
Kamil Šenk 11. 10. 2017
Uložit článek
Bral sociální podporu, pak vyprodal Las Vegas. Co stojí za úspěchem Conora McGregora?
obrázek z wallpapertag.com

Píše se rok 2008 a v irském Dublinu zpovídá promotér místní MMA organizace jednoho z bojovníků, který nastoupí k MMA zápasu na očekávaném galavečeru. Představ se nám, kde žiješ a co děláš: Moje jméno je Conor McGregor, žiju v Lucanu a jsem profesionální MMA zápasník s rekordem 4-1. Jsem nadějný zápasník a jedno je jisté, bezpochyby mě uvidíte v blízké budoucnosti zápasit v UFC, bezpochyby!

Irsko, země přezdívaná jako "keltský tygr", právě zažívá jednu z nejhorších recesí z evropských zemí a stojí na pokraji krachu. Stejně jako mnohé jiné země pocítila prasknutí hypotéční bubliny a tisíce mladých lidí stojí čelem nejisté budoucnosti. Práce je málo a většinou jde o nekvalifikovaná zaměstnání v řemeslných profesích. Bují šedá ekonomika a na ulicích roste kriminalita. Irové jsou hrdý národ, jejich historie je založena na boji za nezávislost, na boji s jasným a viditelným nepřítelem. V takových dobách se dokážou semknout a společně táhnout za jeden provaz. Finanční krize je ale plíživý a nejasný protivník a irský národ tak upadá nejen ekonomicky, ale vyhasíná také vnitřní oheň národní hrdosti, něco pro Iry tak typické…

Bral sociální podporu, pak vyprodal Las Vegas. Co stojí za úspěchem Conora McGregora?
obrázek z yellmagazine.com

"Nebylo to lehké období. Nebylo to období, kdy jsem byl šťastný."

Mladý Conor McGregor právě ukončuje střední školu a jako syn rodičů dělnické třídy by se měl začít poohlížet po zaměstnání a naskočit do pracovního procesu, který pravděpodobně bude trvat až do jeho důchodu. 

„Když mi bylo 17 a skončil jsem školu, má matka mi sehnala flek u velké stavební firmy jako pomocný instalatér. Každý den jsem vstával v 5 ráno. Musel jsem jít půl hodiny pěšky, abych se dostal na domluvené místo u silnice, kde jsem čekal na nějakého týpka, který mě nabere. Musel jsem s ním přes dvě hodiny trčet v zácpách, jen abychom se dostali na staveniště. A tak jsem na staveništi a je tam zima, tma, mokro a mě posílají pro tamto a udělat tamhleto. Nebylo to lehké období. Nebylo to období, kdy jsem byl šťastný. 

Instalatéřina mě nezajímala a nebavila. Práce na stavbě mě nezajímala. Jednoho dne jsem si řekl, seru na to, a skončil jsem! Šel jsem domů a řekl mému otci: „Není na světě síla, kterou bys mě dostal zpátky na tu stavbu!“ A on řekl: „No, to ještě uvidíme“ a začali jsme se spolu rvát tak dlouho, než jsem nakonec, prohrál… Ale v mých očích jsem byl vlastně vítěz, jestli vám to dává smysl, protože i když mi nakopal zadek, stejně jsem se nikdy nevrátil na tu stavbu!“

[Instagram]

"Kdo by nechtěl tančit po ringu za 100 milionů dolarů?"

Je 14. červen 2017, středa a ve vyprahlém Las Vegas právě promotérské společnosti Mayweather Promotions, Ultimate Fighting Championship a McGregor Promotions oznámily, že byl podepsán historický boxerský zápas mezi neporaženým boxerským šampionem Floydem Mayweatherem a dvojnásobným šampionem UFC, Conorem McGregorem. Zápas, který by měl vygenerovat miliardu dolarů a jednotlivým zápasníkům jejich dosavadně nejvyšší odměnu za jeden zápas. V případě Mayweathera zhruba 300 mil. dolarů a u McGregora více než 100 mil. dolarů. 

Po megalomanské celosvětové tour, kde si oba zápasníci nezadají s hvězdami pop-music, kdymísto pěstí se na pódiu žhaví mikrofony a častují urážky, nakonec oba nastupují 26. srpna v T-Mobile Aréně v Las Vega k vzájemnému duelu, který končí technickým knock-outem v 10 kole. Mayweather dosahuje vysněného rekordu 50-0 a McGregor, přestože poražen, odchází s respektem odborné boxerské veřejnosti za velmi slušný výkon proti bezpochyby nejlepšímu boxerovi své generace.

Irský mladík, který ještě v roce 2012 přežíval na sociální podpoře, trénoval a snil o pásu šampiona UFC, dnes vlastní několik nemovitostí, rozsáhlý vozový park, létá soukromým letadlem, Forbes uvádí jeho aktuální majetek na 34 mil. dolarů a dle různých zdrojů se dá ke konci roku 2017 odhadovat na zhruba 200 mil. dolarů. McGregor je bezpochyby výjimečným zápasníkem. Stojí ale za jeho obrovským úspěchem pouze jeho schopnost zápasit a knock-outovat soupeře? Případně jeho nakažlivé charisma a výborné vyjadřovací schopnosti, kterými si podmanil širokou veřejnost? V podstatě v každém rozhovoru, který poskytne, v každé TV show, ve které vystoupí, neopomene Conor zmínit jeho mentální přístup k tréninku, zápasení a životu.

Bral sociální podporu, pak vyprodal Las Vegas. Co stojí za úspěchem Conora McGregora?
obrázek z theguardian.com

"Vše co se stane, začíná nejdříve ve vaší hlavě"

Conor věří v sílu vizualizace, sugesce a pozitivního myšlení. Již v dětství u sebe pozoroval poněkud odlišný přístup k jednotlivým událostem v jeho životě. Když se jako mnoho jiných vrstevníků dostal do pouličních rvaček – nehledě na to, jestli z nich vyšel jako vítěz nebo poražený, vždy analyzoval a zpětně si v hlavě přehrával co udělal dobře, co špatně a co si z té zkušenosti odnést do budoucna. Tento přístup pak rozvíjí i v pubertě a v dobách kdy se jeho život nevyvíjí tak, jak by si představoval. Někdy kolem roku 2007 jej jeho starší setra Erin seznamuje s knihou Rhondy Byrne, "The Secret" (Tajemství). Kniha představuje koncept tzv. „zákonu přitažlivosti“ a mladý Conor je zpočátku velmi skeptický. Postupně ale začíná myšlenky z knihy testovat a pozoruje pozitivní změny ve svém životě. McGregor vzpomíná, jak dlouho před podepsáním smlouvy s UFC sedával ve svém ojetém a věčně rozbitém autě, počítaje peníze ze sociální podpory a při tom si představoval a snil o tom, jak řídí nablýskaný Bentley po pobřeží Jižní Kalifornie. Dnes má těchto aut několik a tuto jízdu již podnikl.

Zákon přitažlivosti v praxi

"Pokud máte v hlavě jasný obrázek o tom, že se něco stane, a jasné přesvědčení, že se to stane bez ohledu na to, co bude potom – nemůže vás nic zastavit. Je to předurčeno. Je to perfektní. Musíte si cenit vašeho okolí a být vděčný za to, co máte, pak se vám dějí dobré věci. Buďte pořád zapšklí a negativní, a věci se budou pořád zhoršovat. Myslím si, že to, že si cením všeho bez ohledu na to, jak to zrovna vypadá a že jsem vděčný za věci kolem mě, je hlavní důvod mého úspěchu," Popisuje Conor svůj pohled na sílu pozitivního myšlení.

[Instagram]

Tento přístup označuje mnoho jeho kritiků za nicneříkající pseudovědu, další z moderních novodobých hnutí, fungující jako obyčejný placebo efekt. Je pravdou, že zázračný recept to není ani v případě McGregora. Mnoho svých vítězství předpověděl, ale to, že jej Nate Diaz uškrtí v oktagonu, to zcela jistě ve svých vizích neviděl. 

Nicméně je velmi zajímavé, že Conor přistupuje k mentálnímu tréninku stejně jako k jiným disciplínám a spolupracuje např. se sportovním psychologem Davidem Mullinsem. Zaměřují se na vizualizaci všech klíčových věcí, které ovlivňují výkon v den zápasu. Pracují s plánováním času a relaxace přes den, Conor si v šatně přehrává, jak bude probíhat zápas, jak se budou chovat fanoušci, jaká budou světla v hale, co mu bude říkat rozhodčí v ringu a jak bude probíhat samotný zápas. Klíčové je dle Dr. Mullinse akceptovat, co je a co není možné ovlivnit.

Vnitřní hra aneb 90 % je psychika a 10 % zbytek

Ať už se věnujeme jakémukoli sportu, vždy přikládáme velký význam fyzickému tréninku, stravě, suplementaci a regeneraci. Když chceme větší motivaci na tréninku, tak sáhneme po nějakém osvědčeném nakopávači a pokud jde o samotný výkon v den závodu, zápasu, utkání – tak většinou tak trochu doufáme, že trefíme formu. A tady nastává často problém, týdny nebo měsíce tréninku můžou přijít nazmar a my nedokážeme to, na co jsme tak usilovně trénovali prodat v okamžiku, kdy to je nejdůležitější. Z toho pohledu je Conorův přístup zajímavý a nabízí alternativu hodnou prozkoumání.

Bral sociální podporu, pak vyprodal Las Vegas. Co stojí za úspěchem Conora McGregora?
obrázek z theguardian.com

Dnes už tento vousatý Ir zanechal ve sportovním světě nesmazatelnou stopu a jeho jízda zcela jistě ještě nekončí. V Irsku díky jeho slávě vznikají tělocvičny jako houby po dešti, tisíce mladých lidí začínají s bojovými sporty,  s každým jeho zápasem musejí dopravní společnosti posilovat spoje, protože desetitisíce bláznivých fanoušků v zelených čepicích zaplaví kterékoli město na světě, protože jak říkají: “Pokud jeden z nás jde do boje, všichni jdeme do boje!”. 

Díky svěžímu větru jménem Conor McGregor zažívá celé Irsko nový zápal motivace a národní hrdosti. McGregor sám sebe nerad považuje za vzor pro ostatní, ale svým životním příběhem bezpochyby inspiruje ostatní v jejich snažení – ať je cílem být šampionem UFC nebo jen nejlepším účetním široko daleko.

Zdroje:

Přidej se k 31 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
4 Líbí se mi Uložit článek
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________