Bral sociální podporu, pak vyprodal Las Vegas. Co stojí za úspěchem Conora McGregora?

Kamil Šenk
Kamil Šenk před 2 lety
Bral sociální podporu, pak vyprodal Las Vegas. Co stojí za úspěchem Conora McGregora?
obrázek z wallpapertag.com

Píše se rok 2008 a v irském Dublinu zpovídá promotér místní MMA organizace jednoho z bojovníků, který nastoupí k MMA zápasu na očekávaném galavečeru. Představ se nám, kde žiješ a co děláš: Moje jméno je Conor McGregor, žiju v Lucanu a jsem profesionální MMA zápasník s rekordem 4-1. Jsem nadějný zápasník a jedno je jisté, bezpochyby mě uvidíte v blízké budoucnosti zápasit v UFC, bezpochyby!

Irsko, země přezdívaná jako "keltský tygr", právě zažívá jednu z nejhorších recesí z evropských zemí a stojí na pokraji krachu. Stejně jako mnohé jiné země pocítila prasknutí hypotéční bubliny a tisíce mladých lidí stojí čelem nejisté budoucnosti. Práce je málo a většinou jde o nekvalifikovaná zaměstnání v řemeslných profesích. Bují šedá ekonomika a na ulicích roste kriminalita. Irové jsou hrdý národ, jejich historie je založena na boji za nezávislost, na boji s jasným a viditelným nepřítelem. V takových dobách se dokážou semknout a společně táhnout za jeden provaz. Finanční krize je ale plíživý a nejasný protivník a irský národ tak upadá nejen ekonomicky, ale vyhasíná také vnitřní oheň národní hrdosti, něco pro Iry tak typické…

obrázek z yellmagazine.com

"Nebylo to lehké období. Nebylo to období, kdy jsem byl šťastný."

Mladý Conor McGregor právě ukončuje střední školu a jako syn rodičů dělnické třídy by se měl začít poohlížet po zaměstnání a naskočit do pracovního procesu, který pravděpodobně bude trvat až do jeho důchodu. 

„Když mi bylo 17 a skončil jsem školu, má matka mi sehnala flek u velké stavební firmy jako pomocný instalatér. Každý den jsem vstával v 5 ráno. Musel jsem jít půl hodiny pěšky, abych se dostal na domluvené místo u silnice, kde jsem čekal na nějakého týpka, který mě nabere. Musel jsem s ním přes dvě hodiny trčet v zácpách, jen abychom se dostali na staveniště. A tak jsem na staveništi a je tam zima, tma, mokro a mě posílají pro tamto a udělat tamhleto. Nebylo to lehké období. Nebylo to období, kdy jsem byl šťastný. 

Instalatéřina mě nezajímala a nebavila. Práce na stavbě mě nezajímala. Jednoho dne jsem si řekl, seru na to, a skončil jsem! Šel jsem domů a řekl mému otci: „Není na světě síla, kterou bys mě dostal zpátky na tu stavbu!“ A on řekl: „No, to ještě uvidíme“ a začali jsme se spolu rvát tak dlouho, než jsem nakonec, prohrál… Ale v mých očích jsem byl vlastně vítěz, jestli vám to dává smysl, protože i když mi nakopal zadek, stejně jsem se nikdy nevrátil na tu stavbu!“

[Instagram]

"Kdo by nechtěl tančit po ringu za 100 milionů dolarů?"

Je 14. červen 2017, středa a ve vyprahlém Las Vegas právě promotérské společnosti Mayweather Promotions, Ultimate Fighting Championship a McGregor Promotions oznámily, že byl podepsán historický boxerský zápas mezi neporaženým boxerským šampionem Floydem Mayweatherem a dvojnásobným šampionem UFC, Conorem McGregorem. Zápas, který by měl vygenerovat miliardu dolarů a jednotlivým zápasníkům jejich dosavadně nejvyšší odměnu za jeden zápas. V případě Mayweathera zhruba 300 mil. dolarů a u McGregora více než 100 mil. dolarů. 

Po megalomanské celosvětové tour, kde si oba zápasníci nezadají s hvězdami pop-music, kdymísto pěstí se na pódiu žhaví mikrofony a častují urážky, nakonec oba nastupují 26. srpna v T-Mobile Aréně v Las Vega k vzájemnému duelu, který končí technickým knock-outem v 10 kole. Mayweather dosahuje vysněného rekordu 50-0 a McGregor, přestože poražen, odchází s respektem odborné boxerské veřejnosti za velmi slušný výkon proti bezpochyby nejlepšímu boxerovi své generace.

Irský mladík, který ještě v roce 2012 přežíval na sociální podpoře, trénoval a snil o pásu šampiona UFC, dnes vlastní několik nemovitostí, rozsáhlý vozový park, létá soukromým letadlem, Forbes uvádí jeho aktuální majetek na 34 mil. dolarů a dle různých zdrojů se dá ke konci roku 2017 odhadovat na zhruba 200 mil. dolarů. McGregor je bezpochyby výjimečným zápasníkem. Stojí ale za jeho obrovským úspěchem pouze jeho schopnost zápasit a knock-outovat soupeře? Případně jeho nakažlivé charisma a výborné vyjadřovací schopnosti, kterými si podmanil širokou veřejnost? V podstatě v každém rozhovoru, který poskytne, v každé TV show, ve které vystoupí, neopomene Conor zmínit jeho mentální přístup k tréninku, zápasení a životu.

obrázek z theguardian.com

"Vše co se stane, začíná nejdříve ve vaší hlavě"

Conor věří v sílu vizualizace, sugesce a pozitivního myšlení. Již v dětství u sebe pozoroval poněkud odlišný přístup k jednotlivým událostem v jeho životě. Když se jako mnoho jiných vrstevníků dostal do pouličních rvaček – nehledě na to, jestli z nich vyšel jako vítěz nebo poražený, vždy analyzoval a zpětně si v hlavě přehrával co udělal dobře, co špatně a co si z té zkušenosti odnést do budoucna. Tento přístup pak rozvíjí i v pubertě a v dobách kdy se jeho život nevyvíjí tak, jak by si představoval. Někdy kolem roku 2007 jej jeho starší setra Erin seznamuje s knihou Rhondy Byrne, "The Secret" (Tajemství). Kniha představuje koncept tzv. „zákonu přitažlivosti“ a mladý Conor je zpočátku velmi skeptický. Postupně ale začíná myšlenky z knihy testovat a pozoruje pozitivní změny ve svém životě. McGregor vzpomíná, jak dlouho před podepsáním smlouvy s UFC sedával ve svém ojetém a věčně rozbitém autě, počítaje peníze ze sociální podpory a při tom si představoval a snil o tom, jak řídí nablýskaný Bentley po pobřeží Jižní Kalifornie. Dnes má těchto aut několik a tuto jízdu již podnikl.

Zákon přitažlivosti v praxi

"Pokud máte v hlavě jasný obrázek o tom, že se něco stane, a jasné přesvědčení, že se to stane bez ohledu na to, co bude potom – nemůže vás nic zastavit. Je to předurčeno. Je to perfektní. Musíte si cenit vašeho okolí a být vděčný za to, co máte, pak se vám dějí dobré věci. Buďte pořád zapšklí a negativní, a věci se budou pořád zhoršovat. Myslím si, že to, že si cením všeho bez ohledu na to, jak to zrovna vypadá a že jsem vděčný za věci kolem mě, je hlavní důvod mého úspěchu," Popisuje Conor svůj pohled na sílu pozitivního myšlení.

[Instagram]

Tento přístup označuje mnoho jeho kritiků za nicneříkající pseudovědu, další z moderních novodobých hnutí, fungující jako obyčejný placebo efekt. Je pravdou, že zázračný recept to není ani v případě McGregora. Mnoho svých vítězství předpověděl, ale to, že jej Nate Diaz uškrtí v oktagonu, to zcela jistě ve svých vizích neviděl. 

Nicméně je velmi zajímavé, že Conor přistupuje k mentálnímu tréninku stejně jako k jiným disciplínám a spolupracuje např. se sportovním psychologem Davidem Mullinsem. Zaměřují se na vizualizaci všech klíčových věcí, které ovlivňují výkon v den zápasu. Pracují s plánováním času a relaxace přes den, Conor si v šatně přehrává, jak bude probíhat zápas, jak se budou chovat fanoušci, jaká budou světla v hale, co mu bude říkat rozhodčí v ringu a jak bude probíhat samotný zápas. Klíčové je dle Dr. Mullinse akceptovat, co je a co není možné ovlivnit.

Vnitřní hra aneb 90 % je psychika a 10 % zbytek

Ať už se věnujeme jakémukoli sportu, vždy přikládáme velký význam fyzickému tréninku, stravě, suplementaci a regeneraci. Když chceme větší motivaci na tréninku, tak sáhneme po nějakém osvědčeném nakopávači a pokud jde o samotný výkon v den závodu, zápasu, utkání – tak většinou tak trochu doufáme, že trefíme formu. A tady nastává často problém, týdny nebo měsíce tréninku můžou přijít nazmar a my nedokážeme to, na co jsme tak usilovně trénovali prodat v okamžiku, kdy to je nejdůležitější. Z toho pohledu je Conorův přístup zajímavý a nabízí alternativu hodnou prozkoumání.

UgUnr4p7-ouKM9IFebrPfqi5yu4iLnZTdd-PqIjXDe_9MT35wlkAlpcubUO5-77OiTrBXrJUr3GRvpQuh5WNxrlPEqff4aFfq7XY1FoSbBM0KCSGoFsLaIbD6r9x9uQnwrgFOAK-
obrázek z theguardian.com

Dnes už tento vousatý Ir zanechal ve sportovním světě nesmazatelnou stopu a jeho jízda zcela jistě ještě nekončí. V Irsku díky jeho slávě vznikají tělocvičny jako houby po dešti, tisíce mladých lidí začínají s bojovými sporty,  s každým jeho zápasem musejí dopravní společnosti posilovat spoje, protože desetitisíce bláznivých fanoušků v zelených čepicích zaplaví kterékoli město na světě, protože jak říkají: “Pokud jeden z nás jde do boje, všichni jdeme do boje!”. 

Díky svěžímu větru jménem Conor McGregor zažívá celé Irsko nový zápal motivace a národní hrdosti. McGregor sám sebe nerad považuje za vzor pro ostatní, ale svým životním příběhem bezpochyby inspiruje ostatní v jejich snažení – ať je cílem být šampionem UFC nebo jen nejlepším účetním široko daleko.

Zdroje:

2017 Celebrity earnings, Magazin Forbes - 6/12/17, Dostupné z: https://www.forbes.com…

Conor McGregor and the Law of Attraction, 'the most powerful thing in the world', MMAJUNKIE - 8/2017 (online) Dostupné z: http://mmajunkie.com/2017/08…

Conor McGregor Explains How To Visualize, Manifest and Realize Your Dreams, EducateInspireChange (EiC) - 2017 (online), Dostupné z: http://educateinspirechange…

Conor McGregor: 'The Secret' changed my life, The Sun 7/2017 (online), Dostupné z:

https://www.thesun.co.uk…

Davis Mullins, sports psychology 2017 (online), Dostupné z: http://www…

Rhonda Byrne wikipedia profile 2017 (online), Dostupné z: https://en.wikipedia.org/wiki… McGregor's Sports Psychologist - David Mullins, Youtube 2015 (online), Dostupné z: https://youtu.be/dY-BOY3ufIE

Conor McGregor - Dreamed Into Reality, Mike Fight Promo 2016, Youtube 2016 (online), Dostupné z: https://youtu.be/1mZxdA1Fzwo

Mayweather vs. McGregor - '180 Million Dollar Dance' Trailer, Mike Fight Promo 2017, Youtube 2017 (online), Dostupné z: https://youtu.be/SO6cIlxMhco

Conor MgGregor instagram account 2017

Poděkuj autorovi
4 lidé již poděkovali
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________

Diskuze k článku