Proč je dobrý nápad dát si po obědě "dvacet"

Komentáře
Proč je dobrý nápad dát si po obědě "dvacet"
obrázek z unsplash.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Pokud si pravidelně po nedělním obědě dáváte šlofíka, má to řadu benefitů. Může to zlepšit vaše soustředění, mentální výkon a v neposlední řadě to je zaručený zlepšovák nálady. 

Klíč je ale v délce. Pokud přes den spíte až moc, právem se později můžete cítit jako přejetí parním válcem (Milner&Cote, 2009).

Co se v dnešním článku dozvíte?

  • Jaký je rozdíl mezi krátkým šlofíčkem a opravdovým spánkem

  • Co mi takový krátký šlofík může přinést 

  • Co se stane, pokud přes den budu spát déle

  • Kdy je ten nejlepší čas na krátký odpočinek

Rozdíl mezi krátkým šlofíčkem a spánkem

Krátký šlofík by měl trvat 10–20 minut. To není moc, že? Pokud toto dodržíte, dostanete se do první, maximálně druhé fáze spánku. To stačí na to, abyste se cítili fresh, doopravdy odpočinutí a mohli pokračovat v naplánovaných denních činnostech.

Během "opravdového" spánku dáváte tělu možnost projít všemi pěti fázemi spánku. Ty se u většiny zdravých dospělých opakují zhruba každých 90–110 minut.

Pokud to v neděli po obědě "zalomíte" na déle než 20 minut, váš mozek přestane reagovat na podněty zvenčí a bude mnohem těžší se probudit. Nahrajete tak pozdějšímu pocitu únavy.

Co mi takový krátký odpočinek přinese

1. Zlepšení mentálního výkonu

Krátkým odpočinkem taky můžete zlepšit svůj pracovní výkon, a stát se tak produktivnější. Opustí vás únava, zlepší se rychlost vašich reakcí či pozornost.

2. Zlepšení schopnosti se učit

Každé zkouškové je pro vás za trest a přemýšlíte, jak to udělat, aby vám učení šlo lépe od ruky? 

I na takové otázky máme odpověď. Šlofík vám pomůže se lépe učit, a dokonce si bezprostředně po takovém odpočinku budete nové informace mnohem lépe pamatovat (Antonenko et al., 2013).

3. Lepší nálada

Jste k smrti unavení a máte za sebou zpackaný den? Běžte se po příchodu z práce na chvíli natáhnout. Uvidíte, že svět hned bude vypadat růžověji. S větší pozitivitou budete mnohem lépe čelit dalším nástrahám dne (Goldschmied JR, et al. (2015).

Šlofík může skvěle pomoci i ve chvíli, kdy jste se noc předtím špatně vyspali.Takové řešení ale berte spíše jako nouzové. Spát byste měli zhruba 7–9 hodin denně.

Proč je dobrý nápad dát si po obědě "dvacet"

Kdy je ten nejlepší čas na šlofíček?

Nejvhodnější čas na odpočinek záleží na mnoha faktorech, jako jsou vaše denní plány nebo věk. Pokud můžete, nejlepším časem bude poobědový šlofík. Ve všední pracovní dny si ale většina z nás jen těžko může takovou luxusní výsadu dovolit. 

Pozor dejte na pokojné oddychování po třetí odpolední, to už totiž může narušit váš spánek v noci. A ten by měl být prioritou především.

Děti a dospělí mají zcela odlišnou potřebu spánku. To se pak logicky odráží v potřebě a frekvenci odpočinku přes den. Dospělí by neměli překračovat 10–20 minut. Pokud jste toho předešlou noc mnoho nenaspali, může to být 90–120 minut.

Vedlejší účinky spaní přes den

Krátký odpočinek má svoje pravidla, kterými je fajn se řídit, abyste mohli jednoznačně profitovat z jeho benefitů. Týká se to především délky i načasování. 

Pokud ale pravidelně po sobotní kachně s pěti u babičky upadáte do hlubokého spánku připomínajícího spíše kóma, nemůže být o pozitivech žádná řeč. Sami určitě znáte ten pocit, kdy se probudíte po několika hodinách z nějakého živého snu totálně dezorientovaní a nevíte, jak se jmenujete a co je vlastně za den. Trvá ještě dlouhou dobu, než se úplně „proberete.“

Příliš dlouhý spánek přes den nebo spánek v pozdním odpoledni může výrazně zhoršit kvalitu spánku v noci. Jestliže trpíte nespavostí nebo máte jiné problémy se spánkem, raději se tomu vyhněte. Pravděpodobné totiž je, že se v noci nevyspíte, následující den se budete cítit zoufale nevyspalí, budete více spát přes den a dostanete se tak do začarovaného kruhu.

A co víc: Metaanalýza z roku 2015 ukazuje jistou souvislost mezi příliš dlouhým spaním přes den a rizikem kardiovaskulárních onemocnění (Yamada et al. 2015), (Zhou et al., 2020).

Co se s vaším tělem stane, pokud dlouhodobě budete spát málo, nebo naopak moc?

Pokud dlouhodobě spíte málo, pravděpodobně se budete cítit unavení, ospalí, podráždění a trpět můžou vaše pracovní i sportovní výkony.

Mezi další negativní dopady patří:

  1. přibírání na váze
  2. zvýšené riziko civilizačních onemocnění, jako je cukrovka 2.typu, vysoký krevní tlak nebo infarkt

  3. snížené libido

  4. špatná paměť a schopnost se soustředit

  5. zvýšené riziko dopravních nehod

Negativní dopad ale může mít i skutečnost, že to se spánkem přeháníte. Paradoxně se můžete cítit unavenější. Navíc máte vyšší riziko následujících onemocnění:

  • srdečně cévní onemocnění

  • obezita

  • cukrovka 2. typu

[Instagram]

Co si z toho vzít?

Šlofík přes den je luxus, který si zdaleka ne všichni můžou dovolit. Pokud mezi tuhle hrstku lidí patříte, směle toho využijte. Nepřekračujte ale doporučenou délku, která činí 10–20 minut. Jinak nebudete profitovat z benefitů, ale spíše budete bojovat s negativy.

Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Spánek je pro nás velmi důležitý, a to nejen kvůli tomu, aby jste kvalitně regenerovali, ale také proto, abyste mohli pracovat a manipulovat se svojí hmotností. Jak na to?
Nejúčinnějších látky pro podporu spánku
Nejúčinnějších látky pro podporu spánku
Kvalitní spánek je klíčový pro naše zdraví, úspěšné hubnutí i nabíraní svalové hmoty! Co ale dělat, když už nic nezabírá, nemůžeme usnout a skoro jsme už zapomněli na to, jaký je pocit, pořádně se vyspat?
Jak pomocí spánku zrychlit metabolismus i shazování tuku?
Jak pomocí spánku zrychlit metabolismus i shazování tuku?
Spánek velmi ovlivňuje váš metabolismus a schopnost snižovat množství tuku. Jak byste se tedy měli chovat, abyste na vaší postavě mohli pozorovat co nejlepší výsledky?
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Všichni chceme být produktivní, ale den je nám krátký. Jako nejlepší řešení se zdá obětovat pár hodin spánku. Je to ale dobrý nápad? Co když si naopak škodíme? Přečtěte si, jak může deficit spánku působit na naše zdraví, stravování nebo hubnutí!
Federer údajně spí až 12 hodin denně. Proč a jak byste si i vy měli prodloužit spánek?
Federer údajně spí až 12 hodin denně. Proč a jak byste si i vy měli prodloužit spánek?
O důležitosti spánku není pochyb. Co se ale stane s vašim tělem, když ho nebudete mít dostatek? A jak si vytvořit spánkovou rutinu, abyste netrávili hodiny koukáním do stropu?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.