Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Celulitida: 4 důvody, proč se s ní přestat trápit a ženy, které se vyplatí sledovat

Erika Zajacová
Erika Zajacová 10. 5. 2021 Poprvé publikováno 8. 7. 2020
Aktualizováno 10. 5. 2021
Celulitida: 4 důvody, proč se s ní přestat trápit a ženy, které se vyplatí sledovat
obrázek z instagram.com/danaemercer/

Vypadat dobře bývá častou motivací, proč lidé začnou cvičit a zdravěji se stravovat. Že je to dost povrchní důvod? Řekněme to tak, že v tomto případě účel světí prostředky. Za to, jakou důležitost přikládáme našemu vzhledu, může společnost – a tedy v určitém úhlu pohledu i my všichni. Muži chtějí mít více svalů či být vyrýsovaní, ženy se častěji soustředí na úzký pas a kulatý zadek.

Zdá se, že muži mají oproti ženám v mnohém navrch – a tak je to i v tomto případě. Nejen, že dokáží o něco rychleji a efektivněji hubnout a nezahrávají si s nimi hormony, ale i celulitida se u nich vyskytuje zřídka.

A právě celulitida je důvodem, proč se mnoho dívek stydí obléknout si v létě kraťasy či jít na pláž. Pomerančová kůže na stehnech zdaleka netrápí pouze obézní ženy – je běžná i u zcela zdravých žen s normální hmotností. Celulitida se v nějaké formě vyskytuje až u 80–90% žen. Mohli bychom tedy říci, že je zcela normální a má ji drtivá většina žen.

Celulitida přímo nesouvisí s tukem

Za celulitidu s největší pravděpodobností může estrogen a jeho vliv na elasticitu kůže a podkožních tkání. Ty tvoří jakousi síť, která pokrývá naše svaly a tukové buňky. Vlivem estrogenu se tato síť stává pevnější, takže tuk, který se pod ní nachází a který se přes ni protlačuje, tvoří charakteristickou pomerančovou kresbu na kůži.

Lyle McDonald to přirovnává k vánoční šunce – a je to asi nejnázornější a nejjednodušší přiblížení toho, jak ve skutečnosti celulitida vypadá "pod povrchem". Stačí pak, že se tukové buňky o něco zvětší – a problém je na světě. Je to ale skutečně "problém"?

4 důvody, proč se už netrápit celulitidou

1. Celulitida neznamená, že jsi tlustá

To, že máš celulitidu, automaticky neznamená, že máš na sobě hodně tuku. A co je to "hodně tuku"? Tělesný tuk je důležitý pro správné hormonální fungování, termoregulaci a slouží i jako ochrana vnitřních orgánů.

Zdravé procento tělesného tuku u žen je okolo 20–25%, což zase není o tolik více ve srovnání s muži. Co se však může trochu lišit, je distribuce tuku. My ženy máme přirozeně více tuku na stehnech, hýždích a bocích, kde je zároveň i velmi jemná kůže. V těchto místech tak vzniká celulitida velmi jednoduše.

Výzkumy však na druhé straně jasně ukazují, že mnohem nebezpečnější z hlediska rizika vzniku srdečně-cévních onemocnění je viscerální tuk, který se ukládá kolem vnitřních orgánů a na břiše. Celulitida tedy není pouze o tuku jako takovém, i když je to právě tuk, který tvoří charakteristický kuličkový povrch pokožky.

2. Když ji přestaneš řešit, ušetříš

Zamyslela ses někdy nad tím, kolik ženy utratí za drahé procedury v dobré víře, že je konečně zbaví celulitidy? Většina dostupných produktů a terapií je buď neúčinná nebo jejich výsledky nejsou dlouhodobé. Mnohé z nich dosahují pouze krátkodobého zlepšení – a to se bavíme o opravdu nákladných procedurách.

Review z roku 2015 analyzovalo 67 studií, které se zabývaly produkty nebo terapiemi určenými k odstranění celulitidy. Z tohoto počtu bylo pouze 19 takových, které byly kontrolovány placebem a randomizované.

Ze všech komerčně dostupných terapií se ukázala jako potenciálně účinná pouze terapie akustickou rázovou vlnou – která ale dosáhla pouze slabého zmírnění. V průměru je navíc je potřebných 10 těchto zákroků a cena jednoho se pohybuje od cca 1300 Kč výše. No řekni – opravdu to stojí za to?

Mezi levnější tipy, jak celulitidu zmírnit patří normální hmotnost, silový trénink, dostatečná hydratace a snaha o zachování maximální elasticity kůže. Velkou roli však hraje genetika a je pravděpodobné, že v určitém stádiu se se svou celulitidou budeme muset prostě smířit.

3. Změna nepřijde sama – musíme začít každá od sebe

Děvčata, nebojme se ukázat své nedokonalosti. Ať už je to celulitida, pupínek na nose, odstávající vlasy nebo křivé prsty na nohou.

Často si navzájem říkáme, že skutečná krása není jen o vzhledu, ale důležité je hlavně to, jaké jsme uvnitř. Tak buďme milé, sebevědomé a milující – ale ne pouze vůči okolí, ale v první řadě k sobě. Pokud chceš lásku dávat, musíš nějakou mít. A začít tou k sobě je úplně nejlepší možnost.

Když začneme ukazovat, že jsme všechny přirozené a všechny jsme krásné, začneme si k sobě přitahovat podobně orientované lidi. Nebudou od nás čekat nablýskané profesionální fotky na Instagramu, poslední módní výstřelky nebo top formu po celý rok. Ocení jednoduše nás. To, co jsme. To stačí.

4. Muži celulitidu neřeší

Zdá se, že v tomto jsou muži mnohem rozumnější, než my ženy. Já jsem se totiž ještě nesetkala s mužem, který by si z celulitidy dělal těžkou hlavu. V náš prospěch hraje to, že ji má téměř 90 % žen – je to tedy opravdu zcela běžná věc. Ještě stále máš pocit, že si celulitida zaslouží tvou pozornost a obavy?

Důležitější než hladká pokožka je zdravé sebevědomí a sexappeal. Když jsme ve svém těle spokojeny, muži to vycítí.

Partnerský vztah by měl být totiž založen na něčem úplně jiném, než je vzhled. Pro někoho je to důvěra, pro jiného tolerance. Když najdeš toho pravého, vše do sebe zapadne – a celulitida bude to poslední, co bude řešit.

A proč by tě měl zajímat názor ostatních mužů?

Zde je inspirace na zajímavé profily žen, které tě přesvědčí, že za svou celulitidu se už víc nemusíš stydět

1. Danae Mercer má skvělou postavu, zdravé tělo – a celulitidu

Danae Mercer je novinářka a fitness nadšenkyně, která žije v Dubaji a neúnavně šíří myšlenku ženské krásy a jejích mnoha podob. V minulosti překonala poruchu příjmu potravy, dnes je vzorem pro ženy a dívky, kterým ukazuje nástrahy dokonalé prezentace na sociálních sítích.

Danae je sympatická a krásná žena, která s hrdostí ukazuje své vysportované zdravé tělo – a i celulitidu. To vše na kontrastu dokonalých pózovacích fotek a reálných fotek bez pózy – tedy tak, jak trávíme většinu svého času. :-)

Píše, že perfekcionismus staví stěnu mezi perfekcionistu a jeho okolí. Je přirozené, že na sociálních sítích sdílíme převážně své úspěchy – to však neznamená, že bychom o sobě měli vytvářet falešný obraz.

Jde o drobnosti, jako například retušování, neustále pózování, stahování břicha.To vše ale v konečném důsledku trvá pouze několik sekund, dokud fotograf udělá záběr. Ale kým jsi, když zhasnou světla reflektorů?

[Instagram]

2. Shaun Yvette ukazuje, jak vypadají běžné – a stále krásné ženy

Inspirativní žena, máma, speakerka a obhájkyně sebelásky. Na sociálních médiích sdílí fotky, které ukazují skutečné tělo ženy – ale i její skutečnou vnitřní sílu. Strie, celulilida, vrásky – to vše je normální, přirozené a může být dokonce i pěkné.

[Instagram]

Stále si myslíš, že celulitida a fitness nejde dohromady?

[Instagram]

Celulitida tě nedefinuje jako člověka

Problémem tedy není celulitida, nebo kila navíc – problém je to, jak toto všechno vnímáme v kontextu sebehodnoty. A teď nemluvíme o obézních modelkách, které falešně prezentují sebelásku a jsou pouze druhým extrémem oproti jejich na kost vyhublým kolegyním.

Mluvíme o zdravých a sebevědomých ženách, které nemají soutěžní ambice ve fitness a jejich cílem je zdravé, fit a silné tělo. A takové tělo může mít mnoho tvarů. Je v pořádku snažit se naplnit svůj potenciál a být nejlepší verzí sebe sama. To se dá ale dělat i bez extrémů, nereálných očekávání a pozlátka nablýskaného fitness světa.

Krása a celulitida se nevylučují. Můžeš být chytrá, zdravá, krásná a fit – a to vše i s pomerančovou kůží na stehnech.

Přidej se k 36 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________