Fakt, že pravidelný pohyb má nesporné pozitivní účinky na naše zdraví (cévní a dýchací systém, kostní metabolismus, prevence obezity a dalších onemocnění), je tesán do kamene už dlouhá léta. Jen málokdo si troufne o něm pochybovat. Kromě toho se však ukazuje, že cvičení ovlivňuje také funkci a výkonnost našeho mozku, převážně pak těch částí, které jsou spojeny se stárnutím a poklesem kognitivních funkcí.
Co se v dnešním článku dozvíme?
- Jak spolu souvisí sport a fungování mozku
- Jak moc bychom se měli hýbat pro podpoření myšlení a kognitivních funkcí
- Co dalšího bychom měli dělat, aby nám to pálilo i v pozdějším věku
Fyzická zdatnost zlepšuje paměť, myšlení a kognitivní funkce
Specialisté z Mayo Clinic sledovali souvislost mezi fyzickou zdatností a objemem mozkových struktur u 2103 dospělých osob ve věku 21–84 let. Kardiorespirační (aerobní) zdatnost byla hodnocena pomocí měření hodnoty VO₂ max (veličina, která udává, kolik mililitrů kyslíku dokáže organismus dodat tkáním během jedné minuty, je vztažena na kilogram váhy) a dalších pomocných parametrů při cvičení na rotopedu. Data o objemu a funkci mozkové tkáně byla analyzována pomocí magnetické rezonance (MRI).
Dík lepší fyzičce zažijete ten pravý "brain boom"
Z výsledků studie vyplynulo, že kardiorespirační zdatnost zlepšuje stav mozkových cév a díky lepšímu zásobení kyslíkem umožňuje zvýšení objemu šedé kůry mozkové i celkového objemu mozku. V praxi to znamená: Čím lepší fyzičku budeme mít, tím lépe bude náš mozek zásoben krví s živinami a kyslíkem, díky čemuž pak budeme moci náš mozek využívat naplno a zažít ten pravý “brain boom”.
Na výrazné zlepšení se můžeme těšit především v oblasti myšlení, paměti i kognitivních funkcí, prostřednictvím kterých vnímáme okolní prostředí, reagujeme na podněty a zvládáme různé úkoly. Všechny výše zmíněné funkce se však s přibývajícím věkem postupně vytrácí. I s tím nám však může dobrá fyzická zdatnost pomoci a dostatek pohybu v druhé polovině života může jejich úbytek efektivně zpomalit.
- 5 tipů, jak se připravit na důležitou zkoušku, načerpáte ve článku Čekají vás zkoušky nebo náročné pracovní období? 5 tipů, jak předvést životní výkon
Co dalšího můžete udělat pro optimální funkci mozku?
Fungování celého našeho organismu (a tím pádem i mozku) je výsledkem mnoha složitých pochodů a faktorů. Nemůže být proto ovlivňováno pouze jedinou aktivitou. V rámci zajištění optimálního zdraví, podpory kognitivních funkcí a myšlení tedy odborníci doporučují dodržovat následující opatření:
- nekouřit
- zdravě se stravovat
- pohybovat se alespoň 150 minut týdně
- udržovat si zdravou tělesnou hmotnost
- udržovat si normální hladinu krevního tlaku (90–119/60–79 mm Hg)
- udržovat si normální hladinu cholesterolu (< 5 mmol/l)
- udržovat si normální hladinu cukru v krvi (3,9–5,6 mmol/l nalačno, < 10 mmol/l po jídle)
Co si z toho vzít?
Pravidelný pohyb nám nepřináší výhody pouze po zdravotní a fyzické stránce. Jeho pozitivní vliv se ukazuje také ve spojitosti s větším objemem šedé kůry mozkové a rozvojem kognitivních funkcí, pomocí kterých jsme schopni vnímat okolní svět a reagovat na jeho podněty. Kardiorespirační zdatnost totiž zlepšuje stav mozkových cév a díky lepšímu prokrvení a dodávce kyslíku může tato tkáň efektivněji fungovat.
K optimalizaci mozkových funkcí však nestačí pouze fyzická aktivita jako taková, proto bychom měli dodržovat i další zásady, které se se zdravím tohoto orgánu pojí. Tato doporučení kromě již zmiňovaného pohybu zahrnují: zákaz kouření, zdravé stravování, udržování zdravé tělesné hmotnosti nebo hlídání normálních hladin některých krevních parametrů.