Chlorofyl a jeho účinky na zdraví

ověřil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Chlorofyl a jeho účinky na zdraví
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Chlorofyl je název zeleného barviva, jehož přítomnost je u rostlin, sinic a některých řas nezbytná k procesu zvanému fotosyntéza.
  • Některé studie naznačují, že konzumace chlorofylu může mimo jiné pomoci při hojení kůže či hubnutí.
  • V podobě doplňků stravy se využívá jeho ve vodě rozpustná forma chlorofylin obsahující měď a sodík.

O chlorofylu a fotosyntéze se učí už na základní škole, ale věděli jste, že se jeho využití pohybuje i na polích přírodního zeleného barviva či podpory zdraví člověka? Tento článek se zaměří na možnou suplementaci, potenciální benefity i rizika tohoto pigmentu.

Opakování ze školy – co to vlastně chlorofyl je?

Chlorofyl je pigment dodávající rostlinám zelenou barvu. Ty ho následně využívají k získávání živin spolu se slunečním zářením. Jedním z nejjednodušších způsobů jeho zahrnutí do stravy je konzumace zelené zeleniny (vojtěška, špenát…). Další potravinou obzvláště bohatou na chlorofyl je pšeničná tráva, kterou lze zakoupit on‑line nebo ve specializovaných obchodech.

Kde lze chlorofyl či chlorofylin nalézt?

Přirozeně se vyskytují chlorofyl lze nalézt, jak jsme zmínili výše, v zelené zelenině, tedy například: pšeničná tráva, zelené fazole, špenát, petržel, rukola, hrášek či pórek.

Podle Oregonské státní univerzity obsahuje jeden šálek syrového špenátu asi 24 mg chlorofylu. Petržel má zhruba 19 mg na šálek. Ostatní se pohybují v průměru 4 až 15 mg.

TIP: Z hlediska chlorofylu dejte pozor na zeleninu, která je zelená na povrchu, ale ne uvnitř (například brokolice nebo chřest) – bělavý vnitřek poukazuje na menší množství chlorofylu.

Dalším oblíbeným způsobem konzumace chlorofylu je jeho suplementace v podobě doplňků stravy, dostupných ve formě kapek, pilulek nebo kapslí. Jak jsme zmiňovali výše, většina doplňků obsahuje ve skutečnosti chlorofylin – ve vodě rozpustný derivát přírodního chlorofylu, který je tělem potenciálně lépe absorbován.

Opět dle Oregon State University se doporučená dávka doplňků chlorofylinu pohybuje mezi 100 a 300 mg denně ve třech rozdělených dávkách. Většina těchto suplementů se ovšem liší v koncentraci i složení. Nejzákladnějšími možnostmi konzumace jsou:

Před zařazením chlorofylu jako doplňku stravy (nebo při zvýšené konzumaci zeleniny, jež ho obsahuje) se vždy poraďte se svým lékařem nebo jiným odborníkem. V extrémních případech by totiž mohly objevit nezamýšlené vedlejší účinky, zejména pokud již pravidelně užíváte jiné léky nebo máte stávající zdravotní problémy.

Chlorofyl a jeho účinky na zdraví
Image by senivpetro on Freepik

3 potenciální benefity konzumace chlorofylu

  • Hojení kůže: chlorofylin prokázal možné účinky na snížení zánětu a růstu bakterií v kožních ranách. Může být také účinný i u jiných kožních onemocnění, jak dokládají výsledky dvou pilotních studií – zdroj z roku 2015 na 10 lidech s akné zaznamenal zlepšení pleti při aplikaci chlorofylinového gelu po dobu 3 týdnů.
  • Zpomalení stárnutí: chlorofyl může fungovat jako prostředek proti stárnutí. Výsledky studie reportují, že aplikace gelu obsahujícího chlorofylin na pokožku snižuje známky fotostárnutí (důsledkem vystavení slunci) – pleť ošetřená chlorofylinem se zlepšila podobně jako pleť ošetřená tretinoinem, což je pleťový krém na předpis.
  • Snížení rizika nádorového bujení: jedna studie na zvířatech zjistila, že se v závislosti na dávce chlorofylu snížil výskyt nádorů jater o 29 až 63 % a žaludku o 24 až 45 %. Vědci navíc naznačují, že každodenní užívání perorálního chlorofylu významně snížilo velikost nádoru u myší, kterým byly transplantovány lidské buňky rakoviny slinivky břišní. Jenže zatímco výsledky studií na zvířatech jsou slibné, studie s lidskými respondenty proběhly teprve nedávno a je zapotřebí dalších větších výzkumů k ověření této hypotézy.

Jaké studie chtějí ještě čas?

  • Regulace hmotnosti: jedním z populárních tvrzení spojených s chlorofylem je redukce váhy. Výzkum na toto téma je však v současnosti velmi omezený: studie z roku 2014 zahrnující 38 účastnic zjistila, že ty, které užívaly doplněk na membránu zelených rostlin zahrnující chlorofyl zaznamenaly větší úbytek hmotnosti než skupina, která doplněk neužívala.
  • Pozitivní vliv na krevní elementy: pilotní studie z roku 2004 naznačila, že pšeničná tráva, která obsahuje asi 70 % chlorofylu, snižuje počet krevních transfuzí potřebných u lidí s talasémií. Je však důležité poznamenat, že autoři studie nedošli k závěru, že chlorofyl byl jediným důvodem snížené potřeby transfuzí – přínosy mohou pocházet ze samotné pšeničné trávy spíše než z chlorofylu.

Přestože má chlorofyl řadu potenciálních zdravotních přínosů, existuje jen málo adekvátních vědeckých studií, které by je podpořily, a všechny vyžadují další zkoumání. Mezi další možné zdravotní přínosy, které vyžadují další výzkum, patří: zvýšená energie, hormonální rovnováha či úleva od artritidy a fibromyalgie.

Možná rizika?

Přírodní chlorofyl a chlorofylin se řadí mezi všeobecně bezpečné látky. Existují však některé možné vedlejší účinky, na které si dát pozor včetně:

  • zažívacích problémů
  • průjmu
  • zelené, žluté nebo černé stolice, kterou lze zaměnit za gastrointestinální krvácení
  • svědění nebo pálení při místní aplikaci
  • (vědci zatím nestudovali účinky užívání chlorofylu u těhotných nebo kojících žen)

Co si z toho vzít?

Chlorofyl lze nalézt v rostlinách, zelenině nebo jej užívat jako doplněk. Kromě vyššího množství vitaminů a antioxidantů podporuje výzkum i určité zdravotní benefity na lidský organismus jako například snížení akné a celkové zlepšení kvality kůže. Ohledně mnohých dalších jsou ovšem poměrně omezená data a k charakterizaci jsou zapotřebí další studie.

Která zelenina je nejlepší? Těchto 5 druhů byste rozhodně měli zařadit do jídelníčku
Která zelenina je nejlepší? Těchto 5 druhů byste rozhodně měli zařadit do jídelníčku
Podle doporučení Společnosti pro výživu bychom měli sníst 400 g zeleniny každý den. O tom, že je zelenina zdravá, nepochybuje asi nikdo. Víte ale, jaké druhy jsou nutričně nejbohatší?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Už jste někdy jedli duhu? Možná je nejvyšší čas to vyzkoušet. Šest různých barev ovoce a zeleniny vám může pomoci předejít nádorovým onemocněním nebo posílit imunitu. Dozvíte se také, že tepelná úprava rajčat rozhodně není tabu.
Zelené potraviny: Jaké jsou účinky chlorelly a spiruliny?
Zelené potraviny: Jaké jsou účinky chlorelly a spiruliny?
Malokterý doplněk stravy si získal mezi lidmi takovou popularitu jako oblíbené greenfoods v čele s chlorellou a spirulinou. Jaký vliv mají tyto zelené potraviny na naše tělo a jak nám mohou zlepšit kvalitu života?
Jak jíst více zeleniny? Nabízíme 8 kreativních způsobů
Jak jíst více zeleniny? Nabízíme 8 kreativních způsobů
Díky vysokému obsahu vitaminů, minerálních látek či antioxidantů a nízké kalorické denzitě je zelenina nepostradatelnou součást každého jídelníčku. Jak jí však zachovat v jídelníčku dostatek i po skončení zahrádkové sezóny? Přinášíme vám hned 8 tipů.
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Nabídek s nejrůznějšími detoxikačními programy najdete nespočet – je ale skutečně potřeba eliminaci cizorodých látek z organismu podporovat skrze kalorickou restrikci a popíjení drahých komerčních koktejlů? Nebo vám mohou tyto procedury naopak uškodit?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?