Chrom: jaké má účinky a ve kterých potravinách ho najít?

ověřil/a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Chrom: jaké má účinky a ve kterých potravinách ho najít?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Chrom patří mezi stopové prvky lidského těla, v průměru se jej v organismu vyskytuje méně než 2 mg. Prokazatelně ovlivňuje metabolismus cukrů spojený s inzulínem, přesný mechanismus působení je však stále předmětem odborných diskuzí. Chrom patří také mezi oblíbené součásti doplňků stravy na hubnutí, protože přispívá k udržení normální hladiny glukózy v krvi a studuje se také v souvislosti s regulací hladu a kontrolou tělesné hmotnosti. Má smysl chrom užívat v podobě suplementů?

Kolik chromu bychom měli přijímat a z jakých zdrojů čerpat?

Doporučený denní příjem chromu je do dnešních dnů zahalený určitou neznámou. Evropský úřad pro bezpečnost (EFSA) potravin chrom dokonce nepovažuje za esenciální stopový prvek, a proto doporučený denní příjem nestanovuje.

Jiné výživové autority už konkrétní čísla poskytují, navzájem však nejsou zcela ve shodě:

Doporučený denní příjem chromu (dospělí)
Společnost pro výživu (D‑A‑CH)30–100 μg
RHP dle Nařízení 1169/201140 μg
Food and Nutrition Board (2001)muži: 35 μg, ženy: 25 μg

Ve stravě se chrom vyskytuje v rostlinných i živočišných zdrojích, přičemž obecně vysoce průmyslově zpracované potraviny obsahují nižší podíl chromu. Níže uvedené hodnoty je vhodné brát jako orientační, jelikož různé zdroje uvádí rozdílné hodnoty. Může hrát roli také to, že kvantitativní analýza chromu v potravinách může být ovlivněna uvolňováním chromu z kovových chromovaných materiálů.

Obsah chromu na 100 g
Para ořechy100 μg
Pivovarské kvasnice75 μg
Hruška27 μg
Celozrnná pšeničná mouka21 μg
Rajčata20 μg
Brokolice16 μg
Lískové ořechy12 μg
Hovězí maso3 μg
Brambory2,5 μg
Mléko1,2 μg

V doplňcích stravy se chrom vyskytuje jako chlorid chromitý, síran chromitý nebo nejčastěji jako pikolinát chromitý. Právě ten má oproti anorganickým formám chromu mírně vyšší vstřebatelnost a navíc je za běžných podmínek velmi stabilní. Samotná vstřebatelnost chromu z potravin i z doplňků stravy je velmi nízká. Při příjmu 10 μg chromu se udává vstřebatelnost asi 2 %, při vyšším příjmu 40 μg jednorázově je to však již jen asi 0,5 %.

Zajímavé je také rozdílné působení chromu v závislosti na svém oxidačním stavu. Chrom v oxidačním stavu +3 je pro lidské tělo prospěšný, přirozeně se vyskytuje v potravinách a v doplňcích stravy. Naopak chrom v oxidačním stavu +6 je pro lidský organismus toxický.

Image by Freepik

Chrom, regulace hladiny cukru v krvi a role inzulinu

Chrom přispívá k normálnímu metabolismu sacharidů, bílkovin a tuků. Chrom se v lidském těle váže na krátký oligopeptid známý jako chromodulin, který ovlivňuje (podporuje) činnost inzulinu. Ten má v lidském těle anabolické funkce a snižuje hladinu glukózy v krvi. Některé studie ukazují, že chromodulin vylučovaný z organismu není plně nasycený chromem. Někteří odborníci proto předpokládají, že užívání chromu může vést k vyšší saturaci chromodulinu chromem, což by mělo zvýšit jeho účinnost.

Již od 70. let minulého století jsou publikovány studie na lidech a zvířatech, které se touto problematikou zabývají.

  • Meta‑analýza z roku 2014 zahrnující 25 RCT studií došla k závěru, že užívání chromu u pacientů s cukrovkou zlepšuje kontrolu krevního cukru.
  • RCT studie z roku 2010 došla k závěru, že užívání chromu zlepšuje inzulinovou citlivost pouze u osob, u kterých byla zjištěná inzulinová rezistence spojená se zvýšenou hladinou krevního cukru.

V současné době se zdá, že užívání chromu vzhledem ke zvýšení inzulinové citlivosti má význam především u osob léčících se s cukrovkou či u lidí s inzulinovou rezistencí. U zdravých osob suplementace pravděpodobně nepřináší žádné zlepšení v činnosti inzulinu.

Pomáhá chrom s hubnutím?

Chrom je populární součástí doplňků stravy určených k podpoře spalování tuku či regulace hladu. Jeho účinky byly testovány v celé řadě studií a ukazuje se, že v tomto ohledu suplementace určitým způsobem může pomoci. Nejnovější poznatky můžeme čerpat z meta‑analýzy provedené v roce 2019, která zahrnovala celkem 21 studií o celkovém počtu 1316 účastníků. Vědci v této publikaci ukázali, že zejména u osob s nadváhou a obezitou došlo ke změně tělesné kompozice a k mírnému úbytku tělesné hmotnosti. Účinky chromu lze vysvětlit právě regulací hladu, která má sekundární vliv na snížený energetický příjem.

Osoby zahrnuté ve studii užívaly 200–1000 μg chromu denně nejčastěji z pikolinátu chromitého, při průměrném příjmu (mediánu) 400 μg denně. Zde je však nutné připomenout, že jde o 10x vyšší dávku v porovnání s denní referenční hodnotou příjmu, navíc v EU není dovolené v doplňcích stravy přesáhnout dávku 250 μg chromu denně.

Celkově je však tato nejnovější meta‑analýza ve shodě s předešlou meta‑analýzou z roku 2013 i s publikací z roku 2003.

Co si z toho vzít?

Chrom patří mezi stopové prvky lidského těla. Jeho primární funkce spočívá v regulaci hladiny krevního cukru, v podobě oligopeptidu chromodulinu ovlivňuje a zvyšuje účinky inzulínu. Při nedostatku chromu v organismu může jeho doplnění vést ke zmírnění inzulinové rezistence.

Užívání chromu je oblíbené také při snaze o redukci hmotnosti. Studie ukazují, že vysoké dávky chromu ovlivňují pocity hladu a chutí, což může pomoci se snadnější kontrolou energetického příjmu a tedy hubnutí. Zpravidla se však jedná o dávky, které převyšují maximální povolené množství chromu v denní dávce doplňku stravy, jejich užívání proto nelze doporučit.

Cukrovka 2. typu se dá léčit. Vyhněte se oslepnutí a amputaci
Cukrovka 2. typu se dá léčit. Vyhněte se oslepnutí a amputaci
Cukrovka je zdánlivě neškodná nemoc, která ale může zabíjet. Jak se chránit před jejím vznikem a  je možné ji zmírnit, nebo se jí dokonce zbavit? To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.
Souboj snídaní. Syrovátkové bílkoviny k snídani znamenají rychlejší hubnutí i kontrolu cukrovky
Souboj snídaní. Syrovátkové bílkoviny k snídani znamenají rychlejší hubnutí i kontrolu cukrovky
Věděli jste, že snídaní s bohatým zastoupením syrovátkových bílkovin půjdete vstříc úspěšnějšímu hubnutí? Co za tím stojí a jak toho využít, se dozvíme v dnešním článku.
Jak můžu zvýšit inzulinovou senzitivitu?
Jak můžu zvýšit inzulinovou senzitivitu?
O inzulinu toho na našich stránkách padlo již opravdu hodně. Ne nadarmo se dnes hormony a nauka o nich dostává do širšího povědomí i ve fitness populaci, a o hormonální problematiku se zajímá stále více cvičenců i z kondiční nebo hobby sféry. Co je inzulinová senzitivita, a jak ji využít pro dosažení svých cílů?
Inzulínová rezistence a s ní spojená cukrovka 2. typu: Proč vzniká a je možné ji řešit?
Inzulínová rezistence a s ní spojená cukrovka 2. typu: Proč vzniká a je možné ji řešit?
Stále víc a víc lidí trápí inzulínová rezistence. A jelikož tento problém často končí cukrovkou druhého typu, je dobré mu věnovat pozornost. Jaké jsou rizikové faktory při vzniku inzulínové rezistence a je možné se vhodným nastavením výživy bránit?
Selen: funkce, zdroje v potravě a rizika nedostatku
Selen: funkce, zdroje v potravě a rizika nedostatku
Selen patří mezi stopové prvky, které jsou nezbytné pro správnou funkci imunitního systému. Jaké další funkce v organismu má a v jakých potravinách ho lze hledat?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.