Běh na pásu vs venku: čím se od sebe liší?

Komentáře
Běh na pásu vs venku: čím se od sebe liší?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

(Pod)zimní měsíce a chladné počasí mohou kdejakého běžce zahnat do hřejivého prostředí posilovny. Na druhou stranu se najdou mnozí, kteří by běh na čerstvém vzduchu za nic nevyměnili. Jak si proti sobě stojí běhání venku a běh na pásu?

Běhání v přírodě vs. na pásu. Má tento souboj vítěze?

Běh je skvělou cestou ke zlepšení zdraví, a to zejména prostřednictvím posilování oběhového systému a prevence nadváhy a obezity. Kromě toho nám má také rozhodně co nabídnout i po stránce psychické pohody. Uvolněné endorfiny nás totiž často dokáží vystřelit málem až na měsíc. Je tedy bezpochyby skvělou zprávou, že všechna tato pozitiva platí pro běh v přírodě i na páse. Můžeme tedy vůbec s jistotou říci, že je jeden způsob lepší, než ten druhý?

Běhání venku

Pro

  1. Prodlužuje dobu strávenou venku – společně se zdravotními benefity samotného běhu můžeme těžit i z faktorů jako jsou denní světlo, čerstvý vzduch a fascinující přírodní scenérie. Pobyt venku nám tak pomáhá v boji proti úzkostem a depresi, stimuluje nás a zlepšuje náš spánek, kreativitu i soustřednost.
  2. Je energeticky náročnější – při venkovním výběhu se musíme vyrovnat s nepravidelným terénem a občas si vyběhnout nějaký ten kopec nebo přeskakovat překážky. Pěkně potrápit nás navíc dovede třeba i takový protivítr.
  3. Příroda nemá otevírací dobu a nevybírá vstupné – kromě počáteční investice do kvalitního běžeckého vybavení nás venkovní výběh nebude stát ani korunu navíc. Dalším plusem je, že nemusíme řešit žádnou otevírací dobu, nebo dostupnost běžeckých pásů.

Proti

  1. Přírodní podmínky nemusí být vždy optimální – přiznejme si, že občas nejde vše podle plánu a zima, tma, sníh nebo déšť dokážou běh někdy pořádně zprotivit. Při špatném odhadu situace nebo neopatrnosti si pak může z běhu odnést i pořádné prochladnutí.
  2. Běžecký povrch bývá nepředvídatelný – nerovný a nepravidelný povrch může hrát do karet vyššímu riziku zranění a pádů. Zejména pak, pokud běháme potmě nebo v zasněženém a zmrzlém terénu.
  3. Běh v centru města nemusí vyhovovat každému – když se řekne “venkovní výběh”, často si představíme cyklostezku, nebo lesní cestičku linoucí se malebnou přírodou. Ne všichni však máme takové běžecké trasy hned za domem a běh v centru města sestávající se z prodírání mezi davy a čekání na semaforech nemusí být pro každého to pravé ořechové. I tady však platí staré známé pravidlo: “Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.” a za přírodou můžeme v drtivé většině případů dojít/dojet. Druhou alternativou je v takových případech právě běžecký pás.

Ani chladné měsíce nás však nemusí od běhu odradit. Přečtěte si, jak se na běh připravit i v (pod)zimních měsících – vše najdete v našem článku 7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh.

obrázek z freepik.com

Běhání na pásu

Pro 

  1. Nabízí stabilní podmínky v každé situaci – pokud jsme náchylní k rozmarům počasí nebo měnícím se podmínkám, běžecký pás je vždy sázkou na jistotu. Svůj trénink si tak můžeme dopřát, i kdyby venku trakaře padaly. Pokud navíc máme pás přímo doma, nemusíme se řídit ani otevírací dobou posiloven a běhat můžeme doslova ve dne i v noci.
  2. Pásy disponují mnoha chytrými funkcemi – ať už chceme sledovat svůj tep, množství spálených kalorií, nebo si přesně nastavit vzdálenost, rychlost, či sklon tréninkové plochy, běžecký pás nás nikdy nenechá ve štychu.
  3. Rovný povrch může mít své výhody – rovný a měkký povrch pásu může nahrávat zejména těm běžcům, kteří se zotavují ze zranění a ještě si úplně netroufají pustit se na širé pláně venkovního světa.

S měřením zmíněných parametrů nám pomohou také sportovní hodinky. Více se dozvíte v článku Sportovní hodinky: Jak přesně měří spálené kalorie a podle čeho vybírat?

Proti

  1. Čerstvého vzduchu si na páse moc neužijeme – teplíčko a příjemné prostředí posilovny je sice skvělá věc, čerstvého vzduchu, denního světla a panoramat si v něm ale moc neužijeme. Pokud si tedy pro trénink zvolíme vnitřní sportoviště, neměli bychom zapomínat se každý den alespoň na pár minut vyjít “provětrat” ven.
  2. Pocitově se zdá náročnější, než běh venku – tento fakt je pravděpodobně ovlivněn tím, že ve vnitřních prostorách není proudící vzduch, který by nás ochlazoval a okolní vjemy neodvádějí naši pozornost od nastupující únavy.
  3. Je finančně náročnější – ať už se jedná o permici do fitka, nebo investici do vlastního běžeckého pásu, ve většině nás bude tato radost stát o něco více, než venkovní výběhy.

Co nám hrozí při nedostatku vitaminu D a kolik lidí jeho deficitem trpí, se dozvíte v našem článku Nedostatkem vitamínu D trpí až miliarda lidí. Víte, co vám hrozí?

obrázek z istockphotos.com

Mění pás techniku běhu?

I když jsou si oba běžecké způsoby velmi podobné, rozdíly v nich přece jen najdeme. Tyto změny se týkají zejména nášlapu - úhel mezi nohou a zemí při dopadu je při běhu na páse menší, než při tréninku v terénu a flexe (ohyb) kolene naopak vyšší. Zjednodušeně by se dalo říci, že na páse běháme s “plošším” dopadem, než je tomu u běhu venku. U kolenního kloubu se dále liší i rozsah pohybu, který je při běhu na páse menší a rozdílné je i postavení pánve během běhu, kde jsou zaznamenány menší výkyvy ve stabilitě těžiště (Van Hooren, 2020).

Dlouho se také věřilo, že k efektivnímu srovnání vnitřního a venkovního běhu je na pásu nutné nastavit 1% náklon. Na tuto skutečnost poukazují studie JoneseAubryho, mnoho dalších studií ji však znovu nepotvrdilo. Sečteno a podtrženo, pro drtivou většinu rekreačních běžců není na pásu potřeba nastavovat žádné převýšení.

Co je nejlepší pro redukci hmotnosti? 

Všeobecně platí, že nejlepší pohyb vedoucí k hubnutí je ten, který nás bude bavit a budeme ho provozovat dlouhodobě a pravidelně. Je sice pravda, že díky zapojení více svalových skupin, kopcům, překážkám, větru apod. spálíme při běhu venku více kalorií, tyto rozdíly jsou však minimální a navíc se projevují až při vyšších rychlostech běhu. 

V návaznosti na studii si vezměme ženu středního věku vážící 59 kg, která běží rychlostí 9 km/h po dobu 30 minut. Její energetický výdej by byl při venkovním běhu cca 309 kcal, u běhu na páse pak cca 286 kcal (viz tabulka). V měřítku rekreačního sportovce jsou tak tyto rozdíly zcela zanedbatelné.

RychlostBěh venkuBěžecký pásRozdíl
7 km/h8.10 ± 1.25 kcal/min7.75 ± 1.13 kcal/minNevýznamný
8 km/h9.36 ± 1.40 kcal/min8.54 ± 1.21 kcal/minVýznamný
9 km/h10.33 ± 1.55 kcal/min9.54 ± 1.36 kcal/minVýznamný

Pozn.: pamatujme však na to, že uvedené hodnoty jsou velmi orientační, protože spotřeba energie během fyzické aktivity se u různých jedinců liší a také každý běh je sám o sobě jedinečný.

Běžecké pásy navíc nabízejí nastavení různých stupňů sklonu a rychlosti, takže i profesionálové, kteří chtějí mít svoje tréninky vymazlené do posledního detailu, si mohou kopce nebo intervaly v pohodě odběhnout i v gymu. Hlavní myšlenkou je, že jakýkoliv pohyb je lepší, než celodenní sezení na gauči a zírání na seriál. K dosažení kalorického deficitu nám tedy skvěle poslouží oba způsoby. 

obrázek z gettyimages.com

Co si z toho vzít? 

Běh je jedním z nejpopulárnějších sportů vůbec a své zastánce má jak na vnitřních sportovištích, tak u v přírodě. I když se mohou tyto dva způsoby běhu mírně lišit, ve finále je stejně nejdůležitější fakt, že nám tento sport přináší radost a pomáhá nám zlepšovat naše zdraví a budovat lepší kondici. 

Nic nám navíc nebrání těžit z obou způsobů to nejlepší. I přestože preferujeme běh venku, za nepříznivého počasí pro nás může být lepší volbou pás a hrdému majiteli běžeckého pásu naopak rozhodně neuškodí občas vyběhnout ven a pořádně si provětrat hlavu.

5 tipů, jak se zlepšit v běhání
5 tipů, jak se zlepšit v běhání
Co změnit v běžeckém tréninku, když se přestanete zlepšovat? V tomto článku vám představíme hned několik způsobů, jak překonat stagnaci a znovu nakopnout běžeckou výkonnost.
Jak správně běhat? Tipy pro efektivní a zdravý běžecký styl
Jak správně běhat? Tipy pro efektivní a zdravý běžecký styl
Běhání nám pomůže zlepšit fyzickou kondici, bojovat se stresem, zlepšit srdeční práci a podpořit imunitu. Víte, jaké základní techniky při běhu dodržovat, aby běhání vašemu zdraví spíše neubližovalo?
Píchání v boku při běhu - jak na něj?
Píchání v boku při běhu - jak na něj?
Píchání v boku při běhání není nebezpečné a ve většině případů ani nevyžaduje lékařskou pomoc. Sportovní trénink ovšem dokáže pořádně znepříjemnit, v některých případech až zcela přerušit. Víte, jak se mu bránit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Sportovní hodinky: Jak přesně měří spálené kalorie a podle čeho vybírat?
Sportovní hodinky: Jak přesně měří spálené kalorie a podle čeho vybírat?
Baví vás sledovat energetickou náročnost různých sportovních aktivit? Potom se neobejdete bez sporttesteru nebo chytrých hodinek na měření energetického výdeje. Víte, podle čeho vybrat ty nejlepší?
Nedostatkem vitamínu D trpí až miliarda lidí. Víte, co vám hrozí?
Nedostatkem vitamínu D trpí až miliarda lidí. Víte, co vám hrozí?
Prakticky neuplyne týden, abychom někde v médiích nezaregistrovali zprávu týkající se vitaminu D a souvislosti se zdravím kostí, imunitou, rakovinou a vším, co si dokážeme představit. Čelíme skutečné epidemii nedostatku vitaminu D?
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
7 tipů, jak se připravit na podzimní výběh
S přicházejícím podzimem a zimou se mnoho běžců stahuje do ústranní a do jara si dává od běhání pauzu. I trénink v chladném počasí má však něco do sebe. Dnešní článke vám poradí, jak se připravit na (pod)zimní výběh, aby vás na cestě nemohlo nic překvapit.
Proč je přirozené světlo důležité pro naše zdraví a jak ho mít více?
Proč je přirozené světlo důležité pro naše zdraví a jak ho mít více?
Všichni tak nějak víme, že bychom se měli snažit mít v životě co nejvíce přirozeného světla. Jak ale konkrétně působí na naše zdraví a jak si ho zajistit i v (pod)zimních měsících?
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?