Jste stále unavení a bez energie? Pozor na těchto 10 zvyků

28. 11. 2022
Komentáře
Jste stále unavení a bez energie? Pozor na těchto 10 zvyků
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Být unavený je vlastně takovou společenskou normou. Zkuste zapátrat v paměti, kdy naposledy jste si povzdychli, že se cítíte tak nějak bez energie. Bylo to včera? Nebo snad dnes? Myslím, že daleko od pravdy nejsem.

Celý váš den je výsledkem zvyků – některé jsou dobré, některé jsou špatné. Chováme se automaticky a už se ani nepozastavujeme nad tím, že některé ze zvyklostí by nám mohly škodit.

Zkusme se dnes společně zastavit. Zamyslíme se nad automatismy, které vám berou energii a cítíte se kvůli nim pod psa. Pozitivní zprávou hned na začátek je, že je určitě ve vaší moci to změnit.

1. Spíte málo a nekvalitně

Pokud spánek nepatří mezi vaše priority, dost pravděpodobně bude klesat vaše produktivita a budete se cítit unavení. Nevyspalý mozek je pomalý mozek a nemůžete po něm chtít zázraky. Dostáváte se tak do bludného kruhu, kdy zoufale nestíháte, a protože nestíháte, ukrajujete z času, který by měl patřit spánku.

Co s tím?

Zkuste k sobě být nekompromisní a udělat si čas na spánek. Každý den ulehnout ve stejný čas a ve stejný čas i vstát. Ano, i víkendy se počítají. Dost možná se už po pár dnech budete cítit výrazně lépe. Spát byste měli 7–8 hodin denně.

Produktivita totiž není jen o tvrdé práci, ale i odpočinku a obnovení sil, abyste vůbec produktivní mohli být. Možná se to bude zdát paradoxní, ale díky tomu, že budete více spát, budete více produktivní.

2. Multitasking

Multitasking aka "dělání více věcí najednou" bylo dlouho považováno za jakousi výsadu schopných lidí. Psát článek, odpovídat na maily a u toho dělat nový jídelníček?

Je dobré si uvědomit, že vaše pozornost se tříští mezi více činností a dost pravděpodobně nebudete dělat ani jednu pořádně a kvalitně. Myšlenky vám budou utíkat a práce vám ve výsledku zabere mnohem více času.

Co s tím?

Zkuste raději "unitasking". Soustřeďte se opravdu na jednu jedinou věc. Pokud pracujete na počítači, zavřete všechna okna a programy s výjimkou toho, na čem chcete pracovat.

Vypněte i mobil nebo ho dejte do "leteckého módu" a nenechte se rušit. Činnosti si také seřaďte podle priority: To, do čeho se vám nechce, udělejte jako první. Je to nepříjemné, ale zatraceně efektivní.

3. Sedavý životní styl a "přece nebudu cvičit, když nemám energii"

Den každého z nás má 24 hodin, ačkoliv bychom si někdy přáli, aby to bylo více. Nějaký čas přirozeně spolkne práce a rodinný život. Že nemáte čas se více hýbat? Dlouhým sezením trpí na prvním místě vaše zdraví, ale i postava.

Takový životní styl vás potrestá únavou a pocity vyčerpání. Dostanete se do začarovaného kruhu, protože na nějaké cvičení jste přece až moc unavení.

Co s tím?

Určitě by nebylo správné po vás chtít, abyste každý den běhali maratónské běhy.

Zkuste ve svém denním režimu udělat malé změny:

  1. Ignorujte výtahy a eskalátory a vyběhněte každý schod, který potkáte.
  2. Zkuste sledovat počet kroků a ten postupně navyšujte. Cílem by mělo být ujít 10 000 kroků denně.
  3. V práci si dělejte krátké pauzy a ty využijte k protažení nebo ke krátkému cvičení.

4. Neustálé přemýšlení o minulosti

Pokud trávíte čas přemítáním o minulosti, často se vám vybaví hlavně nepříjemné pocity, vlastní chyby, konflikty nebo nevyužité příležitosti. Což ale nutně neznamená snahu se z minulosti poučit.

Spíše je to sklon, který nám bere energii, a čas, který bychom tolik potřebovali v současnosti. Tady a teď.

Co s tím?

Nemyslet na minulost je nemožné. Pokud ale chceme být úspěšní, měli bychom čas trávit v přítomnosti a soustředit se na to, co právě děláme. Pravdou je totiž fakt, že „teď“ je to jediné, co máme. Včerejšek byl a zítřek teprve bude.

Neustále se vám v hlavě objevují otázky "co by kdyby"? Jak s nimi skončit poradíme v článku Overthinking neboli nadměrné přemýšlení: 5 tipů, jak s ním konečně skoncovat

Jste stále unavení a bez energie? Pozor na těchto 10 zvyků

5. Braní si věcí osobně

Člověk je přirozeně sociální tvor a má tendenci sám sebe definovat na základě svých vztahů. Vztahy s ostatními lidmi se liší – s některými se cítíme dobře a „sednou“ nám, s jinými se to tak neděje. A my se kvůli tomu cítíme špatně.

Braní si věcí osobně ukrajuje energii tím způsobem, že neustále přemýšlíme nad věcmi, které se nás dotkly. Cítíme se ublíženě a přemýšlíme, jak na nás ten druhý může být tak ošklivý?

Přitom ten druhý vůbec nemusel narážet na naši osobu. Takže řešení takových věcí nám na úrovni energie opravdu nepřidá.

Co s tím?

Jestliže s někým nejste naladěni "na stejnou notu", nutně to neznamená, že jste špatný člověk nebo je špatným člověkem ten druhý.

Pokud takovou skutečnost přijmete jako fakt a nebudete se tím příliš zabývat, značně se vám uleví. S takovými lidmi jednejte s klidným respektem, pokud s nimi musíte trávit čas – např. v práci. Pamatujte, že ne vždy je skutečnost taková, jak se nám naše mysl snaží interpretovat.

6. Špatný jídelníček a nedostatečný pitný režim

Zdravé jídlo by pro nás mělo být prioritou, ať už chceme zhubnout, nebo se jednoduše chceme udržet fit a ve formě. Nejde totiž jen o to, jak vypadáme, ale jak náš životní styl působí na naše zdraví.

Pokud je váš jídelníček tvořen junk foodem, fastfoodem a polotovary, těžko se budete cítit svěží a plní energie. Navíc do budoucna nahráváte rozvoji civilizačních nemocí, jako je cukrovka 2. typu, kardiovaskulárních a nádorových onemocnění.

Unavení a bez energie se můžete cítit také ve chvíli, kdy značně pokulhává váš pitný režim. Už ztráta pouhého 1 %  tělesných tekutin znamená zhoršenou schopnost se soustředit.

Co s tím?

Zdravé jídlo není žádným trestem, ale tím správným motorem pro vaše (nejen) mentální výkony. Proto si dopřejte dost ovoce, zeleniny, libového masa, mléčných výrobků, vajec, luštěnin, kvalitních příloh a pečiva, ryb a ořechů.

Místo šálku kávy číslo 8 a energeťáku číslo 3 si raději dopřejte dostatek vody v množství 30–45 ml/kg tělesné hmotnosti. Dbejte na čerstvé a minimálně zpracované potraviny s dostatkem makro i mikro živin. 

Pak dost možná žádné kofeinové berličky nebudou třeba a kávu si dáte jen tak na chuť, jak to správně má být.

7. Nadužívání sociálních sítí

Sociální sítě jsou jistě skvělým zdrojem inspirace a snadným nástrojem, jak komunikovat se svými kamarády či rodinou. Mohou v nás ale vyvolávat nepříjemné pocity nebo potřebu se srovnávat.

Pokud jste smutní z toho, že vaše oblíbená Youtuberka je zrovna na dovolené a vy sedíte na zadku doma nebo trávíte hodiny a hodiny času scrollováním nad roztomilými pejsky či lenochody, zatímco nestíháte jiné povinnosti, je na čase se na chvíli odpojit.

Co s tím dělat?

Je fajn si uvědomit, že realita je často jinde, a ne vše, co na sociálních sítích vidíme, je pravda. Respektive všichni ukazujeme jen to, co ukazovat chceme. Ukazujete snad sledujícím nepříjemnou hádku s přítelem nebo pořádný trapas?

Nezapomeňte, že ten opravdový život se děje mimo obrazovku telefonu. Proto mobil občas zkuste nechat doma, když jdete na procházku. Nebo ho vůbec nevyndávejte na stůl, když jdete na kafe s kámoškou. Časem zjistíte, že vám vůbec nic neuteče.

Jste stále unavení a bez energie? Pozor na těchto 10 zvyků

8. Přemýšlení o tom, co si o mně ostatní myslí, a snaha se zavděčit všem

Neustálé přemítání o tom, co si o mně ostatní asi tak mohou myslet, je velmi emocionálně vyčerpávající a vlastně se nikdy nedoberete žádného konce: Jednoduše druhým vidět do hlavy nejde.

Úplně stejně se nikdy nezavděčíte všem...

Co s tím dělat?

Dejte pozor, abyste někde nad tím přemýšlením o nesmrtelnosti chrousta neztratili sami sebe. Rozhodně se ale snažte být tou nejlepší verzí sebe sama.

Nezapomeňte taky myslet na sebe. Není to nabádání k sobectví, ale někdy máme tendenci dělat všechno na světě pro druhé, ale sebe máme kdesi hluboko na žebříčku priorit, což není cesta k trvalé spokojenosti.

9. Stěžování si a negativita

Stěžováním si ještě nikdo nic nevyřešil. Taková negativita je zaručeným vysavačem energie. A to nejen vaší, ale i vašich blízkých nebo kolegů. S negativním člověkem, který si věčně stěžuje, prostě trávit čas nechcete. Jak se sami cítíte, když si kolem vás někdo neustále stěžuje?

Co s tím?

Může se stát, že s něčím nebudete spokojení. Mnohem lepší je ale přijít s konkrétním řešením problému než jen mluvit o tom, co je špatně. Na každém dni hledejte pozitiva.

Založte si blog a každý den večer si napište tři věci, které vám udělaly radost, povedly se vám nebo jste za ně vděční. Pokud se nechcete opakovat, není to tak snadné, jak se možná zdá. Určitě vám to ale ukáže jiný úhel pohledu a k životu budete přistupovat pozitivněji.

10. Obklopování se "toxickými" lidmi a nezdravé vztahy

V souvislosti s předchozím bodem: Trávíte často čas s lidmi, kteří si stěžují, jsou negativní nebo pomlouvají druhé? Pravděpodobně pomlouvají i vás. Když to vidíte takto černé na bílém, tak jistě uznáte, že přítomnost takových lidí zrovna nedává prostor k osobnostnímu růstu a jen vás ubíjí.

Co s tím?

My lidi máme skvělou možnost volby. Proto se obklopte takovými lidmi, se kterými se cítíte dobře, nabíjí vás pozitivitou a dobrou náladou.

[Instagram]

Co si z toho vzít?

Všechny tyhle zdánlivé maličkosti, které děláme zcela automaticky, ve výsledku mohou přispět k tomu, že se cítíme pod psa a bez energie.

Zkuste se zamyslet, jestli se podobně nechováte i vy, a následně po malých krůčcích zapracovat na nápravě. Vše máte ve svých rukou a doufám, že dnešní článek je tím pravým impulzem.

Chcete mít plno energie hned po ránu? 7 tipů, jak na zdravou snídani
Chcete mít plno energie hned po ránu? 7 tipů, jak na zdravou snídani
Pokud do sebe ráno hodíte koblihu, přepadne vás brzy hlad i chutě. Když si nachystáte výživnou snídani, budete plní energie. Jak by mělo ideální snídaňové ráno vypadat?
Ranní rutina: 7 návyků, které vás naučí stíhat život
Ranní rutina: 7 návyků, které vás naučí stíhat život
Snažíte se stíhat všechno, ale nakonec máte pocit, že jen mrháte časem? Pro všechny, kdo jsou na tom podobně, máme 7 tipů, díky kterým zvýšíte svou celodenní produktivitu na maximum.
Nedostatek hořčíku: jaké jsou příznaky a jak jej doplnit?
Nedostatek hořčíku: jaké jsou příznaky a jak jej doplnit?
Optimální hladina hořčíku v organismu dokáže bojovat proti křečím, únavě nebo proti svalovému poškození plynoucího z tréninků, závodů či zápasů. Jak vyzrát na optimální hladinu hořčíku, poradí dnešní článek.
Trápí tě únava a křeče? Možná ti chybí hořčík
Trápí tě únava a křeče? Možná ti chybí hořčík
Trápí vás chronická únava, časté křeče nebo dlouhodobý nedostatek energie? Může to být nedostatkem hořčíku.
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Overthinking: 5 tipů, jak s ním konečně skoncovat
Overthinking: 5 tipů, jak s ním konečně skoncovat
Tzv. "overthinkeři" až příliš detailně analyzují události v minulosti, a vytváří si nespočet scénářů směřujících do budoucna. Vtíravé myšlenky jsou ale často zdrojem stresu, který na lidské tělo působí jak z krátkodobého, tak i dlouhodobého hlediska. Jak tedy s nadměrným přemýšlením konečně skoncovat?
15 tipů, jak zhubnout při sedavém zaměstnání
15 tipů, jak zhubnout při sedavém zaměstnání
Když máte sedavé zaměstnání, může být hubnutí pořádným oříškem. Když se zaměříte na tyto jednoduché rady a tipy, vše půjde hned snadněji.
Nedostatek spánku: Jaké jsou projevy, když tělu nedopřáváme odpočinek?
Nedostatek spánku: Jaké jsou projevy, když tělu nedopřáváme odpočinek?
Máte spoustu práce, povinností a kromě toho potřebujete před spaním stihnout nejnovější epizodu oblíbeného seriálu? Jak nedostatek spánku ovlivňuje vaše zdraví, se dočtete v dnešním článku.
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Proč bez spánku nerostou svaly a nehubneme? 6 tipů, jak se královsky vyspat
Spánek je pro nás velmi důležitý, a to nejen kvůli tomu, aby jste kvalitně regenerovali, ale také proto, abyste mohli pracovat a manipulovat se svojí hmotností. Jak na to?
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
Co všechno obsahuje kofein? Pozor na skryté zdroje!
Co všechno obsahuje kofein? Pozor na skryté zdroje!
Máte problémy s usínáním i přesto, že se poctivě vyhýbáte kávě? Dejte pozor na těchto 6 skrytých zdrojů kofeinu.
Multitasking: Co to je a kdy se mu vyhnout?
Multitasking: Co to je a kdy se mu vyhnout?
Multitasking – výsada některých z nás, nebo jen stále opakovaný mýtus? A jsou v něm ženy oproti mužům lepší?
10 000 kroků denně: je nezbytně nutné ujít každý den tolik?
10 000 kroků denně: je nezbytně nutné ujít každý den tolik?
Ze všech stran se na nás valí rady o tom, že bychom měli každý den nachodit 10 000 kroků. Je to prý potřeba k zachování kondice, ke kontrole hmotnosti a k prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Je však toto pravidlo platné pro všechny stejně?
Proč žijeme falešný život na sociálních sítích?
Proč žijeme falešný život na sociálních sítích?
Věděli jste, že někteří lidé při honbě za oceněním na Instagramu dokáží vytvářet falešný obsah v podobě zinscenovaných fotografií? Touha po ocenění se nyní přenesla do rovin sociálních sítí a dnešní palec nahoru u fotografie je včerejší pochvala od reálné osoby. Je to však skutečné a opravdové?
Produktivní home office: 10 tipů, jak stíhat vše, i když pracujete z domu
Produktivní home office: 10 tipů, jak stíhat vše, i když pracujete z domu
Někdo je na home office zvyklí, jiný si na něj kvůli aktuální situaci možná teprve musí zvykat. Jak být při práci z domu produktivní a neztrácet čas zbytečnostmi?