Co je modré světlo a je potřeba se proti němu bránit?

ověřil/a RNDr. Tomáš Novotný a Mgr. Kristýna Dvořáková
Komentáře
Co je modré světlo a je potřeba se proti němu bránit?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Modré světlo je součástí spektra viditelného světla, má nejkratší vlnovou délku a nejvyšší energii. Zhruba jedna třetina veškerého viditelného světla je považována právě za to modré.
  • Sluneční svit je největším přírodním zdrojem modrého světla, mezi ty umělé patří fluorescenční světlo, LED televizory, počítačové monitory, chytré telefony a obrazovky tabletů.
  • Modré světlo může být ale v určitých situacích problematické pro zdraví, například co se cyklu spánku a bdění týče.

Modré světlo je v posledních několika letech poměrně diskutovaným tématem nejen v rámci health and wellness komunity. Mezi veřejností občas kolují zvěsti o jeho údajné škodlivosti na lidský zrak, spánek apod. Jestli je na tom něco pravdy, jak se proti modrému světlu případně bránit a další zajímavosti se dozvíte v tomto článku!

Co je modré světlo a je potřeba se proti němu bránit?
obrázek z healthline.com

Co to vlastně modré světlo je?

Aby byla tato otázka zodpovězena pochopitelně, je potřeba vysvětlit, že svět kolem nás doslova pulsuje elektromagnetickou energií v tzv. vlnách. Ty mohou být například radiové, ultrafialové, mikrovlnné, ale i rentgenové či gama záření. Většina těchto vln je pro lidské oko neviditelná, až na menší pás, který by se dal hromadně označit za viditelné světlo. Rozprostírá se v intervalu od 380 nanometrů (fialové světlo) do 700 nanometrů (červené světlo). A právě modré světlo je součástí tohoto spektra. Vibruje v rozsahu 400 až 500 nanometrů, má nejkratší vlnovou délku i nejvyšší energii.

Bez vyšší matematiky je tedy jasné, že asi třetina veškerého viditelného světla je považována za modré. Jeho největším zdrojem je dokonce sluneční záření. Mezi umělé patří LED televizory, počítačové monitory, chytré telefony nebo obrazovky tabletů.

Co je modré světlo a je potřeba se proti němu bránit?
obrázek z healthline.com

Má nějaké benefity?

Vystavení modrému světlu (především tomu cílenému z různých strojů či náčiní) poskytuje několik zajímavých zdravotních výhod, mezi které patří například:

  • Zvýšení paměti a kognitivních funkcí: malá studie z roku 2017 zkoumala 30minutové působení modrého versus oranžového světla na výkon v úkolech verbální paměti a konsolidace paměti. Ukázalo se, že to byli účastníci osvěcováni modrým světlem, kteří si vedli lépe.
  • Pomoc při regulaci sezónní deprese: terapie modrým světlem (ale i širšími spektry vlnové délky) je jednou z nejpoužívanějších metod ke zmírnění sezónní deprese (SAD). Výzkumníci navíc zjistili, že se jedná o účinnou podpůrnou léčbu deprese jako takové, zejména v kombinaci s příslušnými medikamenty.
  • Pomoc při aknózní pleti: recenze z roku 2015 ukázala, že modré světlo dokáže snižovat zánět při akné a zároveň zabíjet některé bakterie akné způsobující.
  • Podpora při některých kožních onemocněních: v případové studii z roku 2017 a v přehledu z roku 2018 se aktinická keratóza a plaková psoriáza zlepšily léčbou zahrnující modré světlo. Další studie z roku 2018 ukázala, že terapie modrým světlem byla účinná také při léčbě nádorů bazaliomu.
  • Pomoc zůstat ve střehu: malá studie z roku 2018 ukázala, že vystavení modrému světlu může zlepšit reakční dobu a stimulovat bdělost.

A co potenciální rizika?

Zatímco současný výzkum naznačuje, že modré světlo z obrazovek počítačů a kapesních zařízení pravděpodobně nepředstavuje vážné nebezpečí pro lidský zrak, je třeba zvážit i některá další rizika zahrnující:

  • Digitální únava zraku: používání digitálních zařízení “nablízko” nebo po delší časový úsek může vést k tzv. digitální únavě zraku. Výzkum z roku 2019 to dává za vinu faktu, že při používání počítačů, notebooků a jiných digitálních zařízeních mají lidé tendenci mrkat méně často než za normálních okolností. To ale podněcuje nižší vlhkost očí, tedy potenciálně suché, bolavé či podrážděné, unavené oči, ale i bolesti hlavy nebo obličejových svalů. Přesto neexistuje mnoho výzkumů, které by potvrzovaly, že modré světlo přímo vede k únavě nebo podrážděnosti očí.
  • Horší spánková rutina: přestože se stále vedou spory ohledně dlouhodobých účinků modrého světla na zdraví lidských očí, existuje větší shoda, co se týče těch na lidský cyklus spánku a bdění. Světelné senzory v očích, a dokonce i v pokožce těla dokážou vnímat rozdíl mezi intenzivními modrými vlnami jasného denního světla a teplejšími, červenějšími tóny signalizujícími odpoledne a večer. V pozdních hodinách je tělo připravené uvolnit přirozené zásoby melatoninu, hormonu navozujícího spánek. Studie z roku 2015 ale zjistila, že vystavení modrému světlu ve večerních hodinách může způsobit nedostatečné uvolnění tohoto hormonu a tím pádem zpozdit či narušit přirozený spánkový cyklus jedince. Navíc se podle výzkumu z roku 2019 vyvíjejí z těchto stavů i další problémy: zvýšené riziko rakoviny související s hormony (prsa a prostata), nižší hladiny leptinu, chemické látky signalizující plnost po jídle či metabolické změny, zejména co se krevního cukru týče.

Pomoc v podobě brýlí?

Výrobci tvrdí, že speciální brýle proti modrému světlu jej dokážou odfiltrovat a tím pomoci snížit příznaky bolestí hlavy, únavy očí a především horšího spánku. Filtrační materiály na čočkách a povrchové povlaky mají jednotlivé části modrého světla blokovat. Ale funguje to tak doopravdy?

Systematická revize z roku 2017 naznačuje, že během používání digitálních zařízení není potřeba nosit brýle blokující modré světlo, protože jsou jejich potenciální benefity tak trochu v rozporu s potvrzeným faktem zmíněným výše, tedy že neexistují žádné věrohodné důkazy škodlivosti světla z obrazovek, alespoň co se zdraví očí týče. Z hlediska tvorby melatoninu a podpory spánku ale přínosné být mohou. Příkladem je malá studie z roku 2019, která naznačuje přínos pro léčbu poruch spánku u lidí s Parkinsonovou chorobou nebo další z roku 2017 potvrzující, že brýle proti modrému světlu zvyšují kvalitu a dobu spánku. I tak je ovšem zapotřebí dalšího výzkumu pro zobecňující závěry a schválení hypotéz prezentovaných maloobchodníky s tímto zbožím.

Jak jej tedy efektivně a dostatečně limitovat?

20/20/20 strategieKdyž používáte zařízení vyzařující modré světlo, každých 20 minut se zastavte a zaměřte se na předměty, které jsou vzdálené asi 20 stop (6 metrů). Následně studujte tyto objekty po dobu zhruba 20 sekund.
Udržovat vlhkost očíOční kapky fungují jako umělé slzy nebo efektivnější zvlhčovače vzduchu. Vaše oči díky nim nebudou během používání digitálních zařízení tak suché a podrážděné.
Pokud nosíte klasické brýle...Pokud nosíte dioptrické brýle, ujistěte se, že máte takové, které jsou určené na vzdálenost mezi očima a obrazovkou (ideálně na délku paže). Většina brýlí je totiž formulována na delší vzdálenosti.
Úprava modrého světla na obrazovceJednou z nejúčinnějších metod snížení rizika únavy očí a poruch spánku je nastavení obrazovky právě využívaného zařízení na noční či tmavý režim.
Filtr modrého světlaMůžete si také zakoupit obrazovky s filtrem modrého světla, které při práci v noci “sklouznou” přes obrazovku počítače. Výzkum z roku 2020 ukazuje, že blokují 30 až 60 % modrého světla, i když zatím není jasné, zda blokování pomůže zachovat cyklus spánku pro ty, kteří těsně před spaním používají podsvícené obrazovky.

Co si z toho vzít?

Modré světlo je součástí přirozeného spektra elektromagnetické energie. Většina vystavení modrému světlu pochází ze slunce, stále ale narůstá expozice z digitálních zařízení, LED obrazovek apod. A ačkoli není mnoho výzkumů naznačujících, že modré světlo poškozuje lidské oči, může vést dlouhodobé používání digitálních zařízení k únavě zraku, migrénám či narušení spánkového cyklu. Proto je na místě dělat pravidelné přestávky během hodin strávených u obrazovek stejně jako omezit používání zařízení před spaním nebo přepnout do tmavého či nočního režimu.

Mileniálové: Proč trpí úzkostí a depresemi?
Mileniálové: Proč trpí úzkostí a depresemi?
Generace mileniálů stojí na přelomu v mnoha oblastech – jednou z těch horších je však strmý nárůst míry úzkostí, deprese a dalších duševních onemocnění. Proč jsou tyto obtíže u mileniálů tak rozšířené, a co může být jejich příčinou?
Proč je přirozené světlo důležité pro naše zdraví a jak ho mít více?
Proč je přirozené světlo důležité pro naše zdraví a jak ho mít více?
Všichni tak nějak víme, že bychom se měli snažit mít v životě co nejvíce přirozeného světla. Jak ale konkrétně působí na naše zdraví a jak si ho zajistit i v (pod)zimních měsících?
9 tipů, jak zlepšit spánek
9 tipů, jak zlepšit spánek
Kvalita spánku se za poslední desetiletí značně zhoršila, přitom je tento odpočinek pro naše zdraví zcela zásadní. V tomto článku jsme si pro vás připravili 10 tipů, díky nimž zrychlíte usínání, zkvalitníte svou spánkovou rutinu a tím také velice jednoduše zlepšíte váš fyzický i psychický stav!
Digitální detox: 7 způsobů, jak omezit čas online a být se sebou spokojenější
Digitální detox: 7 způsobů, jak omezit čas online a být se sebou spokojenější
Možná nejste tak úplně spokojeni s tím, jak svá chytrá zařízení používáte. Zároveň si nevíte rady s tím, jak z toho začarovaného kruhu ven. Připravili jsme pro vás pár praktických tipů, díky kterým se naučíte používat vychytávky moderní doby chytře.
Pomáhá terapie červeným světlem se sportovní regenerací?
Pomáhá terapie červeným světlem se sportovní regenerací?
Terapie červeným světlem je stále populárnější metoda, která nachází využití nejen ve sportu. Jak podporuje regeneraci a má potenciál zvýšit sportovní výkonnost?
Zkreslený svět sociálních sítí způsobuje deprese a úzkosti. Jak se jim vyvarovat?
Zkreslený svět sociálních sítí způsobuje deprese a úzkosti. Jak se jim vyvarovat?
Čas strávený na sociálních sítích je často spojován s vyšším výskytem depresí a úzkosti u adolescentů, jsou však tyto obavy oprávněné?
8 tipů, jak se na podzim vypořádat s úbytkem světla a krátkými dny
8 tipů, jak se na podzim vypořádat s úbytkem světla a krátkými dny
Jedním z důvodů (pod)zimního splínu může být i nedostatek slunečního záření, z něhož získáváte během letních měsíců daleko více serotoninu. Tento článek vám představí, jak právě se snížením slunečního světla bojovat několika možnými a navíc jednoduchými způsoby!
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!