Co je to láska? Jaké procesy se při ní v našem těle odehrávají?

Komentáře
Co je to láska? Jaké procesy se při ní v našem těle odehrávají?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Co to je láska? Uplynulo mnoho set let od dob řeckých myslitelů, a i přesto se filozofové moderní doby stále dohadují o správné odpovědi.

Pojďme si tuto otázku zjednodušit a podívat se na ni z biologického hlediska. Je to sice o mnoho méně romantické, ale alespoň nám to dokáže dát zcela jasné odpovědi. Takže jinak: Co s námi láska dělá a jak to ovlivňuje chod a fungování našeho organismu?

Cesta lásky – co se s námi děje během vztahu?

Nemusíme být biologové, abychom věděli, že vztah po týdnu je jiný než vztah po několika letech. Mění se naše chování, potřeby a zdá se, že všechno pramení v mozku jako takovém.

Na začátku je to spousta vzrušení a také trochu stres

Randěním a počátečním sbližováním s druhou polovičkou zaměstnáváme mozek víc než kdy jindy. V tu chvíli jde všechno stranou a naše pozornost směřuje výhradně k oné osobě. Vědci tento pocit vzrušení připisují především zvýšené produkci neurotransmiteru dopaminu, který v mozku navozuje pocit potěšení a vede také k celkové stimulaci.

To vše probíhá za hojné podpory anabolického hormonu testosteronu, který náš zájem a péči o druhého obohacuje o jasný cíl – dosáhnout pohlavního styku. Testosteron však takto nefunguje jen tak pro nic za nic, ale z ryze praktických potřeb:

  1. Z důvodu předání genetické informace – protože nové generace opravdu nenosí čápi.
  2. Z důvodu dlouhodobého fungování vztahu – protože sex vede k vyplavení oxytocinu, čímž celý vztah a vzájemné pouto prohlubuje.

Počáteční fáze vztahu bývají ovšem doprovázeny také mírným stresem, a tak je tento chemický koktejl v mozku doplněn o zvýšenou hladinu kortizolu. Ano, jedná se přesně o ten obávaný „stresový hormon“, který se jindy během dne snažíme ideálně potlačit. Jak se ovšem zdá, všechno zlé je pro něco dobré.

obrázek z pixabay.com

Poté přichází klid po bouři – láska nás totiž dokáže hlavně zklidnit

Po počáteční smršti neurotransmiterů se mozek vrací do normálního stavu a začíná se věnovat opět i jiným starostem a potřebám. Někteří tomu říkají „sundání růžových brýlí“, protože najednou u partnera můžeme objevit vlastnosti, které mozek před tím pod vlivem lásky (rozuměj chemie) tak nějak instinktivně raději skrýval v koutě.

Pokud ale tuto fázi zvládneme bez újmy na vztahu, můžeme se těšit na nové pocity, které nám láska umí dopřát – konkrétně na hormony oxytocin a vasopresin:

  • Oxytocinu se přezdívá „hormon lásky“někteří vědci věří, že právě tento hormon je zodpovědný za to hlavní silné pouto, které nás k sobě v lásce pojí. Vedle lásky pomáhá také ve skupinové spolupráci a podporuje celkovou týmovost.

  • Vasopresin je obecně známý pro své anti‑diuretické účinky, ve skutečnosti nás ale také drží ve střehu  a pomáhá nám s bráněním vlastního území (a partnera či partnerku v něm) při hrozícím nebezpečí.

Ukazuje se tak, že z dlouhodobého hlediska je láska skvělým prostředkem, jak dojít k většímu klidu a jistotě, což koneckonců potvrzuje také rozsáhlý rozsáhlý výzkum  na více než 500 osobách z amerického Chicaga. Lidé ve fungujícím vztahu totiž měli snížené hladiny stresového hormonu kortizolu oproti těm, kteří žili bez partnera.

Co dalšího nám může láska a partnerský vztah přinést?

Je jasné, že láska není pouze emoce vedoucí k příjemným pocitům, ale výrazně ovlivňuje i náš život jako takový:

  1. Životní překážky překonáváme jednodušeji – s podporujícím partnerem totiž snáze zvládáme stresové situace, čímž si můžeme chránit kardiovaskulární zdraví.

  2. Získáváme naději na delší dožití – alespoň to vyplývá z nedávné studie, která pracovala s daty z téměř stovky předešlých vědeckých článků.

  3. S láskou v zádech sneseme i nějaké to trápení – díky lásce jsme schopni snést více bolesti (či nepříjemných situací) oproti single stavu. Možná i toto zjištění vedlo skotského básníka Roberta Burnse k sepsání citátu: „Láskyplný člověk raději sám prožívá bolest, než by ji jiným způsobil.“

    obrázek z pixabay.com

Poměrně známá je také skutečnost, že muži v dlouhodobém vztahu mají nižší hladinu testosteronu oproti těm nezadaným, či zadaným pouze krátce. Znamená to tedy, že dlouhodobý vztah snižuje hladinu testosteronu?

Vědci mají na toto téma dvě možné teorie:

  • Je možné, že dlouhodobý vztah vede k menší potřebě soupeřit mezi ostatními, a tedy ke snížení hladiny testosteronu.

  • Je ovšem také možné, že partnerství na hladinu testosteronu žádný vliv nemá a muži s vyšší hladinou testosteronu zkrátka do dlouhodobých vztahů nevstupují tak často. 

Co si z toho vzít?

Láska a partnerské fungování je zprostředkováno důmyslnou souhrou celé řady chemických látek, které se v mozku vyplavují ve správnou dobu a na správném místě. Z dnešního pohledu víme, že klíčovou roli v tomto chemickém koktejlu hraje dopamin ve spolupráci s hormony testosteronem, kortizolem, vasopresinem a oxytocinem.

Víme tedy, co to je láska? Dost pravděpodobně stále ne, protože všechny tyto procesy jsou podstatně složitější a vedou k ovlivnění mnoha dalších drah v mozku, které stále ještě dost dobře nechápeme. Láska tak pro nás stále zůstává zahalena určitou mírou tajemství a jestliže ji chceme o trochu lépe pochopit, měli bychom učebnice na chvíli odložit stranou a raději ji prožít na vlastní kůži.

Jak zvýšit testosteron? Máme pro vás 8 tipů
Jak zvýšit testosteron? Máme pro vás 8 tipů
Testosteron si často spojíme s agresí, soutěživostí či typicky mužským chováním, ale nutné je také poznamenat, že se jedná o hormon, který je důležitý pro zdraví našeho srdce či schopnost reprodukce. Víte, jak si ho můžete přirozeně zvýšit?
Potraviny, vitaminy a minerální látky pro zvýšení hladiny testosteronu
Potraviny, vitaminy a minerální látky pro zvýšení hladiny testosteronu
Testosteron je pohlavní hormon, který je stěžejní pro růst svalů, dostatek energie, vitalitu, reprodukční funkci, libido a také růst a zdraví kostí. V poslední době se však jeho hladina u mužů citelně snižuje. Jak ji můžeme dostupnými prostředky zvýšit?
Růst svalů, více energie, lepší výkonnost. Jak zvýšit hladinu testosteronu?
Růst svalů, více energie, lepší výkonnost. Jak zvýšit hladinu testosteronu?
Jsou rostlinné extrakty na podporu testosteronu opravdu účinné? Poznejte tajemství rostlinných extraktů, které kromě zkvalitnění sexuálního života nabízí i efektivní podporu testosteronu!
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Tento neurotransmiter má ohromný vliv na naši psychiku a stojí také za dlouhodobou motivací. Jaké další funkce v lidském těle má?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!