Co jsou antioxidanty a má smysl je hledat v potravinách?

Komentáře
2
Co jsou antioxidanty a má smysl je hledat v potravinách?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Antioxidanty jsou látky zahalené tajemstvím. Všeobecně je o nich známo, že neutralizují tzv. volné radikály, ale co to vlastně znamená a k čemu to je dobré, to už se málokdy dozvíme. A tak zatímco reklamní slogany dělají z přírodních antioxidantů látky hodné záchrany světa, mnozí odborníci si stále dokola pokládají otázku, jestli vůbec má jejich zvýšená konzumace smysl. 

V tomto článku si ukážeme, co to antioxidanty jsou a jak v organismu fungují. Ze všeho nejdříve si ale musíme vysvětlit, proti čemu antioxidanty vlastně bojují.

Kyslíkový paradox: bez něho to nejde, ale i s ním je to těžké

Kyslík je pro nás nepostradatelný prvek, který umožňuje život člověka na zemi. Ovšem ne všechno je tak růžové, jako se na první pohled může zdát. Kyslík je totiž také pořádně reaktivní (s dalšími látkami rád reaguje), a tak může našemu organismu ublížit.

Máloco funguje na světě ideálně a buněčné dýchání zajišťující tvorbu energie v našem těle není výjimkou. Jeho vedlejším efektem může být mimo jiné tvorba tzv. superoxidového aniontu, což je jedna z vysoce reaktivních forem kyslíku (volného radikálu), která může poškodit buňky lidského těla.  

Aby toho nebylo málo, organismus si některé reaktivní formy kyslíku tvoří záměrně. Pomáhají mu se zpracováním různých cizorodých látek z potravy, s tvorbou žlučových kyselin ze steroidních sloučenin nebo třeba s optimálním fungováním buněk imunitního systému. Jak se ukazuje, samotné reaktivní formy kyslíku jsou pro správné fungování organismu dokonce potřebné. Problém nastane ve chvíli, kdy se naruší jejich přirozená rovnováha. 

obrázek z istockphoto.com

Lidské tělo disponuje vlastní antioxidační ochranou

Jelikož si náš organismus zcela dobrovolně tvoří látky, které jej mohou následně poškodit, má současně k dispozici vlastní systémy, které jej chrání a udržují rovnováhu mezi volnými radikály. Kdyby se tělo mělo spolehnout jen na antioxidanty, které mu naservírujeme v potravě, nejspíš by z něj mnoho nezbylo. 

Jde primárně o tělu vlastní antioxidační enzymy, které si organismus sám tvoří a pomocí kterých hladinu volných radikálů v těle dokáže regulovat. Nejznámější a nejzastoupenější z antioxidačních enzymů je glutathion peroxidasa, důležitou úlohu v buněčných mitochondriích však hraje také superoxiddismutasa. Oba enzymy jsou velmi účinné při odstraňování přebytečných reaktivních forem kyslíku. 

Vedle antioxidačních enzymů se v těle vyskytuje celá řada dalších látek, které mají antioxidační vlastnosti. Jde například o koenzym Q10, vitamíny A, C, E nebo o kyselinu močovou. Je zřejmé, že lidské tělo je na boj s reaktivními formami kyslíku dobře připravené. Kolikrát nejlépe uděláme, pokud mu jen dopřejeme dostatek základních živin pro správné fungování a ono už si se zbytkem poradí. 

Mají význam antioxidanty z potravy?

Některé látky přítomné v potravinách mohou mít antioxidační vlastnosti, dokáží tedy samy o sobě vychytávat a redukovat množství reaktivních forem kyslíku. Nejčastěji jde o ovoce a zeleninu, obzvlášť bohatými zdroji jsou jablka, granátová jablka, bobulovité ovoce nebo červená řepa. Mezi bohaté zdroje antioxidantů se dále řadí červené víno, hořká čokoláda, pravý čaj nebo mletá káva.

Z pohledu celkové antioxidační kapacity organismu se však zdá, že antioxidanty z potravy nehrají v těle hlavní roli. Většinou za to může některý z následujících důvodů:

  • Nízká vstřebatelnost. Některé přírodní antioxidanty mají velmi nízkou vstřebatelnost. Vykazují tedy velmi slibné výsledky v experimentech in vitro, skutečnost v lidském těle ale může být diametrálně odlišná. 

  • Malé množství. Většina druhů ovoce a zeleniny obsahuje spíše malé množství látek s antioxidačním účinkem, mají tedy v lidském těle jen omezené možnosti působení.

Přírodní antioxidanty z potravin jsou cennými pomocníky při ochraně těla před působením volných radikálů. Stále je však třeba mít na paměti, že jejich role v těle je spíše doplňková, jelikož hlavní slovo mají primárně antioxidační enzymy a vitaminy s antioxidačním účinkem. 

obrázek z istockphoto.com/bbernard

Co si z toho vzít?

V lidském těle se přirozeně tvoří reaktivní formy kyslíku (volné radikály), které mohou poškodit organismus. Jejich hladinu v těle drží na uzdě antioxidační enzymy, které si tělo samo tvoří a reguluje. Vedle nich se na antioxidačním působení podílí také vitamíny nebo další přirozené antioxidanty, jako jsou koenzym Q10 nebo kyselina močová. Pokud ani to nestačí a tvorba reaktivních forem kyslíku se vymkne kontrole, mluvíme o tzv. oxidačním stresu, který může mít za následek stárnutí buněk. 

Látky s antioxidačním účinkem mohou být přijímány také v běžné potravě. Jde spíše o doplňkovou pomoc, ale i tak řada studií prokázala, že může mít na tělo pozitivní vliv. Mezi nejbohatší zdroje patří pravý čaj, hořká čokoláda, káva, červené víno a dále většina druhů ovoce a zeleniny.  

Jablka a zdraví: podpoří hubnutí i mozkové funkce
Jablka a zdraví: podpoří hubnutí i mozkové funkce
Málokterý druh ovoce obsahuje takové množství zdraví prospěšných látek jako jablka. Proč byste je měli zařadit do svého každodenního jídelníčku?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Eat the rainbow: co znamená jíst duhu?
Už jste někdy jedli duhu? Možná je nejvyšší čas to vyzkoušet. Šest různých barev ovoce a zeleniny vám může pomoci předejít nádorovým onemocněním nebo posílit imunitu. Dozvíte se také, že tepelná úprava rajčat rozhodně není tabu.
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Detox organismu: spása nebo vyhazování peněz?
Nabídek s nejrůznějšími detoxikačními programy najdete nespočet – je ale skutečně potřeba eliminaci cizorodých látek z organismu podporovat skrze kalorickou restrikci a popíjení drahých komerčních koktejlů? Nebo vám mohou tyto procedury naopak uškodit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Komplexní sacharidy v potravinách: 10 nejlepších zdrojů
Sacharidům není třeba se vyhýbat, stačí si jen kvalitně vybírat. Po jakých zdrojích komplexních sacharidů se vyplatí sáhnout?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
8 tipů na zdravé svačiny do práce i do školy
Je dobré být připravený na zahnání hladu rychlou svačinou, který nás přepadne ve škole nebo v práci. A co si s sebou můžete vzít? Pojďme na to!
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
6 skupin potravin, které pomohou při zácpě
Zácpa občas potká každého z nás a není to nic příjemného. Dá se jí ale zbavit, stejně jako je možné jí předcházet. V článku si řekneme, které potraviny bychom měli v jídelníčku mít, aby nás trápila co nejméně.
12 důvodů, proč máte pořád hlad
12 důvodů, proč máte pořád hlad
Dali jste si jasný cíl, ke kterému se snažíte dostat, má to ale jeden háček... Pořád vás trápí hlad, který vám může bránit v dosažení výsledků. Máme pro vás 12 tipů, díky kterým ho jednou provždy porazíte.