Co o nás říká tepová frekvence a má smysl ji řešit při hubnutí?

Komentáře
Co o nás říká tepová frekvence a má smysl ji řešit při hubnutí?
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Tepová frekvence nám říká, kolikrát náš srdeční sval udeří za 1 minutu. Vedle toho, že se jedná o docela zajímavý údaj, nám to může leccos prozradit o naší kondici a třeba i o celkovém zdravotním stavu. Mnoho sportovců a kondičních trenérů využívá měření tepové frekvence také při vedení sportovních tréninků, například při snaze o trénování v ryze aerobní zóně. Sledování tepové frekvence také leccos napoví o tom, jak je sportovec kondičně připravený. 

O tepovou frekvenci se však s oblibou zajímají také osoby usilující o redukci hmotnosti ve snaze o nalezení “optimálních zón pro spalování tuku”. Má to ale smysl?

Jaká tepová frekvence je považována za normální?

Podle americké AHA (The American Heart Association) je optimální klidová frekvence asi 60 až 100 tepů za minutu. V realitě běžného života se však srdce může rozbušit ještě podstatně víc a v některých případech může atakovat i frekvenční dvoustovku. 

Pokud je klidová tepová frekvence nižší než 60, mluvíme o bradykardii. U nesportujících osob může jít o zdravotní komplikaci, naopak u trénovaných sportovců jde o zcela přirozený jev. Takže pokud pravidelně sportujete a vaše srdce odbije v klidových podmínkách jen asi 40 až 60 tepů za minutu, můžete zůstat klidní.

Co na nás “práskne” tepová frekvence při sportu

Při pohybové aktivitě v těle roste potřeba dodávání kyslíku, roste tedy také tepová frekvence. Míra tepové frekvence na nás prozradí, jak moc je pro nás sportování namáhavé. Pokud tedy předstíráte, že jste v klidu, dokonce se vám při běhu povede vyčarovat i docela přesvědčivý úsměv na tváři, stále máte problém – jestli totiž vaše sportovní hodinky naměří 180 tepů za minutu, v klidu určitě nejste. 

Se vzrůstající trénovaností tepová frekvence při sportování do určité míry klesá, takže po nějaké době pravidelného trénování se klidně může stát, že běháte rychleji než na začátku, ale tepovku máte nižší. 

Nejvíce o naší trénovanosti vypovídá rychlost navrácení tepové frekvence po fyzické aktivitě do normálu:

  • Pokud doběhnete a srdce vám i po čtvrt hodině buší jako o závod, pravděpodobně příliš natrénováno nemáte. 

  • Jestli ale doběhnete a už po 2–3 minutách se cítíte vlastně docela fit, pravděpodobně jste na tom s fyzičkou docela dobře. 

obrázek z istockphoto.com

Jak si tepovou frekvenci změřit?

Existuje hned několik metod, jak informaci o práci srdečního svalu získat:

1. Tradiční metoda od ruky: Změřte si tep na svém předloktí

Po doběhnutí, kdy vám ještě srdce buší o sto šest, určitě nebude problém zachytit výraznou tepovou frekvenci na přední straně předloktí pomocí ruky. Položte palec na palcovou stranu druhého předloktí a změřte si počet pulzů za 20 sekund. Následně počet pulzů vynásobte třemi a získáte svou minutovou tepovou frekvenci.

2. Metoda moderních sportovců: Vsaďte na chytré hodinky

Sportovní hodinky a moderní sporttestery nabízí v dnešní době poměrně přesný způsob, jak svou tepovou frekvenci zjistit. Pro měření samotné tepové frekvence bohatě postačí náramek na předloktí, kde většina přístrojů využívá technologie fotopletysmografie. Ta je založená na různé absorpci zeleného záření z hodinek krví při pulzu a po něm. Více si o sportovních hodinkách můžete přečíst v našem dalším článku

Pokud byste chtěli údaj o tepové frekvenci při sportování ještě zpřesnit, můžete využít hrudních pásů, které jsou v porovnání se sportovními hodinkami a náramky ještě o poznání přesnější

Má smysl řešit tepovou frekvenci při snaze o hubnutí?

Měření tepové frekvence je oblíbené také u osob, které usilují o redukci hmotnosti. Proč tomu tak je? Vychází to totiž z pozorování, která zjistila, že při nižší tepové frekvenci dochází k vyššímu pálení tuků oproti sportování při vyšší tepové frekvenci. Například zatímco při lehčí aktivitě (chůze, pomalý běh) dochází ke spalování až 0,6 g tuku za minutu, při intenzivním sportování spalování tuků klesá prakticky až na nulu. 

Je tomu tak z toho důvodu, že při vyšších intenzitách výkonu již tuky nestačí pro pokrytí energetických potřeb intenzivně pracujícího organismu, a tak vstupují do “boje” sacharidy, které jsou výkonnějším palivem pro výkon.

Víme tedy, že při nízké intenzitě výkonu dochází k účinnějšímu spalování tuků. Znamená to ale rovnou účinnější hubnutí? Nemusí to tak být. Rozhodující slovo při hubnutí má totiž i v tomto případě negativní kalorická bilance bez ohledu na to, jestli je dosažena nízko‑intenzivním pohybem nebo tím vysoce‑intenzivním. 

O problematice tepové frekvence v souvislosti s redukcí hmotnosti jsme se dále věnovali v našich dřívějších článcích, kde naleznete také více konkrétních vědeckých experimentů, které se danou problematikou zabývaly. 

obrázek z freepik.com

Proč není důležité, kolik tuků se spálí právě v rámci tréninku?

Možná teď přemýšlíte nad tím, proč není údaj o tom, jaké živiny se použijí jako zdroj energie pro sportovní výkon, zas tak důležitý. Leccos nám napoví už samotný fakt, že většinu energie během dne nespálíme v rámci sportování jako takového, ale spíše mírným pohybem nebo vlastními energetickými potřebami organismu (bazální metabolický výdej). 

Pokud například vyrazíte na náročný a intenzivní trénink, spalujete především sacharidy. Když se poté vrátíte z tréninku a pustíte se do oběda či večeře, můžete si být jistí, že velká část přijatých sacharidů bude uskladněna do tréninkem spotřebovaných zásob sacharidů v organismu, do glykogenu. 

Naopak v menší míře budou sacharidy použity jako zdroj energie pro fungování organismu v dalších hodinách. A právě zde nastupují do hry tělesné tukové zásoby, které tělo může použít jako zdroj energie místo sacharidů. Takže jestli jste se právě vrátili z intenzivního sprintování a znejistěli jste, když vám kamarád/ka řekl/a, že sprinty jsou při hubnutí k ničemu, můžete zůstat v klidu. I tímto způsobem se dá účinně zhubnout. 

Je hlídání tepové frekvence při sportování k něčemu dobré?

Pokud patříte mezi nadšené měřiče tepové frekvence, můžete svůj um využít při různých tréninkových strategiích, kde sledování tepové frekvence využijete. To se vám může hodit třeba v následujících případech:

  1. Trénujete dvoufázově a odpolední fáze je aerobní aktivita (například běhání). V takových případech pro vás bude nejvhodnější držet se spíše v nižší tepové frekvenci, kde využijete tuky jako palivo pro výkon. Tím pošetříte sacharidy na náročné tréninky, které vás čekají v následujících dnech. 
  2. Jdete si zaběhat nalačno. I v tomto případě se vám bude hodit využít nižší tepové frekvence aerobního pásma, ve kterém dochází ke spalování svalových bílkovin pouze minimálně. 

  3. Běháte delší trasy a chcete si hlídat tempo. Pokud vaše běžecké tréninky a závody čítají více než 10 kilometrů, pravděpodobně si budete chtít kontrolovat své tempo, abyste start příliš nepřepálili. Vedle rychlosti jako takové můžete využít sledování své tepové frekvence. Pokud například běžně sportujete při 150 tepech za minutu, frekvence indikující 170 tepů za minutu v polovině trati by vás měla okamžitě upozornit, že byste měli trochu zvolnit. 

  4. Chcete sledovat svoji vzrůstající fyzičku. Pokud pravidelně běháte a chcete pozorovat svá zlepšení, využijte k tomu tepovou frekvenci. Změřte si tepovou frekvenci ihned po doběhnutí a následně přesně 1 minutu od prvního měření. Čím vyšší rozdíl mezi měřeními zaznamenáte, tím lépe pro vás. 

Co si z toho vzít?

Měření a sledování tepové frekvence je užitečná součást sportovního tréninku, jelikož umožňuje soustavně sledovat trénovanost sportovce a také napoví něco o tom, z jakých energetických substrátů organismus při sportování bere palivo. 

Mezi nejčastější metody sledování tepové frekvence patří měření tepu na palcové straně zápěstí a využití chytrých hodinek, které v dnešní době změří tepovou frekvenci s poměrně slušnou přesností. Pro maximální přesnost je vhodné použít hrudní pásy

Při snaze o hubnutí nám toho ale tepová frekvence příliš mnoho neprozradí. Hubnutí je totiž založeno na celkovém kalorickém deficitu během dne, a tak ani informace o tom, kolik tuku se v rámci sportovního tréninku spálilo, nemusí být vždy úplně směrodatná vzhledem k hubnutí jako takovému. 

15 tipů na hubnutí chůzí: za hodinu spálíte až 680 kcal
15 tipů na hubnutí chůzí: za hodinu spálíte až 680 kcal
Kdo by to byl řekl, že takovou nenáročnou chůzí se dá zhubnout. A přece je to možné! Jak na to a na co dalšího si dát pozor?
10 kroků, jak rychle zhubnout bez počítání kalorií
10 kroků, jak rychle zhubnout bez počítání kalorií
Zhubnout bez nutnosti zapisování hodnot do kalorických tabulek a počítání energetického příjmu? Ano, je to možné! Stačí udělat pár změn, být trpělivý/á a výsledky se dostaví. V dnešním článku si řekneme, jak na to v deseti jednoduchých krocích.
7 věcí, které byste měli přestat dělat, když chcete zhubnout
7 věcí, které byste měli přestat dělat, když chcete zhubnout
Hubnutí je běh na dlouhou trať a na cestě za lepším tělem se často musíme vzdát některých nevhodných návyků, které brzdí náš pokrok. V dnešním článku článku vám jich představíme hned 7.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Jak nejrychleji zhubnout? Máme návod krok za krokem
Chystáte se co nejrychleji zhubnout? Přečtěte si praktický návod, jak hubnout rychle, s rozumem a udržitelně. Teď to konečně vyjde i vám!
Existuje ideální tepová frekvence na hubnutí?
Existuje ideální tepová frekvence na hubnutí?
Snad od nepaměti se doporučuje pro nejlepší hubnutí běhat nebo sportovat v takzvané aerobní zóně, kde se nejvíce spalují tuky. Má smysl řešit při hubnutí aerobní zóny a tepové frekvence? Známe odpověď!
Co je bazální metabolismus a jak ho vypočítat?
Co je bazální metabolismus a jak ho vypočítat?
Už jsi někdy počítal/a hodnotu bazálního metabolismu? Možná víš, že výpočtů existuje mnoho. Jak se mezi jednotlivými rovnicemi orientovat a která je ta nejlepší?
Sportovní hodinky: Jak přesně měří spálené kalorie a podle čeho vybírat?
Sportovní hodinky: Jak přesně měří spálené kalorie a podle čeho vybírat?
Baví vás sledovat energetickou náročnost různých sportovních aktivit? Potom se neobejdete bez sporttesteru nebo chytrých hodinek na měření energetického výdeje. Víte, podle čeho vybrat ty nejlepší?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
10 způsobů, jak zrychlit metabolismus a zhubnout
Zjistěte, jak ovládnout a zrychlit váš metabolismus vstříc rychlejšímu spalování energie a snadnějšímu hubnutí díky jednoduchým tipům uvnitř článku.
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Strava při kojení: nejčastější mýty versus fakta
Při kojení se nemůžou jíst luštěniny, pít káva a musí se držet speciální dieta, nejlépe s omezením všech alergenů. Je to opravdu nutné? Na nejčastější mýty ve výživě při kojení se podíváme v dnešním článku.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Jak zjistit procento tuku v těle?
Jak zjistit procento tuku v těle?
Procento podkožního tuku je jedním z ukazatelů, které prozradí mnoho o našem fyzickém stavu a tělesné kondici. Jak ho přesně zjistit?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kolik energie obsahuje kilogram tuku a jak ho lze spálit?
Kila nejdou tak rychle, jak jste si představovali? Pojďme se podívat na to, kolik energie obsahuje tuková tkáň a jakou rychlostí ji můžeme rozumně redukovat.