Nebuď jako Kim Kardashian! Co s tvým tělem udělá nezdravé rychlé hubnutí?

RNDr. Tomáš Novotný
RNDr. Tomáš Novotný 6. 5. 2022
4 min. 1 Líbí se mi Komentáře Uložit článek
Nebuď jako Kim Kardashian! Co s tvým tělem udělá nezdravé rychlé hubnutí?
obrázek z gettyimages.com
  • Drastické hubnutí v několika týdnech přináší ve většině případů více škody než užitku. 

  • Zázračné zhubnutí Kim Kardashian na Met Gala 2022 možná mělo vyvolat obdiv, jde však spíše o nepříliš rozumné rozhodnutí. 

Kdo by nechtěl vyrazit na nejprestižnější světovou módní událost v šatech, které oblékala samotná Marilyn Monroe. Kim Kardashian chtěla, jenže zjistila, že na ně nemá postavu. 

V hlavě se tak zrodil plán. Vyškrtnout ze stravy všechny sacharidy a jíst jen zeleninu a bílkoviny. Začít běhat a samozřejmě nezapomenout na osvědčenou “saunu”, která sice žádné tuky nespaluje, ale nakonec i dehydratace nějaké to deko ubere. Povedlo se, šaty sedly. Místo obdivu se však surfovalo spíše na vlně kritiky, protože reklama na nezdravý vztah k jídlu v dnešní době už příliš neletí. Je proto k zamyšlení, jestli by se raději šaty neměly přizpůsobit postavě než naopak. 

Tužka, papír, kalkulačka. Proč rychlé hubnutí nedává smysl?

Kim Kardashian se v rozhovorech pochlubila, že za 3 týdny shodila více než 7 kg. Dá se ale mluvit o tom, že většina této hmotnosti pochází z tuků? I kdyby Kim přežívala 3 týdny na energetickém příjmu 1000 kcal denně a vytvořila by denně energetický výdej 2500 kcal, za 3 týdny by její kalorický deficit tvořil lehce přes 30 000 kcal. 

Z energetického hlediska takový kalorický deficit neodpovídá ani 4 kg tukové tkáně, takže je jasné, že velká část ušlé hmotnosti je ztracená voda nebo aktivní tělesná hmotnost – svaly. Těch je samozřejmě škoda, určitě stály spoustu námahy při hodinách strávených v posilovně.

Vedle ztráty svalů tu je ale celá řada dalších důvodů, proč by sis z Kim Kardashian rozhodně neměl/a brát příklad. Mohou ohrozit tvé zdraví, ale také psychiku a zdravý vztah k jídlu

Nebuď jako Kim Kardashian! Co s tvým tělem udělá nezdravé rychlé hubnutí?
obrázky z https://celebritygig.com, https://time.com

5 důvodů, proč se vyhnout nezdravému rychlému hubnutí

  1. Hrozí ti riziko podvýživy. Nedostatek vitamínů, minerálních látek nebo vlákniny. Řada dospělých osob s tím má problém i při klasické stravě natož v případě, kdy jedí méně než polovinu toho co normálně. 

  2. Pozor na sníženou imunitu. Následkem nedostatku některých stopových prvků může snadno dojít k tomu, že tě srazí na kolena kdejaký bacil, na kterého v běžném dnu narazíš. 

  3. Ztráta vody se projeví dehydratací. Pokud při hubnutí ztrácíš spoustu vody, můžeš se dostat do stavu dehydratace. Pokud po vzoru Kim začneš ještě bláznit se saunou, hrozí dehydratace dvojnásob. 

  4. Bude s tebou k nevydržení. Nedostatek kalorií s tělem udělá divy. Nezdravé hladovění se brzy podepíše na tvé psychice, budeš často podrážděný/á, bez nálady a bez energie. V angličtině pro tento stav používají slovo “hangry” a ty se o něm můžeš víc dozvědět v našem dalším článku

  5. Buduješ si nezdravý vztah k jídlu. Jídlo bys měl/a brát jako palivo, které svému tělu dopřeješ, aby mohlo správně fungovat. Ten vztah je oboustranný – ty tělu věnuješ kvalitní živiny, ono na oplátku funguje na 100 %. Jestli budeš tělo 3 týdny týrat kvůli šatům na módní událost, nemůžeš se divit, že ti to tělo spočítá i s úroky. 

Při hubnutí netlač na pilu a hledej dlouhodobou udržitelnost

Jako optimální rychlost hubnutí se uvádí úbytek asi 0,5–1,0 kg týdně, někdy se doporučuje dokonce jen 0,5–1,0 % hmotnosti týdně. Není to ale to nejdůležitější, proto tento ukazatel ber spíše jako orientační srovnání. 

V první řadě se ale pokus zažít si takový stravovací styl, který budeš zvládat (a chtít!) dodržovat dlouhodobě. Zhubnout na vysněnou hmotnost je jen polovina cesty. Ta druhá, často mnohem těžší, je vysněnou hmotnost udržet. 

Při sestavování jídelníčku mysli na všechny makroživiny ve vhodném poměru, rychle proto zapomeň na nesmyslné vyškrtávání sacharidů z jídelníčku po vzoru Kim a dalších celebrit. Tvá strava by měla být založena primárně na skutečných potravinách, vysoce průmyslově zpracované “dobroty” vyškrtávat nemusíš, ale měly by tvořit spíše menšinu.

  • Pokud si chceš o správném hubnutí přečíst ještě víc informací, nasměruj si to rovnou na náš další článek, který najdeš na tomto odkazu

Co si z toho vzít?

Kim Kardashian zhubla více než 7 kg za 3 týdny. Pevně doufáme, že se na ní tyto drastické metody z dlouhodobého hlediska nijak nepodepíšou a že se jí podaří nabrat zpět svaly, o které při neuváženém hubnutí přišla. 

Ani ty s podobnými metodami raději neexperimentuj, protože v dlouhodobém hledisku jsou v drtivé většině případů nevhodné a tvému zdraví škodí. Je možné, že v těle vytvoříš nedostatek některých nezbytných látek, podepsat se to může také na tvé psychice.

Přidej se k 43 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
1 Líbí se mi Uložit článek