8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce

Komentáře
1
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Image by jcomp on Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Hormonální antikoncepce funguje na principu narušení normálního průběhu menstruačního cyklu, čímž brání nechtěnému otěhotnění.
  • Reakce na užívání či vysazení hormonální antikoncepce se může individuálně lišit – vždy totiž záleží na typu HA, době užívání, celkovém zdravotním stavu dané ženy atp.
  • Hormonální antikoncepce tlumí normální výkyvy v hladině pohlavních hormonů, což se může po jejím vysazení promítnout do mnoha oblastí.

Upozornění: Body uvedené v článku souvisí s návratem ženského organismu k přirozenému fungování po ukončení užívání HA, a z toho důvodu jsou vzhledem k situaci obvyklé a mají zpravidla dočasný charakter. Každá žena rovněž na nasazení i vysazení HA může reagovat jinak, což souvisí s typem antikoncepce, dávkou hormonů nebo jejím celkovým zdravotním stavem. 

Na jakém principu hormonální antikoncepce funguje?

Ať už je váš postoj k hormonální antikoncepci (HA) jakýkoliv, princip jejího fungování je ve všech případech stejný – narušení přirozeného průběhu menstruace, skrze osu hypotalamus‑hypofýza‑vaječníky. Tímto zásahem do působení pohlavních hormonů pak nemůže docházet k oplodnění, ani uhnízdění vajíčka, z čehož plyne účinná ochrana před nechtěným početím.

Působení HA na lidské tělo je v dnešní době již dobře probádané, ať už je řeč o možných pozitivech či negativech těchto přípravků. Vždy je však třeba myslet na to, že existuje více typů HA a o jejich vhodnosti může rozhodnout jedině lékař. Mnoho žen si také myslí, že krvácení během užívání HA je vlastně menstruace, což ovšem není pravda – toto krvácení je vyvoláno “uměle”. Vážné problémy pak mohou nastat i v případě, že HA používáte jako “náplast” na řešení potíží s cyklem a neřešíte primární příčinu.

1. Nepravidelný cyklus

Protože během užívání hormonální antikoncepce nevyhnutelně došlo k narušení a “přeprogramování” vašeho menstruačního cyklu, počítejte s tím, že může trvat i několik měsíců, než se vše opět srovná. Vaše menstruace může být po vysazení pilulek nepravidelná, mohou se objevit křeče a měnit se může i intenzita krvácení.

Je také možné, že pokud jste během užívání HA nezaznamenala ani ono “uměle” vyvolané krvácení, bude opět nějakou dobu trvat, než se vaše menstruace opět rozběhne. Jestliže jste však menstruaci ztratila již před užíváním HA, a tato “léčba” vám byla chybně předepsána jakožto univerzální řešení, cyklus se vám s největší pravděpodobnosti nevrátí ani nyní – zde je proto na místě návštěva odborníka a odhalení příčiny ztráty menstruace.

2. Triumfální návrat PMS

Premenstruační syndrom trápí asi polovinu žen a jeho nejčastějšími projevy jsou bolest břicha, prsou nebo hlavy, pocit nadýmání, křeče, zadržování vody, akné, zvýšená chuť k jídlu, úzkost nebo pocit nedostatku energie. Při užívání HA jste si možná od těchto nepříjemností trochu oddychla, což se teď ale s největší pravděpodobností změní. Proč tomu tak je? Při normálním průběhu cyklu totiž hladiny pohlavních hormonů připomínají pořádně adrenalinovou horskou dráhu, zatímco užívání pilulek z ní udělá spíše ploché křivky bez výraznějších změn. Hezké vizuální srovnání nabízí ve své práci výzkumnice Alvergne a Lummaa.

Obrázek a) znázorňuje hladiny hormonů v normálním cyklu, obrázek b) pak změnu po nasazení HA. Červená čára značí v grafu a) hormon progesteron, modrá pak estrogen, žlutá folikulostimulační hormon a zelená luteinizační hormon. V grafu b) je červenou čárou znázorněn progestin (náhrada progesteronu pocházející z HA), který je spolu s modrým estrogenem uměle udržován ve stabilní hladině, což brání sekreci gonadotropního hormonu z hypotalamu. Absence tohoto hormonu pak blokuje produkci folikulostimulačního hormonu (žlutá čára) a luteinizačního hormonu (zelená čára) z hypofýzy.

8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce

3. Nepříjemná ovulace

Účinky a působení hormonální antikoncepce se mírně liší dle zvoleného typu, ovšem u drtivé většiny z nich dochází z důvodu utlumení funkce vaječníků k pozastavení ovulace. Jakmile tedy pilulku vysadíte, váš cyklus se začne navracet k přirozenému chodu a dříve či později se navrátí i ovulace. Zatímco některé ženy v podstatě neví, že vůbec ovulují, u jiných mohou tento stav doprovázet křeče, nepříjemné pocity tenze nebo slabší krvácení.

Je možné, že vzhledem k předcházejícímu přerušení bude ovulace v době po vysazení HA probíhat bouřlivěji, což není nijak neobvyklé. Pokud by se však stav ani po několika měsících nezlepšoval, nebo vám průběh ovulace narušoval “normální fungování”, určitě je na místě poradit se s lékařem.

4. Otěhotnění může přijít rychleji, než byste čekaly

Jak již bylo zmíněno výše, užívání i vysazení HA působí na každé tělo jinak. Informace, že po vysazení pilulky můžete otěhotnět, vás asi na židli neposadí – může k tomu však dojít mnohem dřív, než si některé ženy myslí. Někomu trvá i několik měsíců, než se cyklus srovná a uvolněné vajíčko bude skutečně schopné oplodnění a uhnízdění, v jiných případech však může k početí vlivem bouřlivého nástupu ovulace dojít i podstatně rychleji. Určitě se tedy nespoléhejte na to, že účinky HA po vysazení ještě určitě “dojíždí”.

Problémy s početím po užívání HA jsou mýtem, který je stále poměrně často skloňován. Aby však žena nebyla po vysazení antikoncepce v dlouhodobém horizontu schopna počít, problém bude pravděpodobně úplně jinde. Užívání HA ho však nepochybně mohlo “zakrýt” a oddálit jeho řešení.

5. Větší chuť na sex

U některých uživatelek HA může v důsledku narušení normální hladiny hormonů během cyklu dojít k poklesu libida. Rozhodně to však není pravidlem – jiné ženy naopak změnu v chuti na sex po nasazení HA nepociťují vůbec.

Při užívání HA však zpravidla dochází k utlumení ovulace, během které ženské libido z evolučních důvodů jede na plné obrátky. Nedivte se proto, pokud se po vysazení pilulky budou vaše myšlenky zhruba v polovině cyklu ubírat jedním určitým směrem.

6. Kolísání hmotnosti 

Obrovské hmotnostní přírůstky jsou dalším mýtem, který se s užíváním HA neodmyslitelně pojí. Studie však poukazují na to, že skutečné přibírání na hmotnosti je v souvislosti s antikoncepcí minimální – rozdíly buď nejsou vůbec významné, nebo se pohybují do cca 2 kg. Podle typu hormonální antikoncepce však mohou některé ženy pozorovat pocit nafouknutí nebo zvýšené chutě k jídlu, od čehož se jim po vysazení pilulek obvykle uleví. Jiné ženy po skončení užívání HA popisují třeba i pocit “splasklých” prsou.

Opět je ale třeba vzít v potaz to, že po vysazení HA se obnovuje přirozený cyklus s měnící se hladinou hormonů, což je u žen zkrátka divoký proces – můžete si proto všimnout, že vaše hmotnost se bude během cyklu výrazněji měnit, což souvisí např. se zadržováním vody před nástupem krvácení.

8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce

7. Zvýšená tvorba akné

Vznik akné je podmíněn mnoha faktory – typem pleti, péčí o ni, vnějším prostředím atp., mezi tyto vlivy však patří i fáze menstruačního cyklu a aktuální poměr hladiny pohlavních hormonů. Protože po nasazení HA dochází k výraznému utlumení přirozených výkyvů těchto hormonů, často je toto období spojeno s pozitivním vlivem na stav pleti.

Po vysazení se však hormony postupně vrací na svou normální “horskou dráhu”, a vy tak můžete pozorovat zvýšený vznik akné, což je zcela normální. Pravděpodobně se však budete musi o svou pleť začít lépe starat, a pokud by pro vás byl tento problém neúnosný, nebojte se navštívit odborníka.

8. Změny nálad

Návrat hladiny pohlavních hormonů do přirozených “kolejí” po vysazení HA si bude pravděpodobně zahrávat i s vaší náladou. Divoké změny v přirozené hladině těchto hormonů jsou totiž často následovány proměnlivou mírou zvládání stresu, motivací, tolerancí atd. – když se ale podíváte na graf v bodě 2, není se čemu divit.

V prvních týdnech až měsících po ukončení užívání HA mohou být navíc hladiny hormonů všelijak rozházené, což může už tak poměrně složitý normální stav ještě zhoršit. Nebuďte na sebe proto v tomto období zbytečně tvrdá a dejte sobě i svému tělu čas, aby se vše srovnalo. K celkovému zklidnění můžete třeba meditaci – a nebojte, rozhodně se nemusíte vznášet na obláčku, meditovat můžete třeba i na procházce. Jak na to, se dozvíte v článku Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?

Co si z toho vzít?

Užívání i vysazení hormonální antikoncepce působí na každé tělo jinak, závisí totiž na nespočtu faktorů, které tyto procesy ovlivňují. Mezi ty nejčastější změny po vysazení však patří nepravidelný cyklus, změny nálad a intenzivnější vnímání PMS, nepříjemná ovulace, kolísání hmotnosti, tvorba akné nebo zvýšená chuť na sex.

Uvědomte si, že vaše hormony se po čase navrací do přirozeného chodu, což může nějakou dobu trvat. Dejte proto svému tělu i sobě čas, abyste se se změnou srovnaly a v případě jakýchkoliv nevysvětlitelných potíží se neváhejte poradit s odborníkem. Vězte však, že některé změny jsou naprosto běžné, a mají pouze dočasný charakter. 

Ztráta menstruace kvůli sportu není samozřejmost! Jak ji vrátit zpět?
Ztráta menstruace kvůli sportu není samozřejmost! Jak ji vrátit zpět?
Ztráta menstrauce v honbě za dokonalým fitness tělem je zdraví ohrožující stav, kdy dáváte v sázku své zdraví a především plodnost. Dnes se dozvíte, že k navrácení menstrauce stačí změnit jen pár věcí. Jak na to?
5 zajímavostí o menstruaci, které by měla vědět každá žena
5 zajímavostí o menstruaci, které by měla vědět každá žena
Jednou do měsíce zkrátka přichází období, kdy je všechno tak nějak náročnější. Co se vlastně ve vašem těle během menstruace děje, jaký význam mohou mít projevy premenstruačního syndromu, co během menstruace jíst a jak cvičit?
Vliv hormonální antikoncepce na výkon
Vliv hormonální antikoncepce na výkon
Asi každý už někdy slyšel o hormonální antikoncepci. Na jakém principu ale vlastně funguje a může nějak ovlivnit sportovní výkon?
Co pomáhá proti nadýmání? Poradíme 6 snadných tipů
Co pomáhá proti nadýmání? Poradíme 6 snadných tipů
Taky se budíte s hezky plochým břichem, ale večer si připadáte jako v sedmém měsíci? Nadýmání není příjemné a dokáže nás pořádně frustrovat. Jak si s ním poradit, se dočtete v článku.
5 bylin, které pozitivně ovlivňují menstruační cyklus
5 bylin, které pozitivně ovlivňují menstruační cyklus
Menstruace občas dokáže pěkně znepříjemnit život – v novém článku proto najdeš 5 bylin, které mají na menstruační cyklus pozitivní vliv a pomohou ti ulevit od nepřijených příznaků PMS.
Tvrdě makáš a málo jíš? Relativní energetická nedostatečnost a její dopady na zdraví
Tvrdě makáš a málo jíš? Relativní energetická nedostatečnost a její dopady na zdraví
Sport je bezpochyby skvělá věc. Pokud ho ale nebudeme kompenzovat dostatečným množstvím energie přijaté ve stravě, zaděláváme si na problém. Co je RED-S a jak může poškodit naše zdraví? Na vše odpoví nový článek.
Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
Meditace: jak dosáhnout pozitivních účinků, a který typ zvolit?
Přijde vám meditace jako z jiného světa? Dnešní článek vám představí studiemi potvrzené benefity této relaxační techniky a ukáže vám, že meditovat můžete třeba i na procházce.
6 mýtů o hormonální antikoncepci: opravdu způsobuje neplodnost a přibírání na hmotnosti?
6 mýtů o hormonální antikoncepci: opravdu způsobuje neplodnost a přibírání na hmotnosti?
Přestože je dnes hormonální antikoncepce hojně užívanou formou ochrany před početím, koluje o ní stále spousta mýtu. Pojďme si je proto dnes uvést na pravou míru. Jak to s HA skutečně je?
Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?
Jak PMS ovlivňuje fungování ženského těla?
Být ženou je skvělé - dokud do hry nevkročí PMS. Premenstruační syndrom zažívá více než polovina žen. Co ho způsobuje a jak ovlivňuje naši hmotnost a chuť k jídlu?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?