7 věcí, které během vánočních svátků udělat pro zdraví a pohodu

Komentáře
7 věcí, které během vánočních svátků udělat pro zdraví a pohodu
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Vánoční hodování vám celoroční progres nezkazí, ani během svátků však nemusíte přeřadit ze 100 na 0.
  • Nabízí se několik jednoduchých maličkostí, díky kterým si Vánoce užijete naplno a ještě uděláte něco pro své zdraví i pohodu.

Svět jako by se o Vánocích tak nějak zastavil. Někdo se už nemůže dočkat těch pár dní, kdy si “hodí nohy nahoru” a naloží si dvojitou porci salátu, jiní zase nemohou o Štědrém dni vystát zavřená fitka a rybu si večer dávají zásadně napřírodno. Ať už tyto svátky prožíváte jakkoliv, v dnešním článku najdete několik jednoduchých tipů, jak si Vánoce užít podle sebe, udělat něco pro lepší zdraví i dobrý pocit a ochránit i své duševní zdraví.

1. Rozhýbejte ztuhlé údy i svou trávicí soustavu

Pojetí samotných Vánoc i potřebu pravidelného pohybu má každý člověk bezpochyby nastaveno jinak, avšak i během těchto svátků byste měli zůstat v přiměřené míře aktivní. Kdybyste totiž období mezi 23. prosincem a 2. lednem strávili pouze ve svém “ďůlku” na sedačce, zřejmě by to neprospělo vašemu trávení, pohybovému aparátu ani duševní pohodě.

Zkuste si proto volné dny proložit procházkou, protažením nebo jógou. Pro fitness nadšence je samozřejmě alternativou i zpravidla (polo)prázdný gym, pro běžce zase může být každoroční tradicí štědrodenní výběh. Ať už zvolíte méně či více intenzivní pohyb, nepochybuji, že se po něm budete cítit o poznání lépe.

2. Zbytečně se nepřejídejte

Dobré jídlo k Vánocům neodmyslitelně patří a mnohdy je právě mísa bramborového salátu na štědrovečerním stole lákavější než všechny dárky pod stromečkem. Rozhodně tedy není nutné se zážitku z jídla o svátcích vzdávat, zkuste si však svůj jídelníček přece jen trošku naplánovat. Půl kila salátu se dvěma smaženými řízky 6x denně vám totiž pravděpodobně příliš dobře neudělá.

Na talíř si nabírejte raději menší porce a v případě potřeby a chuti si bez výčitek přidejte – rozhodně je to lepší volba, než dojídat obsah talíře na sílu a trápit se pak s nevolností. Vždy je také lepší si porci jídla skutečně nabrat a pořádně se najíst, než po pěti minutách praktikovat celodenní uždibování. V takovém případě totiž paradoxně přijmete jídla zpravidla mnohem více.

3. Obdarujte i svůj mikrobiom

Vánoční svátky mohou být pro trávicí trakt skutečnou zkouškou ohněm, proto si stran kapra a cukroví dopřejte také potraviny s obsahem probiotik. Tyto mikroorganismy jsou totiž nezbytné pro normální funkci trávení a brání množení patogenních bakterií ve střevě. Jídelníček si můžete ozvláštnit osvěžujícím kefírem nebo třeba čalamádou z kysaného zelí, která se díky kyselé chuti skvěle páruje právě se smaženým jídlem.

Vyznavačům ostřejších chutí pak přijde vhod kimchi. Na další přirozené zdroje probiotik se můžete podívat v článku Přírodní probiotika: 8 nejlepších zdrojů v potravinách. A v případě, že máte s fermentovanými potravinami dlouhodobě problém, můžete sáhnout také po doplňku stravy.

7 věcí, které během vánočních svátků udělat pro zdraví a pohodu

4. Nezapomínejte na pitný režim

Pitný režim může být v zimě trochu oříšek, protože chladné teploty nás ke sklence vychlazené vody logicky neženou tak často jako letní tropy. I v tomto období je však pro normální funkci organismu nezbytné přijímat oněch pověstných 35–40 ml/kg tělesné hmotnosti.

Kromě kvantity byste však měli dbát i na kvalitu přijímaných nápojů – jistě, sklenka Kofoly k Vánocům zkrátka patří, pozor však, aby se slazené nápoje přes svátky nestaly výhradním zdrojem tekutin. V ideálním případě tedy během dne popíjejte vodu nebo neslazený čaj, a režim si čas od času zpestřete klidně sklenkou oblíbené limonády.

5. Nepřehánějte to s alkoholem

Svařáček, punč, glögi a vaječňák jsou pro některé doslova synonymem Vánoc. A pivo k řízku samozřejmě taky bodne. I alkohol může mít v přiměřené míře v tomto období místo, stále je však třeba myslet na to, že jeho nadměrná konzumace s sebou nese zdravotní rizika.

Hledáte‑li jemně perlivou alternativu k alkoholickým nápojům s kyselkavou chutí, vyzkoušejte kombuchu, která je navíc přirozeným zdrojem probiotik (viz bod 3). Jejím zařazením tak potěšíte své chuťové pohárky i střevní bakterie, a navíc dáte organismu na chvíli oddech od metabolizace přijatého alkoholu.

6. Udělejte si čas na sebe

Přestože jsou Vánoce vnímány jako období, které je především o čase stráveném s rodinou a blízkými, neodpírejte si ani čas sami pro sebe. Tyto svátky totiž mohou být pro vaši psychickou pohodu výzvou, jak si ostatně můžete přečíst v článku Proč taky nejsem šťastný/á? Vánoce a jejich vliv na duševní zdraví.

Jestliže vám tedy návštěvy u blízkých nedělají příliš dobře, omezte dobu strávenou touto činností na přijatelnou mez. Ve zbylém čase si přečtěte knížku, podívejte se na pohádku nebo si běžte zasportovat.

7. Nestresujte se

Zkuste si letos uvědomit, že Vánoce opravdu nejsou o dokonale tvarovaných a křupavých marokánkách, ani o tom, že dole v garáži se u stropu houpe zapomenutá pavučina. Namísto toho si raději připomeňte dětství u pohádky s cukrovím a kakaem.

O svátcích můžete také navštívit někoho, kdo vám už dlouho chybí, nebo s kým se třeba chcete po nějaké době usmířit. Více než drahé dárky také často potěší všímavé maličkosti nebo společné zážitky. Udělejte si Vánoce zkrátka takové, jaké sami potřebujete a nestresujte se s tím, že by měly vypadat jinak.

Co si z toho vzít?

Vánoce pro každého představují něco jiného, i tady však platí, že žádné extrémy nejsou většinou úplně optimální. Nestresujte se proto letos s maličkostmi, nezapomínejte na pitný režim a nepřehánějte to s jídlem ani s alkoholem. S lepším pocitem a trávením vám nepochybně pomůže také fyzická aktivita a zařazení potravin s přirozeným obsahem probiotik. A co víc, ve všem tom shonu si nezapomeňte udělat i trochu času pro sebe.

Kolik tuku můžeme reálně přibrat během Vánoc?
Kolik tuku můžeme reálně přibrat během Vánoc?
Máte strach, že o Vánocích zabijete svoji formu, na které jste dřeli celý rok? A kolik cukroví je vlastně třeba sníst, abyste nabrali 1 kg tuku? Na vše vám odpoví nový článek.
Kombucha: co je zač, její účinky + návod na přípravu
Kombucha: co je zač, její účinky + návod na přípravu
Jak už podle názvu můžeme odhadnout, exoticky znějící název nápoje nás zavede do východní části Asie, kde byla kombucha velmi oblíbeným nápojem a také hojně používaným léčebným doplňkem v lidovém léčitelství. Pojďme se podívat, co se skrývá pod názvem kombucha.
Přírodní probiotika: 8 nejlepších zdrojů v potravinách
Přírodní probiotika: 8 nejlepších zdrojů v potravinách
Nejen doplňky stravy obsahují vysoké množství probiotických kultur. Jaké potraviny patří mezi nejbohatší přírodní probiotika?
Kefír: kyselý probiotický zázrak
Kefír: kyselý probiotický zázrak
Etymologie slova kefír vás zavede až k tureckému slovu „keyif“, jež označuje „dobrý pocit“, který máte po jeho pití zažívat. A přesně o tom referuje i tento článek; představí základní informace, benefity pro zdraví i kefírová zrna, díky nimž máte možnost vytvoření svého domácího výrobku!
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
Vliv alkoholu na lidské zdraví
Vliv alkoholu na lidské zdraví
O alkoholu se někdy říká, že v malém množství neškodí. Jsou však tato tvrzení založena na vědeckých studiích?
Pravidelné pití limonád: Jaká s sebou nese rizika?
Pravidelné pití limonád: Jaká s sebou nese rizika?
Limonády a sladké nápoje jsou spojeny s vyšší úmrtností. Co to pro nás znamená, máme jejich příjem omezit?
Psychologie vánočního obžerství: Proč se na Vánoce přejídáme?
Psychologie vánočního obžerství: Proč se na Vánoce přejídáme?
Vánoce jsou kouzelným obdobím, někteří však mohou mít z těchto svátků obavy spojené s přibíráním. Proč nás právě Vánoce často svádí k “utržení se ze řetězu”?
Proč taky nejsem šťastný/á? Vánoce a jejich vliv na duševní zdraví
Proč taky nejsem šťastný/á? Vánoce a jejich vliv na duševní zdraví
Pozorujete kolem sebe s blížícími se Vánocemi samé usměvavé tváře, zatímco vám do smíchu není? Je to vůbec normální? Vánoce mohou být pro vaše duševní zdraví docela výzva – co s tím, se dozvíte v novém článku.
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?