Jak vybrat sportovní podprsenku? 9 bodů, na něž si dát pozor

Komentáře
1
Jak vybrat sportovní podprsenku? 9 bodů, na něž si dát pozor
obrázek z pixabay.com
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Klasická nesportovní podprsenka na denní nošení je pro ženy nepostradatelným kouskem v jejich šatníku. Dámám, které dělají sport či cvičení jakéhokoliv druhu, by ale neměla chybět ani podprsenka sportovní, jež je při vykonávání fyzických aktivit velmi důležitá. Vybrat si tu vhodnou bývá pro ženy náročné, často ani nevědí, jaké parametry by měla správná sportovní podprsenka splňovat. Na co se tedy při výběru fitness podprsenky zaměřit a proč si ji vůbec pořizovat?

Sportovní či klasická – není to jedno?

Není. Při náročnější fyzické námaze dostávají ženská prsa zabrat a potřebují pevnou oporu. Tu jim obyčejná podprsenka v dostatečné míře nedokáže na rozdíl od sportovní poskytnout. Sportovní podprsenky jsou totiž přizpůsobeny pro cvičení a mají tak speciální vlastnosti. Dokáží pohyb prsou při prudkém cvičení snížit až o polovinu a lépe je drží na svém místě, čímž brání jejich poškození, vytahání či bolesti. Jelikož jsou prsa složena z měkkých tkání, jakékoliv jejich narušení (nenošení podprsenky, gravitace či genetika) způsobuje pokles poprsí. Například při běhu se ženské prso vychýlí o 8–15 cm (záleží na velikosti a váze prsou), proto je při něm potřeba opravdu kvalitní opora.

1. Při zkoušení se hýbejte

Fitness podprsenky jsou také díky svému střihu, zapínaní a širokým ramínkům pohodlnější, takže ženu nikde netlačí a neškrtí. Díky uzavřenému tvaru košíčků se nemusíte bát, že vám prso při větším pohybu nečekaně vypadne. Pamatujte, že správná sportovní podprsenka by měla při pohybu minimalizovat pohyb prsou do všech stran. Proto ji při zkoušení v kabince řádně otestujte, např. skákáním či prudkými výpady vpřed.

Přínosem mnoha sportovních podprsenek jsou i odnímatelné vycpávky, žena si tak může vybrat, zda si je při pohybu nechá, nebo je oddělá pryč. Velká výhoda spočívá i v materiálu, který je pevný a pružný a většinou umí odvádět pot.

2. Správná velikost je základ

Zvolit si správnou velikost podprsenky (ať už klasické nebo sportovní) je nutným základem. Velikost fitness podprsenky by měla odpovídat velikosti klasické podprsenky, ale záleží také na výrobci, střihu a materiálu. Proto bývá velikost vaší běžné podprsenky spíše orientační. Vždy se řiďte tím, jak vám podprsenka sedí na těle; není tedy dobré, kupovat si ji bez předchozího vyzkoušení. Bez něj totiž nikdy nevíte, zda vás podprsenka nebude zlobit, tj. tlačit, svírat, škrábat a odstávat. U různých střihů vám navíc mohou vyhovovat odlišné velikosti. 

Správnou velikost si můžete ověřit malým trikem: pod ramínka a spodní lem byste měla bez problému vložit dva prsty, aniž by vás podprsenka škrtila nebo naopak plandala. Tímto otestujete, zda není podprsenka příliš upnutá, ani volná. Nejčastější chyba, kterou ženy při volbě velikosti dělají, je, že si vybírají menší košíček a větší obvod. Obvod pod prsy si proto pečlivě změřte a řiďte se jím. Košíčky by měly držet celý prs, bez rozlití či přetékání ven. Pokud se tak nestane, sáhněte po větší velikosti košíčků.

3. I pevnost hraje svou roli

Sportovní podprsenka musí být hodně pevná, aby při sportu nedošlo k poškození prsou (zejména vaziva). Čím větší prsa máte, tím pevnější podprsenku volte. Oporu prsou zajišťují buď vyztužené košíčky, anebo pevný materiál, který prsa přitiskne k tělu, čímž zabrání jejich pohybu. Slabý materiál bez výztuže naopak nechává prsa volně „poskakovat“, což však může mít negativní vliv na jejich zdraví.

4. Ramínka, střih a zátěž cvičení

Výběr ramínek a střihu záleží na druhu sportu či míře zátěži cvičení, ale také na tom, jaký střih vaší postavě nejlépe sedne. Existuje spousta typů sportovních podprsenek – se zapínám či bez, s širokými nebo úzkými ramínky, s překřížením či otvorem na zádech, s vyplněnými zády, s velkými větracími průduchy pod pažemi nebo na prsou, s různým typem spodního lemu. Některé sportovní podprsenky mají dokonce nastavitelnou délku ramínek stejně jako u těch klasických. Jak zjistit správnou oporu ramínek? Uchopte horní část jednoho ramínka a střed příslušného košíčku, pak za ramínko zatáhněte. Čím méně se ramínko vytáhne, tím větší oporu podprsenka prsům poskytuje.

Jak vybrat sportovní podprsenku? 9 bodů, na něž si dát pozor
obrázek z unsplash.com

Obecně platí, že čím větší prsa máte, tím širší ramínka byste měla volit. Čím větší zátěž vykonáváte, tím větší plochu na zádech by měla látka zabírat. Ramínka nesmí být volná ani upnutá, už vůbec by se neměla do kůže zařezávat. U úzkých ramínek hrozí, že budou při pohybu sklouzávat z ramen dolů, proto jsou tyto podprsenky doporučovány na mírnější zátěžová cvičení (jóga, pilates, jízda na kole). Pro středně těžkou zátěž (lyžování, tenis, tanec) jsou vhodnější široká ramínka. Pro nejnáročnější cvičení (běh, gymnastika, posilování) volte široká ramínka s překřížením na zádech nebo přímo s celými zahalenými zády.  

5. Materiál volte pečlivě

Kvalitní podprsenka na cvičení by měla být zhotovena z funkčního materiálu (většinou se jedná o směs polyesteru, polypropylenu, polyamidu a elastanu). Ten by měl odvádět pot a přitom být pevný, odolný a příjemný na pokožku. Neměl by v žádném případě „kousat“ či škrábat. Materiál také ovlivňuje, jak dlouho vám podprsenka vydrží, zda bude držet svůj tvar i po půl roce cvičení, nebo se po pár týdnech vytahá. Právě zde se tak nevyplatí šetřit, ale raději zainvestovat do dražšího, za to však odolnějšího kousku s delší životností. Cenově nejnáročnější sportovní podprsenky pak mohou být vyrobeny z antibakteriálního materiálu, díky němuž nedochází k tvorbě plísní a také je zamezeno vzniku pachu. Poptávka bývá i po rychleschnoucím materiálu.

6. Trik se spodním lemem

Fitness podprsenky mívají široký spodní lem, který tvoří oporu pro prsa. Spodní lem by vás neměl nikde škrtit a nesmí ani odstávat. Měl by zasahovat maximálně 2 centimetry pod prsa, delší by pak mohl při cvičení překážet a být nepohodlný. Vhodný spodní lem se nesmí při pohybu vysouvat nahoru, to může být způsobenou špatnou velikostí či střihem. Až si tedy budete podprsenku zkoušet, zvedněte ruce nad hlavu a sledujte, zda se lem nikam neposouvá. U některých podprsenek může být tento problém řešen silikonovým proužkem, který přilne podprsenku k tělu a brání tak rolování lemu.

7. Kompresní či nekompresní?

Obecně lze rozdělit sportovní podprsenky na kompresní a nekompresní. Kompresní podprsenky jsou vhodnější spíše pro menší velikost prsou (košíčky A a B) a pro nízkou až střední intenzitu zátěže při cvičení. Většinou bývají bez zapínání, takže se přetahují přes hlavu, a prsa „přimáčknou“ k tělu. Číslují se značením S, M, L atd.

Nekompresní podprsenky se více podobají těm klasickým, většinou mají zadní zapínání, nastavitelnou délku ramínek a prsa zafixují v pevném košíčku. Číslují se tedy podle obvodu  (70, 80, 85) a velikosti košíčků (C, D). Měly by je volit ženy z větším poprsím, vhodnější jsou také pro náročnější fyzické aktivity.    

8. Životnost

Životnost podprsenky se odvíjí od kvality materiálu, četnosti sportování a praní. Někomu tedy vydrží i rok, jinému pár měsíců. Průměrná životnost sportovní podprsenky se udává na 9–15 měsíců. Server runnersworld.co.za zase uvádí, že přibližně kolem 30.–40. vyprání začíná materiál ztrácet svoji funkčnost a tvar. Vždy se proto snažte podprsenku prát na šetrný program, popř. z ní před vypráním vytáhnout vycpávky. Nejšetrnější je ale ruční „přemáchnutí“. Podprsenku omývejte ve studené vodě jemným čistícím netekutým prostředkem. Nepřidávejte aviváž ani bělidlo. Pak ji nechte samovolně vysušit, sušičku nepoužívejte. Jakmile uvidíte, že se podprsenka vytáhla nebo smrskla, nesedí vám již tak dobře jako dříve, je příliš opotřebovaná či se vám změnila velikost prsou, pořiďte si novou.

Jak vybrat sportovní podprsenku? 9 bodů, na něž si dát pozor
obrázek z pixabay.com

9. Cena vs. kvalita

Na jakémkoliv druhu podprsenky by ženy rozhodně neměly šetřit a raději si za kvalitu připlatit. Špatná velikost či nekvalitní podprsenka mohou ohrozit zdraví prsů, které jistě riskovat nechcete. I když však budete muset sáhnout hlouběji do peněženky, obvykle platí, že dražší značkové podprsenky vydrží déle a jsou opravdu pohodlné, takže se vám velmi jednoduše zalíbí. Je tedy výhodnější koupit si jednu pořádnou (i když drahou) podprsenku, která bude svůj účel plnit rok, než si během roku pořizovat 3 levnější, jež vás ve finále vyjdou na stejnou cenu.

Ze značkových produktů obstály v testech nejlépe podprsenky značek Panache Sport, Nike, Adidas, Puma či Tchibo. Já osobně nemám příliš ráda sportovní podprsenky se zapínáním nebo vykrojenými holými zády a dávám přednost klasice. Proto mi je z těchto nejsympatičtější model NIKE Pro Hyper Classic Padded, který je vyroben ze savého a rychleschnoucího materiálu, má mírně vycpané košíčky (pro lepší podporu i vzhled) a na těle vypadá díky své přilnavosti a hravému designu skvěle.

Vybrat si vhodnou sportovní podprsenku někdy může být během na dlouhou trať, zvláště když je dnes tolik možností. Záleží ale na vás, jakým kritériím dáte přednost a jaký typ si nakonec pořídíte. Myslete ale zejména na své zdraví a pohodlí, peníze či design by měly být až na druhém místě.

8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Nejlepší cviky na záda! TOP 7 cviků na pořádné véčko
Snad každý muž by chtěl mít velká a široká záda, která dokážou divy nejen v posilovně, ale také přitáhnout pozornost řady opačného pohlaví. Podívejme se na několik základních cviků pro perfektní záda!
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
6 efektivních rad, jak konečně zhubnout břicho
Klíčem k plochému břichu je strava a komplexní trénink. Je však vůbec reálné se cíleně zbavit tuku na břiše, nebo jen bojujeme s větrnými mlýny?
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Nejlepší cviky na biceps! TOP 6 cviků na mohutné ruce
Mohutné paže chce mít asi každý návštěvník posilovny. Jak se k nim efektivně dopracovat? Náš přehled cviků vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
Nejlepší cviky na břicho! TOP 8 cviků pro pořádné břišáky
K vyrýsovaným břišním svalům budete potřebovat vedle nízkého % podkožního tuku také kvalitní a komplexní trénink břicha. Jaké cviky jsou ty nejlepší?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Jak často cvičit a jak rozdělit partie pro rychlé výsledky?
Kolikrát týdně máme trénovat? Máme pro vás komplexní návod na to, jak si rozložit cvičení podle vašich časových možností!
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Nejlepší cviky na prsa! TOP 7 cviků na rozvoj prsních svalů
Jak nejlépe cvičit prsní svaly? K velkému hrudníku benchpress prostě nestačí! Na jaké cviky bychom ve svém tréninku prsních svalů neměli zapomínat?
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?