Darování krve a plazmy: jaká jsou rizika a benefity?

Komentáře
Darování krve a plazmy: jaká jsou rizika a benefity?
Image by stefamerpik on Freepik
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Od roku 2008 do roku 2018 byl na světě hlášen nárůst o 10,7 milionu darů krve od dobrovolných a neplacených dárců.
  • Podle Amerického červeného kříže má navíc jedno darování krve potenciál zachránit až tři životy.
  • Poskytnutí krve i plazmy může být užitečná a obohacující činnost, zahrnující pouze nízkou úroveň rizika.

Darování krve i krevní plazmy je skvělým způsobem pomoci, kterou může v dnešní době poskytnout téměř každý. V tomto článku rozebereme, proč vlastně darovat, zaměříme se také na benefity i možná rizika, stejně jako normy bezpečného darování.

Co to je krev určitě víte, ale co to je krevní plazma?

Krev se dá rozdělit do čtyř složek: červené a bílé krvinky, krevní destičky a plazma, tvořící asi 55 % z ní. Jedná se o žlutě zabarvenou tekutinu, která v těle plní mnoho klíčových úloh, včetně odstraňování odpadu z buněčných funkcí, udržování tělesné teploty (absorbuje a uvolňuje teplo podle potřeby) či pomoc při boji s infekcemi.

Plazma obsahuje asi 92 % vody. Ta pomáhá plnit krevní cévy, což udržuje krev a další živiny v pohybu srdcem. Zbývajících 8 % obsahuje několik klíčových látek: proteiny (albumin a fibrinogen), imunoglobuliny (gamaglobulin) či elektrolyty (sodík, draslík, hořčík, vápník…).

složení krve

Darování krve

Darování plné krve je to, co si většina lidí představí, když pomyslí na dárcovství jako takové. Tento typ zahrnuje všechny čtyři krevní složky – červené krvinky, bílé krvinky, krevní destičky a plazmu – a často se používá k léčbě ztráty krve, ke které může dojít během operace nebo v důsledku zranění.

Odebírá se zhruba půllitr krve a samotný odběr trvá od 8 do 12 minut.

Darování plazmy

A proč zdravotníci odebírají kromě krve také samostatnou plazmu? Krevní plazma je potřebná pro mnoho moderních léčebných terapií. Patří mezi ně léčba stavů imunitního systému, krvácení a respiračních poruch, stejně jako krevní transfuze a hojení ran. V jiných případech se může jednat o situace, kdy lidé ztratí hodně krve (nehoda, operace…) a tím přijdou i o značné množství plazmy. Vzhledem k jejím výše zmíněným funkcím to může mít vážné dopady na zdraví jedince.

Dárcovství zahrnuje odběr krve, extrakci plazmy a vrácení toho, co z krve zbylo. A to vše pomocí jediné jehly, která během procesu zůstává v paži.

Jak darovat bezpečně?

Darovat může v České republice každý ve věku 18–65 let, vážící alespoň 50 kg. Zároveň by měl mít trvalé bydliště či dlouhodobý pobyt v ČR nebo EU a stálou adresu společně se zdravotním pojištěním. Překážkou pro dárcovství je nemoc. Záleží ale na konkrétních podmínkách, obecně by se za komplikaci mohly považovat chronické onemocnění – srdeční, metabolické, jaterní nebo ledvinové, hemofilie či onkologické onemocnění, HIV, žloutenka typu B a C, syfilis, ale také teplota, kašel, bolest v krku, pocit nevolnosti a tetování nebo piercing aplikovaný v posledních 6 měsících.

Pokud splňuje výše zmíněná kritéria, nastává další významný krok, a to je najít akreditované centrum, kde by vás měli podrobit screeningovému procesu. Ten zahrnuje počáteční krevní test, vyplnění dotazníku (s otázkami například na rodinnou anamnézu) a fyzické vyšetření. Stejně tak důležitá je frekvence, s jakou darujete. Podle Fakultní nemocnice Brno je nejlepší praxe pro bezpečnost darovat plnou krev u žen každé 4 měsíce, u mužů pak každé 3 měsíce. S plazmou by neměl být problém dárcovství každých 14 dní. Pokud ale střídáte darování krve s krevní plazmou, dodržujte rozestup 1 měsíc a pro jistotu konzultujte se svým lékařem či jiným odborníkem.

Hydratace je samozřejmostí v jakýkoli den, pokud jdete ale darovat, dejte si na to obzvlášť pozor. Měli byste před zákrokem vypít alespoň další ½ litr, nejlépe vody. Tím můžete snadno předejít závratím, mdlobám, točení hlavy a únavě.

Kam zajít darovat, jak dlouho to bude trvat…?

Kam zajít darovat?Na stránkách Červeného kříže je interaktivní mapa, kde naleznete kontakty na jednotlivá transfúzní oddělení.
Jak dlouho trvá odběr?Odběr krve trvá od 8 do 12 minut. Darování krevní plazmy je delší a zabere asi 1 hodinu.
Nárok ze zákona?Dárce krve a plazmy má nárok na volno podle zákoníku práce (zákon 262/2006 Sb., § 203, odst. 2 písm. d) a e)). Existují ale podmínky, které v takovém případě musí být splněny. Jejich shrnutí naleznete zde.
Doba rekonvalescence?Po odběru krve i krevní plazmy není vhodné vykonávat činnosti vyžadující větší fyzickou zátěž a soustředění (alespoň 12 hodin).

5 benefitů dárcovství

  • Záchrana života; dárci krve poskytují komunitě životně důležitou službu, díky níž může být nejen zprostředkovaná léčba, ale doslova zachráněný lidský život.
  • Emocionální a duševní zdraví; podle nadace Mental Health Foundation mohou lidé pomáhající druhým zažívat více emocionální pohody, méně stresu či větší pocit sounáležitosti.
  • Zdravotní prohlídka; před samotným darováním dostávají lidé bezplatnou zdravotní prohlídku. Ta zahrnuje kontrolu krevního tlaku, hladiny hemoglobinu, teploty a pulsu.
  • Regulace hladiny LDL cholesterolu; studie z roku 2013 zjistila, že markery zvýšeného kardiovaskulárního rizika se zdají být nižší u pravidelných dárců krve, což se odráží v nižších hladinách celkového cholesterolu a LDL. Ačkoli se zdá, že HDL je významně vyšší u nedárcovské populace, poměr LDL/HDL – který je lepším prediktorem zvýšeného rizika – je u pravidelných dárců krve nižší.
  • Peněžní odměna; ne nejdůležitější, ale příjemný benefit je v podobě peněžní odměny, kterou dostanete hned po zákroku. V případě bezpříspěvkových odběrů krevní plazmy je možné uplatnit odpočet ze základu daně ve výši 3 000 Kč. V úhrnu však lze odečíst nejvýše 15 % ze základu daně za zdaňovací období.

Možné vedlejší účinky

  • Dehydratace; krev, a především samotná plazma obsahují hodně vody. Z tohoto důvodu se u některých lidí po darování může vyskytnout právě částečná dehydratace.
  • Závratě, mdloby a točení hlavy; zároveň jsou bohaté na živiny a soli. Ty jsou důležité (nejen) pro udržení bdělosti těla a jeho správného fungování. Ztráta některých z těchto látek dárcovstvím vede k nerovnováze elektrolytů, a to může mít za následek závratě, mdloby a točení hlavy.
  • Únava; z výše zmíněného důvodu se může objevit i mírná únava.
  • Modřiny; ty patří mezi jeden z nejčastějších vedlejších účinků dárcovství. U většiny lidí ale modřiny zmizí během dnů nebo týdnů.
  • Infekce; u narušení kůže vždy existuje drobné riziko infekce. Příznaky infekce zahrnují kůži, která je teplá a citlivá a vypadá zarudlá a oteklá, s bolestí v místě vpichu a kolem něj. Pokud zaznamenáte příznaky infekce, je důležité okamžitě navštívit lékaře.

Co si z toho vzít?

Darování krve i plazmy jsou významnou pomocí vědcům, lékařům, ale především jiným lidem. Kromě dobrého pocitu i peněžní odměny dostáváte navíc důkladné prohlídky, kde vám zkontrolují tlak, hladiny hemoglobinu, teplotu a tep. Je dobré mít na paměti klíčové faktory ve formě dostatečného pitného režimu, akreditovaných center, a především správné frekvence darování, která by u kompletní krve neměla být nižší než 4 měsíce u žen, 3 měsíce u mužů, s plazmou pak 14 dní bez ohledu na pohlaví.

Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdraví i vysněnou postavu? Stravovací základy pro pokročilé
Co jíst pro zdravé tělo, silnou mysl a vysněnou postavu? Máme pro vás moderního průvodce světem stravování.
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim jako jeden z klíčů k lepšímu zdraví
Správný pitný režim má vliv (bez nadsázky) na vše kolem vašeho života. Nedostatek vody sami na sobě poznáte celkem snadno, dobře se cítit totiž rozhodně nebudete. Jak by ale měl váš optimální příjem tekutin vypadat?
9 rad pro dlouhý a naplňující život ve zdraví
9 rad pro dlouhý a naplňující život ve zdraví
Žít věčně je nám k ničemu, pokud si život neumíme naplno užít. Těchto 9 pilířů pro vyšší kvalitu života vám může navíc jako lusknutím prstu přidat pár let spokojeného života. Prožijte hodnotný a naplňující život jako lidé v takzvaných modrých zónách.
Káva a vysoký krevní tlak: zvyšuje pití kávy riziko hypertenze?
Káva a vysoký krevní tlak: zvyšuje pití kávy riziko hypertenze?
Pravidelné pití kávy bývá často spojováno se zvýšeným krevním tlakem. Je ale toto riziko skutečné?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!