Digitální detox: 7 způsobů, jak omezit čas online a být se sebou spokojenější

Komentáře
2
Digitální detox: 7 způsobů, jak omezit čas online a být se sebou spokojenější
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam
  • Moderní technologie v lecčem náš život zjednodušují a zlepšují. Má to ale své meze. 
  • Ztráta času, negativní dopad na psychiku nebo stres jsou některé z důsledků nadmíry používání chytrých zařízení. 
  • Naučte se je používat chytře tak, aby skutečně ony sloužily nám a ne naopak.

Online – skvělý sluha, zlý pán

Vezmete do ruky telefon, abyste zavolali mamce a poptali se, co je nového. Taky byste rádi vyřídili důležité maily. Jen tak mimochodem se podíváte na Instagram, kde máte 15 nových srdíček a 5 zpráv v directu. Samozřejmě na všechny musíte odpovědět hned, protože to nemůže počkat. Pak vás napadne projet i Facebook. 

Půl hodina v háji a nevyřídili jste nic, co jste vlastně chtěli. Připomíná vám tohle něco? Díky moderním technologiím jsme sice ve spojení s okolním virtuálním světem 24/7, děje se to ale na úkor toho opravdového života. V dnešním článku se podíváme na to, co s tím. 

Pokud žijete víc online, můžete se cítit ve stresu, že nemáte stejně krásný život jako vaše modly na sociálních sítích. Věřte, že realita je často jinde. Ve virtuální realitě totiž ukazujeme jen to, co ukazovat chceme.

Možná nejste tak úplně spokojeni s tím, jak svá chytrá zařízení používáte. Zároveň si nevíte rady s tím, jak z toho začarovaného kruhu ven. Připravili jsme pro vás pár praktických tipů, díky kterým se naučíte používat vychytávky moderní doby efektivněji bez pocitu, že vás o něco okrádají. Možná budete i šťastnější a méně vystresovaní.

7 tipů, jak používat chytře moderní technologie

1. Hlídejte svůj čas strávený před displejem

Dobrý start, který vám pravděpodobně otevře oči a nemile vás překvapí, je sledování času u obrazovky mobilu. Sama vím, jak jsou tyto statistiky neúprosné a jak často se u některých aplikací zapomenu. Pokud vlastníte Android, pomoci může appka "Digital Wellbeing", pokud iOS, stačí zapnout "Čas u obrazovky".

Na konci celého dne nebo týdne se podívejte pravdě do očí. Opravdu jste strávili 10 hodin sjížděním videí na TikToku? A teď si představte, jak zatraceně dobrou formu byste měli, kdybyste alespoň polovinu z toho věnovali tréninku ve fitku či běhu. Ještě pořád na to nemáte čas?

2. Nastavte si limity používání technologií

Možná se mnou TOP muži a ženy v byznysu nebudou souhlasit, ale být na příjmu 24/7 je cesta leda tak k vyhoření. Chápu, že chcete být v centru dění a odvádět dobrou práci. Ale k tomu, abyste se cítili dobře a tu dobrou práci mohli odvádět, musíte mít čas i sami na sebe a odpočívat.

Stanovte si čas, kdy vypnete telefon, notebook nebo tablet. Tuto dohodu, kterou jste uzavřeli sami se sebou, pak dodržujte a nepodvádějte. Například po deváté večerní věnujte čas tomu, co máte rádi. Čtěte si, pusťte si film nebo si popovídejte s partnerem, jak jste se ten den vlastně měli. Běžte včas spát a uvidíte, že do nového dne budete vstávat plní elánu.

3. Nezačínejte den s telefonem

Ještě ani pořádně nerozlepíte oči a už saháte po telefonu, kde kontrolujete nově příchozí maily a dáte si sérii roztomilých pejsků a lenochodů na Instagramu? Když později toho rána dobíháte tramvaj, možná se divíte, kde ten čas je.

Osobní rada, která opravdu funguje: Telefon nechte vypnutý nebo v režimu "letadlo" mimo dosah. Pořiďte si budík a telefon zkuste nechat vypnutý celou hodinu po probuzení. Pokud se vám to zdá moc, zkuste nejprve 15 minut a postupně přidávejte. Uvidíte, že den začne tak nějak klidněji a pozitivně se naladíte na všechny výzvy, co vás čekají.

4. Místo multitaskingu se věnujte jedné věci naplno

Kdysi platilo, že ten, kdo dělá několik činností najednou, je schopný a výkonný. Ve chvíli, kdy máte na svém počítači otevřeno několik oken, která spolu absolutně nesouvisí, o vaši pozornost bojuje několik úkolů najednou. Pozornost se tak tříští a ve skutečnosti pracujeme méně efektivně a pomalu.

Opravdu to zkuste vydržet a mít zapnuté jen to, na čem doopravdy pracujete, a nepředbíhejte od úkolu k úkolu. Až to dokončíte, posuňte se k další činnosti.

5. Udělejte svůj telefon méně dostupný a méně líbivý

Děsí vás hořící deadliny, odevzdání diplomky nebo dokončení projektu v práci? Pak se určitě inspirujte předchozím bodem. Navíc udělejte svůj telefon méně dostupný tak, abyste ho jednoduše neměli po ruce. Odneste ho někam daleko, abyste na něj nedosáhli. Sama totiž vím, že po telefonu často sahám ve chvíli, kdy hlavu potřebuji rozptýlit od něčeho, co mi právě nejde. Jen těžko mi v tom ale pomůže sledování Instastories o tom, co má právě kdo k obědu.

Telefon také můžete přepnout do černobílého módu. Všechny appky rázem budou méně líbivé a vy jimi nebudete ztrácet moře času. A upřímně – na to, abyste přijali hovor nebo napsali sms, nepotřebujete telefon, jehož display hraje všemi barvami.

Digitální detox: 7 způsobů, jak omezit čas online a být se sebou spokojenější

6. Vypněte si notifikace a zvažte, jaké aplikace doopravdy potřebujete

Uvědomte si, jak snadné je rušit vás od něčeho opravdu důležitého. Právě vám někdo na Facebooku okomentoval fotku z loňské dovolené od moře? Opravdu se na to musíte podívat hned a nesnese to ani minutu odkladu?

Díky vypnutým notifikacím telefon bude prostě mlčet a vy se do appek podíváte ve chvíli, kdy budete sami opravdu chtít. Jen doufám, že to nebude každých 5 minut.

Popřemýšlejte, jestli doopravdy potřebujete všechny aplikace, které v telefonu máte. Nestačilo by se na Messenger podívat např. 1x denně na stolním počítači?

7. Stanovte aktivity, které budou "screen free", a občas telefon zapomeňte doma

Jdete v sobotu na procházku do lesa? Pokud je to místo vám dobře známé, telefon tam nepotřebujete. Celý virtuální svět se určitě obejde bez informace, co zrovna děláte. Užívejte si klidu čistého vzduchu a přírody kolem.

Zrovna tak nechte telefon v kabelce nebo tašce ve chvíli, kdy jedete s kamarádkou na oběd nebo kávu. Právě tam se totiž děje ten opravdový život. Ne na displeji telefonu. Kromě toho je to k druhým lidem dost neslušné, ačkoliv vám to sami možná neřeknou.

Co si z toho vzít?

Život přece přináší velkou spoustu skvělých věcí a zážitků. Určitě máte v rukávu něco, co byste se chtěli naučit, zažít nebo vyzkoušet. Začněte trávit více času se svojí rodinou nebo přáteli, sportujte, jezděte na výlety, čtěte si nebo si uvařte nějaké skvělé jídlo. Možností máte nekonečně mnoho a k žádné z nich telefon nepotřebujete.

Nejúčinnějších látky pro podporu spánku
Nejúčinnějších látky pro podporu spánku
Kvalitní spánek je klíčový pro naše zdraví, úspěšné hubnutí i nabíraní svalové hmoty! Co ale dělat, když už nic nezabírá, nemůžeme usnout a skoro jsme už zapomněli na to, jaký je pocit, pořádně se vyspat?
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Nedostatek spánku: Zvyšuje stres, chuť k jídlu a zpomaluje svalový růst
Všichni chceme být produktivní, ale den je nám krátký. Jako nejlepší řešení se zdá obětovat pár hodin spánku. Je to ale dobrý nápad? Co když si naopak škodíme? Přečtěte si, jak může deficit spánku působit na naše zdraví, stravování nebo hubnutí!
Proč nikdy nebudu vypadat jako profesionální modelky a modelové z Instagramu?
Proč nikdy nebudu vypadat jako profesionální modelky a modelové z Instagramu?
Ve světě internetu se může zdát vše bez jediné chybičky. Denně projíždíme feedy našich oblíbenců a rozplýváme se nad jejich dokonalostí. Je tomu ale skutečně tak, jak nám ukazují skvěle nasvícené fotografie?
Syndrom vyhoření: jak jej poznat a zvládnout?
Syndrom vyhoření: jak jej poznat a zvládnout?
Představte si, že se vlivem chronického stresu dostanete až do bodu, kdy nebudete schopni normálně fungovat. Poznáváte se? Možná jste se setkali se stavem známým jako "syndrom vyhoření". V čem spočívá jeho terapie a jak se bránit jeho rozvoji? Poradí vám dnešní článek.
5 kroků, díky kterým budete každé ráno maximálně produktivní
5 kroků, díky kterým budete každé ráno maximálně produktivní
Máte pocit, že nestíháte vše, co byste chtěli? Buďte maximálně produktivní. Zvládněte vše důležité již ráno. Pár osvědčených triků, které vám na této cestě pomůžou, najdete v článku.
Produktivní home office: 10 tipů, jak stíhat vše, i když pracujete z domu
Produktivní home office: 10 tipů, jak stíhat vše, i když pracujete z domu
Někdo je na home office zvyklí, jiný si na něj kvůli aktuální situaci možná teprve musí zvykat. Jak být při práci z domu produktivní a neztrácet čas zbytečnostmi?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?