Dokáže olympijský sportovec překonat výkon toustovače?

Tomáš Novotný
Tomáš Novotný 23. 5. 2020
1 Uložit článek
Dokáže olympijský sportovec překonat výkon toustovače?
obrázek z youtube.com

Přijít do kuchyně, rozsvítit světlo, dát vařit vodu do rychlovarné konvice a během toho zkouknout ranní zprávy v televizi. Málokdo z nás nad podobnými úkony nějak zvlášť přemýšlí či je snad dokonce vděčný za to, že je může pravidelně vykonávat. 

Víte ale, jak jsou podobné činnosti energeticky náročné v porovnání s fyzickou aktivitou, kterou jako lidé dokážeme vykonat?

Cyklista vs. Toustovač – jak dlouho Robert udrží výkon toustovače?

Někdo závodí se soupeři, jiný se zvířaty, vrcholový dráhový cyklista Robert Förstermann se rozhodl vyzvat k souboji obyčejný toustovač. Jak dlouho se svým elektrickým protějškem dokáže udržet krok?

 • Robert Förstermann je německý vrcholový cyklista ve věku 34 let, který je světovým šampionem v dráhové cyklistice z roku 2010 a medailista z letních olympijských her v Londýně v roce 2012. Robert není žádné ořezávátko, při svých 174 centimetrech váží 96 kg a přes stehno má rovných 74 centimetrů.

 • Toustovač je elektrický přístroj na opékání toustového chleba. Jeho vznik se datuje do dvacátých let minulého století a kupodivu si svou oblibu zachoval až do dnešních dnů. Elektrické toustovače se běžně vyrábí s příkonem 600–1200 wattů, Robertovým úkolem tak bude udržet v chodu toustovač o příkonu 700 wattů. Pouze silou svých vlastních nohou si tak bude muset opéct toast, nejlépe dozlatova.

Zápas začíná. Jak dlouho dokáže Robert udržet výkon 700 W na kole a dodávat dostatek energie toustovači?

Švédské dějiny toustové výzvy Robertův přesný čas neuvádí, podle celkově vykonané práce (0,021 kWh) to ale vypadá na čas okolo 2 minut. Robert sice padá únavou k zemi, co je ale nejdůležitější, povedlo se – a toast dokonce září zlatavou barvou na důkaz poctivého propečení.

I Robert ovšem příště nejspíš sáhne raději po zásuvce – koneckonců jedno opečení toustového chleba ho při dnešních cenách elektřiny vyjde na méně než korunu. 

A pokud byste si chtěli ohřát toust i vy (nebo alespoň vykonat podobný výkon jako toustovač), vyzkoušejte sprinty, veslování při vysoké intenzitě, těžké série dřepů nebo třeba mrtvé tahy. Rychlou chůzí nebo pomalejším běháním byste totiž toast tak maximálně ohřáli.

Moderní přístroje nám slouží takovým (a často ještě větším) výkonem, než jaký jsou schopní vydržet olympijští vrcholoví sportovci. Proto není od věci se občas nad těmito věcmi zamyslet a zbytečně neplýtvat, pokud to není potřeba. 

Vždyť na takovou průměrnou domácí spotřebu elektrické energie by bylo jinak potřeba asi 381–476 Robertových výkonů každý den! Pokud byste ovšem chtěli vzlétnout letadlem, bylo by už potřeba 43 000 šlapajících Robertů. 

Dokáže olympijský sportovec překonat výkon toustovače?

Jaké další elektrické spotřebiče dokážeme svým výkonem napodobit a jaké už jsou za našimi možnostmi?

Člověk je jako chladnička, někteří však překonají i rychlovarnou konvici. Energetickou výkonnost lidských bytostí nebo jejich fyzických aktivit lze snadno přepočítat na výkon (práce vykonaná za čas), který se běžně uvádí na elektrických spotřebičích.

Jak moc jsme energeticky nároční v porovnání s mrazákem a dokázal by náš mozek rozsvítit žárovku?

 1. Mozková činnost. Náš mozek je poměrně energeticky náročný orgán, který si denně pro svou činnost vezme asi okolo 100 g sacharidů, což představuje průměrnou výkonnost 12–20 W nepřetržitě po dobu celého dne. To odpovídá výkonu například zapnutého notebooku nebo úsporné žárovky.

 2. Průměrný lidský výkon. I když to tak někdy nevypadá, i málo fyzicky aktivní jedinec má docela slušný výkon, v průměru asi 97 W. Cestou do práce více, v noci při spánku méně, ale v průměru zhruba srovnatelně s běžnou chladničkou či mrazákem.

 3. Sexuální aktivita. Sexuální výkonnost je vysoce individuální aktivita, a tak se dá předpokládat, že zatímco jedni se výkonnostní vyrovnají elektrickému přímotopu, jiní zůstanou u výkonnosti žárovek. V poloze misionáře dosahují muži při sexu průměrně 332 W (energeticky úsporná malá pračka), ženy pouze výkonnosti asi 102 W (herní konzole Xbox One). Pokud je žena v aktivní pozici, dokáže se svým výkonem 283 W (slabší digestoř) hravě překonat svého partnera v pasivní pozici, která opět nepřevyšuje výkon herních konzolí.

 4. Rychlá jízda na kole. O cyklistickém výkonu Roberta už jsme slyšeli, udržet 700 W po dobu několika minut už zkrátka není nic pro začátečníky. Pokud to ale dokážeme, můžeme se hravě vyrovnat výkonnosti běžných toustovačů a sendvičovačů, nebo dokonce kuchyňským robotům.

 5. Vrcholový sprint. To ale stále ještě není nic oproti výkonu, který dokáží předvést špičkoví světoví sprinteři, kteří zvládnou běhat vzdálenost 100 m v čase mezi 9,95–10,29 s. Tihle machři letí atletickou dráhou s výkonem bezmála 2700 W (Rabita, 2015), čímž hravě strčí do kapsy třeba i rychlovarnou konvici – ovšem opět pouze na nějakých 10–20 sekund, takže na vroucí vodu to stejně není…  

Některé elektrické spotřebiče jsou ale za hranicemi i elitních olympijských sportovců. Tepelná čerpadla, elektrický sporák nebo třeba takový průtokový ohřívač zvládnou vykonávat takové výkony, na které by ani dva vrcholoví sprinteři najednou nedosáhli. 

Co si z toho vzít?

Sportovní výkony, které jako lidé dokážeme předvádět, jsou mnohdy fantastické a ve vrcholové podobě baví diváky po celém světě. Jako lidé toho ale dokážeme ještě mnohem víc, třeba vynalézat přístroje, které za nás budou práci vykonávat – a ještě mnohem výkonněji.

A tak některé zápasy zkrátka vyhrát nemůžeme a takový souboj s elektrickou energií patří mezi tyto případy. Važme si proto toho, že tyto nástroje moderní doby můžeme v každodenním životě používat, a neberme je pouze jako samozřejmost.  

Přidej se k 32 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
6 Líbí se mi Uložit článek
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________
 • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

  ____________________