Tento článek obsahuje dlouho neaktualizovaná sdělení. Doporučujeme vyhledat článek novějšího data publikace.

Doktorka Cajthamlová ze Jste to, co jíte názorově dramaticky obrací: Obézní šikanujeme, jsme posedlí štíhlostí!

Ondřej Klein
Ondřej Klein 13. 12. 2018
Doktorka Cajthamlová ze Jste to, co jíte názorově dramaticky obrací: Obézní šikanujeme, jsme posedlí štíhlostí!
obrázek z ona.idnes.cz

Pamatujete si na pořad Jste to, co jíte, kde doktorka Cajthamlová s inženýrem Havlíčkem pomáhala lidem hubnout? Paní doktorka zde vystupovala celkem "ostře" a neměla problém lidem tvrdit, že musejí zhubnout a poplácávat je po břiše s tím, že "s tím musíme něco udělat." Také jim příkladně probrala ledničku nebo spíž a její chování profesionalitou zrovna dvakrát neoplývalo. Nedávno se paní doktorka ukázala v DVTV, kde je vidět, že sama od dob "hubnoucího pořadu" nějaké to kilečko přibrala. Najednou každý, kdo někomu řekne, že musí shodit, tak ho šikanuje v čele s lékaři, kteří pacientům doporučí zhubnout, aby se vyhnuli závažným zdravotním komplikacím! 

Žijeme v době zvětšujících se tělesných proporcí, nárůstu obvodu pasu a boomu celosvětové epidemie obezity. Velkým problémem je dětská obezita a samozřejmě i ta "dospělácká." Schovávat se za tvrzení doktorky Cajthamlové, že lidé s nadváhou nebo obezitou mají pouze robustnější postavy, je čiré pokrytectví. Vždyť z 80 % obézních dětí vyrostou obézní dospělí. Babičkovské: "Jen si dej, vždyť z toho vyrosteš" již dávno neplatí.

Doktorka Cajthamlová ze Jste to, co jíte názorově dramaticky obrací: Obézní šikanujeme, jsme posedlí štíhlostí!
obrázek z express.cz

1. "Společnost je posedlá hubeností a snahou vejít se do asijského oblečení, které je dětských velikostí." myslí si Cajthamlová

"Kdy má člověk nadváhu?" ptala se moderátora Drtinová a paní doktorka Cajthamlová jí odpověděla: "Nemyslím si, že slovo nadváha je správné." Paní doktorka se také vyjádřila: "Na váze a BMI tolik nezáleží." V rozhovoru zaznělo, že obezita může být jen odlišnou tělesnou stavbou a říkat věci na pravou míru je urážka, protože většina lidí není tučných, ale robustních a obezita nepředstavuje zdravotní problém. 

Je pak ale v pořádku nazývat ženy boubelkami a říkat jim, že jsou širší než delší a že jsou tlusté, jako to doktorka Cajthamlová dělala v pořadu Jste to, co jíte?

BMI index není dokonalý, ale pokud zároveň potřebujeme nový pásek, je to problém

Nadváha a obezita se v průzkumech většinou udává pomocí indexu BMI, který má své mouchy a dle BMI by byla většina kulturistů obézních. Podstatné však je, že pro průměrného člověka, který neaspiruje na titul místního Schwarzeneggera, nebo nemá díky své výšce ambice hrát NBA za Los Angeles Lakers, je BMI relativně přesný i přes své nedostatky.

Každý máme jinou tělesnou stavbu, zabýváme se odlišnými sporty a máme jinou genetickou výbavu. Nebudeme díky tomu nikdy vypadat jednotně podle katalogu, ale pokud máme BMI v pásmu nadváhy (a více) a zároveň si říkáme, že bychom potřebovali nový pásek, pak jednoznačně máme problém. 

2. "Porucha příjmu potravy je manipulace se svým jídlem a hektické cvičení"

Dle této definice poruchy příjmu potravy od paní doktorky bychom asi všichni trpěli poruchou příjmu potravy. Se svým jídlem totiž manipulujeme vzhledem k tréninku, hubnutí nebo nabírání svalů a cvičíme podle pocitu nebo podle tréninkového plánu.

Poruchy příjmu potravy (PPP) jsou psychická onemocnění, které jsou typická abnormálním chováním týkajícím se příjmu jídla. Mezi PPP řadíme mentální anorexii, bulimii, epizody záchvatovitého přejídání a také bychom mohli uvažovat o náběhu na PPP v případě, kdy se až moc úpěnlivě snažíme dodržovat striktní jídelníček, což nás vyloučí ze společnosti. Velmi rozšířená je i posedlost zdravým jídlem v podobě ortorexie (Cena et al., 2018; Brownell & Walsh, 2017).

Poruchy příjmu potravy jsou natolik vážným a komplexním problémem, že zjednodušení na takovou úroveň opravdu není správné.

Doktorka Cajthamlová ze Jste to, co jíte názorově dramaticky obrací: Obézní šikanujeme, jsme posedlí štíhlostí!

3. "Váha je kulturní problém a záležitost toho, jak se ke mne chovají ostatní." Definuje zdraví člověka číslo na váze?

Váha je jen číslo, které samo o sobě nic neříká. Je sice fakt, že mediální obraz dokonalého těla je vysekaný borec s pekáčem buchet nebo žena s tělesnými proporcemi Pamely Anderson v dobách její vrcholné slávy, ale jak by mohla být váha kulturním problémem?

Co je vlastně normální aneb když svět tloustne, měli bychom zmírnit kritéria obezity? 

Protože se celý svět se stává "robustnějším", měli bychom tomu přizpůsobit definici nadváhy a obezity? Určitě ne! Zdravotní rizika plynoucí z nepřiměřeného množství tělesného tuku jsou jasná a obezita je velkou zdravotní komplikací. 

Zdraví člověka však daleko lépe vystihuje jeho obvod pasu, protože díky tomu poznáme, jestli má v břišní oblasti více tuku než je zdrávo. Pokud známe své % tělesného tuku, což je vůbec nejideálnější, tak podle WHO se o obezitu jedná při větším množství tělesného tuku, než je 25 % u mužů a 35 % u žen.

Rizika nemocí spojených s obezitou jako je cukrovka II. typu nebo srdečně cévních onemocnění se začínají zvyšovat při obvodu pasu 80–88 centimetrů u žen a 94–102 centimetrů u mužů. 

Pokud je obvod pasu větší než 88 centimetrů u ženy a 102 centimetrů u muže, pak jejich rizika vzniku civilizačních onemocnění dramaticky stoupají. Většinou takto vysoká číslo jdou ruku v ruce i s indexem BMI.

Doktorka Cajthamlová ze Jste to, co jíte názorově dramaticky obrací: Obézní šikanujeme, jsme posedlí štíhlostí!
obrázek z express.cz

4. "Většina lidí není tučných, ale robustních. Můžu mít nadváhu a být přitom být zdravý?"

Je sice fajn, že 6–75 % lidí patří mezi "zdravé s obezitou", ale to je jen prozatím. Každý kilogram tuku navíc totiž zvyšuje riziko vzniku cukrovky II. typu, nádoru tlustého střeva, rakoviny prsu, vysokého krevního tlaku a náběhu na metabolický syndrom. Klíčové je uvědomit si, že za obezitu nemůže to, že jsme se kdysi věnovali silovému tréninku, jsme vystresovaní nebo máme náběh na cukrovku. Ono to jde ruku v ruce, ale naopak, čili větší množství tělesného tuku má za následek náběh na cukrovku a už je jedno, jak jsme k těm kilům navíc přišli.

Pouze 10 % hubených lidí má cukrovku II. typu a zbylých 90 % spadá na obézní jedince, tedy podle doktorky Cajthamlové lidi s "odlišnou tělesnou stavbou." A aby toho nebylo málo, tak až 45 % těchto zdravých jedinců s nadváhou nebo obezitou se po 7–8 letech stávají nemocnými (cukrovka II. typu, vysoký krevní tlak,…) (Rey-López, 2014).

Je správné tvrdit, že je v pořádku být zdravým obézním? 

Když zhubnu, sníží se rizika vzniku všech onemocnění a nebudu se třást, jestli jsem si vytáhl šťastnou kartu a ještě pár let budu zdravým obézním. Ostatně termín "zdravý obézní" sleduje jen několik rizikových faktorů, a tak v našem těle může být mejdan dalších skrytých hrozeb spojených s obezitou (Muñoz-Garach, 2016; Rey-López, 2014).

5. "Obezita a nadváha je business a fruktóza vede k obezitě"

Dále dává doktorka Cajthamlová vinu za robustní těla zhoršené kvalitě potravin, nedostatečnému spánku a fruktóze, která je přidávána do vysoce průmyslově zpracovaných potravin. Tyto potraviny pak můžou za obezitu a jsou oním businessem s obezitou.

Pokud kupujeme nezdravé "šmakulády" za pár peněz, je to náš problém... 

Nikdy v historii člověk neměl tolik možností výběru potravy a informací jako dnes. Internet je natřískaný informacemi o hubnutí a cvičení. Všichni odborníci na výživu se shodnou, že máme dbát na čerstvost a pestrost stravy. Potom je, ale pouze naše chyba, že kupujeme ty "šmakulády" za dvacku, které maso neviděli ani z rychlíku a délkou složení připomínají Ústavu České republiky. 

Pokud bychom kupovali minimálně zpracované potraviny, ovlivníme pozitivně svoje zdravý a potravinářský trh, který nám bude více servírovat zdravější potraviny. A že fruktóza vede k obezitě? Maximálně tak v abnormálním příjmu, kdy se proléváme Colou horem dolem, jsme v kalorickém nadbytku a nehýbeme se. Pak je to problémem pro naše játra a vnitřní orgány, které se více obalují vnitrobřišním tukem.

Doktorka Cajthamlová ze Jste to, co jíte názorově dramaticky obrací: Obézní šikanujeme, jsme posedlí štíhlostí!
obrázek ze zpravy.idnes.cz

Co si z toho vzít?

Obezita je velkým zdravotním problémem, který úzce souvisí se zvýšením rizika vzniku celé řady onemocnění. Vyšší množství tělesného tuku může za to, že máme náběh na cukrovku II. typu, vysoký krevní tlak, vyšší riziko vzniku nádorů a problémy s cholesterolem. Dále můžeme mluvit o nepřiměřené zátěži na klouby a páteř, které musejí nést tíhu celého těla. Říkat veřejnosti názor, že obezita není problémem, je scestné a nebezpečné. Jak obezita, tak obsese štíhlostí jsou problémy, které by se měly řešit a nikoliv je zlehčovat.

Přidej se k 36 tis. odběratelů

Každému z nich jednou týdně vybíráme ty nejlepší články, které jsou určeny 100% právě jemu.

Odebírat
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________
  • ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________ ________

    ____________________