Vapování a jeho škodlivost: problémy mají i lidé v kondici

12. 9. 2019
Komentáře
1
Vapování a jeho škodlivost: problémy mají i lidé v kondici
Co v článku najdeš?
Zobrazit seznam Skrýt seznam

Ještě poměrně donedávna se všeobecně zastával názor, že kouření elektronických cigaret je prakticky bez zdravotních rizik. Jenže v posledních měsících a dnech ve světě přibývá náhlých vážných zdravotních problémů zejména u mladých lidí, které jsou dávány za vinu vapingu, tedy kouření elektronických cigaret.

Poté, co elektronické cigarety při používání vybuchovaly a minimálně jednomu člověku způsobily smrt, se v souvislosti s jejich používáním objevují další tragické případy. "Ve Spojených státech amerických zemřel již šestý člověk na onemocnění plic v důsledku kouření elektronických cigaret," oznámily v úterý 10.09. 2019 příslušné úřady v Kansasu.

Elektronické cigarety měly lidem pomáhat od závislosti na cigaretách. Nyní se objevují případy úmrtí v souvislosti s jejich kouřením

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) oznámilo, že napříč celými Spojenými státy registruje stovky případů onemocnění dýchacích cest

V tuto chvíli je prozatím známo, že již 6 lidí zemřelo na onemocnění související s kouřením elektronických cigaret. K poslednímu úmrtí došlo v Kansasu. Žena starší 50 let, která dříve prodělala řadu zdravotních onemocnění, začala používat elektronické cigarety a její zdravotní stav se krátce na to zhoršil natolik, že musela být hospitalizována. Její zdravotní stav bohužel nebyl slučitelný se životem. Prozatím není jasné, jaké elektronické cigarety žena konkrétně používala.

Kolik lidí prozatím onemocnělo v souvislosti s kouřením elektronických cigaret?

  • Z páteční (6.9.2019) zprávy CDC vyplývá, že napříč celými Spojenými státy americkými bylo zaznamenáno více než 450 možných případů onemocnění plic v důsledku používání elektronických cigaret. Počty případů od pátečního zveřejnění zprávy stále narůstají.

Jaké symptomy onemocnění plic můžeme pozorovat v souvislosti s užíváním elektronických cigaret?

  • Dušnost
  • Horečka
  • Kašel
  • Zvracení
  • Průjem
  • Závratě
  • Bolest na hrudi

Bude těžké najít konkrétního viníka. Kandidátů je hned několik...

Symptomy popisuje Dr. Sanjay Gupta pro CNN, který dodává, že za poškozením plic spojeným s kouřením elektronických cigaret může stát jak problematické zahřívání kapaliny, tak i čím dál více rozšířený nešvar v podobě přidávání si různých látek do elektronických cigaret, jako je třeba marihuana.

Stojí za náhlými onemocněními plic kouření elektronických cigaret, samotné vaporizéry, kapaliny do vaporizérů, přísady do těchto kapalin či látky přidávané samotnými uživateli do vaporizérů? 

Vapování a jeho škodlivost: problémy mají i lidé v kondici

Za selháváním plic může stát přidávání dalších látek do e‑cigaret    

  • V reportu Laydena et al. (2019), který zmapoval 53 případů hospitalizace v souvislosti s kouřením elektronických cigaret, zaznívá, že přes 80 % hospitalizovaných byli mladí muži ve zdánlivě dobré kondici s mediánem věku kolem 19 let. Většina z nich nahlásila používání produktů s obsahem konopí (THC).  
  • Jedním z možných vysvětlení je vznik lipoidní pneumonie (zápal plic způsobený látkou tukové povahy), kdy tyto látky způsobují zánět, který brání plicím v jejich optimální funkci. Není jasné, odkud se přímo aerosolový olej v plicích objevuje, ale souvislost s elektronickými cigaretami je očividná (Layden et al., 2019; Viswam et al., 2018).

V New Yorku prozatím považují za hlavního podezřelého vitamin E acetát

Laboratorní testy provedené ve Wadsworth Center v New Yorku prokázaly znepokojivě vysoké hodnoty vitamin E acetátu u vzorků kapalin (tzv. bází), hlavně u vzorků kapalin se sladkou chutí (candy‑flavored) stejně jako u vzorků obsahujícím konopí. Vitamin E acetát je běžným doplňkem stravy, ale je nebezpečný, když se v jakékoliv podobě vdechne. 

Guvernér New Yorku již nařídil předvolání třem společnostem dodávající látky k výrobě náplní do e‑cigaret firmám, které tekutinu finálně vyrábějí.

Špinavý marketing výrobců e‑cigaret. Jak velký je to problém?  

Výrobce elektronických cigaret JUUL dokonce tvrdil, že elektronické cigarety jsou o 99 % bezpečnější nebo úplně bezpečné v porovnání s klasickými cigaretami. K použití takových tvrzení je zapotřebí vědeckých důkazů a schválení těchto tvrzení od FDA (příslušného orgánu), což se nestalo. 

Takové marketingové praktiky mohou vést u mnoha lidí k mylnému domnění, že kouření elektronických cigaret je ze zdravotního hlediska naprosto v pořádku. Většina náplní do elektronických cigaret však obsahuje nikotin, který je v současnosti 4. nejnávykovější látkou na světě. Zvláště nebezpečné je kouření u těhotných žen, protože nikotin může poškozovat plod.

Ani kuřáci beznikotinových náplní však nemají vyhráno. I když se mohou vyhnout závislosti na nikotinu, nemusí je minout závislost psychická. Vytvoření zlozvyku a jeho následné odnaučení může být mnohdy obtížnější než překonání abstinenčních příznaků při nikotinové závislosti. I nové výzkumy pak potvrzují, že kouření elektronických cigaret má negativní dopad nejen na zdraví a funkci plic, srdce, cév nebo dutiny ústní, ale rovněž také markantně navyšují míru oxidačního stresu

Vyšetřování je v plném proudu. Prozatím není známá přesná příčina úmrtí

Federální vyšetřování neustále probíhá a prozatím se nenašla přímá příčina. U všech zaznamenaných případů postižené osoby uvedly používání elektronických cigaret. Své vlastní vyšetřování vedou také jednotlivé státy federace.

Jasno v tom má prezident Komory elektronického kouření Robert Hrdlička. Podle něj jsou zdravotní problémy způsobeny látkami, které si do cigaret přidávají samotní uživatelé. Pokud si uživatel zakoupí látky, které jsou běžně v prodeji a odpovídají platné legislativě, pak podle něj nehrozí, že nastane stejná situace jako v USA. Důležité je nakupovat kvalitní náplně u ověřených obchodníků. 

Americká lékařská a plicní asociace varuje před kouřením elektronických cigaret

  • V úterý Americká plicní asociace varovala před užíváním elektronických cigaret: "E‑cigarety nejsou bezpečné a mohou způsobit nevratné poškození plic a jejich onemocnění."
  • Pozadu nezůstala ani Americká lékařská asociace, která každému uživateli elektronických cigaret, který pociťuje výskyt neobvyklých příznaků, jako je kašel, dušnost nebo bolest na hrudi, doporučuje okamžitou návštěvu lékaře.
  • Prezidentka Americké lékařské asociace Patrice Harris apeluje na Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA): "Je zapotřebí zrychlit regulaci elektronických cigaret a okamžitě zakázat ochucené kapaliny stejně jako marketingové aktivity, které vykreslují elektronické cigarety jako produkty pro mladé lidi."
  • FDA a vláda Donalda Trumpa má v úmyslu "vyčistit" trh od všech ochucených náplní do elektronických cigaret, což by podle nich mohlo zastavit epidemii kouření elektronických cigaret mezi mladými lidmi.

Co si z toho vzít?

Vdechovat jakýkoliv kouř není zdravé, ať se jedná o cigarety, vodní dýmky nebo elektronické cigarety. Elektronické cigarety sice mohou na první pohled vypadat neškodně, ale zdání může klamat. Obliba e‑cigaret stoupá zejména u mladých lidí, a to díky mnoha různým příchutím, za jejichž stažení a zákaz prodeje na americkém trhu bojuje řada organizací včetně vlády Donalda Trumpa.

Nejlepší, co pro sebe může každý kuřák elektronických cigaret udělat, je přestat kouřit a uposlechnout výzvy Americké plicní a lékařské asociace stejně jako FDA, kteří důrazně doporučují přestat kouřit elektronické cigarety minimálně do té doby, než bude celá záležitost náležitě prošetřena. Když už vapujete, používejte kvalitní a originální náplně od firem s bezpečnostními certifikáty, které jsou dle vyjádření Roberta Hrdličky bezpečné. 

Jaká je škodlivost vodní dýmky v porovnání s cigaretami?
Jaká je škodlivost vodní dýmky v porovnání s cigaretami?
Někdy se můžeme doslechnout, že je kouření vodní dýmky mnohem zdravější než kouření cigaret. Nemůže být kouření vodní dýmky stejně škodlivé, nebo dokonce škodlivější než cigarety?
Svaly po cigaretách nerostou. Proč kuřáci nikdy nedosáhnou maximálních výsledků?
Svaly po cigaretách nerostou. Proč kuřáci nikdy nedosáhnou maximálních výsledků?
Všichni víme, že kouření nepatří do škatulky zdravého životního stylu. Jak se ale podepíše kouření na snaze nabrat svaly nebo na našem hormonálním systému?
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
8 cviků pro posílení a uvolnění bederní páteře
Bolesti zad dokážou poměrně snadno narušovat každodenní aktivity běžného života. Pokud trápí i vás, konkrétně ty v bederní části, je tento článek přesně pro vás. Zabývá se technikami protahování i posilování, které pomohou s bolestí, ztuhlostí a zároveň fungují jako prevence proti budoucím potížím.
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
8 cviků na uvolnění i posílení krční páteře
Bolest krční páteře patří mezi nepříjemný stav ovlivňující fyzickou a psychickou pohodu. Podle studií se navíc předpovídá, že až 7 z 10 lidí tuto bolest zažije. Jak se proti tomu bránit? Dnešní článek prozradí 8 cviků nejen na uvolnění, ale také posilnění krční páteře, které pravidelným cvičením omezí nebo úplně eliminuje bolest.
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit: jak jej vypočítat a správně nastavit?
Kalorický deficit je základem úspěšného hubnutí – co si ale pod tímto pojmem představit, a jak vědomosti poté uvést do praxe?
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
Nafouklé břicho? Toto je 7 nejčastějších příčin
S nafouknutým břichem se setkal téměř každý a všichni se shodnou, že dokáže pořádně znepříjemnit den. Pokud se ovšem obtíže s trávením opakují nebo vás dokonce trápí trvale, je potřeba zakročit. V dnešním článku vám představíme 7 možných příčin nafouklého břicha společně s jejich řešeními!
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
8 věcí, které se stanou po vysazení hormonální antikoncepce
Hormonální antikoncepce je jednou z metod zabraňujících nechtěnému početí. Do jaké míry ale mění přirozené pochody v ženském cyklu, a co můžete očekávat po jejím vysazení?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence: co vypovídá o našem těle?
Klidová tepová frekvence je jednoduchý ukazatel, který mnoho vypovídá o našem organismu. Jaké hodnoty jsou normální a co tepová frekvence prozradí sportovcům?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé skvrny na nehtech: co je způsobuje?
Bílé tečky na nehtech jsou pro mnohé z nás synonymem pro nedostatek vápníku. Je to ale vždy ta správná příčina?
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Nejlepší cviky na triceps v posilovně i doma!
Triceps tvoří většinu svalové hmoty paže. Pokud chcete, aby vaše ruce připomínaly medvědí tlapy, máme pro vás zásobník cviků, který vám s tím pomůže!
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Nejlepší cviky na střed těla! TOP 5 cviků pro pevný core
Svalům středu těla (CORE) a jejich správnému procvičení by měla věnovat dostatečnou pozornost celá populace. Víte, jakým způsobem střed těla cvičit?
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Kegelovy cviky: posílení svalů pánevního dna snadno a efektivně
Co je v těle, to se počítá. Přesně toto poupravené rčení by se dalo použít pro posilování pánevního dna pomocí Kegelových cviků. Nejenom, že tím podpoříte normální funkci močového měchýře a střev, navíc zpevníte core či zlepšíte své sexuální zdraví! Tento článek vám představí další benefity i jednoduchý návod k jejich realizaci.
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Krabičkujete? 9 tipů na rychlá a zdravá jídla do 20 minut
Že příprava jídel a krabičkování trvá dlouho? S našimi doporučeními se vejdete v pohodě do 20 minut a máte připravené jídlo na celý další následující den!
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Dopamin: jakou funkci má v těle a proč je tak důležitý?
Už jste někdy slyšeli o dopaminu? Tento neurotransmiter má ohromný vliv na naši psychiku a stojí také za dlouhodobou motivací. Jaké další funkce v lidském těle má?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Puriny ve stravě a dna: kdy je potřeba dát si pozor?
Při zvýšené hladiny kyseliny močové v organismu je vhodné omezit příjem purinů ve stravě. Jakých potravin se to týká a co bychom ve stravě naopak neměli vynechat?